چگونه نشانه های زودهنگام هیپوتیروئیدیسم را شناسایی کنیم؟

نشانه های زودهنگام هیپوتیروئیدیسم
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 437

هیپوتیروئیدیسم به کمبود تولید هورمون تیروئید در بدن اشاره دارد.بعضی افراد ممکن است بدون نشان دادن علائم آشکار،هیپوتیروئیدیسم داشته باشند،اگرچه سایرین میتوانند نشانه ها و علائمی آشکار نشان دهند.در افراد مختلف متفاوت است.نشانه ها بر اساس آهسته شدن متابولیسم یا تجمع مولکولهای قند به نام گلیکوزامینوگلیکن،ظاهر میشوند.قادر بودن به تشخیص نشانه های زود هنگام هیپوتیروئیدیسم،میتواند برای بررسی آن و در صورت نیاز مراقبت ها و درمانهای پزشکی،به شما کمک کند.

 • روش اول
  شناسایی علائم زودهنگام

۱)سطح انرژی تان را اندازه گیری کنید.

نشانه های زودهنگام هیپوتیروئیدیسم

یکی از رایج ترین نشانه های احتمالی هیپوتیروئیدیسم،خستگی یا کاهش سطح انرژیتان است.زیرا تیروئید مستقیما به متابولیسم مربوط است،هیپوتیروئیدیسم با کاهش متابولیسم مرتبط است که میتواند به احساس خستگی و تنبلی منجر شود.

۲)هر تغییر وزن در اخیر را بررسی کنید.

نشانه های زودهنگام هیپوتیروئیدیسم

هیپوتیروئیدیسم ممکن است باعث اضافه وزن شود زیرا متابولیسم تان آهسته تر از معمول است.اگر اخیرا به دلیل غیر قابل توجیهی اضافه وزن پیدا کردید،ممکن است به هیپوتیروئیدیسم مرتبط باشد.

۳)متوجه شوید که در سرما چه احساسی دارید.

نشانه های زودهنگام هیپوتیروئیدیسم

یکی دیگر از عواقب احتمالی هیپوتیروئیدیسم،تحمل نکردن هوای سرد است به این معنی که کمتر قادر به بودن در هوای سرد بیرون هستید.زمانی که متابولیسم تان آهسته میشود(در هیپوتیروئیدیسم)،نمی توانید گرمای داخلی همیشگی را برای گرم نگه داشتن خود تولید کنید.

۴)هر تغییری در پوست،مو یا چشمهایتان را در نظر بگیرید.

نشانه های زودهنگام هیپوتیروئیدیسم

هیپوتیروئیدیسم میتواند به نشانه هایی از جمله خشکی و کلفت شدن پوست(از تجمع گلیکوزامینوگلیکن در بافت ها)،کمبود عرق کردن(با توجه به کاهش متابولیسم)،موهای سر و بدن کمتر و نازک تر و ناخن های شکننده،منجر شود.اگر متوجه هر یک از این موارد شدید،مخصوصا اگر با سایر نشانه های رایج همراه بودند،و نشانه هایی مانند خستگی و اضافه وزن،برای بررسی تیروئید،به پزشک مراجعه کنید.

۵)تغییرات مود و یا عادات خوابتان را در نظر بگیرید.

نشانه های زودهنگام هیپوتیروئیدیسم

برای بعضی افراد،هیپوتیروئیدیسم ممکن است باعث ایجاد مود افسردگی شود.برای سایرین،ممکن است باعث ایجاد خر و پف های غیر معمول یا خوابهای دمدمی همراه با بیدار شدن در نیمه شب شود.(بعضی مواقع هیپوتیروئیدیسم میتواند به آپنه در خواب منجر شود)

۶)یبوست های غیرمعمول را در نظر بگیرید.

نشانه های زودهنگام هیپوتیروئیدیسم

همچنین هیپوتیروئیدیسم میتواند به یبوست منجر شود.اگر در طول هفته کمتر از ۳ بار یا به طور قابل توجهی کمتر از معمول،دفع مدفوع دارید(در طی بازه ی حداقل ۳ هفته ای)،با پزشکتان مشورت کنید.ممکن است به هیپوتیروئیدیسم مرتبط باشد یا نباشد.در هر صورت،مشکلی است که مشورت با پزشک میتواند برای مدیریت آن به شما کمک کند.

۷)کوتاهی تنفس هایتان را در نظر بگیرید.

نشانه های زودهنگام هیپوتیروئیدیسم

بعضی مواقع هیپوتیروئیدیسم میتواند به کوتاهی تنفس،مخصوصا در حین فعالیت،منجر شود.اگر اخیرا هنگام راه رفتن یا ورزش در باشگاه،تنفس برایتان سخت تر از معمول شده است،ممکن است نشانه ای از اختلال در تیروئید باشد.(اگر هیپوتیروئیدیسم نباشد،کوتاهی تنفسِ بدون توجیه،مشکلی است که باید توسط پزشک بررسی شود.)

۸)مراقب سایر نشانه های احتمالی باشید.

نشانه های زودهنگام هیپوتیروئیدیسم

هیپوتیروئیدیسم میتواند از راههای متفاوتی آشکار شود و در افراد مختلف متفاوت است.نشانه هایی که کمتر رایج اند(اما همچنان میتوانند نشانه ی هیپوتیروئیدیسم باشند)،شامل:

 • تورم خفیف اطراف چشم
 • نامنظم شدن چرخه ی قاعدگی در زنان
 • فشار خون بالای خفیف(نیازمند بررسی توسط پزشک است)
 • افزایش کلسترول(نیازمند بررسی توسط پزشک است)
 • فراموشی
 • عملکرد غیر معمول مربوط به آگاهی ها (خاطرات،تمرکز)
 • گرفتگی صدا
 • ورم پا
 • کاهش ضربان قلب
 • روش دوم
  مراقبتهای پزشکی

۱)آزمایش خون بدهید.

نشانه های زودهنگام هیپوتیروئیدیسم

اگر نشانه های احتمالی هیپوتیروئیدیسم را دارید،پزشکتان برای تائید آن میتواند یک آزمایش خون ساده انجام دهد.معمولا،پزشکتان هورمون تحریک کننده ی تیروئید(TSH) و T4(یکی از هورمونهایی که از تیروئید آزاد میشود)را بررسی میکند.بعضی مواقع بررسی T3 نیز بررسی میشود.

 • TSH هورمونی است که توسط مغز به غده ی تیروئیدتان منتقل میشود(که در وسط و جلوی گردنتان قرار دارد) و دستور ساخت هورمونهای تیروئیدی را میدهد.
 • هورمانهای تیروئیدی مختلفی در بدن وجود دارند از جمله T4،T3 و… .T4 هورمون فعال اصلی است،پس این هورمون بررسی میشود.
 • آزمایش خون راهی قطعی برای تشخیص هیپوتیروئیدیسم است،و تنها راه مطمئنی است که هیپوتیروئیدیسم داشتن یا نداشتن را بفهمید.

۲)اگر لازم است،درمان شوید.

نشانه های زودهنگام هیپوتیروئیدیسم

اگر هیپوتیروئیدیسم در شما تشخیص داده شده است،خبر خوب این است که درمان معمولا کاملا ساده است.برای اغلب افراد synthroid(Levothyroxine)،تجویز میشود،که جایگزین هورمون تیروئید است(T4 مصنوعی)که سطح آن به حالت طبیعی بازگردد.اگر به طور رسمی هیپوتیروئیدیسم در آزمایش خون تان تشخیص داده شد،با پزشکتان برای فراهم کردن نسخه برای این دارو،صحبت کنید.

 • هورمون T4 مصنوعی باید با شکم خالی مصرف شود و بهترین زمان استفاده از آن یکساعت قبل از صبحانه است.
 • هرچند توجه داشته باشید،درمانهای هیپوتیروئیدیسم ممکن است تاثیر فوری نداشته باشند.
 • پزشکتان در ماههای اولیه باید توجه زیادی به سطح تیروئیدتان داشته باشد تا میزان مناسب داروها را تعیین کند.

۳)تیروئیدتان را به طور منظم بررسی کنید.

نشانه های زودهنگام هیپوتیروئیدیسم

پس از تشخیص و شروع درمانهای پزشکی لازم،باید برای اطمینان از طبیعی بودن سطح تیروئیدتان،آزمایش خونهای منظم انجام دهید.اگر از سطح معمولی خارج شد(زیاد یا کم)،پزشکتان میتواند داروهایتان را تنظیم کند تا مطمئن شود سطح تیروئیدتان به حالت معمول باز میگردد.

چگونه نشانه های زودهنگام هیپوتیروئیدیسم را شناسایی کنیم؟
4.5 (90%) 2 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید