چگونه خشکی گلو را برطرف کنیم؟

خشکی گلو
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 52.3K

اگرچه کلمه ی گلوی خشک ممکن است خودش بیانگر باشد،این موقعیت میتواند به طیفی از انواع ناراحتی ها اشاره کند مانند حساسیت یا خارش،که میتوانند ایجاد درد کنند،سختی در بلع،تغییر در مزه ها،یا احساسی مثل وجود غبار در پشت گلو.خشکی گلو معمولا توسط بیماری ها ایجاد میشود،معمولا خفیف و گاهی اوقات جدی تر است اما میتواند نتیجه ای از عوامل محیطی،خشکی آب بدن و تنفس از طریق دهان نیز باشد.با استفاده از طیفی از درمانها برای علائم شایع،همراه با توجه به بیماریهایی که میتوانند غشای مخاطی گلو را خشک کنند،معمولا میتوان به خشکی گلو غلبه کرد یا حداقل آن را بهبود بخشید.

 • روش اول
  آرام کردن علائم گلوی خشک

۱)بخار بگیرید.

خشکی گلو

مانند استفاده از بخور،قرار دادن خودتان در معرض یک محیط مرطوب،رطوبت را به غشای مخاطی خشک می آورد.به بهانه ی این مورد،گاهی اوقات حمام بخاری داغ و طولانی بگیرید.

 • روش دیگری برای بخار گرفتن این است که یک قابلمه آب را بجوشانید،آن را از روی گاز بردارید،یک حوله روی سرتان بیاندازید و روی قابلمه ی بخار خم شوید.ابتدا بررسی کنید که بخار زیاد داغ نباشد.

۲)آب نمک گرم قرقره کنید.

خشکی گلو

نمک باکتریهای دهان و گلو را میکشد و به برطرف کردن خشکی و حساسیت،کمک میکند.قرقره کردن آب نمک ۲ بار در روز،به برطرف کردن خشکی گلو کمک میکند.

 • ۱ قاشق چای خوری نمک به یک فنجان آب اضافه کنید
 • ۲-۱ بار در روز،هر بار برای ۶۰-۳۰ ثانیه قرقره کنید
 • پس از قرقره کردن آن را قورت ندهید
 • بعضی افراد محلول سرکه ی سیب قرقره می کنند(۱ قاشق غذاخوری به ازای هر پیمانه آب). مزه ی خوبی ندارد اما ممکن است جواب دهد.

۳)گلو را با عسل بپوشانید.

خشکی گلو

حداقل این مورد از آب نمک یا سرکه ی سیب،مزه ی بهتری دارد!

 • عسل به جز خاصیت پوشانندگی با ساختار قطورش،خواص ضدعفونی کننده نیز دارد.تعجبی ندارد که زنبورها عاشق عسل هستند!

۴) از لازنج استفاده کنید تا بزاق ترشح شود.

خشکی گلو

مکیدن لازنج یا آبنبات مانند جویدن آدامس،به تحریک تولید بزاق کمک می کند که میتواند به برطرف کردن خشکی گلو کمک کند.

 • دندانپزشکتان قدردانتان خواهد بود اگر از انواع بدون قند استفاده کنید.

۵)چای داغ بنوشید.

خشکی گلو

اکثر افراد به این نتیجه رسیده اند که مایعات گرم اثرات آرام کننده دارد،پس چای کم کافئین با عسل و لیمو میتواند برای برطرف کردن خشکی گلو گزینه ی خوبی باشد.

 • چای های گیاهی معمول مانند چای بابونه نیز میتوانند این مورد را برطرف کنند اما بعضی افراد چای هایی را قبول دارند که موادی مانند نعنا،زنجبیل،گل میخک،ریشه ی شیرین بیان،ریشه ی گل ختمی،اچیناسی و نارون قرمز دارند.
 • روش دوم
  توجه به بیماریهایی که میتوانند باعث خشکی گلو شوند

۱)به بدنتان آب کافی برسانید.

خشکی گلو

خشکی گلو میتواند به این دلیل باشد که مصرف مایعاتتان کافی نیست.نوشیدن مایعات کافی،مخصوصا آب خالی،میتواند خشکی گلو را از بین ببرد.در طول روز به طور منظم،آب یا سایر مایعات را بنوشید.

 • مصرف نوشیدنی های کافئین دار و الکلی تان را محدود کنید به دلایلی که یک ورزشکار توصیه می کند.این مواد خاصیت خشک کننده ی آب بدن دارند،پس صرف نظر از آنچه تبلیغات به شما میگویند،این ها نوشیدنی هایی نیستند که بخواهید برای رفع عطش از آنها استفاده کنید.
 • بعضی داروها نیز میتوانند خاصیت خشک کننده ی آب بدن داشته باشند،پس با پزشک یا داروسازتان در رابطه با داروها و علائم خشکی گلویتان مشورت کنید.

۲)از مصرف دخانیات و قرار گرفتن در معرض آلودگی پرهیز کنید.

خشکی گلو

سیگار کشیدن به خودی خود به هزار دلیل انتخاب بدی است اما این کار و سایر محرک های گلو مانند گرد و غبار و آلودگی هوا،میتوانند باعث خشکی گلو شوند.اگر از خشکی گلو رنج میبرید(و حتی اگر رنج نمی برید)،قرار گرفتن در معرض آلاینده های تحریک کننده ی گلو را محدود کنید.

۳)متوجه تنفس از دهانتان بشوید.

خشکی گلو

تنفس با دهان باز نه تنها پشت گلو را در معرض هوای خشک خارجی قرار میدهد،بلکه به معنی نگذشتن هوا از محیط معمول مرطوب داخل بینی است.این یکی از دلایل خشکی گلو است هنگامی که بینی تان پُر است.

 • اگر متوجه خشکی گلو،مخصوصا پس از بیدار شدن میشوید،میتواند نتیجه ی تنفس با دهان در طول خواب باشد.
 • تنفس با دهان در شب،میتواند نشانه ای از آپنه،یک موقعیت جدی پزشکی باشد.پس اگر به این موضوع شک دارید،با پزشکتان مشورت کنید.

۴)متوجه برگشت اسید معده تان باشید.

خشکی گلو

برگشت اسید معده به مری میتواند حساسیت های گلوی متفاوتی از جمله احساس خشکی ایجاد کند.دوباره،اگر خشکی گلویتان بیشتر زمانی که از خواب بیدار میشوید است،ممکن است به این دلیل باشد.

 • اگر از بازگشت اسید معده در طول شب رنج میبرید،میتوانید سعی کنید مصرف مواد غذایی که اسید تولید می کنند،در بعد از ظهر را محدود کنید،سرتان را با بالشت ها بالا تر قرار دهید،قسمتی از تختتان که سرتان را آنجا قرار میدهید،با تخته های چوبی بالاتر بیاورید یا با پزشک یا داروسازتان در رابطه با استفاده از داروهای بدون نسخه یا نسخه ای،مشورت کنید.

۵)هوای خشک را با استفاده از بخور،برطرف کنید.

خشکی گلو

هوای سرد رطوبت کمتری در خود جای میدهد،پس مخصوصا در ماههای زمستانی،با اضافه شدن خشکی توسط اثرات گرم کننده های خانه،ممکن است هوای داخل خانه تان به شدت خشک باشد.این مورد میتواند به خشکی گلو منجر شود.بخارِ بخور میتواند با اضافه کردن رطوبت به غشای مخاطی گلو،باعث برطرف شدن خشکی گلو شود.

 • همچنین این مورد میتواند بهانه ای برای سفری طولانی در زمستان،به یک منطقه ی گرم و مرطوب باشد!

۶)بیماریهای جدی تر را از دور خارج کنید.

خشکی گلو

زمانی که خشکی گلو نتیجه ی یک بیماری باشد،معمولا توسط یک بیماری اذیت کننده اما معمولا غیر مزمن مانند آلرژی یا سرماخوردگی معمول ایجاد میشود.با این وجود،زمانی که بیماری جدی تری حضور دارد،خشکی گلو یا گلو درد میتواند یک علامت زودهنگام باشد.

 • خشکی گلو میتواند علامتی از عفونت گلو یا مونونوکلئوسیز،ورم لوزه،سرطان گلو یا مری یا ویروس ایبولا(کمتر شایع اما بیشتر خطرناک) باشد.
 • اگر همراه با خشکی گلو،تب و بدن درد دارید،با پزشکتان مشورت کنید زیرا ممکن است عفونتی داشته باشید که مهم باشد.
چگونه خشکی گلو را برطرف کنیم؟
4.3 (85.17%) 58 votes
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید