چگونه با یبوست کنار بیاییم؟

یبوست
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.73K

اگر اخیرا احساس می کنید که یبوست شده اید،خجالت نکشید.با توجه به سازمان پاکسازی اطلاعات بیماریهای طبیعی گوارشی که بخشی از موسسه ی ملی سلامت است،یبوست زمانی رخ می دهد که شما کمتر از ۳ روز در هفته دفع مدفوع دارید و مدفوع شما کوچک،سخت و خشک است که به سختی و همراه با درد دفع می شود.یبوست ممکن است سبب نفخ،سوزش و سایر ناراحتی ها شود.یبوست میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد اما شما مجبور نیستید که آن را پنهان و از آن رنج ببرید.اکنون ،چند درمان سریع ،راه حل های بلند مدت و پیشگیری از یبوست را یاد بگیرید که دفع راحت تری داشته باشید.

 • روش اول
  به سرعت از یبوست رهایی یابید.

۱)آدامس بدون قند بجویید.

یبوست

سوربیتول،یک شیرین کننده ی بدون قند استفاده شده در اکثر آدامس ها،یک ماده ی تشکیل دهنده ی بسیاری از ملین هاست.اگر از یبوست رنج می برید و می خواهید آن را برطرف کنید،چند عدد آدامس بدون قند بجویید.

 • از این راه به عنوان درمانی طولانی مدت استفاده نکنید.مصرف طولانی مدت سوربیتول می تواند باعث سوزش معده و دیگر مشکلات گوارشی شود.

۲) کمی آب نارگیل بنوشید.

یبوست

آب نارگیل به شدت به نوشیدنی بعد از ورزش مشهور است و به جز تاثیرات یک ملین طبیعی ، اثرادرار آور و مزایای دیگری برای سلامتی دارد.یک بطری آب نارگیل یا شیره ی یک نارگیل کال را بنوشید تا علایمتان برطرف شود.

 • این کار را زیاد انجام ندهید.مصرف زیاد آب نارگیل ممکن اشت تاثیر معکوس بگذارد و باعث اسهال و شل شدن زیاد مدفوع شود.

۳) یک قاشق سوپخوری روغن زیتون و آبلیمو قرقره کنید.

یبوست

اگر از یبوست رنج می برید،صبح و با شکم خالی ،یک قاشق روغن زیتون خالص و طبیعی و یک قاشق آبلیمو بخورید.روغن زیتون یک درمان رایج خانگی برای بهبود گوارش و لیز کردن مدفوع است.

 • روغن کتان و آب پرتقال نیز یک درمان خانگی رایج اما تائید نشده برای یبوست هستند.
 • عموما،پزشکان روغن های معدنی و روغن کرچک را برای درمان یبوست پیشنهاد نمی کنند زیرا روغن های معدنی ممکن است باعث کمبود ویتامین ها و روغن کرچک در طولانی مدت باعث یبوست شوند.

۴)آب لیموی گرم بنوشید.

یبوست

مزایای نوشیدن آب لیموی گرم در صبح،به سختی قابل تائید است اما این یک ماده ی نیروزای خانگی به شدت رایج است که گماشته می شود برای لاغری،محافظت از پوست و جلوگیری از سرما خوردگی در الویت است.هرچند صحت دارد که آبلیمو عملکرد کبد را تحریک می کند وبه گوارش غذا و دفع مدفوع کمک می کند.

 • اولین کار صبحتان،نوشیدن یک لیوان آب گرم مخلوط شده با یک قاشق آبلیمو با شکم خالی باشد.برای مفید تر بودن می توانید کمی عسل خالص و کمی زردچوبه به آن اضافه کنید.

۵)باکتری های مفید روده را افزایش دهید.

یبوست

ماست طبیعی،نوشیدنی های کامبوچای تخمیری و کلم رنده شده ی آبپز با سرکه که به طور طبیعی تخمیر شده است،منابع خوبی از باکتریهای پروبیوتیک هستند که معمولا برای درمان مشکلات گوارشی از جمله یبوست و اسهال رایج اند.اگر شما در نتیجه ی یک عفونت ویروسی یا دیگر مریضی ها یبوست شده اید،مصرف غذاهای حاوی باکتری های پروبیوتیک می تواند موثر باشد.

 • اگرچه تحقیقات درباره ی باکتریهای مفید و یبوست موضوعی پیچیده است و باکتریهای پروبیوتیک معمولا برای درمان اسهال استفاده می شوند،این مطلب که باکتری های مفید روده بخش مهمی از سلامت گوارشی را تشکیل می دهند، صحت دارد.
 • بعضی افراد از باکتریهای پیریبیوتیک در مقابل پرو بیوتیک طرفداری می کنند چراکه می گویند اگر شما از باکتریهای موجود در بدنتان تغذیه کنید، باکتریهای مفیدتان را تشویق می کنید تا بجای رشد آن از منابع طبیعی دیگر (معمولا گوشت گاو ) به صورت مصنوعی رشد کنند.در روند پیریبیوتیک،شما به صورت طبیعی در حال ساختن روده ای طبیعی هستید و نیازی به خوراندن باکتریهای پروبیوتیک جدید به آن ندارید.شما موقعیتی رقابتی پدید می آورید که در آن باکتریهای مضر غذای کمتری برای تغذیه پیدا می کنند چراکه باکتریهای مفید به سرعت در حال تکثیر اند،باکتریهای مضر را از بین می برند و از آنها تغذیه می کنند.

۶) به طور موقتی مقدار کمی نوشیدنی کافئین دار بنوشید.

یبوست

برای بسیاری از مردم،نوشیدن یک فنجان قهوه در صبح راهی برای دفع سریع مدفوع است.خواص تحریک کننده ی کافئین،عضلات روده ی شما را تحریک می کند و دفع را برای آن آسان می کند.برای رهایی از یبوست،به صورت موقتی یک فنجان قهوه یا چای کافئین دار در صبح بنوشید.

 • از این روش طولانی مدت استفاده نکنید.کافئین باعث خشکی بدن می شود بدین معنی که آب مدفوع را جذب می کند و عبور آن را مشکل تر می کند.تا حد ممکن مصرف کافئین خود را کاهش دهید.

۷) یک لیوان آب آلوئه ورا بنوشید.

یبوست

در اکثر مغازه ها موجود است.هر چند ساعت خوردن مقداری آب آلوئه ورا می تواند برای رهایی از یبوست موثر باشد.کپسول آلوئه ورای خشک شده نیز به عنوان درمانی برای یبوست در اکثر مغازه های غذاهای طبیعی وجود دارد.

۸)چای قاصدک بنوشید.

یبوست

قاصدک اثر می کند. چای ریشه ی قاصدک یک درمان موثر و رایج برای یبوست است که سرشار از مواد گیاهی است.ریشه ی قاصدک در مخلوط های گیاهی طبیعی متنوعی برای درمان بیماریهایی از جمله یبوست،عملکرد کبد و دیگر بیماریهای گوارشی استفاده می شود.همچنین بسیار خوش طمع و قابل دسترس است.

 • روش دوم
  پیشگیری از یبوست

۱)آب بیشتری بنوشید.

یبوست

بعضی وقتها بی دلیل یبوست می شوید اما اگر معمولا یبوست دارید باید شیوه ی زندگی خود را تغییر دهید.توصیه می شود کسانی که یبوست دارند سعی کنند روزی ۲ لیتر آب بنوشند تا از خشک شدن مدفوع جلوگیری کنند.

 • با خود یک بطری آب به همراه داشته باشید که بتوانید آن را دوباره پر کنید و سعی کنید یکبار قبل از ناهار و یکبار بعد از آن آب بنوشید.ساده است که به خاطر بسپارید.
 • روز خود را با نوشیدن یک لیوان آب شروع کنید تا بخاطر داشته باشید که باید در طول روز آب بنوشید.
 • از سوءمصرف الکل بپرهیزید.الکل و کافئین هردو می توانند آب مدفوع را جذب کنند و باعث خشک شدن آن شوند.

۲)مهمترین تغییر در روش زندگی برای رهایی از یبوست مصرف فیبر کافی در رژیم غذایی است که باعث حجیم و نرم شدن مدفوع می شود.

یبوست

اگر از یبوست رنج میبرید،به فیبر بیشتری نیاز دارید.به تدریج مصرف فیبر خود را افزایش دهید تا زمانی که به حداقل ۳۷-۲۰ گرم در روز برسد.منابع خوب برای فیبر شامل:

 • سبوس و سایر حبوباتی که در نان ها،غلات و برنج قهوه ای با فیبر بالا یافت می شوند.
 • سبزیجاتی مانند کلم بروکلی،کلم بروکسل،هویج و مارچوبه
 • مواد سبز تیره و برگ دار مانند کلم،اسفناج و برگ چغندر
 • میوه ی تازه مانند سیب،توت ها،گوجه و گلابی
 • میوه های خشک شده مانند کشمش،زرد آلو و آلو
 • لوبیا،حبوبات و عدس

۳) از خوردن غذاهایی با چربی سیر شده پرهیز کنید.

یبوست

رژیم غذایی دارای چربی های سیر شده به یبوست مزمن و سایر بیماریهای گوارشی منجر می شود.اگر مقدار زیادی پنیر و سایر محصولات لبنی ،گوشت و غذاهای فرآوری شده مصرف می کنید،این رژیم می تواند یبوست شما را تشدید کند.

 • سعی کنید مواد غذایی حاوی پروتئین مانند ماهی و لوبیا را جایگزین گوشت کنید.
 • سعی کنید خودتان غذا درست کنید تا از خوردن غذاهای یخ زده،آماده و فراوری شده که معمولا دارای مقدار زیادی چربی سیر شده هستند بپرهیزید.

۴)از مکمل فیبری استفاده کنید.

یبوست

برخلاف ملین ها،شما می توانید از مکمل های فیبری که در بعضی موارد “ملین های حجم دهنده”نامیده می شوند،روزانه استفاده کنید.این مکمل ها به بزرگتر و نرم شدن مدفوع کمک می کنند.اگرچه این مکمل ها برای مصرف دائمی ایمن هستند اما حجم دهنده های مدفوع می توانند مانع جذب شدن بعضی داروها در بدنتان، نفخ،گرفتگی عضلات و تولید گاز معده در بعضی افراد شوند.هنگام مصرف این مکمل ها،آب فراوان بنوشید.

 • مکمل های فیبری رایج و ملین های حجم دهنده ی قابل دسترس و بدون نسخه شامل متاموسیل،فایبرکن و سیتروسل هستند.

۵)به طور منظم ورزش کنید.

یبوست

حرکت دادن به بدن و انجام ورزش های عروقی باعث حرکت روده هایتان نیز می شود.افزایش انرژی مصرفی شما به سیستم گوارشی تان کمک می کند که فعال باشد و مناسب عمل کند.

 • حدود یکساعت از خوردن غذای اصلی تا ورزش کردن فاصله دهید.باید به خون اجازه دهید زمان کافی برای رسیدن به شکم و سایر اعضای گوارشی داشته باشد تا گوارش به درستی انجام شود.
 • پیاده روی کردن بلافاصله پس از خوردن وعده ی غذایی می تواند یکی از بهترین ورزش ها برای بهبود سلامت حرکت روده ها باشد.سعی کنید حداقل ۳ بار در روز به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه پیاده روی کنید.

۶)زمان کافی برای دستشویی کردن داشته باشید.

یبوست

همه مشغله دارند اما همه ی ما لازم است که زمان معینی را به دستشویی اختصاص دهیم.صرف نظر از درمانی که برای یبوست خود بکار می برید،به خودتان زمان کافی برای دستشویی رفتن زمانی که نیاز است بدهید.منتظر نمانید.همین الان بروید.

 • هیچگاه دستشویی خود را نگه ندارید.نگه داشتن دستشویی باعث تشدید یبوست می شود.
 • اگر معمولا صبح ها به دستشویی می روید،اما برای رفتن به سرکار عجله دارید،سعی کنید کمی زودتر بیدار شوید و در خانه صبحانه بخورید.کمی به خودتان زمان دهید و با آرامش به دستشویی بروید قبل از اینکه از خانه خارج شوید و به دنیای دیگری قدم بگذارید.

۷)غذای خود را بیشتر بجویید.

یبوست

بسیاری افراد یکی از مهمترین قسمت های یک روند گوارشی را فراموش می کنند:مناسب جوییدن.غذا در دهان شروع به خرد شدن می کند جایی که بزاق بخش مهمی از گوارش را کامل می کند.مطمئن شوید که آهسته غذا می خورید و هر لقمه را بارها می جویید.

 • غذای کامل جوییده نشده لزوما باعث یبوست نمی شود.اما می تواند همرا با رژیم غذایی با فیبر کم باعث انسداد روده شود که باعث محبوس شدن گاز و یبوست شود.جوییدن ناکامل غذا باعث تشدید یبوست می شود.

۸)آرام باشید.

یبوست

بسیاری از یبوست ها در اثر استرس ایجاد می شوند.اگر به طور کلی مشغله و استرس زیادی دارید،می تواند روی سیستم گوارشی تان اثر کند و باعث یبوست شود.سعی کنید به خودتان روزانه و به طور منظم استراحت دهید و تکنیک های مختلف برای آرامش دادن به خود را امتحان کنید.

 • مدیتیشن یا ماساژ عضلانی را امتحان کنید.روی منقبض کردن هر عضله تان به طور جداگانه تمرکز کنید و این توجه را روی سایر قسمت های بدن پیش برانید.
 • یبوست در سفر یک مشکل رایج است.اگر در پی رهایی از یبوست در سفر هستید تلاش کنید تا از آن پیشگیری کنید.

۹)اگر از یبوست طولانی مدت رنج می برید به پزشک مراجعه کنید.

یبوست

علت اکثر یبوست ها رژیم غذایی ضعیف و ناسالم است.اما یبوست مزمن ممکن است به دلایل متفاوتی رخ دهد از جمله:سندروم روده ی تحریک پذیر(IBS)،بیماریهای عروقی و مشکلات دیگر.همچنین می تواند به دلیل مصرف دارو باشد.در این مورد،متوقف کردن دارو و حل مشکل باید یبوست را رفع کند.

 • برای استفاده از ملین ها با دکتر خود مشورت کنید.ملین ها انواع مختلفی دارند از جمله:لیز کننده،اسمزی و تحریک کننده.ملین ها می توانند درمانی کوتاه مدت باشند اما اگر به مدت طولانی استفاده شوند یبوست را تشدید می کنند.اگر دیابت دارید قبل از مصرف ملین های اسمزی با دکتر خود مشورت کنید چراکه می توانند باعث بهم خوردن تعادل مواد معدنی بدن و مشکلات دیگری شوند.
 • نرم کننده های مدفوع از جمله Colace و Surfak با اضافه کردن مایعات به مدفوع عبور آن را راحت می کنند.داشتن مدفوع نرم تر باعث می شود که مجبور نباشید هنگام دفع زور بزنید.اگرعلت یبوست شما زایمان یا عمل جراحی باشد،ممکن است پزشک شما یکی از این ملین ها را پیشنهاد کند.
 • پزشک می تواند یک رژیم غذایی و روش زندگی سالم به شما پیشنهاد کند و همه ی نگرانی های اساسی سلامتتان را بررسی کنند.
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید