چگونه در آب غرق نشویم؟

آب
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 8.59K

سوانح مربوط به آب، پنجمین علت مرگ و میر اتفاقی در دنیا است. تنها دو مورد از ۱۰ مرگ و میر اتفاقی در میان کودکان زیر ۱۴ سال رخ می دهد. لازم است بدانید که اگر در آب افتادید و نمی توانید شنا کنید، برای جلوگیری از غرق شدن باید چه کاری انجام دهید، این راهنمایی ها به شما کمک خواهد کرد تا زمانی که کمک برسد، روی آب شناور بمانید.

در اطراف آب احتیاط کنید

۱- در آب نیفتید!

هر محیط آبی می تواند خطرات مربوط خود را داشته باشد، و لازم است که خود را در لبه ی اطراف آن نگه داریم اگر به طور تصادفی در محیط آبی وارد شدید، این نکات را به یاد داشته باشید.

  • آرامش خود را حفظ کنید. یکدفعه در آب افتادن ممکن است کمی تکان دهنده باشد، یادتان باشد که حتما آرامش خود را حفظ کنید. اضطراب کارها را خرابتر می کند و به ضرر شما خواهد بود.
  • درخواست کمک کنید. شخصی را پیدا کنید که برای شما اسباب شناور، طناب یا هر وسیله ی جانبی دیگری که موجود است را به شما پرتاب کند.
  • در آب حرکت کنید تا به لبه ی استخر برسید. (اگر مطمئن نیستید که چگونه در آب حرکت کنید، دستورالعمل های زیر را دنبال کنید.) هنگامی که به لبه رسیدید، خودتان را بیرون بیاورید، یا کمک بگیرید. اگر در آب دریاچه یا رودخانه افتادید حرکت کنید تا به جای کم عمق آن برسید. مگر اینکه کسی باشد که به شما اسباب شناور اندازد و سپس کمکتان کند تا بر قایق یا خشکی برسید.

۲- با دوستان شنا کنید

غرق شدن

یکی از بهترین راه های جلوگیری از بروز مشکلات، شنا کردن با دیگران است. این امر شامل تمام محیط ها، یا خانه و یا آبهای طبیعی نیز هست. شنای دسته جمعی سرعت کمک رسانی را زمانی که مشکلی ایجاد گردد افزایش می دهد.

۳- مراقب محوطه ی استخر باشید

غرق شدن

در حین شنا کردن حواستان به همدیگر باشد. اگر کسی ناپدید شد احتمالا نیاز به کمک دارد؛ شما باید برای کمک تا جای ممکن آماده باشید.

۴- بزرگسالان بر کودکان زمانی که آنها اطراف آب هستند نظارت داشته باشند

غرق

بچه ها به راحتی می توانند وارد موقعیتی شوند که نتوانند از آن خارج شوند، بنابراین حواستان به کودکانی باشد که نزدیک آب هستند.

۵- از توانایی های خود و توانایی کسانی که با آنها شنا می کنید آگاهی داشته باشید

غرق شدن

اطمینان حاصل کنید که شناگران ضعیف وسایل شناور داشته باشند. همچنین باید بدانید اگر اعضای گروه شنا تشنجی داشته باشند. تشنج در آب می تواند بسیار خطرناک باشد، و شدیدا درصد غرق شدن را بالا می برد.

۶- از مصرف مشروبات الکلی دوری کنید

آب

کسانی که مقدار کمی مشروبات الکلی مصرف می کنند یکی از دلایل اصلی غرق شدن می باشد.

۷- عوامل خطر مرتبط با محیطی که در آن شنا می کنید را بدانید

هرگز در آب ناشناخته شیرجه نزنید. انعکاس نور در آب می تواند مکان یا ظاهر شدن سنگ ها یا محیط های کم عمق که برای شیرجه زدن می تواند بسیار خطرناک باشد را کج و کوله نشان دهد. همیشه شرایط آب و هوایی محله، عمق آب جاری، امواج پر تلاطم ، و درجه حرارت که می تواند به قوی ترین شناگرها نیز خطرناک باشد را چک کنید.

حرکت در آب را یاد بگیرید

۱- دست ها و بازوها را در آب نگه دارید

غرق شدن

دستها را بلند نکنید و آن را نکوبید. نگه داشتن بازوها در آب باعث می گردد که آب بیشتری جابجا شده و شما بیشتر شناور می مانید.

۲- دستهای گودی شکل خود را در آب حرکت دهید تا شما را به سطح آب هل دهد

دست های گودی شکل باعث می شود که نیروی بیشتری برای هر حرکت داشته باشید. دستهای گودی شکل خود را رو به پایین فشار دهید که این کار سبب می شود شانه ها و سر بالای سطح آب برسند.

۳- پاهای خود را در حالت قدم برداشتن به صورت عادی نگه دارید و آنها را مثل قیچی حرکت دهید

آب

این کار آب زیر شما را می کشد و سبب می شود که روی سطح آب بمانید. هرچه پاها نزدیکتر به هم باشند آب بیشتری جابجا می گردد، اما شما می خواهید آنها را فقط به اندازه کافی با فاصله نگه دارید تا به یکدیگر نکوبید. راه رفتن عادی را تصور کنید که این یک سنجش مناسبی است. لگد زدن همچنین از خستگی بازوها نیز جلوگیری می کند.

  • در حالت ایده آل شما دست ها و بازو های خود را با هم بکار می گیرید، اما این کار کمی هماهنگی و تمرین نیاز دارد. می توانید در حین تکان خوردن به طور نوبتی بین این دو را انجام دهید. لگد متناوب و فشار دادن با بازوها شما را قادر می سازد تا مدت طولانی روی آب شناور بمانید.

۴- به طور منظم نفس بکشید

غرق شدن در دریا

نگه داشتن هوا در ریه سبب می شود که بیشتر شناور بمانید و کمتر به زیر سطح آب لغزش کنید. احساس اینکه ممکن است غرق شوید تجربه ی وحشت آوری است و می تواند سبب شود که سعی کنید پشت سرهم نفس بکشید و یا نفس خود را نگه دارید، اما باید آرام باشید، اجتناب از تند نفس زدن و سعی در نگه داری اکسیژن به شما کمک خواهد کرد که از آب خارج شوید.

۵- به الگوی حرکت بازو و پاها ادامه دهید تا کمک فرا برسد

غرق شدن

بگذارید فردی متوجه شود که شما تو دردسر افتادید، اما تا کمک برسد آرامش خود را حفظ کنید.

استخر خانه را ایمن کنید

۱- مانع را در اطراف استخر خود نصب کنید

آب

این امر مانع از ورود کودکان به آب بدون نظارت خواهد شد. بچه ها در اطراف استخر خانه بیشتر در خطر هستند و باید به راحتی یا بدون نظارت نتوانند وارد آن شوند.

۲- تمام اسباب بازی ها را از محل استخر بر دارید

غرق شدن

هرچیزی که ممکن است کودکتان را وسوسه کند بدون نظارت وارد آب شود خطرناک است. اسباب بازی ها می توانند به خصوص به بچه ها جذاب باشند و بعد از استفاده باید آنها را کنار گذاشت.

۳- شنا را یاد بگیرید

غرق شدگی

اکثر بخش های محلی، صلیب سرخ (در کشور آمریکا که در ایران هلال احمر است) یا YMCA انواع درس های شنا را برای همه ی سنین و سطح توانایی ارائه می کنند. قبل از نصب استخر یا رفتن به خانه ای که استخر دارد، یادگیری شنا می تواند ایمن خوبی باشد.

۴- اسباب شناور را برای شناگران کم تجربه یا ضعیف ارائه دهید

غرق شدن

کمی پیشگیری ارزش بیشتری از یک نجات دراماتیک دارد. اگر بچه های کوچکی دارید، یا انتظار می رود که بچه های کوچکی از استخر شما استفاده کنند، اسباب شناور درسنین مناسب را فراهم کنید.

۵- از تمام سر پوش های تخلیه در استخر نگه داری کنید

غرق شدن

سر پوش های نامناسب می توانند مکش ایجاد کنند که یک شناگر یا کودک را زیر آب نگه می دارد.

ایمن بودن در آب طبیعت

۱- محیط خود را بشناسید

دریا

شنا کردن در دامان طبیعت می تواند لذت بخش باشد، اما خطرهای خود را نیز دارد. از بزرگترین خطرات محیطی که در آن شنا می کنید مطلع باشید.

۲- در کنار مأمور غریق نجات شنا کنید

غرق شدن

اگر امکانش بود همیشه در حضور مأمور غریق نجات شنا کنید. آنها آموزش دیده اند که مراقب خطرات باشند و کمک کنند.

۳- مراقب امواج پر تلاطم باشید

اگر شما در اقیانوس شنا می کنید این می تواند خطر جدی به همراه داشته باشد. امواجی با تلاطم شدید هنگامی که بخشی از شن و ماسه کنار می رود و آب به سمت اقیانوس می رود. اگر شما گرفتار چنین امواجی شدید، در موازات ساحل تا زمانیکه آن موج شما را می کشد شنا کنید، و سپس بطورمورب کنار ساحل شنا کنید.

۴- در دریاچه هایی با آب تازه و رودخانه ها ابتدا با پا وارد شوید

غرق شدن در دریا

این کار از خطرات آسیب رسیدن به سر از سنگهای دیده نشده جلوگیری می کند. همچنین دمای آب را قبل از وارد شدن باید تست کنید. حتی در یک روز گرم، یک دریاچه عمیق می تواند به اندازه کافی سرد برای تحریک بیماری هیپوترمی باشد.

۵- هرگز در آب های با جریان قوی شنا نکنید

آب هایی که جاری هستند برای غلبه به آن توانایی بالایی حتی برای قوی ترین شناگر ها نیاز هست. اگر به نظر می رسد که جریان رودخانه تند است، باید در مورد وارد شدن بسیار محتاط باشید زیرا جریان آب به راحتی می تواند خطر آفرین باشد.

  • اگر در جریان سریع آب قرار داشتید، با پشت خود به سمت پایین حرکت کنید و سر خود را به سمت بالا حرکت دهید. هر مانع غیر منتظره ای که وجود داشته باشد به پا برخورد می کند. هنگامی که جریان کند می شود، بطورمورب به ساحل شنا کنید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید