چگونه با توهم و پارانویا کنار بیاییم؟

توهم و پارانویا
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 821

زمانها و موقعیت هایی وجود دارند که ممکن است احساس توهم و پارانویا داشته باشید.خوشبختانه راههای برای کنار آمدن و حتی بهبود از این وضعیت وجود دارند.

  • مراحل

۱)بدانید که توهم یک”باور یا ذهنیت اشتباه”است و پارانویا میل به بدگمانی به دیگران یا مشکوک پنداشتن آنها است.

توهم و پارانویا

اگر پارانویا دارید ممکن است باورهای بزرگنمایی شده یا بی اساس و احساس ترس و تهدید شدن داشته باشید.گمان میشود افرادی با neuroticism بزرگتر،بیشتر مستعد بروز این احساسات استرس زا هستند.

۲)سعی کنید احساسات پارانویا و توهمتان را زیر سوال ببرید،آنها را بفهمید و انکار کنید.

توهم و پارانویا

(بر پایه ی روشهایی مانند کارهای Bryon Katie و مراحل حذف باورها با محدود کردن خود)
سعی کنید بفهمید که عامل این احساسات چه بوده است مانند منبع آن
بفهمید که آیا آن مطلب درست است و به آن اطمینان دارید
بدونِ آن احساس،چه حسی دارید
احساستان را برعکس کنید تا افکارتان را به چالش بکشید
به همه ی زمانهایی که پارانویا یا توهمتان اتفاق افتاده است و عکس العملتان در آن لحظه، فکر کنید

۳)زمانی که درک بیشتری از احساساتتان دارید،سعی کنید از عملی شدن آنها پیشگیری کنید.

توهم و پارانویا

به یاد داشته باشید که افکارتان،شما نیستند.اگر مشکلات احساسی وابسته به پارانویا یا توهمتان دارید،به خودتان اجازه دهید تا آنها را با انجام اعمالی مانند گریه کردن،رعشه،خندیدن،خشم(نه روی دیگران)و خمیازه کشیدن،آزاد کنید.همچنین شما میتوانید از بیرون،نظاره گر صلح آمیز احساساتتان باشید.بدین معنی که کمتر تحت تاثیر آنها و با آنها درگیر باشید.

۴) برای اثبات دوباره ی خود و نیت تان،خودتان را تائید کنید.

توهم و پارانویا

این مهم است تا برای خود ارزش قائل شوید و ذهن باز و متمرکزی روی کاری که انجام میدهید داشته باشید بدون اینکه توسط پارانویا یا باورهایتان منع شوید.
با استفاده از تائید شدن،میتوانید احساس نیاز به حساب کردن روی سایر افراد برای داشتن اعتماد به نفس بیشتر را کاهش دهید.این یک شکل عالی از قدرت درون است.
مثال:من شهادت میدهم و نیت میکنم که از همه ی تاثیرات خارجی آزاد و رها هستم
من شهادت میدهم و نیت میکنم ک با خودم صادق هستم

۵)سعی کنید درباره ی همه چیز ذهنِ بازی داشته باشید تا به خودتان اجازه دهید که از باورهای محدود کننده تان مانند توهم،آزاد باشید.

توهم و پارانویا

۶)آرام باشید و ریلکس کنید.

توهم و پارانویا

سعی کنید چیزهای دور و برتان را با استفاده از حس های شنوایی و لمس کردن مشاهده کنید و با آنها ارتباط برقرار کنید.اینگونه میتوانید از تمرین های پایه ای که شامل حواس تان(نگه داشتن یک قطعه یخ در دست) میشوند، استفاده کنید تا به خودتان اجازه دهید حواستان را از احساسات پارانویا و افکارتان پرت کنید.اگر فکر خودکشی در سردارید،این کار میتواند به این مورد نیز کمک کند.بیرون رفتن برای پیاده روی نیز میتواند کمک کند و مطمئن شوید که در شب خواب کافی دارید(هرچند خوابِ زیادی نیز بد است). مقدار خواب پیشنهاد شده بسته به سن متفاوت است.برای بزرگسالان حدود ۸-۷.۵ ساعت است اما مقدار دقیق آن در هر فرد متفاوت است.

۷)از خودتان به خوبی مراقبت کنید.

توهم و پارانویا

خوب خوردن میتواند به بهتر شدن احساساتتان کمک کند و پرهیز از استفاده از الکل و مواد میتواند به شما کمک کند تا بیشتر از افکارتان آگاه باشید.اگر از لحاظ فیزیکی سالم باشید،به شما کمک میکند که از لحاظ ذهنی نیز احساس سلامت بکنید زیرا این دو بهم وابسته هستند.

چگونه با توهم و پارانویا کنار بیاییم؟
5 (100%) 1 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید