پریود شدن برای اولین بار چگونه است؟

پریود شدن
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 81.6K

زمانی که دختران ماه ها و یا سال های نزدیک به اولین دوره عادت ماهیانه شان را طی می کنند ، درباره آن در مدرسه خواهند آموخت، با دوستانشان در رابطه با این مسئله صحبت می کنند و کنجکاو هستند که ببینند چه خواهد شد و چه وقت پریود می شوند. با این حال زمانی که اتفاق می افتد می توانند شوکه شوند. آگاه بودن و آماده بودن و دانستن این نکته که به هیچ وجه نبایستی در مورد آن خجالت زده باشید، می توانید به خوبی اولین دوره عادت ماهیانه خود و پریود شدن را طی کنید.

آماده شدن برای اولین دوره پریود شدن

۱- از آنچه که در انتظار است آگاه باشید

زمان پریود

هر چه بیشتر بدانید احتمال اینکه وقتی پریود شدن شروع می شود، خونسرد باشید بیشتر است. ممکن است اولین دوره شما خیلی سبک و کم باشد و یا حتی چیزی شبیه خون نبینید و ممکن است به صورت قطره های قرمز روشن روی لباس زیرتان مشخص شود و یا ممکن است قهوه ای رنگ و چسبناک باشد. نگران جاری شدن و فوران خون نباشید. به طور میانگین یک خانم در یک دوره پریود شدن خود تنها ml 30 خون از دست می دهد که این مقدار تقریبا هم اندازه ۲شیشه لاک ناخن است.

 • با مادر و یا خواهر بزرگترتان صحبت کنید، ممکن است وقتی که دچار پریود شدن می شوید بتوانند کمکتان کنند. همیشه اینگونه نیست اما دوره ماهیانه اغلب دختران در سنی مانند خواهر و یا مادرشان که پریود شده اند، اتفاق می افتد.
 • اگر نمی توانید با مادر و یا خواهر بزرگترتان صحبت کنید با مربی بهداشت مدرسه و یا یک دوست قابل اعتماد که به تازگی او نیز پریود شده است صحبت کنید.
 • زمانی که پریود شدن شما شروع می شود ممکن است متوجه رطوبت و خیسی در لباس زیرتان شوید و یا ممکن است حس کنید مایعی از واژن شما خارج می شود و یا ممکن است اصلا متوجه چیزی نشوید.
 • اگر ترس و فوبی نسبت به خون دارید و نگرانید که چه عکس العملی خواهید داشت، سعی کنید اینگونه راجع به آن کار کنید: این خون شبیه خون زخم ها و جراحت ها نیست خون پریود در حقیقت نشانه سلامت شماست.

۲- تدارکات و وسایل مورد نیاز را بخرید

درد پریود

در همه داروخانه ها و بقالی ها، راهروهایی برای محصولات بهداشتی به عنوان (پد، تامپون، انواع شورتکس ها و …) اختصاص داده شده است. اگر می دانید چقدر خونریزی معمولا دارید لازم نیست با همه انتخاب ها خودتان را سردرگم کنید تنها بهترین گزینه ای که برای شما مناسب است را انتخاب کنید. برای شروع پدهایی را انتخاب کنید که خیلی حجیم نیستند و توجه زیادی را جذب نمی کنند و جذب متوسط دارند.

 • پدها و یا نوارهای بهداشتی ساده ترین روش برای شروع کار هستند می توانید بدون اینکه به چگونگی استفاده از تامپون فکر کنید، به راحتی از پدها استفاده نمایید.
 • قبل از اینکه دوره ماهیانه شما شروع شود، چگونگی استفاده از پد را تمرین کنید. اگر متوجه ترشح (ادرار) و چیزی روی آن شدید می توانید از روی آن جای صحیح پد را حدس بزنید.
 • برخی از وب سایت ها کوپن و یا نمونه های رایگان و وسایل ابتدایی و لازم دوره های پریود شدن  را به مشتریان عرضه می کنند
 • اگر ترجیح می دهید که در اولین دوره ماهانه خود از تامپون و یا کاپ پریود شدن استفاده کنید بسیار خوب است. این مهم است که با هر کدام از ابزاری که انتخاب می کنید احساس راحتی داشته باشید.
 • اگر از خرید پد ها و تامپون ها بهداشتی خجالت می کشید، با چند خرید کوچک دیگر به باجه ثبت اجناس بروید و در زمانی که مسئول باجه در حال شمارش اجناس شماست، خود را با موارد دیگر مثل آب نبات ها و یا … مشغول کنیدو یادتان باشد که این گونه خرید ها برای مسئول باجه و صندوق دار مسئله ای عادی بوده و خیلی توجه نمی کند که شما چه خریده اید.

۳- چند عدد پد، در کوله پشتی، کیف دستی، ساک باشگاه و قفسه های قفل دار مدرسه تان نگه دارید.

پریودی

در همه زمان هایی که در مدرسه سپری می کنید، ورزش می کنید، به خانه دوستان می روید و یا فعالیت های دیگر دارید ممکن است که دچار پریود شدن  شوید در حالی که از خانه دور بوده و دسترسی به لوازم خود ندارید. این کار (نگه داشتن پد) می تواند باعث راحتی و آسودگی خیالتان شود.

 • اگر نگران هستید که ممکن است کسی داخل قفسه کتاب های شما را ببیند و متوجه لوازم پریود شدن شما شود، می توانید از یک کیف آرایشی و یا جا مدادی برای پنهان کردن پدهای خود استفاده کنید.
 • می توانید یک جفت لباس زیر و را در قفسه قفل دار مدرسه پنهان کنید، تا در مواردی که ممکن است در مدرسه پریود شوید آن ها را تعویض کنید. می توانید لباس زیر های کثیف را با آب سرد آبکشی نمایی و آن ها را در کیف گذاشته به خانه ببرید.
 • می توانید چند عدد ایبوبروفن و یا سایر مسکن های بدون نسخه را در قفسه تان برای زمانی که دل دردهای پریود شدن شروع می شود نگه دارید. مطمئن شوید که امنیت مدرسه این اجازه را به شما می دهد که این قرص ها را نگه دارید، تا دچار مشکل نشوید.

۴- به تغییرات بدن خود توجه کنید، ممکن است نشان دهنده شروع پریود شدن باشد.

پریود زنان

هر چند ممکن است این علائم فقط نشان دهنده پریود شدن نباشند، به هر حال تا وقتی که پریود نشوید نمی فهمید. بدنتان ممکن است علائمی بروز دهد که نشان دهنده آماده شدن برای عادت ماهیانه و پریود شدن است. دردهای معده و کمر، دردهایی مانند چنگک در شکم، حساس شدن پستان ها، همگی می تواند نشان دهنده نزدیک شدن به دوران پریود شدن باشد.

 • زنان ممکن است در سنین بین ۱۶ – ۸ سالگی اولین پریود شدن شان را تجربه کنند. اغلب آن ها در حدود سن یازده یا دوازده سالگی پریود می شوند.
 • معمولا زنان دو سال بعد از رشد پستان هایشان درگیر پریود شدن می شوند
 • ممکن است قبل از اولین پریود شدن متوجه یک ترشح ضخیم و سفید رنگ در لباس زیرتان شده باشید
 • معمولا پریود شدن بعد از اینکه به وزنی حدود ۵۰ کیلوگرم رسیدید آغاز می شود
 • اگر کمبود وزن داشته باشید ممکن است سبب تاخیر در پریود شدن تان شود و اگر وزنتان بیش از ۵۰ باشد احتمالا زودتر درگیر پریود شدن می شوید.

وقتی برای اولین بار درگیر پریود شدن می شوید

۱- بدخلق و دمدمی مزاج شوید

پریود شدن

به خود یادآوری کنید که این مسئله برای نیمی از جمعیت جهان در هر ماه اتفاق می افتد (یا اتفاق خواهد افتاد و یا اتفاق افتاده است). به تمام زنانی که می شناسید فکر کنید معلمانتان، ستاره های پاپ، هنر پیشه ها، زنان پلیس، سیاستمداران،ورزشکاران … همه آن ها این مسیر را طی می کنند نفس عمیقی بکشید و آرام باشید و به خود به خاطر رسیدن به این مرحله مهم زندگی تبریک بگویید.

۲- اگر هنگامی که بیرون از منزل بودید پریود شدید یک پد موقتی درست کنید

تاخیر پریود

اگر در حدود روز سوم پریود شدن هستید و چند قطره خون روی لباس زیرتان دیده اید بدانید که می توانید از نزدیک ترین جاها کمک بگیرید. اگر در سرویس های بهداشتی عمومی دستگاه توزیع پد نبود می توانید به یک مدرسه یا دانشکده پرستاری، مربی بهداشت، مشاور بهداشت و یا معلمی که می شناسید و اعتماد دارید مراجعه کنید.

 • تا زمانی که نوار بهداشتی تهیه کنید، می توانید چند لایه از کاغذ توالت را تا زده و روی لباس زیرتان قرار دهید، این وسیله می تواند خون را جذب کند و مانند یک پد موقت عمل کند.
 • از یک دوست بخواهید به شما یک پد قرض بدهد و اگر زنان دیگری در دستشویی هستند خجالت نکشید و از آن ها نیز می توانید درخواست کنید احتمالا همه آن ها قبلا در شرایط شما بوده اند و از اینکه به شما کمک کنند خوشحال می شوند.

۳- با بستن یک روپوش یا لباس دور کمرتان لکه ها را بپوشانید.

لکه بینی

اولین پریود شدن معمولا سبک و کم است و احتمال اینکه به بیرون شلوارتان نشت کند کم است، با این حال ممکن است گاهی اوقات این اتفاق بیفتد اما این مشکل بزرگی نخواهد بود، با ژاکت یا پلوور یا یک بلوز آستین بلند یا هر چیز دیگری که بتوانید دور کمرتان آن را گره بزنید، باسنتان را بپوشانید.

 • اگر در مدرسه بودید، پیش مربی بهداشت و یا دفتر مدیر بروید و از آن ها بخواهید که به والدینتان جهت تعویض لباس اطلاع دهید.
 • اگر در شرایط خیلی بدتری بودید، در نهایت همیشه می توانید لباسهایتان را با لباس های ورزشی و شورت آن تعویض کنید.
 • اگر شلوارتان را عوض کردید و سایرین درباره علت آن پرسیدند می توانید بگویید چیزی روی شلوارتان ریخته است و مجبور شدید لباسهایتان را عوض کنید. کار سختی نیست!!!

۴- اگر دل درد گرفتید با مادرتان و یا یک پرستار صحبت کنید

پریود دختر

همه زنان دل دردهای قاعدگی را تجربه نمی کنند و برخی از آن ها تنها کمی اذیت می شوند. اما ممکن است شما درد شدیدی را در زیر شکمتان احساس کنید. پرستار می تواند به شما داروی مسکن یک لایه گرم کننده و یا مکانی که استراحت کنید تا بهتر شوید، بدهد.

 • تمرین و ورزش کردن در واقع می تواند درد را تسکین دهد. حتی اگر حس می کنید دوست ندارید تحرک داشته باشید، سعی کنید از باشگاه و تمرین نگذرید، چون ممکن است حالتان را بدتر کند.
 • چند وضعیت یوگا را به منظور کاهش درد تمرین کنید. از وضعیت کودک شروع کنید روی زانوهایتان بنشینید طوری که باسنتان روی پاشنه هایتان قرار بگیرد قسمت بالا تنه خود را با دست های کشیده به طرف جلو بکشید تا جایی که معده تان روی ران هایتان قرار بگیرد. به آرامی نفس بکشید، آرام باشید و چشم هایتان را ببندید.
 • آب گرم بنوشید تا بدنتان پر آب بماند و درد ها و ورم هایتان کاهش یابد.

۵- با والدینتان تماس بگیرید

پریود نامنظم

با اینکه ممکن است تمایل نداشته باشید که این مسائل را با پدر مادرتان در میان بگذارید، اما این مهم است که آن ها در جریان باشند. آن ها می توانند کمک کنند وسایل مورد نیازتان را تهیه کنید و اگر نگرانی و احساس با خوشایندی در رابطه با این مساله دارید شما را به نزد پزشک ببرند. اگر پریود شدن های نامنظم، دل درد های شدید، و یا جوش های بی دلیل پریودی می زنید، ممکن است نیاز باشد که هورمون هایتان را چک کنید بنابراین برای تجویز و نسخه می بایستی به دکتر مراجعه کنید.

 • حتی اگر زشت باشد، پدر و مادرتان از اینکه به آن ها بگویید خوشحال می شوند آن ها شما را دوست دارند و از شما مراقبت می کنند و سلامتی شما برایشان مهم است.
 • اگر فقط شما و پدرتان هستید، او را در ابهام نگذارید، او می داند که سرانجام بزودی پریود خواهید شد، حتی اگر جواب تمام سوال های شما را نداشته باشد می تواند حداقل وسایل مورد نیازتان را تهیه و شما را در ارتباط با عمه، خاله و یا زنان قابل اعتماد دیگر راهنمایی کند که با شما صحبت کنند.
 • اگر بازهم خجالت می کشید می توانید برای مادرتان یک پیام بنویسید و ارسال کنید به این ترتیب نیازی نیست که با او رودررو شوید .

۶- روزها را در تقویم خود علامت گذاری کنید

پریود شدن

اگر پریود شدن تان در ماه های اول خیلی نامنظم است، ممکن است ۲ و یا نه روز طول بکشد، ممکن است هر ۲۸ روز یکبار و یا ماهی دوبار اتفاق بیفتد. این مهم است که روزهای آن را علامت گذاری کنید. پزشکتان درباره طول دوره، مقدار خونریزی و یا زمان بین دو پریودی از شما سوال خواهد پرسید

 • شما می توانید از برنامه های یکی از گوشی های هوشمند برای علامت گذاری استفاده کنید
 • ثبت زمان پریود شدن سبب می شود که احتمال غافلگیریتان در مورد زمان پریودی کم شود و با دانستن نزدیک شدن به زمان عادت ماهیانه شورت های مناسب این دوره را بپوشید.
 • دانستن زمان پریودی می توانند باعث شود برنامه هایتان را به راحتی تنظیم کنید (ممکن است بخواهید سفر ساحلی خود را برای یک هفته، بعد از دوره پریودیتان، به تعویق بیاندازید).

استفاده از پد یا نوار بهداشتی در زمان پریود شدن

۱- شورت خود را تا زانو پایین بیاورید

روی توالت بنشینید تا خون ها در کاسه توالت بریزد نه روی کف زمین و یا لباس هایتان.

۲- بسته نوار بهداشتی را باز کنید

علائم پریود

پوشش نوار بهداشتی را دور نیندازید چون به عنوان پوشش بعد از تعویض نوار بهداشتی به آن احتیاج دارید.

۳- برچسب پشت آن را بردارید تا قسمت چسبی آن مشخص شود

درد پریود

معمولا یک لایه کاغذ بلند مومی شکل قسمت چسبناک پشت نوار بهداشتی را می پوشاند ممکن است پوشش یا لفافه نوار بهداشتی نیز، به این قسمت چسبیده باشد بنابراین با باز کردن بسته قسمت چسبناک بی حفاظ شده و مشخص می شود.

۴- پد یا نوار بهداشتی را در وسط لباس زیر و یا همان قسمت که بین پاهایتان قرار می گیرد

پریود دختر

قسمت پهن تر و بزرگ تر پد و یا نوار بهداشتی پشت لباس زیرتان قرار بگیرد به طرف باسن تان. مطمئن شوید که قسمت چسبنده کاملا به پارچه لباس زیرتان چسبیده باشد.

 • اگر نوار بهداشتی تان بالدار است، بال آن را دور لبه های لباس زیرتان تا بزنید طوری که به نظر برسد توار بهداشتی لباس زیرتان را بغل کرده است.
 • مطمئن شوید که پد خیلی جلو و یا عقب قرار نگرفته باشد بلکه می بایستی در مرکز لباس زیرتان قرار بگیرد.

۵- لباس زیرتان را بالا بکشید

ممکن است در ابتدا احساس ناراحتی بکنید (به خاطر شباهتش به قنداق کردن) چند قدمی در حمام یا دستشویی راه بروید تا احساس راحتی کنید. می بایستی هر ۴ – ۳ ساعت پد را تعویض کنید (و یا در صورتی که خونریزی زیاد دارید زودتر از آن عوض کنید) عوض کردن پد باعث می شود از نشت کردن جلوگیری کنید و احساس تازه و خوبی بدست آورید.

۶- پد را با پیچیدن و گذاشتن در یک پوشش و یا لفافه، پنهان کنید

پریود

اگر پوشش یا لفافه نوار بهداشتی را دور انداخته اید و می توانید از کاغذ توالت به عنوان لفافه استفاده کنید. اگر در یک مکان عمومی هستید به دنبال یک ظرف آشغال روی کف و یا چسبیده به دیوار باشید. پد استفاده شده را داخل سطل آشغال بیاندازید  و هرگز آن را در توالت رها نکنید حتی اگر روی بسته بندی نوشته شده باشد مشکلی ندارد. زیرا باعث مسدود شدن لوله کشی توالت می شود.

 • اگر در خانه هستید و در خانه حیوان خانگی دارید، ممکن است که بخواهید پد استفاده شده را در سطلی که رفتگران آن را تخلیه می کنند بیاندازید. گربه ها و بویژه سگ ها می توانند بوی خون روی پد را حس کنند. خوردن پد توسط سگ و یا حیوان خانگی تان نه تنها شما را خجالت زده می کند بلکه ممکن است تهدیدی برای سلامت حیوان خانگی تان باشد.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱۷۳ دیدگاه

 • با سپاس از راهنمایى هاى مفیدتون.
  براى اینکه برجستگى یا رنگ نوار بهداشتى از روى لباس یا شلوار مشخص نشه چه کار باید کرد ؟

  • با سلام. شما می توانید برای رفع مشکلتون از نوار بهداشتی های مسافرتی که ظریفتر هستند استفاده کنید. تامپون هم گزینه خوبی است فقط اگر مجرد هستید در استفاده از تامپون دقت کنید که مشکلی برای بکارت شما به وجود نیاید.

   • سلام من ۱۳ سالمه زیر شکمم درد میکنه عضلات و کمرم هم درد میکنه یعنی پریود میشم البته تاحالا پریود نشدم

  • سلام من ۱۲ سالمه یک ۵ برای پریود شدم وقت یک سوال داشتم پریود های من نامنظم هستند ومثلا وقتی الان پریود بشم بعد ۲ ماه بعدش دو باره پریود می شم و می خواستم بدونم کی منظم می شه؟؟؟؟

   • با سلام من ۱۳سالمه وامروز پریود شدم اصلا هیچ درد وچیزی احساس نمیکنم
    بنظرتون بقیه وقتهایی که
    پریود میشم هم دردی احساس نمیکنم؟خیلی ها میگن چون خیلی حرفه ای ورزش میکنی دردی در این دوره احساس نمیکنی

 • عالی بود اگه می شه کمی درباره مقدار دل درد های قاعدگی در دختران البته قبل از اینکه برای اولین بار قاعده بشن و اندازه روز هاش توضیح بدین

  • سلام لطفا هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.چون ترشحات قهوه ای رنگ خونی است که از رحم ترشح شده و به هر دلیلی برای مدتی آنجا مانده است و طول کشیده است که از طریق واژن خارج شود.پس ترشحات قهوه ای عموما خون هستند.اما تا چند روز پس از پایان پریود دیدن لکه های قهوه ای رنگ چیز عجیبی نیست

 • با سلام من یک بار دیگه هم این سوال روا ازتون پرسیدم ولی جواب ندادید لطفا درباره دل درد های عادت ماهانه وتعداد روز هاش البته قبل از پریود شدن توضیح بدید

  • سلام سایتتون واقعا عالیه
   من چهارده سالمه و کلاس نهم هستم من از وقتی کلاس پنجم بودم سینه هام کمی رشد کرد و از کلاس ششم تا به حال ترشح دارم اما پریود تا حالاا
   نشدم من پدر و مادرم از هم طلاق گرفتن و با پدرم زندکی میکنم و وقتی
   میگم میخوام برم دکتر نمیزاره کسی رو هم ندارم چیکار کنم؟ خیلی نکرانم
   همه دوستانم توی مدرسه پریود شدن درضمن قدم۱۵۲ و وزنم ۳۰ کیلوعه طبیعیه دیگه؟

 • من چند روزیه که نقطع های قرمز روی لباس زیر می بینم طبیعیه؟؟؟؟تازه علائم پریود هم دارم ولی هنوز نشدم!!!

 • من تازه دیروز پریود شدم اصن دل درد ندارم ولی نا خداگاه گریه ام میگیره قدم ۱۴۵ و ۱۳ سالمه عادیه؟؟؟

  • با سلام شما دچار لکه بینی شده اید که ممکن است برای هر خانومی طبیعی باشد اما برای احتیاط بیشتر به یک پزشک مراجعه کنید

 • با سلامی دوباره واقعا این سایت عالی بود من دختری۱۱ ساله هستم تا به حال چیزی در این مورد نمی دونستم ولی بعد دوستم بهم گفت حالا هم با دیدن این سایت اطلاعات بیشتری دریافت کردم فقط می خواستم بپرسم بعد از لکه بینی تقریبا بعد از چند روز قاعدگی اتفاق می افته؟؟؟

 • ببخشید می خواستم برای دوستم این سوال رو بپرسم دل درد های قبل از اولین پریود چقدر ادامه داره وتا چند روز طبیعیه البته قبل از لکه بینی! !☺☺☺

 • ببخشید من امروز که از خواب بیدارشدم دیدم که کلی لخته های خون روی لباس زیرم هستش خیلی زیاد بودش.من امروز قراره برم مسافرت تقریبا حدود چهار ساعت توی راهم و اینکه این بیشترش میکنه یانه؟؟؟

 • سلام من۱۶ ساله هستمو تقریبا ۲۸روز از اولین روز پریودم میگذره ولی یکم ترشحات غلیظ قهوه ای دارم علتش چیه؟

 • سلام آیا من الآن سوالی که دارم بپرسم شمابخواهید جواب دهید بر روی همین ایمیل می آید و بر روی گوشی های دیگر که ایمیل من را دارند نمیرود

 • سلام من ۱۴ سالمه ولی هنوز پریود نشدم
  ولی ترشحات زیادی دارم نزدیک ۵ ماه هست که این ترشحات رو دارم ولی پریود نشدم
  کسی که ترشح داره در آینده پریود میشه یا نه
  من ۳۹ کیلو ام
  لطفا جواب بدید

 • با سلام ببخشید من علائم پریود رو دارم همون طور که گفتید من لکه بینی هم دارم البته خیلی مقدارش کمه می خواستم بپرسم تقریبا من چند روز دیگه پریود می شم ؟؟؟ البته من تا حالا پریود نشدم ولی خیلی دوست دارم بشم خواه می کنم جواب من رو زود بدید متشکرم😳😳😳😳😳😳😳😣

 • سلام من دختری ۱۲ ساله هستم هفته پیش طبق گفته این سایت من روی لباس زیر چیزی شبیه خون ندیدم ولی لکه های صورتی پراکنده ای دوم : ترشح ضخیم هم داشتم آیا ممکن پریود شده باشم؟
  لطفا سریع جواب بدید.

 • با سلامی دوباره ببخشید اگه سوالاتم خیلی زیاده فقط می خواستم بگم اگه زیاد بهش فکر کرد یا اینکه دوست داشته باشیم زودتر بشیم برامون مشکلی ایجاد نمی کنه؟؟؟ و اینکه منظورتون از اینکه با توجه به سیکل پریود ، خودم بفهمم چیه ؟؟؟؟ لطفا زودتر پاسخ من رو بدید 😶😶

  • سلام. نه عزیزم ، این چیزی که میگی به فکر کردن هیچ ربطی نداره هر کسی به سیکلش مربوط میشه و بهتره بهش فکر نکنی اگر ۱۵ سالته و عادت ماهیانت شروع نشده بهتره بری دکتر زنان اینجوری بهتره

 • سلام خواهش میکنم جواب بدید لکه های قهوه ای تیره و یا بعضی موقع عا رو به قرمز نشانه چیه؟ من ۱۲سالمه و تا حالا پریود نشدم. این اولین پریودیمه یا مشکل دیگه ای هست؟

 • با سلامی دوباره ببخشید اگه سوالاتم خیلی زیاده فقط می خواستم بگم که اگه زیاد بهش فکر کرد یا اینکه دوست داشته باشیم زودتر بشیم برامون مشکلی ایجاد نمی کنه؟و اینکه منظورتون از اینکه با توجه به سیکل پریود خودم باید بفهمم چیه؟؟لطفا زودتر پاسخ من رو بدید 😶

 • سلام مرسی متن مفیدی بود
  ولی یکی بیاد منو ‌دلداری بده من ١۴ سالمه و دارم به دومین پریودم نزدیک میشم 😭😭😭کمک دارم دیوونه میشم !!!

 • سلام ببخشید من تاحلا پرید نشدم ولی لکه های زیاد سیاهی دارم آیا این چیز خطرناکه یاعادیه یعنی چند روز دیگه پرید میشم؟

 • سلام ببخشید من تاحالا پرید نشدم و چیز های سیاهی ازم خارج می شوند من پرید شدم؟خطرناکه این موضوع؟نشانه اینه که پریدیم نزدیکنه؟

  تروخدا جواب منو بدین تروخدا واسم مهم درد شکم درد کمر دردسر هم دارم

 • ببخشید من همون هستم که همین تاز پیام دادم خواستم بگم تمام عوارض پریدی دارم راستی آیا چیزی هست که بخورمش وباعث پریدی زودرس شود؟

 • اه اه اه اه اه اه کی جواب میدین جواب همه دادین جز من بیچاره اه اه بقیه سایتا ایجوری نیستن 😠😠😠😠😠😠😠😠😤😤😤😤😤😤😤😤😤

 • سلاک.مطلب خوب بود.من ۱۳سالمه اما پریود نشدم بعضی مواقع ترشحات سفید مشاهده میکنم در لباس زیرم علایم پریود میتونه باشه توضیح میدین؟

 • سلام من ۱۲سالمه جدود چهار ماه پیش رفتم دکتر به من گفت بلوغت کامله و باید منتظر پریود باشی ولی من هنوز نشدم و میترسم مشکلی داشته باشم تو کلاس ما همه پریود شدن و فقط من موندم واقعا خیلی عذاب آور من نمیدونم چیکار کنم من هیکلم خیلی خیلی شبیه زناس ولی متاسفانه هنوز پریود نشدم و اینکه ۵،۶ماه که من ترشح دارم آیا ممکنه مشکلی باشه؟آیا ممکنه کسی اصلا پریود نشه؟لطفا هر چه سریعتر جواب منو بدید.
  با تشکر

 • سلام من دختری ۱۲ساله هستم که حدود۴۵کیلوام من چهار ماه پیش رفتم دکتر به من کفت بلوغت کامله باید منتظر پریود باشی ولی من هنوز نشدم.و میترسم مشکلی داشته باشم ۵،۶ماه که ترشح سفید دارم.آیا ممکنه مشکلی باشه؟
  آیا ممکنه کسی اصلا پریود نشع من خیلی میترسم از اینکه پریود نشم لطفا هر چه زودتر جواب منو بدید.
  با سپاس

  • .سلام من ۱۲ سالمه و قدم ۱۵۶ هست و وزنم ۴۵ البته دستتان هایم درشت هست
   من حدود ۶ ماه یا ۵ هست که ترشح بیرنگ داشتم و الان سفید من من هنوز نیم تنه میزنم و اونقدر سینه ام بزرگ نشده
   جوش هم زیاد میزنم در صورت و پشتم
   میخواستم بدونم که امسال میخوام برم کلاس ششم احتمال پریود شدنم نزدیک هست یا فعلا نمیشم؟
   طبیعیه سن و قد و ترشح و……..؟تورو خدا جواب بدید 😢😭و احتمال اینکه لباسم در اولین پریود کثیف شه هست؟

 • سلام من دختری۱۳ ساله هستم.حدود۵من
  آه پیش رفتم پیش دکترم بعد وقتی سینه های منو دید گفت بلوغ کامل و باید منتظر پریود باشی.ولی من هنوز پریود نشدم البته چند ماهی رشد خیلی خیلی کم شده.و اینکه ترشح هم دارم.ولی من میترسم پریود نشم.آیا ممکنه کسی پریود نشه.تو خانواده ما کسی نیس که پریود نشده باشه ولی باز من میترسم که پریود نشم.
  لطفا برای من بطور کامل توضیح دهید.
  زود جواب من را بدهید ممنونم.

 • سلام ببخشید من ۱۴سالمه ولی هنوز پریود نشدم وزنمم ۳۸ کیلو هستش و سه چار ماهی میشه که ترشحات سفیدی دارم نگرانم که تا حالا پریود نشدم
  ایا این نگرانی بی مورده؟لطفا سریع تر جواب بدین ممنون بابت سایت خوبتون

 • سلام ببخشید من ۱۴سالمه ولی هنوز پریود نشدم وزنمم ۳۸ کیلو هستش و سه چار ماهی میشه که ترشحات سفیدی دارم نگرانم که تا حالا پریود نشدم
  ایا این نگرانی بی مورده?

 • بخشید من شهریور سال۹۶ یه لکه های تیره با کلی دلدرد و کمر درد مشاهده کردم ولی حالا فروردین۹۷ با کلی ترشح تیره و فرداشم اولین پریود روبه رو شدم جای نگرانی هس یا عادیه؟؟

 • من سوالاتی دارم:
  شهریور۹۶ من کلی دلدرد و کمر درد داشتم بعداز ساعتی متوجه لکه خون تیره شدم
  و حالا فروردین ۹۷ رسما پریود شدم اما مشکل این جاس روز قبلش یه ترشح ضخیم قهوه ای داشتم و مشکل دیگه
  خونریزی موقع ادرار صورت نمیگیره ولی وقتی نوار دارم خونریزی هم دارم

  لطفا سریعا جواب بدین من نگرانم
  🙏🙏🙏🙏🙏

 • سلام مرسی از اطلاعات کامل و خوبت یه سوال دارم من کلاس هفتمم ۱۲ سال و ۱۱ ماهمه قدم ۱۵۳ وزن ۳۹_۴۰ رشد سین از پنجم شروع شده اما هنوز پریود نشدم نگرانم مریض باشم مامانم تازه هفتم رشد سین شروع شده فک کنم ۹ ام پریود شده من مریض نیستم همه علایم بلوغ دارم ولی پریود نمیشم

 • سلام ببخشید من ۱۷ سالمه و ۶۰ کیلوهستم حدود ۴ ماهه از پریدیم میگذرد و هنوز پرید نشدم جوشانده هم خوردم اثری نداشته و قرص مدروکسی پروژسترون نیز خوردم اثری نداشته لطفا راهنماییم کنید

 • سلام من دختری ۱۲ ساله هستم من حدود ۴یا۵ ماه پیش، پیش دکترم رفتم و وقتی که منو دید گفت بلوغ کامل و باید منتظر پریود باشی . ولی من هنوز نشدم و هیکلم شبیه زناس. خیلی وقت که من رشدم متوقف شده.و میترسم که اصلا پریود نشم. آیا ممکنه پریود نشم.یادم نره بگم که من چند ماهی حدود۶ ماه ترشح زیادی داشتم و الان کم شده.زودتر جواب منو بدید. تازه من اصلا با مادرم تابحال سر اینجور چیز ها با مادرم حرف نزدم. و نمیتونم بهش بگم که منو ببره دکتر.خواهش میکنم جواب منو زود بدید دارم از استرس میمیرم

 • یادم نره که بگم من وزنم حدود ۴۵ کیلو آیا ممکنه به همین دلیل باشه و اینکه من ورزشکار هم هستم و این منو خیلی اذیت میکنم که هنوز پریود نشدم چون در مدرسه همه همکلاسی های من پریود شدن و فقط من نشدم.

 • من چهارده سالمه و کلاس نهم هستم من از وقتی کلاس پنجم بودم سینه هام کمی رشد کرد و از کلاس ششم تا به حال ترشح دارم اما پریود تا حالاا
  نشدم من پدر و مادرم از هم طلاق گرفتن و با پدرم زندکی میکنم و وقتی
  میگم میخوام برم دکتر نمیزاره کسی رو هم ندارم چیکار کنم؟ خیلی نکرانم
  همه دوستانم توی مدرسه پریود شدن درضمن قدم۱۵۲ و وزنم ۳۰ کیلوعه طبیعیه دیگه؟

 • یک سوال نداشتم من ۱۴سالمه تا به حال پریود نشدم دیروز من کمی لکه خون روی شلوارم دیدم اگر ممکن بگویند من پریود می شوم یا نه

 • من ۱۲ سالمه توی مدرسه ورزش داریم بعضی از بچهها مون هم ازیت کنن وقتی ﺋپد رو استفاده می کنمیک حالت برجشتگی داره چه جوری می شه پوشندش ولباسامون هم کوتاش

 • سلام من دختری حدودا ۱۳ سالم و هنوز پریود نشدم دکتر که رفتم گفت بلوغت کامله و باید منتظر پریود باشی ولی من حدود ۳ سال نه به طور عادت خود ارضایی میکردم و سعی میکنم که ترکش کنم آیا ممکنه خودارضایی باعث پریود نشدن من بشه.و من خیلی می ترسم و تازه فهمیدم چه عوارض بدی داره.در ضمن من حدود۶ ماه هست که رشد قدم متوقف شده کمر من اصلا باریک نشده.نمیدونم ممکنه عوارض خودارضایی باشه.ممکنه اصلا پریود نشم؟یا پریود شدنم به تاخیر بیفته؟آخه من تاحالا پریود نشدم.و از پریود نشدن میترسم.ممنون میشم اگر کمکم کنید و جوابمو بدید.

 • سلام من ۱۴ سالمه پریود نشدم ولی قبلا رگه های خونی در ترشحاتم میدیدم ولی این مقدار خیلی زیاد شده و به صورت لخته خونه ایا ممکنه پریود باشم

 • سلام من ۱۳ سالمه و قدم ۱۴۵ است امروز اولین باره که پریود میشم من خیلی از این ناراحتم که دیگه قدم بلند نشه
  نظر شما چیه به نظرتون قدم بلند میشه؟

 • چرا وقتی پیام میدم پیامم غیب میشه؟؟
  به کمکتون احتیاج دارممممم قدم ۱۴۵ و وزنم ۳۴ و سنمم ۱۳
  امروز برا اولین باریه که پریود میشم خیلی میترسم که قدم دیگه بلند نشه !یه نظری بدین قدم بلند میشه یانه؟؟
  چیکار کنم قدم بلند شه؟؟
  یه راهکار خوب بدین همینطوریشم قدم نسبت به سنم کوتاهه😿

 • راستی این اتفاق در حالی برام افتاد که مریض بودم عطسه،ابریزش بینی،کمر درد،سردرد
  وقتی رفتم دستشویی چند قطره خیلی کم رو شرتم خون دیدم
  چرا هم مریضی رو گرفتم هم پریودی؟؟؟

 • سلام من دوازده سالمه امروز اولین روزیه که پریود شدم و خونم قهوه ای رنگه و همیشه ترشحات سفید داشتم و دارم دلیلشون چیه?آیا من بیماری خاصی دارم?

 • سلام ممنون متن تون عالی بود من پنج روز عادت شدم و چون اطلاعات داشتم سعی کردم خونسرد باشم اما در رابطه با اینکه این دوران چقدر طول میکشه ایا هر مدتی که در بار اول باشه بار های دیگه هم هست و اینکه اگه این بار دل درد نداشتم و کمر دردم خفیف بود ایا باز هم اینطور هست یا نه پاسخ می خواستم و سوال مهم تر اگر نظم نداشت و غافلگیر شدم ممکن خونریزی شدید باشه که لباسم کثیف بشه ؟

 • با سلام لطف کنید هرچه زود تر جوابمو بدین خیلی خیلی نگرانم ۱۱ سالمه و دل درد دارم البته دل دردم هی میگیره ول میکنه و چن وقتیه (حدود ۱ماه) ترشحات سفید روی لباس زیرم میبینم تروخدا جواب بدین

 • سلام من اول دلدرد شدیدی گرفتم بعد از چند ساعت که رفتم wc چند قطره خون کم رنگ دیدم واصلا لباس زیرم خونی نمی شود وتازه روز اولم است علتش چیه؟

 • سلام☺من دیروز دلدرد شدیدی گرفتم وقتی رفتم دستشویی چند قطره ی کمرنگ رو مشاهد
  کردم .چند بار رفتم دستشویی همان اتفاق دباره افتاد. وای اصلا در لباس زیرم چیزی رو مشاهده نکردم. امروز هم دلدرد شدیدی در زیر شکم دارم ولی چیزی ندیدم علت این ها چیه؟

 • سلام من ١٣ سالمه من چند ماه پیش پریود شدم و خونریزیش خوب بود ماهه بعدش به طورى بود که هر ٢۴ ساعت یک بار این اتفاق مى افتاد براى ماه قبل هم ١٠ روز زودتر و به صورت لکه خاى خونى این اتفاق افتاد . مشکلى هست؟

 • یک سوال داشتم، لطف کنید جواب بدید، پریود شدن در سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی عادی هستش؟ یا کمی زوده؟ لطفا جواب بدید نگرانم[♡]

 • سلام
  من دو ماه دیگه وارد ۱۳ سالگی میشم و تا به حال پریود نشدم اما ترشحاتی روی لباس زیرم میبینم که سفید رنگ هستن و اگر که بمونن زرد رنگ میشن و حدود ۳ ماه هست که این ترشحات رو دارم.
  میشه لطفا به طور تقریبی بگید که من چه وقتی پریود میشم؟
  قد ۱۴۷/۵
  وزن ۳۳/۷

 • با سلام من دختری ۱۳ ساله ام .هنوز پریود نشدم ولی یه ترشحاتی یه ۴ یا ۵ ماهیه که دارم و سفیدن و بی بو و یکم چسبناک . باید چیکا کنم . علائم چیه . کی پریود میشوم . ممنون میشم پاسخ بدین.☺

 • سلام ۱۶ سالمه تاحالا پریود نشدم حدود۴روزه لکه های قهوه ای و قرمز چسبنده روی لباس زارم میبینم دلیلش چی میتونه باشه؟؟اگه میشه سریع جواب بدید

 • سلام من ۱۳ ساله و نگران اینم که پریود نشم چون یه مدت خود ارضایی میکردم زود جواب بدید خیلی نگران ممکنه آن پریود نشم؟

 • خواهشا جواب بدید منم ۱۳ سالمه یه مدت خودارضایی داشتم هنوزم پریود نشدم ممکنه هیچ وقت نشم و اینکه مایع شفاف و سفید رنگی جدید در لباس زیرم میبینم

 • من یه سوال داشتم لطفا خیلی زود جوابمو بدید من الان ۱۲ سالمه ولی هنوزم پریود نشدم علتش چیه و کی این اتفاق میفته
  باتشکر
  لطفا خیلی خیلی زود جوابمو بدید

 • سلام. ببخشید من ۱۴ سالمه علائم پریود رو همه شو دارم. حتی ترشحات سفید رنگ. ولی نمی دونم چرا پریود نمیشم.
  خواهشا جواب منو بدید😭😭

 • من ۱۳ سالمه هنوز پریود نشدم بعضی از وقت ها یه چیزه سفید رنگی از داخل واژنم بیرون میاد الانم پریود نشدم ولی از نوار بهداشتی استفاده میکنم چیکار کنم

 • سلام من نزدیک ۱۵روز قطره قطره خون ازم می امد ولی یکباره خون زیادی امد رفتم دکتر سروم وصل کردم الان هم کم خون میاد من ترس دارم که بکارتم اسیب ندیده ممنون میشمم راهنمابم کنی

 • با سلام مطالبتون عالی بود من ۱۳سالمه اولین بار ده روز پریود شدم اما ماه دوم و سوم اول لک قرمز میاد بعد فقط ترشح زرد رنگ چیکار کنم نواربهداشتی میزارم مثل پریود فقط ترشح زرد رنگ میاد

 • با سلام خسته نباشید من تقریبا ۱۴ سالمه اردیبهشت ۱۴ میشم و اولین باره که پریود شدم و ۴ روز بود یعنی چهارشنبه ساعت دو شب تا یکشنبه ساعت ۱۲ اینا دفعه های بعدی هم که بشم مدت ۴ روزه یا ممکنه بیشتر شه؟خونریزی چی ممکنه بیشتر شه نمیخوام خونریزی بشتر شه یا مدتش نمیشه کاری کنم همینطور بمونه؟

  • سلام مطالبتان عالی بود 😗😗😗😗
   ببخشید من تازه رفتم داخل ۱۵ سال یه مدت خود ارضایی داشتم 😢اما دیگه ندارم
   هنوزم پریود نشدم ممکن دیگه پریود نشم؟

 • سلام دخترم ۱۱ سالگی پریودشده اولین بار۷ روزتمام شداما۹ روزپاک بودبعداون بازپریودشدالان ده روزه خون زیادی داشت آیا طبیعی است منتظرجواب هستم۰۹۱۶۴۷۵۹۱۰۰

 • سلام من ۱۶ سالمه و تقریبا ۲ یا ۳ سال پیش ۳ روز پریود شدم و دیگ نشدم و یک مدتم خود ارضایی داشتم خیلی نگرانم من پریود میشم یا ن ؟

 • با سلام ممنونم از مطالب جالب و آموزندتون دختر من امروز پریود شدن برای اولین بار یازده سالشه میخواستم بدونم زود نیست آیا احتیاج نیست دکتر ببرم با تشکر

 • سلام ۱۲ سالمه هنوز خون ندیدم ولی چن ماهیه ترشحات سفیدرنگ دارم تازگیا بعضی موقع زیر دلم دردمیگیره ممکنه پریود شده باشم؟؟؟حدودا کی میشم؟؟

 • متن خیلی عالی بود . ولی من ترشحات قرمز و قهوه ای دارم ممکنه پریود باشه ؟؟
  البته حدود شش ماهی هم هست که ترشحات سفید دارم . زوود جوابم رو بدید کاربرای عزیز

 • سلام من دختری۱۲ساله و ۷ماهه هستم من پریود نمیشم ولی ترشحات سفید دارم.امروز که زیربغلم رو نگاه کردم دیدم حدود ۳-۴تا مو روی زیربغلم ضخیم شده و شنیدم موی زیربغل از علائم اخر قبل از پریودشدن هست و وقتی دراومد بعد از مدت کوتاهی دخترا پریود میشن.من خیلی میترسم لطفا یکی بگه من چند ماه دیگه پریود میشم؟

 • سلام ببخشید
  من حدود دی ماه ۹۷ اولین پریودیم بود و من بعد از اون پریود نشدم
  میخواستم بدونم که آیا مشکلی هست؟؟؟
  لطفاً زود جواب بدید نگرانم

  ممنونم

 • سلاممن ۱۳ سالمه و خیلی لاغرم
  وزنم ۲۸ و قدم ۱۵۹ هست
  من به عمه ام رفتم ایشون هم لاغر هستن
  عمه ی من حدود بیشتر از ۲۰ سالگی وزنشون به ۵۰ رسید و من تاحالا ازشون نپرسیدم که کی پریود شدن
  یعنی ممکنه من بعد از ۲۰ سالگی پریود بشم آخه تاحالا نشدم
  ۲۰ سالگی که خیلی دیره
  از ۲ سال پیش هم سینه هام شروع به رشد کردن ولی خییلی آروم رشد میکنن
  آیا من مشکلی دارم؟
  لطفا کمکم کنید
  خیلی استرس دارم که پریود نشم
  تاحالا خودارضایی هم نداشتم

 • درود بر شما.دختر من یازده سالشه و امروز برای اولین بار پریود شده ولی سینه هاش هنوز رشدی نکرده.مشکلی نیست؟
  چکار باید براش بکنم؟

 • با سلام خیلی ممنونم از سایت خوبتون.من ۱۳ سالمه،وزنم ۴۵، قدم ۱۶۲ هست و برای اولین بار آبان ۹۷ پریود شدم،مطالب سایتتون واقعا کمکم کرد.

 • سلام من ۱۳سالمہ قدم ھم ۱۴۸وھنوز پریود نشدم نزدیک ۱سالہ کہ ترشح دارم و ھمہ علائم رو دارم ولی پریود نشدم چرا؟؟ لطفا جواب بدین

 • سلام من ۱۴سالمہ قدم ۱۴۹تمام علائم پریود رو دارم حتی نزدیک ۱سالہ ترشح رو دارم ولی ھنوز پریود نشدم چرا

 • سلام من یه ۳ روز بود سر درد شدید داشتم و امروز موقع دستشویی رفتن بدون کنترل از خودم خون میومد . یعنی ممکنه عادت ماهانم شروع شده باشه؟ و راستی ۱۲ سالمه

 • سلام ببخشید من ازاولین پریودم گذشته خجالت میکشم به نامادریم یا پدرم بگم میشه کمکم کنید که چطوری بگم؟ و اینکه علت لخته بودت پریود چیست ؟!

 • من دوازده سال دارم. ترشحات زرد سفید و قهویی هم ازم بیرون میاد. چهل کیلو هستم و قدم پنجاه و هفت سانت هست. مو های زیر بغلم خیل وقته رشد می کنن و سینه هام از حدود یه سال پیش شروع به رشد کردن. چند وقته بعضی وقتا حس میکنم سینه هام خیس شدن و وقتی بهشون دست میزنم درد میکنن. هنوز پریود نشدم خجالت میکشم دربارهی ترشحاتم به مامانم بگم مامانمم فکر میکنه تو لباس زیرم کار خرابی کردم اما به خاطره این ترشحاتمه. مامانم و ابجیم پریود شدنو ازم قایم میکنن منم سوالی نمیپرسم که فکر کنن اصلا چیزی درباره پریود نمیدونم. آیا من کی پریود میشم؟؟

 • سلام اقای دکتر من ۱۳ سالمه و کلاس هفتمم.امروز یهو توی کلاس کمر درد گرفتم و بعدش دل درد(پائین دل).تا الان هیچ لکه ی خونی ندیدم.از آخرای کلاس پنجمم ترشحات سفید و چسبانیکی که بعضی وقت ها بو میده رو واشتم.امروز همکلاسیم که پریود شده بود گفت به احتمال زیاد پبیود میشی.من سینه هام رشد کرده و ۶۲ کیلو ام قدمم ۱۶۲.لطفا راهنماییم کنید خیلی میترسم

 • با سلام. من ۱۳سالمه و اولین دوره پریودم هست. من با پد زیاد راحت نیستم. ایا گذاشتن تامپون مشکلی داره؟ اگه میشه لطفا زود جواب بدید. ممنون.

 • سلام عزیزم
  به هیچ وجه چیزی رو در اون ناحیه به حالت فرو رفتن قرار ندی! فقط پد بذار! حتما با مادرت مشورت کن! یا یک بزرگتری مثل عمه خاله مادربزرگ یا هر کسی که می تونی راحت صحبت کنی. لطفا به هیچ وجه کاری سر خود انجام ندی! شما دختر گلم باید از خودت مراقب کنی اون ناحیه یک دریچه بسیار ظریفه که در اونجا پرده بکارت قرار داره و کوچکترین فشاری بهش اسیب می زنه. لطفا از مادرت یا خانمی از نزدیکان درجه یکت که باهاش راحتی بیشتر بپرس در این مورد

 • عزیزان من پزشک نیستم
  اتفاقی اینجا رو خوندم. دخترم ۱۲ سالشه می خواستم اطلاعات بیشتری داشته باشم. ماه پیش برای اولین بار پریود شد از یک سال پیش هم همونطور که گفتید ترشحات داشت
  اصلا نه نگران بشید نه بترسید کاملا طبیعیه لطفا خجالت رو بذارید کنار و با مادر یا خواهر بزرگتر صحبت کنید کافیه یه بار شهامت بخرج بدید و بعد ببینید این یک سوال کاملا طبیعی و عادی بوده که حق دارید بپرسید. خوشبختانه با صحبت هایی که قبل تر با دخترم داشتم موقع پریود گرچه تنها بود و خونه نبودم ولی خیلی خوب از عهده اداره خودش بر اومده بود. همیشه یک پد همراهتون باشه و اگر نبود به صورت ضروری از کلینکس خیلی تمیز با گذاشتن در لباس زیرتون تا تهیه پد استفاده کنید
  دل درد، ترشحات کاملا طبیعی هستند. وقتی ترشح دارید هر روز لباس زیرتونو عوض کنید و ضمنا مرتب دسشویی برید خودتونو بشورید و با کلینکس تمیز هم خشک کنید خودتونو
  امیدوارم تونسته باشم کمکتون کرده باشم

 • با سلام من ۱۲ سالمه و واسه اولین مرتبه پریود شدم ولی نگران این هستم ک در صورتی ک همکلاسی‌ها و دوستانم متوجه بشن منو مسخره کنن چون قبلا هم ب خاطر سایز سینه هام مسخره می‌کردند چون اکثرا سینه هاشون رشدی نداشته. با خانوادم راحتم ولی این مسئله منو اذیت میکنه و روم نمیشه ک نوار بهداشتی داخل کیفم بگذارم و ب مدرسه بروم، چکار کنم؟

 • سلام من ۱۴ سالمه من هنوز پریود نشدم و فکر مدت زیادی مثل ۱ سال است که ترشح دارم و ۴۰ کیلو ام این طبیعی هست

 • سلام ببخشید یه سوال داشتم من ۱۲سالمه و روی لباس زیرم ترشحات سفید رنگ می بینم که بوی بدی هم میده و چسبناک هم هست این به معنی چیه ؟
  باید چیکار کنم؟؟

 • سلام من ۱۲سالمه و حدود ۴-۵ماه میشه که ترشحات سفید رنگى رو روى شلوارم مشاهده میکنم اما هنوز پریود نشدم میشه کمکم کنین زودتر پریود بشم

دیدگاهتان را بنویسید