بیماری ها و درمان سلامت فردی

چگونگی پایین آوردن ضربان قلب

ضربان قلب

افرادی که در حالت استراحت ضربان قلبی بیش از ۱۰۰بار در دقیقه در حالت استراحت ۷۸% بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی هستند.اگر در حالت استراحت ضربان قلب بالایی دارید این حالت نشانه ای از ضعف فیزیکی و یا میزان قابل توجهی از حس اضطراب می باشد و در این حالت آرام شدن و پایین آوردن تپش قلب امری بسیار ضروری می باشد.

احتیاطات ویژه: این حالت ممکن است نشانه ای از تاکی کاردی(تپش قلب بسیار بالا) باشد که شاید به نوعی سکته ی قلبی مربوط باشد و به مراقبت های پزشکی بسیار فوری می باشد.

برای کاهش موقتی تپش قلب بالای مزمن و یا تپش قلب به ندرت از این روش ها استفاده کرده و با بهبود شرایط فیزیکی این حالت را به صورت دائمی بهبود ببخشید.

 • کاهش تپش قلب بالا

۱-نفس عمیق بکشید:

ضربان قلب

شاید در این حالت کاری دشوار به نظر برسد اما کاهش سرعت تنفس در کاهش ضربان قلب تاثیر خواهد داشت.
در۵-۸ثانیه دم و برای۳-۵ ثانیه نگهداشته و در ۵-۸ثانیه بازدم کنید و با تمرکز بر روی بازدم ضربان قلب را پایین بیاورید.

۲-تنفس والسالوا داشته باشید:

ضربان قلب

این حالت برای اعصاب واگ که مسئولیت کنترل ضربان قلب را دارد مثل محرک عمل کرده و پس از نفس عمیق موجب فعال شدن عضلات شکمی ، مانند زمان حرکت روده ها می شود.
فشار را برای ۵ثانیه نگهداشته و بعد رها کنید ، البته برای دستیابی به نتیجه ی مطلوب شاید مجبور به اجرای چندباره ی این حرکت باشید.

۳-شریان کاروتید را ماساژ دهید:

ضربان قلب

شریان کاروتید از زیر گلو به سمت عصب واگ امتداد دارد و آهسته ی آن بوسیله ی سرانگشتان موجب تحریک اعصاب نزدیک شده و در پایین آوردن ضربان قلب تاثیر دارد.

۴-به صورت خود آب سرد بپاشید:

ضربان قلب

پاشیدن آب یخ به صورت باعث تحریک اعصاب حرکتی که مسئول کاهش متابولیسم هستند شود ، البته باید تا زمانی که متوجه تغییر در ضربان قلب نشدید به این کار ادامه بدید.

۵-دارو مصرف کنید:

ضربان قلب

اگر بروز این حالات از تپش قلب بالا را به دفعات تجربه کردید به پزشک مراجعه کرده و نسخه ای برای تهیه ی داروهای کاهش تپش قلب دریافت کنید و حتما در مورد نوع داروی مناسب با پزشک مشورت کنید.

 • بهبود دائمی ضربان قلب

۱-در مورد انجام ورزش های هوازی با پزشک خود مشورت کنید:

ضربان قلب

در مرحله ی اول انجام ورزش های سنگین توصیه نمی شود ولی برخی ورزش های هوازی اثری مفید خواهد داشت.
تمرینات ورزشی انرژی بخش اما کوتاه ، مثل دویدن سریع و کوتاه و البته با فواصلی برای استراحت و تنفس ، ۱۰% بیشتر از تمرینات ایروبیک در فضایی ثابت ، موجب بهبود کارایی قلب می شود.

 • زمانی که که در حداکثر اجرای حرکات هستید ضربان قلب به حد ایمن خود خواهد رسید و پس از می توانید به آرامی متوقف بشید.
  تمرینات معمول خود را پس از مدتی تغییر بدید و در زمینه های دیگری مثل تمرینات یوگا ، ورزش با دستگاه ، وزنه ، رقص ، ورزش های آبی ، دویدن و کوهنوردی ، که باعث عملکرد قلب با پمپاز خون بیشتر در دفعات کمتر می شوند ، تمرین کنید.
 • دویدن: اگر با تردمیل کار می کنید با تنظیمات سرعت متفاوت ، و اگر در فضای باز می دوید ، پیش از شروع ۵دقیقه گرم کنید و سپس ۱دقیقه دوی سریع و ۲دقیقه آهسته بدوید و این روند را ۶ یا ۸ بار اجرا کنید
 • شنا: ۱۰بار شنای ۵۰یارد و ۱۵ثانیه استراحت اجرا کنید و یا ورزش های آبی یا شنای معمولی ، اما هرگز خیلی سنگین و خسته کننده که تنفس را دچار مشکل کند کار نکنید.
 • دوچرخه: پیش از شروع ۹۰ثانیه گرم کنید و در هنگام پدال زدن ، ۳۰ثانیه سریع و تند و ۹۰ثانیه با سرعت معمولی پدال بزنید و بعد دوباره ۳۰ثانیه پر سرعت و هر بار سریع تر از بار قبل اجرا کنید.

۲-خوب بخوابید:

ضربان قلب

اگر نیاز به آرامش و سکوت بیشتری دارید از گوشگیر استفاده کنید ، چرا که خوابیدن به دور از سروصدا باعث کاهش ضربان قلب به میزان ۱۳بار در دقیقه می شود.

۳-زود به زود مثانه را تخلیه کنید:

ضربان قلب

افرادی که ادرار خود را تا زمانی که مثانه کاملا پر شود نگه می دارند که ، باعث افزایش ۹بار در دقیقه ی ضربان قلب می شود، چرا که مثانه ی پر موجب حساسیت اعصاب حرکتی و تنگ شدن عروق ، که منجر به تنگ شدن عروق و تنگ شدن عروق و تپش شدیدتر قلب می شود.

۴-کپسول های روغن ماهی مصرف کنید:

ضربان قلب

اگر قادر به استفاده از روغن مرکب ماهی هستید ، به دلیل وجود DHA بیشتر ، تاثیر بهتری خواهد داشت.
به توصیه ی دکتر آز :روزانه روغن ماهی یا منبع دیگری از اومگا۳ یا حداقل۶۰۰میلی گرم DHA مصرف کنید چرا که بر قلب تاثیری حدود ۶بار در دقیقه ، در عرض ۲هفته خواهد داشت و همچنین تحقیقات احتمال تاثیر روغن ماهی در عملکرد قلب نسبت به واکنش به اعصاب واگ و همچنین تنظیم ضربان قلب را نیز در نظر گرفته است.

۵-رژیم غذایی خود را تغییر دهید:

ضربان قلب

غذایی متناسب با سلامت قلب که به بدن در تنظیم ضربان قلب کمک می کند مصرف کنید، موادی مثل ماهی سالمون و ساردین ، غلات کامل ، سبزیجات سبز برگ ، مغزهای آجیلی و موادی با پتاسیم بالا مثل موز و آواکادو مصرف کنید.

 • کاهش تپش قلب شدید و مزمن

۱-دراز کشیده و آرام باشید:

ضربان قلب

روی سطحی راحت مثل تخت یا کاناپه دراز بکشید اما اگر فضایی مناسب برای دراز کشیدن وجود ندارد سعی کنید در حالتی آرام و راحت بنشینید.

 • از ساکت بودن اتاق اطمینان حاصل کنید و اگر از سمت پنجره صدایی به گوش می رسد پرده ها را بکشید.
 • عضلات را شل کرده و تا زمانی که ضربان قلب کاهش پیدا کند در این حالت بمانید.

۲-روی خوشی تمرکز کنید (تصویرسازی ذهنی):

ضربان قلب

ذهن را ، بوسیله ی تصوراتی از مکان هایی که موجب شادی شما می شوند ، آرام کنید مثل فکر کردن به به یک نقاشی زیبا یا فضایی از طبیعت.

 • عکسی از چیزی که باعث احسا شادی در شما می شود تهیه کرده و در حالت مدیتیشن نشسته و با نگاه کردن به عکس ذهن را آرام کنید.
 • خاطره ای درباره ی مکانی که از آن دیدن کردید و این امر موجب شادی و آرامش شما شده است نوشته و پس از آن خود را در آن مکان تصور کنید.

۳-مدیتیشن را یاد بگیرید:

ضربان قلب

روی ضربان قلب خود تمرکز کرده و سعی کنید با استفاده از قدرت تمرکز تپش قلب را کاهش دهید.

۴-آرام نفس بکشید:

ضربان قلب

از این روش ها برای تنفس آرام استفاده کنید:

 • تنفس شکمی: در حالت نشسته دست خود را روی شکم و زیر قفسه سینه قرار داده و از بینی نفس را به داخل کشیده و و در حالی که قفسه ی سینه بی حرکت است هوا را به سمت شکم هدایت کنید و سپس با قدرت از بین لب ها و با فشار دست باز دم کنید.
 • تنفس از حفره های بینی(به صورت یکی درمیان): حفره ی سمت راست را با انگشت شصت گرفته و تنها از طریق حفره ی سمت چپ هوا را طی ۴ثانیه به داخل کشیده و و تا ۱۶ثانیه حبس کنید و طی ۶ثانیه هوا را از سمت راست خارج کنید و سپس اینبار بینی چپ را بگیرید و از حفره ی راست دم و از حفره ی چپ بازدم کنید.
  متخصصین یوگا باور دارند که این نوع تنفس بین ۲نیمکره ی مغز تعادل ایجاد کرده و موجب ارامش می شود.

۵-ماساژ:

ضربان قلب

ماساژ یا دیگر درمان های این چنینی با احتمال کاهش ضربان قلب در حدود ۸بار در دقیقه همراه است ، پس به متخصص ماساژ مراجعه کرده و یا از یکی از عزیزان خود درخواست کنید که این کار را برای شما انجام دهد.

ما را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید:
: این مطلب را به اشتراک بگذارید
در صورت مفید بودن مطلب امتیاز دهید :
چگونگی پایین آوردن ضربان قلب

نظر خود را بیان کنید

درباره ما

رسانه دکتر سلامت به منظور ارتقا دانش تمامی ایرانیان در زمینه سلامت و بهداشت خانواده در سال 1395 تاسیس شد. ما در این رسانه سعی داریم تا با آموزش و اطلاع رسانی در مورد مسائل روز دنیای سلامت و زیبایی به افزایش آگاهی در جامعه کمک کنیم .

Copyright © 2016 drsalamatx.com