چگونه با ماشین گرفتگی در سفر مقابله کنیم؟

ماشین گرفتگی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.07K

ماشین گرفتگی یک مشکل رایج است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. بیماری ناشی از اختلاف بین چشم و گوش داخلی است. گوش داخلی به مغز می گوید که بدن در حال حرکت است، اما چشم ها می گویند که بدن بی حرکت است. این درگیری منجر به علائم بیماری ماشین گرفتگی می شود. گرچه درمانی برای این مشکل وجود ندارد، اما راه هایی وجود دارد که نامطبوعی آن را کمتر کند.

مقابله با نشانه های بیماری ماشین گرفتگی

۱- هوای تازه استشمام کنید

بیماری ماشین گرفتگی

بعضی از افراد ممکن است با استشمام هوای تازه بیماری ماشین گرفتگر را تسکین دهند. به طور ساده باز کردن یک پنجره یا دریچه ممکن است به کاهش علائم شما کمک کند. اگر نشانه ها همچنان ادامه داشته باشند، در صورت امکان، ماشین را متوقف کنید و پیاده شوید و در هوای تازه نفس بکشید. هوا ممکن است کمک کند، و متوقف کردن ماشین نیز باید کمک کند. در هوای گرم، بعضی از افراد از تهویه مطبوع استفاده می کنند، در حالی که دیگران کار بهتری را انجام می دهند و آن را خاموش کرده و هوای طبیعی را دریافت می کنند.

۲- دید خود را ببندید

گرفتگی ماشین

اغلب اوقات بیماری ماشین گرفتگی از حرکت بیرون منجر می شود. به همین دلیل ممکن است با مسدود کردن دید آسوده شوید. به طور متناوب، عینک های مخصوص مسدود کردن حرکت ممکن است نتایج مشابهی را انجام دهند.

 • به طور ساده بستن چشم می تواند کمک کند، بویژه اگر توانستید به خواب بروید.
 • شما همچنین می توانید عینک آفتابی یا ماسک های خواب را امتحان کنید که دیدگاه خود را محدود کنید تا علائم بیماری ماشین گرفتگی را مختل کند.
 • چشم های خشک یا چشم های خسته نیز می توانند وقوع بیماری ماشین گرفتگی را افزایش دهند. استفاده از قطره های چشم یا آب زدن به صورت می تواند کمک کند. در عوض استفاده از لنز چشم، زدن عینک می تواند مفید باشد.

۳- از محصولات زنجبیل استفاده کنید

بیماری حرکت

بعضی از افراد برای کاهش بیماری ماشین گرفتگی از محصولات زنجبیل منفعت دیده اند. شما می توانید جویدن زنجبیل، لیموناد زنجبیلی (نوعی آشامیدنی شیرین و گازدار غیر الکلی) ، کوکی های زنجبیل و بسیاری از محصولات زنجبیل دیگر را امتحان کنید. اگر شما آماده ابتلا به بیماری ماشین گرفتگی هستید، اگر بیمار شدید، یکی یا بیشتر از این محصولات را همراه داشته باشید تا مصرف کنید.

۴- چیز خشکی بخورید

ماشین گرفتگی

برخی از اطلاعات نشان داده اند که خوردن چیز خشک، مانند کراکرهای سودا (بیسکویت دارای نمک و جوش شیرین)، ممکن است به کاهش علائم بیماری ماشین گرفتگی کمک کند. این بدین دلیل است که مواد غذایی خشک ممکن است اسید بیش از حد معده را خیس کنند.

۵- طب سوزنی را امتحان کنید

ماشین گرفتگی

قرار دادن فشار در یک نقطه خاص بدن ممکن است به درمان علایم بیماری ماشین گرفتگی کمک کند. مخصوصا، Nei Guan-سوزن زدن به نقطه P6، در پایین مچ دست، ممکن است با فشار دادن آن به ناراحتی معده کمک شود.

 • قسمتی که ساعت مچی قرار می گیرد را مشخص کنید. وسط مرکز مچ دست خود را پیدا کنید، یک حفره کوچک آنجا قرار دارد که در آن شما می توانید تاندون خود را احساس کنید. نوک انگشت خود را در حدود ۱۰ ثانیه نگه دارید تا شما را تسکین دهد.
 • اگر ساعت مچی یا دستبند تنگ داشته باشید، می توانید یک سری فشار برای کمک به بیماری های ماشین گرفتگی خود ایجاد کنید. یک حبه کوچک یا کاغذ یا یک ماده کاغذ مانند (مانند جلد آدامس) را در حدود اندازه یک نخود بسازید. این را در بند دستبند قرار دهید، همانطور که در نقطه فشار بالا توضیح داده شده است.

جلوگیری از ماشین گرفتگی

۱- جلوگیری از ماشین گرفتگی مرتبط با حالت تهوع

علت ماشین گرفتگی

با معده خیلی  پر یا بسیار خالی سفر نکنید. بیماری ماشین گرفتگی معمولا با معده پر بدتر می شود، بنابراین قبل از سفر از خوردن وعده های سنگین خودداری کنید. هر غذایی که می دانید با شما سازگاری ندارد باید پرهیز شود. این غذاها شامل غذاهایی هستند که احتمالا باعث می شوند که احساس سیری کامل کنید و همینطور غذاهای تند و پر چرب.

 • همچنین بعضی از افراد ممکن است سفر با معده خالی برایشان مشکل ساز باشد.
 • از غذاهایی که عطر و بوی قوی دارند در ماشین پرهیز کنید که می تواند از حالت تهوع نیز جلوگیری کند.

۲- در جایی بنشینید که کمترین حرکت را احساس کنید

علل ماشین گرفتگی

از آنجا که بیماری ماشین گرفتگی ناشی از اختلاف بین حرکت است، شما ضد حرکتی که می بینید احساس می کنید، انتخاب صندلی جایی که شما کمترحرکت را احساس کنید (و یا هر چیزی) می تواند به شما در جلوگیری از بیماری ماشین گرفتگی کمک کند. صندلی جلو ماشین معمولا بهترین مکان است.

 • هرگز برعکس جهت حرکت در سفر ننشینید، این حالت می تواند بیماری ماشین گرفتگی را فعال کند.

۳- از محرک های بصری برای بیماری ماشین گرفتگی اجتناب کنید

درمان ماشین گرفتگی

یکی از چیزهایی که سبب ماشین گرفتگی می شود، دید طبیعی است. به عنوان مثال، هنگام مسافرت در یک ماشین نباید مطالعه کنید. در حین حرکت مطالعه کردن می تواند تمرکز بر کلمات را دشوار کند، مطالعه در ماشین در حال حرکت برای کسانی که از بیماری ماشین گرفتگی رنج می برند خطرناک است.

 • در حین مسافرت با تمرکز خیره نگاه کردن به یک نقطه برای کم کردن تأثیر ماشین گرفتگی می تواتند مفید باشد.
 • اگر همراه کسی سوار ماشین شده اید که بیماری ماشین گرفتگی دارد، دیدن آنها، آن افراد را بیمار می کند- یا حتی اگر در مورد آن صحبت کنید- ممکن است باعث بیماری ماشین گرفتگی شوند.

۴- دارو مصرف کنید

ماشین گرفتگی

تعدادی داروهای بی نسخه وجود دارند از جمله آنتی کولینرژیک هایی مانند اسکولوپامین، ضد اسپاسم درمانی مانند پرومتازین و سمپاتومیمیکت ها مانند افدرین برای جلوگیری از بیماری های حرکتی در دسترس هستند. اکثر این داروها حاوی مکل زین هستند، که ضد تهوع هستند، و همچنین حاوی آنتی هیستامین و ضد اسپاسم نیز هستند. این دارو به طور خاص منطقه ای از مغز را هدف می گیرد که مربوط به حرکت است تا برای جلوگیری از بیماری ماشین گرفتگی که افراد در ماشین تجربه می کند، کمک کند.

 • اگر ماشین گرفتگی در شما شدید باشد، پزشک ممکن است اسکاپولامین را که می تواند به صورت خوراکی، داخل وریدی یا موضعی (بر روی پوست) تجویز شود، تجویز می کند.
 • قبل از استفاده از داروهای تجویزی، همیشه برای دارو و یا داروهای تجویز شده و اثرات جانبی آن با دکتر خود صحبت کنید.

۵- زنجبیل بخورید

بیماری ماشین گرفتگی

زنجبیل را می توان به عنوان یک داروی جایگزین مورد استفاده قرار داد که ممکن است یک راه مؤثر برای جلوگیری از بیماری در برخی افراد باشد. برای پیشگیری، می توانید ۲/۱ قاشق چای خوری (۲.۵ میلی لیتر) از پودر زنجبیل را با یک لیوان آب مخلوط کنید و آن را بنوشید یا دو دقیقه قبل از سفر دو کپسول زنجبیل مصرف کنید.

 • محصولات زنجبیل را همراه داشته باشید تا از بیماری ماشین گرفتگی پیشگیری کنید. حمل شیرینی زنجبیل یا کوکی های زنجبیل در کیف دستی یا کیف خود ممکن است مفید باشد.

۶- از سیگار کشیدن پرهیز کنید

ماشین گرفتگی

کشیدن سیگار می تواند منجر به بیماری ماشین گرفتگی گردد، بنابراین بهتر است سیگار نکشید. یک مطالعه کوچک نشان داده است که محروم شدن از نیوکتین در طول شب باعث دوری از آمادگی بیماری ماشین گرفتگی شود.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید