چگونه برای دوران قاعدگی آماده شویم؟

قاعدگی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.02K

پریود یا قاعدگی بخش طبیعی از زندگی زنان است.دریک زمان این پدیده میتواند طاقت فرسا و استرس زا باشد و در زمان دیگر میتواند دردناک و سبب ناراحتی شود.اگرشما از نظر روحی و جسمی برای رویارویی با این پدیده آماده باشید ،با این قضیه میتوان به سادگی برخورد کرد.با مراقبت از بدن و مدیریت علائم به راحتی میتوانید از عهده پریودی خود برآیید.

برای پریودی آماده شوید

۱- نظرتان را راجع به پریودی تغییر دهید.

دوران قاعدگی

بسیاری از زنان از فرارسیدن قاعدگی خود میترسند و به این قضیه به چشم یک موضوع عذاب آور نگاه میکنند.در طول دوره ی قاعدگی هورمون های مغز تغییر میکند و میتواند سبب تغییر در خلق و خویتان شود،اما شما میتوانید به طور آگاهانه طرز فکرتان را راجع به پریود تغییر دهید.این نشانه ی قدرت و توانمندی شماست اگر به پریود به عنوان یک سمبل و نشانه از زنانگی و بخش طبیعی از زندگیتان نگاه کنید.

 • اولین دوره پریودی menarche نامیده میشود و معمولا برای ورود به دنیای زنانگی این روز جشن گرفته می شود.وقتی که ما متوجه این باشیم که برای پریودی جشن میگیرند پس دیگر نگرانی خود را برای شروع و ختم آن را کنار میگذاریم.

۲- پیگیر زمان پریودی خود باشید.

پریود

هنگامی که پیگیر سیکل پریود خود باشید به راحتی میتوانید از زمان شروع آن آگاه شوید و هم چنین میتوانید زمانی که قابلیت باروری و حاملگی دارید را تشخیص دهید.هنگامی که به طور غافل گیرانه وارد دوره پریودی میشوند ممکن است احساس استرس و عدم آمادگی را نیز تجربه کنید.شما میتوانید با یادداشت تاریخ پریود خود در یک تقویم ،مجله یا با یک نرم افزار موبایل زمان شروع و پایان دقیق پریود خود را دنبال کنید.

 • یادتان باشد که در سال اول شروع پریودی ممکن است نامنظم باشد یا اتفاقی شروع شود یا اینکه اصلا بعضی سیکل ها حذف شوند پس این قضیه کاملا نرمال است .البته بعد از یک سال پریود شما باید کم کم منظم تر شده و با الگوی مشخصی به آسانی قابل پیگیری باشد.
 • چرخه ی قاعدگی در بین زنان متفاوت است.این چرخه ممکن است ۲۱ تا ۳۵ روز طول بکشد و خود پریودی هم میتواند از ۲ تا ۷ روز باشد.پریود شما میتواند منظم شود و در یک زمان خاص شروع شود یا میتواند نامنظم باشد.
 • پیگیری زمان پریود بسیار مهم است مخصوصا زمانی که فعالیت جنسی هم دارید.این قضیه برای تشخیص حداکثر باروری برای باردار شدن یا جلوگیری از بارداری مفید است.

۳- همیشه با خود محصولات بهداشتی مخصوص بانوان را به همراه داشته باشید.

درد قاعدگی

یک تامپون اضافی یا پد و نواربهداشتی  را داخل کیف یا ماشین یا کوله پشتی تان به همراه داشته باشید .این قضیه برای زمانی است که شما پریود شوید و به وسایل بهداشتی زنانه دسترسی نداشته باشید.مخصوصا زمانی که پریود شما نامنظم است و شما قادر به تشخیص دقیق زمان شروع پریود بعدی خود نیستید.

 • به همراه داشتن وسایل بهداشتی بانوان همیشه مفید است مخصوصا اگر خانمی دیگر نیاز به اینگونه وسایل داشته باشد شما میتوانید از آنها به او تقدیم کنید.

۴- غذاهای سرشار از آهن بخورید.

درمان قاعدگی

طی تخمک گذاری که ۱۲ تا ۱۶ روز قبل از شروع پریودی اتفاق می افتد بدن برای یک بارداری بالقوه آماده است.بدن شما دو نوع هورمون آزاد میکند : استروژن و پروژسترون که به بدن پیغام میدهد که برای بارداری آماده است.متابولیسم بدن طی این دوره افزایش می یابد و باید میزان کالری بیشتری مصرف کنید.غذاهای سرشار از آهن بخورید تا آهن از دست رفته در پریود قبلی جایگزین شود.

 • گوشت، لوبیا، عدس، تخم مرغ و سبزیجات دارای برگ سبز تیره منابع خوبی از آهن است.
 • شما باید به خوردن غذاهای غنی از آهن در طول دوره پریودی خود ادامه دهید.این می تواند به تسکین برخی از علائم دوره، مانند خستگی و گرفتگی عضلات کمک کند.

رسانه دکتر سلامت خانواده

چگونه برای دوران قاعدگی آماده شویم؟
5 (100%) 2 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۵ دیدگاه

 • سلام خسته نباشین
  من پریودم از اول نامنظمه چن باری دکتر رفتم موقع خوردن دارو خوب بودم تادارو رو قطع میکنم بازم نامنظمم جوری که سه ماه پریود نمیشم اما دوماه اخیر به موقع بدون دارو پریود شدم ،۷روزی بعده تموم شدن پریودم با نامزدم رابطه مقعدی داشتم اماپس از نیم ساعتی احساس کردم زیرلباسم خیسه ایشون میگه من بیرون ریختم ولی من حس کردم به زیرلباسم چن قطره ای افتاده ،الان بعده اون رابطه پریود نشدم دوماه هس ،۱۰روز پیش یک بسته قرص پروژسترون خوردم کمردرد و رفتارهای پریودی دارم گاهی اما خونریزی ندارم ایا امکان داره خدانکرده باردار باشم،هیچ ازمایشی انجام ندادم

 • سلام من عقد هستم ماه قبل بیست و هشتم پریود شدم هنوز موعد پریودیم نرسیده، نامزدم گفت داخل نریختم ولی همش استرس اینو دارم که یه وقت خدا نکرده حامله باشم . چکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید