چگونگی بالا بردن فشارخون پایین

فشارخون پایین
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 38.3K

فشارخون پایین-معمولا با فشارخون سیستولیک کمتر از ۹۰ یا فشارخون دیاستولیک کمتر از ۶۰ شناخته می شود-شرایطی پزشکی است که بنا به دلایل گوناگونی از جمله بارداری ، مشکلات قلبی ، برخی عفونت های شدید یا آلرژی ، از دست دادن خون و خونریزی و یا حتی کم آبی بدن ایجاد می شود.
اگر در طولانی مدت تنها با علائم آن سروکار دارید نیازی به نگرانی جدی نیست اما اگر این علائم را همراه با تغییرات و مشکلاتی در فشارخون تجربه کردید کمک پزشکی بگیرید.

 • رژیم خود را تغییر دهید

۱-آب زیاد بنوشید:

فشارخون پایین

در برخی شرایط بروز فشارخون پایین به دلیل کم آبی بدن است و تنها با نوشیدن آب ، به میزان کافی قادر به افزایش فشارخون هستید.
میزان مناسب و توصیه شده ی آب ۸لیوان در روز می باشد اما اگر فعالیت های ورزشی یا بیرون از منزل دارید و یا اگر پس از نوشیدن این میزان آب این علائم از بین نرفت باید آب بیشتری نوشید.

 • نوشیدنی های سالم و با میزان اکترولیت های بالا به افرایش فشارخون کمک می کند اما از مصرف نوشیدنی هایی با میزان شکر بالا پرهیز کنید.

۲-وعده هایی با حجم کم و در تعداد دفعات بالا مصرف کنید:

فشارخون پایین

خوردن وعده های غذایی در تعداد دفعات بالا و اندازه های کوچک به تنظیم فشارخون و قندخون کمک خواهد کرد اما نسبت به سالم و کم کربوهیدرات بودن غذا توجه داشته باشید.

 • اگر مایلید کربوهیدرات مصرف کنید هرگز از مواد فرآوری شده ای مثل پاستا و نان سفید استفاده نکنید و در عوض از کربوهیدرات های کامل مثل مواد سبوس دار یا پاستا ی غلات کامل یا جو استفاده کنید.

۳-رژیم متعادل داشته باشید:

فشارخون پایین

یکی از مهم ترین راه های تنظیم فشارخون و حفظ سلامت کلی حفظ یک رژیم سالم متعادل می باشد که شامل گوشت کم چرب و ماهی ، غلات کامل و مقدار زیادی میوه و سبزیجات می شود.

 • از مصرف غذاهای فرآوری شده و سنگین و با میزات شکر بالا پرهیز کنید و به یاد داشته باشید مواد غذایی با درصد سدیم بالا سالم نمی باشند و فاقد مواد مغذی هستند.

۴-مصرف اسید فولیک و ویتامیB۱۲ را افزایش دهید:

فشارخون پایین

این ویتامین ها تاثیر مثبت در عملکرد و گردش خون و همچنین فشارخون سالم را به همراه دارند ، که غلات کامل هر دو مورد را دارا می باشند و از دیگر منابع ویتامین B۱۲: ماهی و محصولات لبنی مثل پنیر ، شیر و ماست و دیگر منابع اسید فولیک: سبزیجات سبزبرگ تیره مثل کلم بروکلی و اسفناج را می توان نام برد.

۵-میزان مصرف الکل را کاهش دهید:

فشارخون پایین

مصرف الکل ، حتی به میزان معقول موجب بروز کم آبی می شود ، پس اگر مشکل فشارخون پایین دارید باید از مصرف هرگونه ماده ی حاوی الکل خودداری کنید.

۶-کافئین مصرف کنید:

فشارخون پایین

کافئین با تنگ کردن عروق ، موجب افزایش فشارخون می شود ، پس مصرف میزان متعادلی از کافئین به افزایش فشارخون کمک می کند.

۷-داروهای گیاهی را امتحان کنید:

فشارخون پایین

تاثیر درمان های گیاهی موضوعی اثبات شده نیست اما در مورد تاثیر برخی مواد گیاهی در زمینه ی کاهش عوارض فشارخون پایین نظریه هایی وجود دارد ، که این موارد عبارتند از تخم بادیان رومی و رزماری ، که افزودن آن ها به رژیم غذایی مفید خواهد بود اما پیش از این کار حتما با پزشک خود مشورت کنید.
و این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف این مواد به صورت پخته ممکن نیست نتیجه ی یکسانی داشته باشد.

 • موادی مثل زنجبیل ، دارچین و فلفل بر کاهش فشارخون تاثیر دارند ، پس اگر فشارخون پایین دارید این مواد را مصرف نکنید.
 • تغییر عادات و سبک زندگی

۱-موقعیت بدن را به آهستگی تغییر دهید:

فشارخون پایین

برای کاهش تاثیرات مشکلات فشارخون ، مثل سرگیجه ، باید به آرامی و حساب شده حرکت کنید و برای تغییر وضعیت از حالت دراز کشیده و نشسته به ایستاده محتاطانه عمل کنید.

۲-پاها را روی هم قرار ندهید:

فشارخون پایین

قرار دادن پاها روی هم موجب محدودیت در گردش خون می شود ، پس برای سلامت گردش خون در حالت نشسته زانوها و ران ها را با فاصله قرار بدید.

۳-به صورت معمول ورزش کنید:

فشارخون پایین

ورزش کردن به صورت معمول تاثیر مثبت زیادی در سلامت کلی بدن دارد اما بر تنظیم فشارخون نیز اثر گذار است و ورزشی مثل ۲۰دقیقه در روز کمک زیادی به سلامت جسمی و ذهنی و حفظ سلامت می کند.

 • اگر فشارخون نامنظم دارید از ورزش های سنگین مثل وزنه برداری خودداری کنید چرا که ممکن است موجب بروز آسیب ها و مشکلات بیشتری شوند.

۴-جوراب های بلند و تنگ بپوشید:

فشارخون پایین

جوراب های تنگ در کاهش تجمع خون در بخش های پایینی بدن و بهبود گردش خون نقش مفیدی دارند و به تن داشتن آن در حین انجام فعالیت های روزانه ، گردش خون را به صورت طبیعی حفظ می کند.

۵-از استحمام با آب داغ اجتناب کنید:

فشارخون پایین

آب داغ موجب انبساط عروق و مشکلات فشارخون شده و به مشکلاتی از قبیل سرگیجه و از حال رفتن منتهی می شود ، پس برای جلوگیری از این موارد از آب گرم استفاده کرده و از استحمام ، وان آب داغ و جکوزی اجتناب کنید و شاید استفاده از صندلی در زمان استحمام پیشنهاد مناسبی باشد.

 • درمان با دارو

۱-اگر دچار تغییرات ناگهانی در فشارخون شدید به فکر مراقبت های پزشکی باشید:

اگر فشارخونی طبیعی یا بالا داشتید و ناگهان به فشارخون پایین دچار شدید باید سریعا برای گرفتن مراقبت های پزشکی اقدام کنید چرا که ممکن است این حالت نشانه ای از یک بیماری مثل دیابت باشد.

 • حتی اگر تنها نشانه ، کاهش فشارخون است به پزشک مراجعه کنید.

۲-برای تغییر نسخه ی دارو درخواست کنید:

فشارخون پایین

برخی داروها موجب کاهش فشارخون می شوند ، پس در مورد داروی مورد نظر ، که شاید علت بروز این حالت می باشد با پزشک خود مشورت کرده و احتمال تغییر نسخه و پرهیز از داروی مورد نظر را در نظر بگیرید.

۳-نسبت به برخی بیماری های اساسی آزمایش بشید:

فشارخون پایین

فشارخون پایین ممکن است نشانه ای از ابتلا به بیماری هایی مثل دیابت ، مشکلات قلبی ، کمبود کورتیزون یا مشکلات تیروئید باشد ، پس اگر پس از تغییرات رژیم غذایی و عادات خود این حالت باقی ماند ، در مورد ارزیابی دیگر موارد با پزشک خود مشورت کنید.

۴-در مورد مصرف داروهای افزایش فشارخون تحقیق کنید:

فشارخون پایین

دلروهایی مثل میدودرین و فلودروکورتیز وجود دارند که به بالا رفتن فشارخون کمک می کنند ، پس در مورد این داروها با پزشک خود مشورت کنید.

۵-علائم حساس را شناسایی کنید:

فشارخون پایین

اگر فشارخون پایین همراه با دیگر علائم ظاهر شد و یا اگر تا کنون فشارخون طبیعی داشتید و ناگهان به این حالت دچار شدید باید مراقبت های پزشکی دریافت کنید و اگر این شرایط با علائمی به شرح زیر همراه شد سریعا با پزشک صحبت کنید:

 • سرگیجه
 • غش
 • حالت تهوع
 • مشکل تمرکز
 • دید و بینایی تار
 • حالت تهوع
 • رنگ پریدگی پوست
 • تنفس تند و سطحی
 • خستگی
 • افسردگی
 • تشنگی
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید