درمان بیماری پسوریازیس

درمان بیماری پسوریازیس
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 5.3K

پسوریازیس یک بیماری شایع پوستی است که چرخه زندگی سلول های پوست را مختل می کند. سلول ها در بالای یکدیگرانباشته میشوند به صورت ، تکه ای ، فلسی و در نتیجه، گاهی اوقات با درد های پوستی و خارش همراهند. علاوه بر درمان های پزشکی، تغییر در رژیم و تغییر سبک زندگی می تواند به درمان بیماری پسوریازیس کمک کند.

درمان بیماری پسوریازیس موضعی

۱- از کورتیکواستروئیدهای موضعی استفاده کنید.

بیماری پسوریازیس

کورتیکواستروئیدهای موضعی معمولا اولین و بهترین درمان بیماری پسوریازیس هستند. اگر درست استفاده شود، میتواند بسیار موثر باشد.

 • کورتیکواستروئیدها در انواع مختلفی به صورت اسپری، کرم، ژل، پماد و فوم موجود هستند. نوع را بسته به سلیقه شخصیتان انتخاب کنید ، اما اگر شما در مورد انتخاب برند تجاری نگران هستید پس  با دکتر خود مشورت کنید زیرا نقاط قوت آنها  متفاوت است.
 • در حالت ایده آل، شما باید انواع قوی تری را در مناطق سخت مانند آرنج و زانو استفاده کنید و از یک برند تجاری ملایم تر برای صورت و زیر بغل خود استفاده کنید.
 • کرم ها را معمولا باید یک یا دو بار در روز استفاده کنید، اما باید استفاده از استروئیدهای قوی تر را محدود کنید. استفاده بیش از حد می تواند سبب بثورات و نازک شدن دائمی پوستتان شود.

۲- از داروخانه اسید سالیسیلیک بخرید.

پسوریازیس چیست

اسید سالیسیلیک یک کرم موضعی است و دراکثر فروشگاه های مواد دارویی و سوپر مارکت ها در دسترس است. اگر کورتیکواستروئیدها علائم شما را بهبود نداد میتوانید اسید سالیسیلیک را به رژیم مراقبت از پوست خود اضافه کنید.

 • اسید سالیسیلیک مانع از پوسته پوسته شدن و دیگر علائم راش میشود.برای خرید اسید سالیسیلیک به نسخه نیازی نیست اما شما باید قبل از اضافه کردن هر کرم اضافی، به خصوص اگر شما در حال مصرف داروهای دیگری هستید حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 • اسید سالیسیلیک اغلب با کورتیکواستروئیدها و سایر گزینه های درمانی ترکیب میشود.

۳- استفاده از قطران زغال سنگ.

بیماری پوستی پسوریازیس

قطران زغال سنگ یک محصول جانبی نفت سیاه و سفید است که یکی از قدیمی ترین گزینه ها برای درمان بیماری پسوریازیس است.

 • قطران زغال سنگ به شکل های مختلف وجود دارد. شما می توانید قطران زغال سنگ را به شامپو، و برای استحمام و  شستن، و کرم خود اضافه کنید.
 • قطران زغال سنگ پوسته شدن پوست را کاهش می دهد و باعث کاهش ظاهر پسوریازیس میشود.
 • اشکال اصلی قطران زغال سنگ کثیف کاری زیاد آن است. می تواند به لباس، مبلمان رنگ آمیزی،
  و موکت آسیب بزند و همچنین دارای ، بوی تند و  قوی است.

۴- از ویتامین D های مصنوعی استفاده کنید.

درمان بیماری پسوریازیس

آنالوگ های ویتامین D اشکال مصنوعی از ویتامین D هستند به طور کلی برای آنالوگ نیازمند نسخه هستید، بنابراین شما باید با دکتر خود صحبت کنید اگر شما علاقه مند به تلاش هستید .

 • Calcipotriene (Dovonex) معمول ترین کرم  تجویزی است که حاوی ویتامین D است. این ماده به تنهایی یا همراه با گزینه های درمان دیگر استفاده می شود.
 • اشکال اصلی این ماده سوزش پوست است ، که می تواند پسوریازیس را بدترکند. متاسفانه، آنالوگ ویتامین D برای همه کار نمی کند. از دکتر خود بپرسید آیا استفاده از این دارو برای شما مفید باشد یا خیر.

۵- یک نسخه آنترالین بگیرید.

پسوریازیس سر

آنترالین یک دارو که فعالیت DNA را در سلول های پوست نرمال میکند، این می تواند به کاهش پسوریازیس منجرشود ودرمان بیماری پسوریازیس کمک می کند . این ماده به صورت کرم موجود است.

 • آنترالین شناخته شده است و به حذف فلس برای برخی از بیماران استفاده می شود ، در نتیجه پوستی نرم و صاف را به بیمار میدهد.
 • متاسفانه، آنترالین دارای اشکالاتی نیز هست. این ماده می تواند سبب تحریک پوست وایجاد لکه بر روی قسمت های لمس شده ، از جمله سطوح سخت مانند صفحات میزشود. اگر شما از آنترالین استفاده میکنید، فقط باید از آن در یک دوره کوتاه  استفاده کنید و پاک کنید.

۶- از رتینوئیدها موضعی استفاده کنید .

بیماری پسوریازیس چیست

رتینوئیدها موضعی برای درمان آکنه یا پوست هایی که  توسط خورشید آسیب دیده اند استفاده می شود اما می توان با موفقیت در درمان پسوریازیس نیز استفاده شود.

 • رتینوئیدها سبب کاهش التهاب شده و سبب فعالیت عادی DNA در پوست میشود. این می تواند به علایم پسوریازیس کمک کند.
 • حساسیت به نور خورشید از عوارض جانبی شایع رتینوئیدها است. شما باید ازکرم های ضد آفتاب استفاده کنید مخصوصا زمانی که در حال استفاده از رتینوئیدها موضعی هستید.
 • رتینوئیدها برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود.

درمان بیماری پسوریازیس با داروهای خوراکی یا تزریقی

۱- استفاده از رتینوئیدهای خوراکی .

پسوریازیس

رتینوئیدها نیز به شکل خوراکی وجود دارند و با توجه به رابطه دارو با ویتامین A، می تواند تولید سلول های پوست را کاهش دهد. این مواد به کاهش سرعت پوسته پوسته شدن پوسته در افراد مبتلا به پسوریازیس کمک میکند.

 • معمولا، رتینوئیدها خوراکی اگر پسوریازیس شما به دیگر گزینه های درمانی پاسخ ندهد استفاده میشود.مشکل اصلی این است که علایم پسوریازیس اغلب زمانی که درمان متوقف می شود بازمیگردد.
 • ریزش مو و التهاب لب ممکن است در حین استفاده از رتینوئیدها خوراکی رخ دهد. زنانی که باردار هستند یا شیردهی دارند نباید از رتینوئیدها خوراکی استفاده. کنند چون باعث نقائص شدید نوزاد هنگام تولد میگردد.

۲– از متوترکسات( methotrexate) استفاده کنید.

پسوریازیس درمان گیاهی

قرص متوتروکسات به بهبود پسوریازیس  و کاهش تولید سلول های پوست کمک میکند. همچنین التهاب را نیز کاهش میدهد.

 • در دوز های پایین ، بیشتر بیماران عوارض جانبی کمتری را  درحین مصرف  متوترکسات تجربه می کنند.نقطه قوت این دارو آن است که می تواند ورم مفاصل پسوریاتیک در برخی از بیماران را متوقف کند.
 • عوارض جانبی ممکن است شامل ناراحتی معده، خستگی و از دست دادن اشتها باشد. استفاده دراز مدت از این دارو توصیه نمی شود، با این حال، در صورت استفاده بیش از حد طولانی عوارض شدیدی مانند آسیب کبدی و کاهش تولید سلول های قرمز و سفید خون می تواند رخ دهد.
 • مصرف موضعی هیدروژل لیپوزومی متوترکسات از نظرعلمی ثابت شده است که کاملا در مقایسه با داروهای معمولی کاملا موثر بوده است و به درمان بیماری پسوریازیس کمک می کند.

۳- از پزشکتان در مورد تزریق جلدی بپرسید.

پسوریازیس چیست؟

همانطور که بسیاری از داروهای خوراکی خطرات سنگین و عوارض جانبی مختلفی دارند و نمی توانید آنها را دراز مدت مورد استفاده قرار دهید، تزریق ممکن است یک گزینه مناسب باشد اگر پسوریازیس به دیگر درمان ها پاسخ ندهد.

 • Enbrel), infliximab (Remicade), adalimumab (Humira) and ustekinumab (Stelara) همگی با تزریق داخل وریدی، یا تزریق زیر جلدی یا عضلانی انجام میگیرد. معمولا، دکتر شما اگر روش های دیگر برای درمان پسوریازیس جوابگو نباشد وایجاد آرتریت کرده باشد تزریق را توصیه خواهد کرد.
 • از لحاظ بیولوژیکی، این گونه درمان ها باید تعامل بین سلول های خاصی را بلوکه کنند  تا التهابات پوستی کاهش یابد.
 • اگر شما از این داروها استفاده میکنید، به احتمال زیادعلائم سل در شما ظاهر خواهد شد چون این داروها دارای اثر قوی بر روی سیستم ایمنی بدن هستند. آنها معمولا به عنوان آخرین گزینه و با مراقبت و تحت نظر پزشک باید. مصرف شوند.

از درمان های سبک استفاده کنید

۱- قرار گرفتن در معرض نور خورشید.

پسوریازیس پوست سر

اشعه UV خورشید باعث کشتن سلول های T در پوست می شود. که این سلول ها سبب تغییر سلول های پوست میشوند، و می تواند  پوسته پوسته شدن پسوریازیس را کاهش دهد. به همین دلیل است درمان با استفاده از چراغ UV می تواند یک راه بسیار عالی برای مبارزه با پسوریازیس باشد و به درمان بیماری پسوریازیس کمک کند.

 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور منظم و به مقدار کم می تواند به افراد مبتلا به پسوریازیس کمک کند. اگر شما در یک منطقه آفتابی زندگی میکنید، نور درمانی می تواند با نور طبیعی آغاز شود.
 • با دکتر خود قبل ازاضافه کردن  در معرض نور طبیعی خورشید  قرار گرفتن به رژیم مراقبت از پوست خودبا دکترمشورت کنید. او باید بتواند به شما امن ترین راه را برای وضعیت کنونی پوستتان نسبت به نور خورشید و بیماری پوستی و تاریخچه پزشکی شما ارائه دهد.

۲- استفاده از  فتوتراپی

اگزما

فتوتراپی UVB شامل قرار گرفتن در معرض نور UV از طریق یک منبع نور مصنوعی است. این یک انتخاب عالی است مخصوصا اگر شما نیاز به درمان تنها  تکه ی خاصی از پوستتان را داشته باشید. شما می توانید به یک دکتر یا متخصص پوست در مورد این که چگونه و در کجا  UVB باید در مکان مورد نظر استفاده شود صحبت کنید.

 • درمان باند باریک UVB یک نوع از فتوتراپی UVB  است که در آن پرتوهای کوچکتر از نور برای درمان مناطق خاصی از پوست شما استفاده میشوند. درمان معمولا دو تا سه بار در هفته اجرا می شود. نقطه ی ضعف این دستگاه ایجاد سوزش و التهابی است که با درمان های باند باریک ممکن است ایجاد شود.
 • درمان Goeckerman یک گزینه درمانی است که ترکیبی از UVB با درمان های زغال سنگ است. زغال سنگ باعث می شود پوست بیشتر پذیرای نور UVB شود.

۳- از لنز های رادیواکتیو استفاده کنید.

پسوریازیس تناسلی

لیزر اگزایمر نوعی لیزر است که  می تواند نور UVB را روی قسمتی از پوست تاثیر دهد. این روش نیازمند جلسات کمتری نسبت به انواع دیگر نور درمانی است و نقطه قوت آن این است که به تکه های سالم پوست اطراف پسوریازیس آسیبی نمیرساند. با این حال، قرمزی و تاول در برخی از بیماران رخ می دهد.

درمان بیماری پسوریازیس با تغییر در روش زندگی

۱- استحمام روزانه.

درمان پسوریازیس ناخن

حمام گرم روزانه می تواند با شستشوی دانه ها و فلس های پسوریازیس کمک کند.

 • برای کمک بیشتر، بلغور جو دوسر کلوئیدی، نمک فرنگی اصل، و یا نمک دریای مرده به آب اضافه کنید این مواد با خواصی که دارند به تسکین و مرطوب کردن پوست کمک میکنند.
 • آب را ولرم نگه دارید و از صابون های زبر استفاده نکنید.زیرا هر دو می تواند باعث تحریک پوستتان شود. از آب ولرم و صابون ملایم تر استفاده کنید.

۲- استفاده. از مرطوب کننده ها.

پسوریازیس

استفاده از مرطوب کننده بر روی پوست برای جلوگیری از خشکی و مرطوب کردن پوست کمک خواهد کرد و سبب  از بین رفتن خارش، قرمزی و زبری ناشی ازپسوریازیس میشود.

 • مقداری از مرطوب کننده را پس از استحمام و زمانی که پوست شما هنوز مرطوب  است استفاده کنید؛ تا به تثبیت رطوبت در پوستتان کمک کند.
 • از مرطوب کننده های معطر استفاده نکنید ، این مواد می توانند گاهی اوقات پسوریازیس را تحریک کنند.

۳- الکل کمتربنوشید.

پسوریازیس

برای برخی افراد، مصرف الکل می تواند اثرات درمان بیماری پسوریازیس را کاهش دهد.

 • با دکتر خود در مورد داروهایی که  استفاده از نوشیدنی بعد از آنها خطری ندارد مشورت کنید.
 • اگر شما به یک جشن رفتید که در آن مردم در حال نوشیدن بودند، نوشیدنی های غیر الکلی میتواند برای شما لذت بخش باشد ، مانند نوشابه، آب میوه، و یا چای. به این ترتیب، شما هنوز هم می تواند احساس خوبی داشته باشید بدون اینکه درمان بیماری پسوریازیس خود را  به خطر بیاندازید.
 • به دوستان و اعضای خانواده خود در مورد اینکه چرا شما باید از الکل اجتناب کنید توضیح دهید. اگر شما یک مشروب خوار اجتماعی هستید، و هنگام بیرون رفتن وسوسه ی بیشتری به نوشیدن پیدا میکنید، حمایت دوستان می تواند برای پرهیز از نوشیدن به شما کمک کند.

۴- سعی کنید از گیاهان و مکمل های غذایی استفاده کنید.

پسوریازیس

اگر مداواهای پزشکی برای شما موثر نیستند .شما می توانید گزینه های درمان های خانگی مانند گیاهان و مکمل های تغذیه را امتحان کنید. این مواد می توانند برای برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس موثر واقع شود.

 • روغن ماهی، می تواند در بسیاری از فروشگاههای مواد غذایی بهداشتی و یا سوپر مارکت ها در دسترس باشد، این ما ه برای از بین بردن علائم پسوریازیس برای برخی ازافراد موثر باشد. مطالعات بر روی اثرات  مخلوط و به طورکلی نشان می دهد که سبب کاهش خارش و پوسته شدن  آن میشود اما اندازه تکه های پوست را کاهش نمی دهد. اگر شما مایل به استفاده از روغن ماهی هستید، با دکتر خود راجع به تداخل این ماده به مقدار کم با داروهایی با دوز بالا مشورت کنید.
 • اسید فولیک و غضروف کوسه را می توان به شکل قرص استفاده کرد. این مواد میتوانند علایم پسوریازیس را برای برخی افراد کاهش دهند، اما اگر شما مبتلا به دیابت هستید غضروف کوسه نباید توصیه شود زیرا می توانید به مقدار کم با برخی داروها تداخل کند. با دکتر خود قبل از اضافه کردن این مواد به رژیمتان مشورت کنید.
 • گیاهان، مانند اورگان کرم انگور، آواکادو و کرم ویتامین B12، آلوئه ورا و روغن پونه کوهی می تواند گاهی اوقات علایم پسوریازیس را درمان کنند. از آنها با توجه به دستورالعمل های موجود در بسته استفاده کنید. روغن پونه کوهی، شما باید آن را با آب یا آب میوه رقیق کنید. اگر شما باردارهستید به هیچ عنوان از آن ها استفاده. نکنید زیرا میتواند به طور بالقوه منجر به سقط جنین شود.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید