پریود شدن برای اولین بار چگونه است؟

پریود شدن
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 50.4K

زمانی که دختران ماه ها و یا سال های نزدیک به اولین دوره عادت ماهیانه شان را طی می کنند ، درباره آن در مدرسه خواهند آموخت، با دوستانشان در رابطه با این مسئله صحبت می کنند و کنجکاو هستند که ببینند چه خواهد شد و چه وقت پریود می شوند. با این حال زمانی که اتفاق می افتد می توانند شوکه شوند. آگاه بودن و آماده بودن و دانستن این نکته که به هیچ وجه نبایستی در مورد آن خجالت زده باشید، می توانید به خوبی اولین دوره عادت ماهیانه خود و پریود شدن را طی کنید.

آماده شدن برای اولین دوره پریود شدن

۱- از آنچه که در انتظار است آگاه باشید

زمان پریود

هر چه بیشتر بدانید احتمال اینکه وقتی پریود شدن شروع می شود، خونسرد باشید بیشتر است. ممکن است اولین دوره شما خیلی سبک و کم باشد و یا حتی چیزی شبیه خون نبینید و ممکن است به صورت قطره های قرمز روشن روی لباس زیرتان مشخص شود و یا ممکن است قهوه ای رنگ و چسبناک باشد. نگران جاری شدن و فوران خون نباشید. به طور میانگین یک خانم در یک دوره پریود شدن خود تنها ml 30 خون از دست می دهد که این مقدار تقریبا هم اندازه ۲شیشه لاک ناخن است.

 • با مادر و یا خواهر بزرگترتان صحبت کنید، ممکن است وقتی که دچار پریود شدن می شوید بتوانند کمکتان کنند. همیشه اینگونه نیست اما دوره ماهیانه اغلب دختران در سنی مانند خواهر و یا مادرشان که پریود شده اند، اتفاق می افتد.
 • اگر نمی توانید با مادر و یا خواهر بزرگترتان صحبت کنید با مربی بهداشت مدرسه و یا یک دوست قابل اعتماد که به تازگی او نیز پریود شده است صحبت کنید.
 • زمانی که پریود شدن شما شروع می شود ممکن است متوجه رطوبت و خیسی در لباس زیرتان شوید و یا ممکن است حس کنید مایعی از واژن شما خارج می شود و یا ممکن است اصلا متوجه چیزی نشوید.
 • اگر ترس و فوبی نسبت به خون دارید و نگرانید که چه عکس العملی خواهید داشت، سعی کنید اینگونه راجع به آن کار کنید: این خون شبیه خون زخم ها و جراحت ها نیست خون پریود در حقیقت نشانه سلامت شماست.

۲- تدارکات و وسایل مورد نیاز را بخرید

درد پریود

در همه داروخانه ها و بقالی ها، راهروهایی برای محصولات بهداشتی به عنوان (پد، تامپون، انواع شورتکس ها و …) اختصاص داده شده است. اگر می دانید چقدر خونریزی معمولا دارید لازم نیست با همه انتخاب ها خودتان را سردرگم کنید تنها بهترین گزینه ای که برای شما مناسب است را انتخاب کنید. برای شروع پدهایی را انتخاب کنید که خیلی حجیم نیستند و توجه زیادی را جذب نمی کنند و جذب متوسط دارند.

 • پدها و یا نوارهای بهداشتی ساده ترین روش برای شروع کار هستند می توانید بدون اینکه به چگونگی استفاده از تامپون فکر کنید، به راحتی از پدها استفاده نمایید.
 • قبل از اینکه دوره ماهیانه شما شروع شود، چگونگی استفاده از پد را تمرین کنید. اگر متوجه ترشح (ادرار) و چیزی روی آن شدید می توانید از روی آن جای صحیح پد را حدس بزنید.
 • برخی از وب سایت ها کوپن و یا نمونه های رایگان و وسایل ابتدایی و لازم دوره های پریود شدن  را به مشتریان عرضه می کنند
 • اگر ترجیح می دهید که در اولین دوره ماهانه خود از تامپون و یا کاپ پریود شدن استفاده کنید بسیار خوب است. این مهم است که با هر کدام از ابزاری که انتخاب می کنید احساس راحتی داشته باشید.
 • اگر از خرید پد ها و تامپون ها بهداشتی خجالت می کشید، با چند خرید کوچک دیگر به باجه ثبت اجناس بروید و در زمانی که مسئول باجه در حال شمارش اجناس شماست، خود را با موارد دیگر مثل آب نبات ها و یا … مشغول کنیدو یادتان باشد که این گونه خرید ها برای مسئول باجه و صندوق دار مسئله ای عادی بوده و خیلی توجه نمی کند که شما چه خریده اید.

۳- چند عدد پد، در کوله پشتی، کیف دستی، ساک باشگاه و قفسه های قفل دار مدرسه تان نگه دارید.

پریودی

در همه زمان هایی که در مدرسه سپری می کنید، ورزش می کنید، به خانه دوستان می روید و یا فعالیت های دیگر دارید ممکن است که دچار پریود شدن  شوید در حالی که از خانه دور بوده و دسترسی به لوازم خود ندارید. این کار (نگه داشتن پد) می تواند باعث راحتی و آسودگی خیالتان شود.

 • اگر نگران هستید که ممکن است کسی داخل قفسه کتاب های شما را ببیند و متوجه لوازم پریود شدن شما شود، می توانید از یک کیف آرایشی و یا جا مدادی برای پنهان کردن پدهای خود استفاده کنید.
 • می توانید یک جفت لباس زیر و را در قفسه قفل دار مدرسه پنهان کنید، تا در مواردی که ممکن است در مدرسه پریود شوید آن ها را تعویض کنید. می توانید لباس زیر های کثیف را با آب سرد آبکشی نمایی و آن ها را در کیف گذاشته به خانه ببرید.
 • می توانید چند عدد ایبوبروفن و یا سایر مسکن های بدون نسخه را در قفسه تان برای زمانی که دل دردهای پریود شدن شروع می شود نگه دارید. مطمئن شوید که امنیت مدرسه این اجازه را به شما می دهد که این قرص ها را نگه دارید، تا دچار مشکل نشوید.

۴- به تغییرات بدن خود توجه کنید، ممکن است نشان دهنده شروع پریود شدن باشد.

پریود زنان

هر چند ممکن است این علائم فقط نشان دهنده پریود شدن نباشند، به هر حال تا وقتی که پریود نشوید نمی فهمید. بدنتان ممکن است علائمی بروز دهد که نشان دهنده آماده شدن برای عادت ماهیانه و پریود شدن است. دردهای معده و کمر، دردهایی مانند چنگک در شکم، حساس شدن پستان ها، همگی می تواند نشان دهنده نزدیک شدن به دوران پریود شدن باشد.

 • زنان ممکن است در سنین بین ۱۶ – ۸ سالگی اولین پریود شدن شان را تجربه کنند. اغلب آن ها در حدود سن یازده یا دوازده سالگی پریود می شوند.
 • معمولا زنان دو سال بعد از رشد پستان هایشان درگیر پریود شدن می شوند
 • ممکن است قبل از اولین پریود شدن متوجه یک ترشح ضخیم و سفید رنگ در لباس زیرتان شده باشید
 • معمولا پریود شدن بعد از اینکه به وزنی حدود ۵۰ کیلوگرم رسیدید آغاز می شود
 • اگر کمبود وزن داشته باشید ممکن است سبب تاخیر در پریود شدن تان شود و اگر وزنتان بیش از ۵۰ باشد احتمالا زودتر درگیر پریود شدن می شوید.

وقتی برای اولین بار درگیر پریود شدن می شوید

۱- بدخلق و دمدمی مزاج شوید

پریود شدن

به خود یادآوری کنید که این مسئله برای نیمی از جمعیت جهان در هر ماه اتفاق می افتد (یا اتفاق خواهد افتاد و یا اتفاق افتاده است). به تمام زنانی که می شناسید فکر کنید معلمانتان، ستاره های پاپ، هنر پیشه ها، زنان پلیس، سیاستمداران،ورزشکاران … همه آن ها این مسیر را طی می کنند نفس عمیقی بکشید و آرام باشید و به خود به خاطر رسیدن به این مرحله مهم زندگی تبریک بگویید.

۲- اگر هنگامی که بیرون از منزل بودید پریود شدید یک پد موقتی درست کنید

تاخیر پریود

اگر در حدود روز سوم پریود شدن هستید و چند قطره خون روی لباس زیرتان دیده اید بدانید که می توانید از نزدیک ترین جاها کمک بگیرید. اگر در سرویس های بهداشتی عمومی دستگاه توزیع پد نبود می توانید به یک مدرسه یا دانشکده پرستاری، مربی بهداشت، مشاور بهداشت و یا معلمی که می شناسید و اعتماد دارید مراجعه کنید.

 • تا زمانی که نوار بهداشتی تهیه کنید، می توانید چند لایه از کاغذ توالت را تا زده و روی لباس زیرتان قرار دهید، این وسیله می تواند خون را جذب کند و مانند یک پد موقت عمل کند.
 • از یک دوست بخواهید به شما یک پد قرض بدهد و اگر زنان دیگری در دستشویی هستند خجالت نکشید و از آن ها نیز می توانید درخواست کنید احتمالا همه آن ها قبلا در شرایط شما بوده اند و از اینکه به شما کمک کنند خوشحال می شوند.

۳- با بستن یک روپوش یا لباس دور کمرتان لکه ها را بپوشانید.

لکه بینی

اولین پریود شدن معمولا سبک و کم است و احتمال اینکه به بیرون شلوارتان نشت کند کم است، با این حال ممکن است گاهی اوقات این اتفاق بیفتد اما این مشکل بزرگی نخواهد بود، با ژاکت یا پلوور یا یک بلوز آستین بلند یا هر چیز دیگری که بتوانید دور کمرتان آن را گره بزنید، باسنتان را بپوشانید.

 • اگر در مدرسه بودید، پیش مربی بهداشت و یا دفتر مدیر بروید و از آن ها بخواهید که به والدینتان جهت تعویض لباس اطلاع دهید.
 • اگر در شرایط خیلی بدتری بودید، در نهایت همیشه می توانید لباسهایتان را با لباس های ورزشی و شورت آن تعویض کنید.
 • اگر شلوارتان را عوض کردید و سایرین درباره علت آن پرسیدند می توانید بگویید چیزی روی شلوارتان ریخته است و مجبور شدید لباسهایتان را عوض کنید. کار سختی نیست!!!

۴- اگر دل درد گرفتید با مادرتان و یا یک پرستار صحبت کنید

پریود دختر

همه زنان دل دردهای قاعدگی را تجربه نمی کنند و برخی از آن ها تنها کمی اذیت می شوند. اما ممکن است شما درد شدیدی را در زیر شکمتان احساس کنید. پرستار می تواند به شما داروی مسکن یک لایه گرم کننده و یا مکانی که استراحت کنید تا بهتر شوید، بدهد.

 • تمرین و ورزش کردن در واقع می تواند درد را تسکین دهد. حتی اگر حس می کنید دوست ندارید تحرک داشته باشید، سعی کنید از باشگاه و تمرین نگذرید، چون ممکن است حالتان را بدتر کند.
 • چند وضعیت یوگا را به منظور کاهش درد تمرین کنید. از وضعیت کودک شروع کنید روی زانوهایتان بنشینید طوری که باسنتان روی پاشنه هایتان قرار بگیرد قسمت بالا تنه خود را با دست های کشیده به طرف جلو بکشید تا جایی که معده تان روی ران هایتان قرار بگیرد. به آرامی نفس بکشید، آرام باشید و چشم هایتان را ببندید.
 • آب گرم بنوشید تا بدنتان پر آب بماند و درد ها و ورم هایتان کاهش یابد.

۵- با والدینتان تماس بگیرید

پریود نامنظم

با اینکه ممکن است تمایل نداشته باشید که این مسائل را با پدر مادرتان در میان بگذارید، اما این مهم است که آن ها در جریان باشند. آن ها می توانند کمک کنند وسایل مورد نیازتان را تهیه کنید و اگر نگرانی و احساس با خوشایندی در رابطه با این مساله دارید شما را به نزد پزشک ببرند. اگر پریود شدن های نامنظم، دل درد های شدید، و یا جوش های بی دلیل پریودی می زنید، ممکن است نیاز باشد که هورمون هایتان را چک کنید بنابراین برای تجویز و نسخه می بایستی به دکتر مراجعه کنید.

 • حتی اگر زشت باشد، پدر و مادرتان از اینکه به آن ها بگویید خوشحال می شوند آن ها شما را دوست دارند و از شما مراقبت می کنند و سلامتی شما برایشان مهم است.
 • اگر فقط شما و پدرتان هستید، او را در ابهام نگذارید، او می داند که سرانجام بزودی پریود خواهید شد، حتی اگر جواب تمام سوال های شما را نداشته باشد می تواند حداقل وسایل مورد نیازتان را تهیه و شما را در ارتباط با عمه، خاله و یا زنان قابل اعتماد دیگر راهنمایی کند که با شما صحبت کنند.
 • اگر بازهم خجالت می کشید می توانید برای مادرتان یک پیام بنویسید و ارسال کنید به این ترتیب نیازی نیست که با او رودررو شوید .

۶- روزها را در تقویم خود علامت گذاری کنید

پریود شدن

اگر پریود شدن تان در ماه های اول خیلی نامنظم است، ممکن است ۲ و یا نه روز طول بکشد، ممکن است هر ۲۸ روز یکبار و یا ماهی دوبار اتفاق بیفتد. این مهم است که روزهای آن را علامت گذاری کنید. پزشکتان درباره طول دوره، مقدار خونریزی و یا زمان بین دو پریودی از شما سوال خواهد پرسید

 • شما می توانید از برنامه های یکی از گوشی های هوشمند برای علامت گذاری استفاده کنید
 • ثبت زمان پریود شدن سبب می شود که احتمال غافلگیریتان در مورد زمان پریودی کم شود و با دانستن نزدیک شدن به زمان عادت ماهیانه شورت های مناسب این دوره را بپوشید.
 • دانستن زمان پریودی می توانند باعث شود برنامه هایتان را به راحتی تنظیم کنید (ممکن است بخواهید سفر ساحلی خود را برای یک هفته، بعد از دوره پریودیتان، به تعویق بیاندازید).

استفاده از پد یا نوار بهداشتی در زمان پریود شدن

۱- شورت خود را تا زانو پایین بیاورید

روی توالت بنشینید تا خون ها در کاسه توالت بریزد نه روی کف زمین و یا لباس هایتان.

۲- بسته نوار بهداشتی را باز کنید

علائم پریود

پوشش نوار بهداشتی را دور نیندازید چون به عنوان پوشش بعد از تعویض نوار بهداشتی به آن احتیاج دارید.

۳- برچسب پشت آن را بردارید تا قسمت چسبی آن مشخص شود

درد پریود

معمولا یک لایه کاغذ بلند مومی شکل قسمت چسبناک پشت نوار بهداشتی را می پوشاند ممکن است پوشش یا لفافه نوار بهداشتی نیز، به این قسمت چسبیده باشد بنابراین با باز کردن بسته قسمت چسبناک بی حفاظ شده و مشخص می شود.

۴- پد یا نوار بهداشتی را در وسط لباس زیر و یا همان قسمت که بین پاهایتان قرار می گیرد

پریود دختر

قسمت پهن تر و بزرگ تر پد و یا نوار بهداشتی پشت لباس زیرتان قرار بگیرد به طرف باسن تان. مطمئن شوید که قسمت چسبنده کاملا به پارچه لباس زیرتان چسبیده باشد.

 • اگر نوار بهداشتی تان بالدار است، بال آن را دور لبه های لباس زیرتان تا بزنید طوری که به نظر برسد توار بهداشتی لباس زیرتان را بغل کرده است.
 • مطمئن شوید که پد خیلی جلو و یا عقب قرار نگرفته باشد بلکه می بایستی در مرکز لباس زیرتان قرار بگیرد.

۵- لباس زیرتان را بالا بکشید

ممکن است در ابتدا احساس ناراحتی بکنید (به خاطر شباهتش به قنداق کردن) چند قدمی در حمام یا دستشویی راه بروید تا احساس راحتی کنید. می بایستی هر ۴ – ۳ ساعت پد را تعویض کنید (و یا در صورتی که خونریزی زیاد دارید زودتر از آن عوض کنید) عوض کردن پد باعث می شود از نشت کردن جلوگیری کنید و احساس تازه و خوبی بدست آورید.

۶- پد را با پیچیدن و گذاشتن در یک پوشش و یا لفافه، پنهان کنید

پریود

اگر پوشش یا لفافه نوار بهداشتی را دور انداخته اید و می توانید از کاغذ توالت به عنوان لفافه استفاده کنید. اگر در یک مکان عمومی هستید به دنبال یک ظرف آشغال روی کف و یا چسبیده به دیوار باشید. پد استفاده شده را داخل سطل آشغال بیاندازید  و هرگز آن را در توالت رها نکنید حتی اگر روی بسته بندی نوشته شده باشد مشکلی ندارد. زیرا باعث مسدود شدن لوله کشی توالت می شود.

 • اگر در خانه هستید و در خانه حیوان خانگی دارید، ممکن است که بخواهید پد استفاده شده را در سطلی که رفتگران آن را تخلیه می کنند بیاندازید. گربه ها و بویژه سگ ها می توانند بوی خون روی پد را حس کنند. خوردن پد توسط سگ و یا حیوان خانگی تان نه تنها شما را خجالت زده می کند بلکه ممکن است تهدیدی برای سلامت حیوان خانگی تان باشد.

رسانه دکتر سلامت

پریود شدن برای اولین بار چگونه است؟
4.5 (89.51%) 164 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۷۶ دیدگاه

 • با سپاس از راهنمایى هاى مفیدتون.
  براى اینکه برجستگى یا رنگ نوار بهداشتى از روى لباس یا شلوار مشخص نشه چه کار باید کرد ؟

  • با سلام. شما می توانید برای رفع مشکلتون از نوار بهداشتی های مسافرتی که ظریفتر هستند استفاده کنید. تامپون هم گزینه خوبی است فقط اگر مجرد هستید در استفاده از تامپون دقت کنید که مشکلی برای بکارت شما به وجود نیاید.

 • عالی بود اگه می شه کمی درباره مقدار دل درد های قاعدگی در دختران البته قبل از اینکه برای اولین بار قاعده بشن و اندازه روز هاش توضیح بدین

  • سلام لطفا هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.چون ترشحات قهوه ای رنگ خونی است که از رحم ترشح شده و به هر دلیلی برای مدتی آنجا مانده است و طول کشیده است که از طریق واژن خارج شود.پس ترشحات قهوه ای عموما خون هستند.اما تا چند روز پس از پایان پریود دیدن لکه های قهوه ای رنگ چیز عجیبی نیست

 • من چند روزیه که نقطع های قرمز روی لباس زیر می بینم طبیعیه؟؟؟؟تازه علائم پریود هم دارم ولی هنوز نشدم!!!

 • من تازه دیروز پریود شدم اصن دل درد ندارم ولی نا خداگاه گریه ام میگیره قدم ۱۴۵ و ۱۳ سالمه عادیه؟؟؟

  • با سلام شما دچار لکه بینی شده اید که ممکن است برای هر خانومی طبیعی باشد اما برای احتیاط بیشتر به یک پزشک مراجعه کنید

 • با سلامی دوباره واقعا این سایت عالی بود من دختری۱۱ ساله هستم تا به حال چیزی در این مورد نمی دونستم ولی بعد دوستم بهم گفت حالا هم با دیدن این سایت اطلاعات بیشتری دریافت کردم فقط می خواستم بپرسم بعد از لکه بینی تقریبا بعد از چند روز قاعدگی اتفاق می افته؟؟؟

 • ببخشید می خواستم برای دوستم این سوال رو بپرسم دل درد های قبل از اولین پریود چقدر ادامه داره وتا چند روز طبیعیه البته قبل از لکه بینی! !☺☺☺

 • ببخشید من امروز که از خواب بیدارشدم دیدم که کلی لخته های خون روی لباس زیرم هستش خیلی زیاد بودش.من امروز قراره برم مسافرت تقریبا حدود چهار ساعت توی راهم و اینکه این بیشترش میکنه یانه؟؟؟

 • سلام من۱۶ ساله هستمو تقریبا ۲۸روز از اولین روز پریودم میگذره ولی یکم ترشحات غلیظ قهوه ای دارم علتش چیه؟

 • سلام آیا من الآن سوالی که دارم بپرسم شمابخواهید جواب دهید بر روی همین ایمیل می آید و بر روی گوشی های دیگر که ایمیل من را دارند نمیرود

 • سلام من ۱۴ سالمه ولی هنوز پریود نشدم
  ولی ترشحات زیادی دارم نزدیک ۵ ماه هست که این ترشحات رو دارم ولی پریود نشدم
  کسی که ترشح داره در آینده پریود میشه یا نه
  من ۳۹ کیلو ام
  لطفا جواب بدید

 • با سلام ببخشید من علائم پریود رو دارم همون طور که گفتید من لکه بینی هم دارم البته خیلی مقدارش کمه می خواستم بپرسم تقریبا من چند روز دیگه پریود می شم ؟؟؟ البته من تا حالا پریود نشدم ولی خیلی دوست دارم بشم خواه می کنم جواب من رو زود بدید متشکرم😳😳😳😳😳😳😳😣

 • سلام من دختری ۱۲ ساله هستم هفته پیش طبق گفته این سایت من روی لباس زیر چیزی شبیه خون ندیدم ولی لکه های صورتی پراکنده ای دوم : ترشح ضخیم هم داشتم آیا ممکن پریود شده باشم؟
  لطفا سریع جواب بدید.

 • با سلامی دوباره ببخشید اگه سوالاتم خیلی زیاده فقط می خواستم بگم که اگه زیاد بهش فکر کرد یا اینکه دوست داشته باشیم زودتر بشیم برامون مشکلی ایجاد نمی کنه؟و اینکه منظورتون از اینکه با توجه به سیکل پریود خودم باید بفهمم چیه؟؟لطفا زودتر پاسخ من رو بدید 😶

 • سلام ممنون متن تون عالی بود من پنج روز عادت شدم و چون اطلاعات داشتم سعی کردم خونسرد باشم اما در رابطه با اینکه این دوران چقدر طول میکشه ایا هر مدتی که در بار اول باشه بار های دیگه هم هست و اینکه اگه این بار دل درد نداشتم و کمر دردم خفیف بود ایا باز هم اینطور هست یا نه پاسخ می خواستم و سوال مهم تر اگر نظم نداشت و غافلگیر شدم ممکن خونریزی شدید باشه که لباسم کثیف بشه ؟

 • سلام من ۱۳ ساله و نگران اینم که پریود نشم چون یه مدت خود ارضایی میکردم زود جواب بدید خیلی نگران ممکنه آن پریود نشم؟

 • خواهشا جواب بدید منم ۱۳ سالمه یه مدت خودارضایی داشتم هنوزم پریود نشدم ممکنه هیچ وقت نشم و اینکه مایع شفاف و سفید رنگی جدید در لباس زیرم میبینم

 • من یه سوال داشتم لطفا خیلی زود جوابمو بدید من الان ۱۲ سالمه ولی هنوزم پریود نشدم علتش چیه و کی این اتفاق میفته
  باتشکر
  لطفا خیلی خیلی زود جوابمو بدید

 • سلام. ببخشید من ۱۴ سالمه علائم پریود رو همه شو دارم. حتی ترشحات سفید رنگ. ولی نمی دونم چرا پریود نمیشم.
  خواهشا جواب منو بدید😭😭

 • من ۱۳ سالمه هنوز پریود نشدم بعضی از وقت ها یه چیزه سفید رنگی از داخل واژنم بیرون میاد الانم پریود نشدم ولی از نوار بهداشتی استفاده میکنم چیکار کنم

 • سلام من نزدیک ۱۵روز قطره قطره خون ازم می امد ولی یکباره خون زیادی امد رفتم دکتر سروم وصل کردم الان هم کم خون میاد من ترس دارم که بکارتم اسیب ندیده ممنون میشمم راهنمابم کنی

 • با سلام مطالبتون عالی بود من ۱۳سالمه اولین بار ده روز پریود شدم اما ماه دوم و سوم اول لک قرمز میاد بعد فقط ترشح زرد رنگ چیکار کنم نواربهداشتی میزارم مثل پریود فقط ترشح زرد رنگ میاد

 • با سلام خسته نباشید من تقریبا ۱۴ سالمه اردیبهشت ۱۴ میشم و اولین باره که پریود شدم و ۴ روز بود یعنی چهارشنبه ساعت دو شب تا یکشنبه ساعت ۱۲ اینا دفعه های بعدی هم که بشم مدت ۴ روزه یا ممکنه بیشتر شه؟خونریزی چی ممکنه بیشتر شه نمیخوام خونریزی بشتر شه یا مدتش نمیشه کاری کنم همینطور بمونه؟

  • سلام مطالبتان عالی بود 😗😗😗😗
   ببخشید من تازه رفتم داخل ۱۵ سال یه مدت خود ارضایی داشتم 😢اما دیگه ندارم
   هنوزم پریود نشدم ممکن دیگه پریود نشم؟

 • سلام من ۱۶ سالمه و تقریبا ۲ یا ۳ سال پیش ۳ روز پریود شدم و دیگ نشدم و یک مدتم خود ارضایی داشتم خیلی نگرانم من پریود میشم یا ن ؟

 • با سلام ممنونم از مطالب جالب و آموزندتون دختر من امروز پریود شدن برای اولین بار یازده سالشه میخواستم بدونم زود نیست آیا احتیاج نیست دکتر ببرم با تشکر

 • سلام ۱۲ سالمه هنوز خون ندیدم ولی چن ماهیه ترشحات سفیدرنگ دارم تازگیا بعضی موقع زیر دلم دردمیگیره ممکنه پریود شده باشم؟؟؟حدودا کی میشم؟؟

 • متن خیلی عالی بود . ولی من ترشحات قرمز و قهوه ای دارم ممکنه پریود باشه ؟؟
  البته حدود شش ماهی هم هست که ترشحات سفید دارم . زوود جوابم رو بدید کاربرای عزیز

 • سلام من دختری۱۲ساله و ۷ماهه هستم من پریود نمیشم ولی ترشحات سفید دارم.امروز که زیربغلم رو نگاه کردم دیدم حدود ۳-۴تا مو روی زیربغلم ضخیم شده و شنیدم موی زیربغل از علائم اخر قبل از پریودشدن هست و وقتی دراومد بعد از مدت کوتاهی دخترا پریود میشن.من خیلی میترسم لطفا یکی بگه من چند ماه دیگه پریود میشم؟

 • سلام ببخشید
  من حدود دی ماه ۹۷ اولین پریودیم بود و من بعد از اون پریود نشدم
  میخواستم بدونم که آیا مشکلی هست؟؟؟
  لطفاً زود جواب بدید نگرانم

  ممنونم

 • سلاممن ۱۳ سالمه و خیلی لاغرم
  وزنم ۲۸ و قدم ۱۵۹ هست
  من به عمه ام رفتم ایشون هم لاغر هستن
  عمه ی من حدود بیشتر از ۲۰ سالگی وزنشون به ۵۰ رسید و من تاحالا ازشون نپرسیدم که کی پریود شدن
  یعنی ممکنه من بعد از ۲۰ سالگی پریود بشم آخه تاحالا نشدم
  ۲۰ سالگی که خیلی دیره
  از ۲ سال پیش هم سینه هام شروع به رشد کردن ولی خییلی آروم رشد میکنن
  آیا من مشکلی دارم؟
  لطفا کمکم کنید
  خیلی استرس دارم که پریود نشم
  تاحالا خودارضایی هم نداشتم

دیدگاهتان را بنویسید