چگونه در طی بارداری از مواد سمی محیطی دوری کنیم؟

مواد سمی محیطی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 4.09K

برای یک مادر باردار،سلامت جنین یک نگرانی اولیه است.اگرچه بدن یک زن در ایجاد سدی بین عوامل سمی مختلف محیطی و جنین در حال رشد به طور باورنکردنی ماهر است،مواد سمی محیطی وجود دارند که میتوانند روی سلامت جنین در رحم تاثیر بگذارند.مادر میتواند با کم کردن در معرض قرار گرفتن خود در برابر این مواد سمی محیطی از رسیدن این مواد به جنین پیشگیری کند.اگر در طی بارداری نگران سلامت جنینتان هستید و میخواهید در معرض مواد سمی محیطی قرار گرفتن خود را کاهش دهید،میتوانید این مراحل ساده را دنبال کنید.

 • مراحل

۱)درباره ی مواد سمی رایجی که میتوانند جنین را تحت تاثیر قرار دهند،تحقیق کنید.

مواد سمی محیطی

بهترین راه برای کاهش در معرض مواد سمی محیطی قرار گرفتن،فهمیدن این است که چه مواد سمی در محیط اطرافمان میتوانند روی سلامت جنین تاثیر بگذارند.اینکه از همه ی مواد سمی محیطی بپرهیزید نا ممکن است.مواد شیمیایی همه جا هستند،و حتی یک مادر باردار که همیشه در محیط سربسته و فضاهای داخلی میماند،در مرحله ای از بارداری در معرض مواد شیمیایی و سمی محیطی مختلفی قرار میگیرد.با تحقیق راجع به بدترین مواد شیمیایی سمی ،میتوانید بفهمید که دقیقا باید از چه مواد شیمیایی و سمی محیطی به شدت دوری شود.این قدم ساده میتواند به شما کمک کند که از شناساگرهای محیطی مواد سمی آگاه باشید تا بیشترین تلاشتان برای برداشتن آنها از سر راه و بهبود سلامت جنین انجام دهید.

 • پیف پاف و حشره کش ها سم هایی هستند که برای کشتن حشرات و جانوران جونده طراحی شده اند.این مواد شیمیایی کشنده میتوانند برای جنین نیز خطرناک باشند یا برای زن حامله ایجاد تهوع و استفراغ کنند.
 • بخار رنگ ها،تینر نقاشی و جلا دهنده ی چوب حاوی بخاراتی هستند که ممکن است مضر باشند و باعث زایمان زودرس یا حتی آسیب مغزی برای جنین شوند.
 • محصولات اسپری مانند میتوانند مواد شیمیایی در هوا منتشر کنند که باعث تهوع،ضربان قلب یا حتی آسیب مغزی در جنین شوند.

۲)لیستی از مواد شیمیایی خانه تان تهیه کنید.

مواد سمی محیطی

بسیاری از مادران از حجم مواد سمی محیطی که در خانه ی خودشان در معرض آنها قرار دارند ،تعجب میکنند.در یک خانه ی معمولی مواد سمی مختلفی وجود دارند و تهیه ی لیستی از مواد شیمیایی که هرروز از آنها استفاده میکنید به افزایش آگاهی شما کمک میکند تا بتوانید این مواد خطرناک را از خانه دور کنید.

 • پارکینگ،اتاقهای رختشویی و زیرزمین را برای منابع مخفی مواد سمی جستجو کنید.دنبال حشره کش،محصولاتی که برچسب”سمی” دارند و محصولاتی که حاوی مواد تاخیری در شعله ور شدن میشوند بگردید که همه ی این مواد میتوانند برای جنین خطرناک باشند.در کل اگر ممکن است،هنگامی که برای باردار شدن تلاش میکنید،سعی کنید از شر همه ی این مواد شیمیایی خلاص شوید.اگر در حال حاضر باردار هستید،دوست یا شریکی داشته باشید تا محیط را برایتان از این مواد پاک کند.فضای اتاق ها را باز بگذارید تا مواد شیمیایی متراکم شده بتوانند از طریق هوا خارج شوند.این مناطق تقریبا همیشه مواد شیمیایی دیده نشدنی دارند که احتمالا میتوانند برای جنین مضر باشند.مواظب بخارات خطرناک،عطرهای غلیظ و مواد مضری که در محصولاتی از جمله نرم کننده های لباس،مواد شوینده و رنگ وجود دارند،باشید.

۳)از استفاده از حشره کش در خانه یا حیاط خودداری کنید.

مواد سمی محیطی

حشره کش ها یکی از مضرترین مواد سمی محیطی هستند که زنهای باردار به طور معمول در معرض آن قرار میگیرند.این مواد شیمیایی میتوانند به طور منفی روی سلامت جنین تاثیربگذارند.

 • از هرگونه تماسی با مواد شیمیایی حشره کش ها بپرهیزید.اگر تصادفی در معرض آنها قرار گرفتید،مطمئن شوید که فورا آن ناحیه را با صابون و آب میشویید تا همه ی مواد شیمیایی را پاک کنید.
 • استفاده از حشره کش ها در حیاط و خانه تان را در طول بارداری قدغن کنید.هنگامی که حشره کش ها در محیط باز استفاده میشوند،بعضی از مواد شیمیایی ممکن است از طریق هوا منتقل شوند و توسط زن باردار استنشاق شوند.
 • زمانی که بیرون میروید،از رفتن به محیط هایی که در آن از حشره کش استفاده شده است،بپرهیزید.مراقب مکانهایی که در آن اثراتی از استفاده از حشره کش ها وجود دارند باشید مانند:چمنهای تازه کود داده شده و درختهایی که اسپری دافع حشرات زده شده اند.

۴)از رنگ و پاک کننده های رنگ دوری کنید.

مواد سمی محیطی

رنگ و تینر میتوانند مواد سمی در هوا آزاد کنند که میتواند روی سلامت جنین تاثیر منفی بگذارد.

 • مواد شیمیایی استفاده شده در رنگ و تینر بسیار مهلک اند.بسیاری از مادران باردار هنگام تزئین سیسمونی یا اتاق بچه،خاصیت سمی بودن رنگ را فراموش میکنند.مادران باردار نباید هیچ نقشی در رنگ کردن خانه یا پاک کردن رنگ با تینر از قلم موها و قلطک داشته باشند.

۵)فقط پاک کننده های طبیعی خانگی را انتخاب کنید.

مواد سمی محیطی

پاک کننده های خانگی بعضی مواقع ممکن است حاوی مواد سمی قوی و مواد شیمیایی مهلکی باشند که میتوانند سلامت جنین را تحت تاثیر بگذارند.

 • محصولات تمیز کننده تان را جستجو کنید و آنهایی را که حاوی مواد سمی مضر هستند حذف کنید.درطی بارداری از استفاده از مواد تمیز کننده ی قوی مانند بلیچ و آمونیا و پاک کننده هایی که بوی تندی از خود آزاد میکنند مانند پودر شستشوی سطوح و پاک کننده های دستشویی،خودداری کنید.
 • پاک کننده های سمی را با پاک کننده های طبیعی جایگزین کنید.با جایگزین کردن پاک کننده های شیمیایی با پاک کننده های خانگی که از مواد زیستی و عصاره های گیاهی طبیعی استفاده میکنند،میتوانید مواد سمی را از پاک کننده های خانه تان کم کنید.این کار برای زمانی که آماده میشوید تا کودکتان را بزرگ کنید هم عادت خوبی است.

۶)در معرض سرب قرار نگیرید.

مواد سمی محیطی

سرب یکی از سمی ترین مواد در محیط است.راههای مختلفی برای زنان باردار وجود دارد که میتوانند در معرض سرب قرار بگیرند.

 • با سازمان آب تماس بگیرید و مقدار سرب مضر در آبی که از شیر میاید را بررسی کنید.آب شیر در بعضی مواقع دارای مقدار زیادی سرب است که روی جنین در حال رشد میتواند تاثیرات مضری بگذارد.بسیاری از زنان باردار در طی بارداری، با خوردن آب تصفیه شده یا آب معدنی،از در معرض سرب قرار گرفتن، به طور کلی پرهیز میکنند.
 • از هیچ ظرف سربی استفاده نکنید.اگر مادر در ظرفهای حاوی سرب یا ظرفهای چینی غذا بخورد،جنین میتواند در معرض مقادیری سمی از سرب قرار بگیرد.غذا خوردن در ظرفهایی که حاوی سرب نیستند،تنها راه ایمن برای تغذیه جنین است.

۷)به حس بویایی تان توجه زیادی بکنید.

مواد سمی محیطی

یک راه عالی برای کاهش مواد شیمیایی محیطی که جنین تحت تاثیر آنها قرار میگیرد،اعتماد به حس بویایی تان است.

 • طی بارداری،حس بویایی زنان به طور قابل توجهی افزایش می یابد.این ممکن است یک غریزه ی نجات برای زنان باردار برای جلوگیری از شرایط خطرناک برای کودکشان باشد.اگر بوی تند و سمی حس میکنید،احتمالا برای جنین خطرناک است و از قرار گرفتن در آن محل باید جلوگیری شود.

۸)راجع به مواد سمی محیطی صحبت کنید و زنان باردار دیگر را از مواد سمی محیطی که با آنها در تماس هستند،آگاه کنید.

مواد سمی محیطی

مهم نیست که چقدر محتاط باشید اما یک زن باردار نمیتواند از در معرض قرار گرفتن همه ی مواد سمی محیطی دوری کند.با این حال،بسیاری از زنان باردار و زنانی که کودکان کوچک دارند،راجع به وجود مواد سمی در محیط صحبت میکنند و با آن مخالفت میکنند.حتی صدای یک نفر هم میتواند تغییر ایجاد کند و به کاهش مواد سمی موجود در محیط در دنیا کمک کند.

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید