چگونه بدون درمانهای روانپزشکی،بیماریهای روحی را درمان کنیم؟

روانپزشکی و بیماری روحی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.13K

جنبش anti-psychiatry باور دارد که درمانهای مدرن روانپزشکی ،خصوصا استفاده از درمانهای دارویی،برای بیمارانی که مریضی روحی دارند، مضر است.این جنبش دلایل گسترده ی متفاوتی را پوشش میدهد،و در طی چندین سال موفقیت هایی در بهبود شرایط بیماران روحی و افزایش دلسوزی به عنوان بخشی از درمانشان داشته است.شما نیز ممکن است با این باور،بنا به تجربه ی شخصی یا مشاهده ی دیگران، موافق باشید.اگر این طور است،شاید بخواهید به این جنبش بپیوندید تا با درمانهای روانپزشکی مخالفت کنید یا مراقبتهای متفاوت برای بیماران روحی و سایر بیماریهای روحیِ وابسته را بهبود دهید.

 • قسمت اول
  آگاهی راجع به جنبش anti-psychiatry

1)راجع به جنبش anti-psychiatry آگاهی داشته باشید.

روانپزشکی و بیماری روحی

راههای متفاوتی برای شناخت anti-psychiatry وجود دارند.بعضی جنبش ها درگیر پایان دادن به انجام درمانهایی مثل الکتروشاپ درمانی یا داروهای نسخه ای که به نظرشان سواستفاده و فریب دهنده و غیرضروری اند،هستند.سایر گروهها حقوق مدنی بیماران روحی را بر اساس رفتارها و باورهای مشخص،پوشش میدهند.

 • جنبش anti-psychiatry ،مانند هر چنبش دیگری،دارای زیر مجموعه ها و ایده های زیادی است.فعال این گروه بودن به این معنی نیست که باید با گفته های سایر گروههای anti-psychiatry موافق باشید.

۲)پایه های درمانهای روانپزشکی را یاد بگیرید.

روانپزشکی و بیماری روحی

یاد گرفتن راجع به هر مسئله ای،میتواند به شما برای پیدا کردن بهترین راهِ مخالفت با آن کمک کند.یاد بگیرید که روانپزشکان چه کارهایی انجام میدهند،و چرا ممکن است درمانهای مشخصی تجویز کنند.به یاد داشته باشید که روانپزشکی رشته ای است که بر پایه ی شواهد است که مجلاتِ با دقت بررسی شده ی چندگانه ای دارد.زمانی که برای انتقاد از درمانهای روانپزشکی جستجو میکنید،بدنبال موردی باشید که از تحقیقات برای حمایت کردن نتیجه شان استفاده میکنند.کاری که با دقت بررسی شده است گزینه ی خوبی است.

۳)راجع به راههای دیگر به جز درمانهای روانپزشکی رایج آگاه باشید.

روانپزشکی و بیماری روحی

در حالی که بسیاری افراد در این جنبش بسیاری از متخصصین را رد میکنند،بسیاری از فعالان نگرانی های هدف داری دارند.بسیاری از فعالان روی موارد به خصوصی از درمانهای ضعیف بیماران روحی تمرکز دارند.برای بعضی بیماران،راههای درمانی دیگر اگر مفید تر نباشد،میتواند به همان اندازه مفید باشد.بعضی از مسائل رایج این روزها عبارتند از:

 • سو درمانهاى دارویى در کودکان،خصوصا استفاده از داروهایى مانند ریتالین براى ADHD.آنها اظهار دارند که کودکان براى مدت بسیار طولانى از مقدار زیادى دارو استفاده میکنند و رفتار درمانى میتواند به همان اندازه در درمان اختلالات رفتارى کودکى تاثیرگذار باشد.
 • استفاده از Electroconvulsive درمانى.(ECT)
  در ECT از ضربانهاى هدفدار به مغز براى ایجاد حمله ى ناگهانى عمومى استفاده میشود.این درمان همچنان در شرایط خاص براى درمان جنون و افسردگى استفاده میشود.anti-psychiatry به ECT اعتراض دارد زیرا معتقد است ایمن نیست و مریض نمیتواند آگاهانه رضایت دهد.همچنین آنها پیشنهاد میدهند که اگر بیمار کاملا از نوع درمان و خطرات آن آگاه باشد،استفاده ى آن کمتر میشود.
 • درمانهاى منع کننده و انزوایى
 • بسترى شدن غیر داوطلبانه.در این کار مریض روحى را بدون رضایت متعهد به بسترى شدن میکنند.مدافعان حقوق بیماران معتقد اند که این تعهدات میتواند اختیارى باشد و بدون داشتن هیچ سودى روى سلامت افراد تاثیرات تخریب کننده دارد.
 • درمانهایى که بر پایه ى تسلیم شدن هستند که حق نه گفتن را نادیده میگیرند.مانند نسخه ى اصیل تر آنالیزهاى رفتارى کاربردى.

۴)روى باورهاى شخصى خود کارکنید.

روانپزشکی و بیماری روحی

همانطور که راجع به درمانهاى روانپزشکى مى آموزید،احتمالا نظرات قوى راجع به تشخیص ها،درمانها و سایر جنبه هاى سلامت روان در ذهنتان شکل میگیرد.مطمئن باشید در فکرى که به آن باور دارید و دلیل آن،اعتماد به نفس دارید.به چه طریق دیگرى میتوانید فرد دیگرى را به حرفهایتان متقاعد کنید؟

۵)با بیماران روحى و افراد ناتوان دیگر کار کنید.

روانپزشکی و بیماری روحی

مدافعان anti-psychiatry میخواهند به بیماران روحى کمک کنند.بهترین راه براى درک مشکلات بیماران روحى،پیدا کردن راهى براى در تماس بودن با آنهاست.سازمانهایى مانند اتحادیه ى ملى بیماریهاى روحى،راههاى زیادى براى داوطلبان دارد.

 • زمان بگذارید و از بیماران روحى سوال بپرسید و به جوابهاى آنها گوش دهید.اگر میخواهید از نیازهایشان طرفدارى کنید،مهم است که بدانید با چه مشکلاتى مواجه اند و چه نیازهایى دارند.
 • اگر خودتان مشکل روحى دارید،مطمئن شوید به حرفهاى بیماران روحى دیگر گوش میدهید.(مخصوصا بیمارانى که حرفهایشان برایتان ترسناک یا گیج کننده است.)
 • قسمت دوم
  فعال شدن

۱)فعال شوید.

روانپزشکی و بیماری روحی

مطمئن شوید که دقیقا براى چه هدفى میخواهید فعال باشید و بهترین راه براى فعالیت شما چیست.میخواهید تغییرات بزرگى تصویب کنید یا روى تغییرات مفید تمرکز کنید.فراتر از فعالیت هایتان روى هدف به خصوصتان،نکاتى عمومى براى فعال بودن را در ذهن داشته باشید.

 • حتى براى بهترین انگیزه ها،تاثیر گذارى میتواند زمان ببرد.براى صبور بودن،برداشتن موانع از سر راه و تاخیر در دیدن نتیجه،آماده باشید.
 • براى اختلاف عقیده و ناامیدى آماده باشید.گذشته از این ها،اگر افراد از قبل با شما موافق باشند،نیازى به فعال بودن نیست.این اختلافات جایى است که باید قادر به استفاده از دانایى تان براى جنگیدن بخاطر هدفتان باشید.شما همیشه قادر به متقاعد کردن افراد نمیشوید ولى هرگز نمیفهمید ذهن چه کسانى را میتوانید تغییر دهید.
 • اگر فعالیتتان شامل فعالیتهاى مدنى سرپیچى یا سایر فعالیتهایى که ممکن است غیرقانونى باشند است،مطمئن باشید که از قبل با یک وکیل در تماس بوده اید که برایتان در دسترس باشد.

۲)به یک گروه فعال بپیوندید.

روانپزشکی و بیماری روحی

گروههاى فعال anti psychiatry زیادى وجود دارند.مانند جامعه ى شهروندى حقوق انسانى(CCHR)،جامعه ى ملى براى حقوق محافظتى و دفاعى(NARPA) و آزادى ذهن.بررسى کنید که این گروها و سایر جوامع روى چه مسائلى تمرکز و چه راههای براى طرفدارى از مخالفت با روانپزشکى دارند.پیوستن به این جوامع میتواند به معنى اهداى پول،پخش اعلانات و گزارش سو استفاده هاى روانپزشکى باشد.مطمئن باشید به گروهى میپیوندید که به افکار و روشهاى فعالیت شما نزدیک ترین باشد.

 • بسیارى از ایالات و حکومتهاى محلى،دفاتر حقوق بیماران دارند که مطمئن میشوند حقوق بیماران به طور مناسبى اجرا میشود و انتقادات بیرونى را بررسى میکنند.اگرچه ممکن است نتوانید مستقیما در این دفاتر کار کنید اما ممکن است راههایى اضافى براى شما داشته باشند که در راستاى کمک به حقوق بیماران باشد.

۳)گروه فعال خود را بسازید.

روانپزشکی و بیماری روحی

اگر گروهاى موجود اهداف شما را به درستى هدایت نمیکنند یا آنها را غیر موثر میدانید،ممکن است بخواهید گروه خود را بسازید.افرادى را پیدا کنید تا نظرات شما را پخش کنند.تصمیم بگیرید که براى چه مسائلى ایستادگى میکنید و بهترین راه براى انجام آن چیست.سپس آن را انجام دهید.

 • ممکن است بین چند گروهتان تداخل باشد.پس از این که گروه دیگرى بسازید در حالى که عضو گروه دیگرى هستید، نترسید.این گروهها میتوانند راهى عالى براى شریک شدن افکارتان با سایر افراد باشند.

۴)با جامعه ى سلامت روان در تماس باشید.

روانپزشکی و بیماری روحی

در راستاى کمک به بیماران روحى،نیاز است که به آنها گوش دهید.ابتدا به عنوان شنونده و سپس به عنوان یک عضو فعال،به این جوامع بپیوندید.نظراتتان را با آنها شریک شوید و به بازخورد آنها گوش دهید.

 • از اینکه داستان ها و تجربه هاى اعضا راجع به روانپزشکى و anti psychiatry بپرسید،نترسید.این داستانها زمانى که میخواهید هدفتان را براى دیگران توضیح بدهید،عالى هستند.مطمئن شوید که قبل از توضیح داستان هرکس از او اجازه بگیرید.

۵)انتقاد و بحث را پذیرا باشید.

روانپزشکی و بیماری روحی

افراد به نظرهایتان واکنش نشان میدهند و مهم است که به آن واکنش ها احترام بگذارید.سلامت ذهن عمیقا یک مسئله ى شخصى است وبعضى از این مجادلات ممکن است احساسى باشند.

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید