چگونه به پوست خود رسیدگی کنیم؟

پوست
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.72K

در حالیکه آب گرم های تخصصی برای صورت می تواند جوان کننده و آرامش بخش باشند در عین حال میتوانند بسیار هزینه بر و گزاف هم باشند. خوشبختانه رسیدگی به پوست در خانه جایگزین مقرون به صرفه ای است ، آلودگی ها را از بین می برد و سلولهای پوست را جایگزین می کند. چربی و خشکی پوست را متعادل می کند، جریان خون را در پوست افزایش میدهد و باعث استراحت و از بین رفتن خستگی و استرس پوست می شود. شاید شما بتوانید همه فرآورده های مورد نیاز خود را از قفسه داروهایتان تهیه کنید و می توانید درمانهای طبیعی را با استفاده از مواد موجود در آشپزخانه امتحان کنید. این مقاله به شما آموزش میدهد چگونه رسیدگی به پوست را برای فرد دیگری انجام دهید. سعی کنید کارهای رسیدگی به پوست را با یک دوست انجام دهید در این صورت هر دوی شما احساس ناز پرورده بودن می کنید.

پاکسازی پوست

۱- با تمیز کردن دستها شروع کنید

دستهای خود را با آب گرم و صابون بشویید. باکتری و آلودگی بر روی پوست شما میتواند باعث ایجاد ناراحتی و سوزش گردد.

 • درصورت امکان از صابونها و عطرهایی که رایحه ملایم دارند اجتناب کنید. خیلی از این روایح ملایم آلرژی زاهستند و میتواند سبب ایجاد سوزش و ناراحتی و واکنش های آلرژی زا در پوست های حساس شوند .

۲- موهای دوست خود را از روی صورت به عقب ببندید

موهای بلند را به عقب جمع کنید و دم اسبی ببندید. هد بند میتواند چتری ها، حلقه های مو یا موهای کوتاه را از صورت دور نگه دارد . شما میخواهید پوست صورتتان به طور کامل در معرض یک درمان موثر قرار بگیرد.

۳- از دوست خود بخواهید بر روی پشت دراز بکشد در حالیکه سرش رو به شماست

پوست

یک بالش زیر سر دوست خود قرار دهید مطمین شوید که کاملا راحت است.

 • با خاموش کردن تلویزیون و دستگاه تلفن از هر گونه حواس پرتی جلو گیری کنید . در ضورت امکان موزیک آرام بخش و ملایم بگذارید.

۴- آرایش را پاک کنید

از مواد پاک کننده آرایش بر روی گلوله های پنبه استفاده کنید و هر گونه آرایش را از چشم ها، لبها، صورت و گردن پاک کنید. ممکن است از چندین گلوله پنبه برای پاک کردن این قسمتها استفاده کنید.

 • در تمام مراحل پاک کردن به صورت فشار نیاورید . از حرکات ملایم استفاده کنید بویژه در اطراف چشمها که پوست بسیار نازک و حساسی دارد.

۵- از پاک کننده ملایم برای پوست استفاده کنید

پاک کننده ای که استفاده میکنید بستگی به پوست شما دارد (چرب، خشک، حساس، معمولی، مستعد آکنه، پیر) متخصصان نوع بدون الکل آن را توصیه میکنند چون الکل میتواند باعث تحریک و سوزش پوست شود. مقدار زیادی از پاک کننده را کف دست خود قرار دهید و دستهای خود را روی هم بمالید تا بطور یکسان برای استفاده آسان پخش شود. از چانه شروع کنید و پاک کننده را با نوک انگشتان و با حرکات چرخشی در صورت پخش کنید.

۶- از یک برس صوتی همراه با پاک کننده استفاده کنید

زیبایی پوست

اگر برای خرید یک برس صوتی پول دارید از آن برای پاکسازی عمیق پوست استفاده کنید . این برس ها که با باتری کار میکنند برای پوست به اندازه کافی ملایم هستند واز تکنولوژی صوتی برای لایه برداری و برطرف کردن آلودگی های عمیق پوستی استفاده میکند. از دستورالعمل محصول پیروی کنید چون ممکن است نحوه کار در دستگاههای مختلف متفاوت باشد.

۷- پاک کننده را از روی صورت پاک کنید

این کار را میتوانید با یک پارچه کتانی یا یک لیف مرطوب انجام دهید.

۸- پوست خود را خشک کنید

از یک حوله خشک و تمیز استفاده کنید. هرگز پوست را هنگام خشک کردن نمالید چون میتواند سبب تحریک و سوزش آن گردد.

لایه برداری پوست

۱- از یک اسکراب لایه بردار استفاده کنید

مقدارزیادی از یک لایه بردار ملایم را کف دست خود قرار دهید  و دستهای خود را به هم بمالید تا لایه بردار را پخش کنید مانند آنچه که با پاک کننده انجام دادید. اسکراب را به حالت دایره وار روی صورت و گردن خود بمالید اما از مالیدن آن به نواحی اطراف چشم خودداری کنید (زیر ابرو و بالای حدقه چشم) . پوست را به آرامی مالش دهید نیازی نسیت که مواد را روی پوست خود فشار دهید.

 • لایه برداری پوست را از شر سلولهای مرده ساخته شده بر روی سطح آن خلاص میکند. نتایج مدعی است که پوست بواسطه سلولهای تازه صاف تر و شاداب تر به نظر میرسد.
 • اگر شما اسکراب لایه بردار را در دسترس ندارید ، میتوانید لایه بردار خود را با استفاده از یک پاک کننده ملایم بسازید (میتوانید از روش یک از بخش اول استفاده کنید)و یک قاشق چایخوری دانه های شکر را با آن مخلوط کنید.

۲- یک آنزیم لایه بردار طبیعی به عنوان جایگزین برای لایه بردارها بسازید

شش عددتوت فرنگی را با یک چهارم فنجان (شصت میلی لیتر) شیر در مخلوط کن ترکیب کنید . روی صورت ماساژ دهید بصورتی که در روش یک شرح داده شد.

 • آنزیم های توت فرنگی سلولهای مرده پوست را برمی دارد و شیر پوست را نرم میکند.
 • از آنزیم های لایه بردار و لایه بردارها با هم استفاده نکنید. این کار میتواند موجب لایه برداری بیش از حد شده و به پوست آسیب برساند.

۳- با یک لیف گرم بخور دهید

یک لیف تمیز را در آب داغ قرار دهید. آنرا برای مدت پنج دقیقه روی صورت خود بگذارید

 • برای پوستهای روزاسه (نوعی بیماری پوستی) یا حساس این کار را انجام ندهید. بخور میتواند این شرایط را تشدید کند.

۴- پوست را بشویید

از یک لیف مرطوب و نرم که با آبی که همدمای اتاق است مرطوب شده یا یک پارچه کتانی استفاده کنید.

۵- صورت را خشک کنید

از یک حوله تمیز استفاده کنید.

پاکسازی عمیق پوست

۱- از ماسک صورت استفاده کنید

صورت را با یک لایه نازک از ماسک بپوشانید ، از زدن ماسک  در نواحی اطراف چشم اجتناب کنید .طیف گسترده ای از ماسک ها وجود دارد : با توجه به نیاز ویژه دوستانتان ماسک را انتخاب کنید . می توانید از محصولات موجود در فروشگاه ها استفاده کنید یا ماسک مخصوص خود را بسازید .

 • برای پوست های چرب یا مستعد آکنه : یک دوم فنجان (حدود پنجاه گرم) بلوبری را با چنگال له کنید سپس آن را با دو قاشق سوپخوری ماست (پروبیوتیک) ترکیب کنید ، یک قاشق سوپخوری آرد برنج و یک قاشق سوپخوری نارون کوهی ترکیب کنید .بگذارید ماسک برای پانزده دقیقه روی پوست بماند .
 • برای پوست های خشک نصف آووکادو رسیده را له کنید و با یک قاشق سوپخوری ماست (پروبیوتیک) و یک دوم قاشق چایخوری عسل و یک دوم قاشق چایخوری روغن (زیتون ، نارگیل و بادام) ترکیب کنید .می توانید آن را به صورت ده تا پانزده دقیقه روی پوست قرار دهید
 • برای کوچک کردن منافذ ، ماسک سفیده تخم مرغ بسازید بدین صورت که یک عدد سفیده تخم مرغ خام را با پنج قطره آبلیمو و مقدار اندکی سس مایونز ترکیب کنید . ماسک را برای مدت بیست دقیقه روی پوست خود بگذارید .

۲- اجازه دهید ماسک روی پوست بماند

پوست خشک

این زمان میتواند پانزده دقیقه طول بکشد.اما ممکن است که با توجه به نوع ماسک این مدت کمتر یا بیشتر شود

 • حلقه های خنک خیار را بر روی چشمان دوست خود قرار دهید و پف کردگی آنها را کاهش دهید.
 • اجازه دهید ماسک خشک شود اما نه در آن حد که ترک بردارد و بریزد.

۳- با یک لیف بخور دهید

مانند آنچه که در مراحل لایه برداری گفته شد، یک لیف را زیر آب جوش بگیرید و سپس آنرا روی صورت قرار دهید . اجازه دهید برای مدت پنج دقیقه روی پوست بماند.

 • مانند مراحل قبل ، از بخور برای پوستهای مبتلا به رزاسه یا پوستهای حساس استفاده نکنید.

۴- ماسک را پاک کنید

یک لیف را با آبی که دمای آن با دمای اتاق یکسان است مرطوب کنید و به آرامی صورت خود را پاک کنید.

۵- صورت خود را خشک کنید

از یک حوله خشک و تمیز استفاده کنید . بگذارید پوست کمی مرطوب بماند.

۶- پوست خود را شاداب کنید

یک پارچه کتانی را با مقدار کمی تونر (شاداب کننده) مرطوب کنید . تونرها پوست را با آنتی اکسیدان ها و ذرات مغذی ترمیم و بازسازی می کنند. آنها بعد از پاکسازی و قبل از استفاده از مرطوب کنده روی پوست باقی میماند. تونرهای زیادی در فروشگاهها موجود است بعلاوه جایگزین های خانگی. شما باید تونری را انتخاب کنید که برای پوست دوست شما مناسب باشد . اما هر چه که انتخاب میکنید مطمین شوید که فاقد الکل است . الکل حاوی رادیکال های آزاد مخرب است که میتواند حقیقتا توانایی پوست در ساختن کلاژن سالم را کاهش دهد.

 • برای پوست های چرب شما می توانید اکلیل کوهی ساده را انتخاب کنید .
 • برای پوست های خشک و حسلس سعی کنید از روغن بادام به عنوان تونر استفاده کنید .
 • برای پوست های مستعد آکنه ، تونر مخصوص خود را با ترکیب سه چهارم فنجان (۱۷۷ میلی لیتر ) چای سبز دم کرده غلیظ و یک چهارم فنجان ( ۶۰ میلی لیتر ) سرکه سیب خام درست کنید .چای سبز ضد التهاب و آنتی اکسیدان است در حالیکه سرکه PHپوست را در حالت طبیعی تنظیم می کند .

پایان کار با یک مرطوب کننده

۱- در استفاده از مرطوب کننده از ضربه های رو به بالا استفاده کنید

برای دوستان خود از مرطوب کننده های معمولی استفاده کنید . اما مراقب باشید که چگونه از آنها استفاده می کنید . از ضربه های رو به بالا برای پخش کردن آن در صورت استفاده کنید . از ابتدای گردن شروع کنید و به سمت پیشانی بالا بروید .مرطوب کننده باید رطوبت مناسب برای درمان راحفظ کند و ضربه زدن سبب افزایش گردش خون می شود .

 • متخصصین پوست استفاده از مرطوب کننده حاوی طیف گسترده ای از ترکیبات ضدآفتاب (spf30)که تا حدودی برای محیط بیرون قابل قبول است را توصیه می کنند .در غیر این صورت به پوست خود در استفاده از مواد شیمیایی استراحت دهید بدین ترتیب که از مرطوب کننده بدون SPF استفاده کنید .

۲- دوست خود را برای حداقل یک ساعت در منزل نگه دارید

پوست چرب

پوست دوست شما بعد از درمان حساس است بنابراین ایده خوبی است که در معرض اشعه آفتاب ، هوا و آلودگی و … قرار نگیرد .

۳- به دوست خود بگویید که باقی روز از آرایش کردن امتناع کند

پوست صورت

همانطور که در بالا ذکر شد در طول درمان پوست شما حساس است . اجازه دهید پوستتان از یک روز بدون آرایش لذت ببرد و بتواند تنفس کند و از نو جوان شود .

۴- مراقبت از پوست را هر یک هفته یکبار یا هر دو هفته یکبار انجام دهید

پوست

در ترکیب با یک رژیم مراقبت از پوست روزانه ، رسیدگی به پوست به طور منظم به بهتر شدن پوست کمک می کند.

رسانه دکتر سلامت

چگونه به پوست خود رسیدگی کنیم؟
5 (100%) 1 vote
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید