چگونگی پاکسازی کلیه های رسوبی

کلیه
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.19K

بیماری مزمن کلیه (CKD) برگشت ناپذیر است، اما برای بسیاری از بیماران، به خصوص کسانی که در مراحل اولیه بیماری هستند، می توان پیشرفت آن را متوقف و عملکرد کلیه های رسوبی را حفظ کرد. کلیه ها برای حذف سموم و مایع اضافی بدن توانا باقی می مانند. مهم نیست که چگونه بیماری کلیوی شما پیشرفت می کند، بسیار مهم است که شما با نفرولوژیست (nephrologist) برای اطمینان از اینکه همه کارهای ممکن را برای محافظت از عملکرد کلیه خود انجام می دهید همکاری می کنید. انجام این کار در مراحل اولیه CKD میتواند به شما در اجتناب از اقدامات دردناک و گران قیمت مثل دیالیز و پیوند کلیه کمک کند. انجام این کار بعد از شروع دیالیز میتواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد و درمان هایتان را موثرتر کند.

حفظ عملکرد کلیه های رسوبی از طریق رژیم غذایی

۱- با نفرولوژیست درباره رژیم غذایی خود صحبت کنید

درمان کلیه

همیشه رژیم غذایی خود را با یک متخصص چک کنید. اگر بیماری مزمن کلیوی شما به مرحله نهایی (وضعیتی که به عنوان مرحله نارسایی کلیه یا ESRF شناخته می شود، زمانی که شما نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه برای زنده ماندن دارید) رسیده است، یا اگر سایر بیماری های مهم بهداشتی دارید، ممکن است به دستورالعمل های خاص رژیم غذایی نیاز داشته باشید. دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید.

۲- مصرف نمک خود را محدود کنید

سنگ کلیه

سدیم بیش از حد می تواند فشار خون شما را افزایش دهد و منجر به بیماری فشار خون شود . شما برای حفظ عملکرد کلیه تان به فشار خون متعادل احتیاج دارید. هر زمان که ممکن است، نمک را کنار بگذارید . علاوه بر این:

 • به جای کنسرو، سبزیجات تازه یا یخ زده را انتخاب کنید. مواد غذایی کنسرو شده میزان سدیم زیادی دارند. اگر از سبزیجات کنسروی استفاده می کنید، آن ها را با آب جوش بشویید تا بیشترین مقدار نمک آن از بین برود.
 • از خوراک نمک دار، گوشت یخ زده و وعده های غذایی آماده اجتناب کنید.
 • نمک را با نمک های جایگزین و لیمو یا ادویه های دیگر تعویض کنید، اما ابتدا با نفرولوژیست خود مشورت کنید: برخی از نمک های جایگزین پتاسیم بسیار زیادی دارند.

۳- مصرف چربی خود را کاهش دهید

سنگ کلیه

مصرف چربی ها را بررسی کنید زیرا سطح کلسترول شما را افزایش میدهد و باعث می شود که عروق خونی تان پاک بمانند بنابراین خون بیشتری به کلیه های شما میرسد. گوشت بدون چربی را انتخاب ، چربی های اضافی را حذف و هر پوستی را جدا کنید. این گوشت ها را به جای سرخ کردن، طبخ، کباب، دم ، و یا بریان کنید. علاوه بر این:

 • به جای استفاده از تخم مرغ کامل از سفیده تخم مرغ استفاده کنید.
 • محصولات لبنی کم چربی یا بدون چربی را تا جایی که ممکن است انتخاب کنید.
 • سس مایونز و سالادهای کم چربی یا بدون چربی بخرید.
 • چربی هایی مانند کره و روغن های گیاهی را با چربی های سالم مانند روغن زیتون و روغن کلزا و یا اسپری پخت و پز رژیمی جایگزین کنید.

۴- مقدار متوسطی از پروتئین را مصرف کنید

درمان کلیه

پروتئین بیش از حد می تواند کلیه شما را تحت فشار غیر ضروری بگذارد، اما شما به صورت ایده آل نیاز به ۱ گرم (۰.۰۴ اونس) پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خود دارید. به طور کلی، مقادیر متوسط غذاهای غنی از پروتئین مانند ماهی و گوشت، را هدف قرار دهید.

۵- مصرف مواد غذایی غنی از پتاسیم را کم کنید

کلیه چیست

برخی از بیماران نیاز به جلوگیری از مصرف مواد غذایی با پتاسیم بالا دارند: اگر شما جز این دسته از افراد هستید با نفرولوژیست خود مشورت کنید. اگر چنین است، از مصرف موز، زردآلو، لوبیا سفید، اسفناج، ماست، ماهی قزل آلا، قارچ و سایر غذاهای غنی از پتاسیم خودداری کنید. پتاسیم بیش از حد در بدن شما می تواند خطر آریتمی قلبی و مرگ ناگهانی را افزایش دهد.

۶- میزان فسفر مصرفی خود را کنترل کنید

عفونت کلیه

فسفر بیش از حد در بدن می تواند باعث جذب کلسیم از استخوان و باعث شکستگی استخوان ها شود. بیماران مبتلا به نارسایی کلیه، سطح فسفر بالایی دارند ، پس از خوردن بیش از حد غذاهای غنی از فسفر مانند شیر، پنیر، آجیل جلوگیری کنید.

۷- از پزشک خود درباره مکمل های کلسیم و ویتامین D بپرسید

عفونت کلیه

بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه اغلب کمبود کلسیم و تولید پایین ویتامین D را تجربه می کنند. کلسیم و ویتامین D برای تشکیل استخوان بسیار مهم هستند، بنابراین از دکتر خود بپرسید که آیا باید آنها را به صورت مکمل مصرف کنید یا خیر.

 • مکمل های کلسیم می تواند بسیار بحرانی و ضروری باشند، زیرا شما نیاز به کلسیم دارید، اما در عین حال باید از مصرف بیش از حد برخی از منابع کلسیم مثل شیر و پنیر جلوگیری کنید زیرا آنها فسفر زیادی دارند.

۸- مصرف کلی کالری خود را کاهش دهید

حتی هنگام خوردن غذای سالم، بیماران مبتلا به بیماری کلیوی باید کنترل مصرف پروتئین را تمرین و کالری مصرف روزانه خود را محدود کنند. برچسب های تغذیه را با دقت بخوانید و به اندازه های پیشنهاد شده آن توجه کنید. و بدون فکر نخورید: با آرامش بخورید، به این که چقدر میخورید توجه کنید، و به محض اینکه دیگر گرسنه نبودید، خوردن را متوقف کنید.

 • بیاد داشته باشید که ۲۰ دقیقه طول می کشد تا مغز شما احساس سیری را اعلام کند. به آرامی خوردن و گوش دادن به بدنتان می تواند شما را از مصرف غذای اضافی بازدارد.

۹- یک لیتر آب در روز بنوشید

کلیه

با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که چه چیزی برای شما بی خطرتر است، اما به طور کلی، بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه باید میزان مصرف آب را بسته به اینکه چه میزان تورم کلیه را تجربه کرده اند، به حدود یک لیتر در روز محدود کنند.

حفظ عملکرد کلیه های رسوبی با تغییرات شیوه زندگی

۱- ورزش کنید

سنگ کلیه

فعالیت داشتن، به کنترل فشار خون و وزن بدن شما کمک خواهد کرد. اگر دیابت دارید، ورزش همچنین به شما کمک می کند تا آن را مدیریت کنید. شما نیازی به پیوستن به یک باشگاه ندارید: حتی فقط پیاده روی به عنوان یک ورزش کم تاثیر می تواند عالی باشد. با پزشک در مورد برنامه تمرین مناسب صحبت کنید و به خصوص اگر ورزش برای شما جدید است، در مورد مراجعه به یک متخصص فیزیوتراپی بپرسید: این فرد می تواند به شما کمک کند یک برنامه ورزشی با نیازهای خاص بهداشتی خود در ذهن داشته باشید و یا پیدا کنید.
به آرامی شروع کنید. برای شروع، تمرین را برای ۱۵تا۲۰ دقیقه، سه روز در هفته امتحان کنید؛ هنگامی که یک بار آن را انجام دادید، تا

 • ۳۰ دقیقه برای پنج روز در هفته تمرین کنید.
 • قبل و بعد از ورزش تمرینات کششی انجام دهید. کشش با دقت، عضلات شما را گرم می کند، جریان خون را افزایش می دهد و گرفتگی را به حداقل می رساند.

۲- سیگار کشیدن را متوقف کنید

بیماری کلیه

سیگار برای هر کسی خطرناک است، اما برای افرادی که سعی در حفظ عملکرد کلیه هایشان دارند، ترک آن برای کاهش پیشرفت آسیب کلیه و حفظ فشار خون سالم ضروری است.

۳- وزن مطلوب را حفظ کنید

پیوند کلیه

اضافه وزن یا چاقی باعث افزایش فشار بر روی کلیه ها می شود. برای تعیین وزن ایده آل خود با دکتر صحبت کنید و تلاش کنید در آن وزن و یا حدود آن بمانید. پیشنهادات رژیم غذایی و ورزش ارائه شده در اینجا به شما در انجام آن کمک خواهد کرد.

۴- از نفخ عصبی اجتناب کنید

کلیه

نفخ عصبی زمانی اتفاق می افتد که کلیه های شما در معرض دارویی که ممکن است برای سلول های کلیوی سمی باشد، قرار گیرد و در نتیجه منجر به پیدایش عواقب جدی سلامتی میشود. با پزشک خود درباره تمام داروهایی که ممکن است مصرف کنید و در مورد جایگزین های آن ها نیز صحبت کنید. برخی از داروهای معروف که منجر به نفروتوکسیک میشوند عبارتند از:

 • سیکلوسپورین ها (داروهای سیستم ایمنی که برای جلوگیری از پس زدن عضو و درمان آرتریت روماتوئید شدید و پسوریازیس شدید استفاده میشوند). نام های تجاری عبارتند از Gengraf، Neoral، و SandImmune.
 • آمینوگلیسکوئید ها (آنتی بیوتیک هایی که برای درمان عفونت های باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرند). نام های تجاری عبارتند از گنتامایسین، استرپتوماسین و تبرامایسین.
 • داروهای شیمی درمانی (داروهای مورد استفاده برای درمان تومورهای سرطانی). نام های تجاری عبارتند از: سیس پلاتین و Ifosfamide.
 • NSAIDs (مواد مخدر، از جمله داروهای مورد استفاده برای درمان التهاب، درد و تب). نام های تجاری عبارتند از Advil، Motrin، Ibuprofen و Nuprin.
 • برخی از داروهای گیاهی، از جمله داروهای گیاهی چینی با زنجبیل و اسیدهای آریستولوشیک.
 • رنگ های کنتراست (رنگ حاوی ید، که در روش های تشخیصی مثل CT اسکن استفاده می شود).

حفظ عملکرد کلیه های رسوبی با استفاده از دارو

۱- فشار خون خود را کنترل کنید

کلیه

اگر رژیم غذایی و ورزش برای جلوگیری از فشار خون شما کافی نیست، پزشک ممکن است داروهایی را تجویز کند.

 • مؤثرترین داروهای ، آنژیوتانسین تبدیل آنزیم مهار کننده (ACEI) یا مسدود کننده های گیرنده آنژیوتنسین (ARB ها) هستند. علاوه بر کاهش فشار خون، ACEI ها و ARB ها باعث جلوگیری از از دست رفتن پروتئین از طریق ادرار و در نتیجه تورم بدن می شوند. این داروها همچنین می توانند برای بیماری های کلیوی ناشی از دیابت نیز تجویز شوند.

۲- کم خونی را تشخیص دهید

درمان سنگ کلیه

اکثر بیماران مبتلا به نارسایی کلیه (به جز کسانی که دارای بیماری کلیوی پلی کیستیک هستند) کم خونی دارند. این به دلیل کمبود اریتروپویتین (هورمون سنتز شده در کلیه ها که باعث تحریک گلبول های قرمز میشود) می باشد. اگر کم خونی دارید، پزشک شما مکمل های آهن و یا تزریق اریتروپویتین را تجویز می کند. این ها به خستگی و ضعف، علائم شایع کم خونی کمک میکنند.

 • توجه داشته باشید که overcorrection (گرفتن آهن بیش از حد) می تواند منجر به فشار خون بالا و ترومبوز (لخته شدن خون در عروق) شود. سطح ایده آل هموگلوبین در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی بین ۹تا۱۲ گرم در دسی لیتر است دستورالعمل های دکتر خود را با دقت دنبال کنید.

نکات مهم:

مراحل بیماری کلیوی مزمن با میزان فیلتراسیون گلومرولی (GFR) محاسبه می شود که اندازه گیری عملکرد کلیه شما را تعیین میکند. GFR طبیعی بیشتر از ۹۰ است. اگر GFR بیشتر از ۳۰ دارید، ممکن است قادر به حفظ عملکرد کلیه بدون انجام دیالیز باشید. حتی اگر GFR شما کمتر از ۳۰ باشد، از تلاش برای حفظ عملکرد کلیوی سود میبرید.

رسانه دکتر سلامت

چگونگی پاکسازی کلیه های رسوبی
5 (100%) 5 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید