پاک سازی کبد چگونه است؟

پاک سازی کبد
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 11K

پاک سازی کبد مشکلی است که بیشتر ما از نحوه آن اطلاعاتی نداریم. کبد فعالیت های زیادی را به عهده دارد که باعث می شود تندرستی ما ادامه پیدا کند. پروسه ای که کبد طی می کند بدین شکل است: هر چیزی که ما می خوریم و مینوشیم و یا از راه پوست جذب می کنیم، می تواندکبد را در معرض بسیاری از مواد مضر قرار دهد. برخی از علائمی که نشان می دهد یک کبد آسیب دیده است ،آلرژی، سوء تغذیه، کلسترول بالا و تری گلیسیرید و حتی سنگ کیسه صفرا هستند. یک کبد پاک می تواند بسیاری از این مشکلات را کاهش دهد. یک سری محصولاتی که برای رفع مسمومیت کبد هستند را می توان از جا هایی که مواد غذایی سالم دارند و یا داروخانه ها تهیه کرد، شما می توانید همچنین آن را در منزل خود تنها با ترکیب چند ماده را تهیه کنید. در اینجا نمونه هایی از روش های موجود برای پاک سازی کبد ذکر شده است.

روش اول
گریپ فروت و نمک فرنگی (سولفات دومنیزی)

۱ از فوائد پاک بودن آن آگاه شوید.

کبد چرب درمان

این دفع مسمومیت در ۲۴ ساعت طراحی شده است که زهر را از کبد خارج کرده و سنگ کیسه صفرا را از کیسه صفرا خارج کند.

 • به افرادی که دارای ناراحتی هایی مانند آکنه (جوش) مزمن، عفونت قارچی و علائم مرتبط با دستگاه گوارش هستند کمک می کند که مشکلاتشان کاهش یافته و درمان گردد.
 • برای پاک کردن کبد، تنها چیزی که لازم دارید نمک فرنگی (سولفات دومنیزی)، مقدار زیادی روغن زیتون خام و یک گریپ فروت بزرگ است.

۲ بدن خود را برای پاک سازی آماده کنید.

بیماری کبد

روزهایی که می خواهید سم زدایی کنید،  باید تا می توانید سیب بخورید و آب سیب بنوشید. این کار کبد را برای سم زدایی آماده می کند.

 • قبل از روزهایی که می خواهید سم زدایی کنید، سعی کنید که ۸ اونس (برابر با ۲۸/۳۵ گرم یا یک شانزدهم پوند) هر دو سه ساعت آب سیب بنوشید.
 • در صبح سم زدایی، صبحانه سبک و بدون چربی میل کنید. یک غذای سالم و یا مقداری شیر با حبوبات خالص به همراه میوه دو گزینه مناسب است.

۳ ترکیب نمک را آماده کرده و آن را بنوشید.

کبد چرب چیست

در ۲ بعد از ظهر روز سم زدایی، ۴ قاشق غذا خوری نمک فرنگی را در سه فنجان آب کنید.

 • ترکیب نمک را در شیشه و یا پارچ بریزید و آن را در یخچال خنک نگه دارید. بعد از ساعت ۲ بعد از ظهر غذایی نخورید.
 • در ساعت ۶ عصر سه چهارم مخلوط نمک را بنوشید. اگر برای معده شما سنگین بود، می توانید با کمی پودر ویتامین C آن را مخلوط کنید. در ساعت ۸ شب سه چهارم دیگر از آن فنجان میکس نمک را بنوشید.

۴ ترکیب گریپ فروت را آماده کرده و آن را بنوشید.

پاک کننده کبد

در ساعت ۹.۴۵ شب آب یک گریپ فروت بزرگ (شما باید به اندازه ۲/۱ تا ۴/۳ فنجان تهیه کنید) را گرفته و آن را درون شیشه بریزید.

 • ۲/۱ فنجان روغن زیتون خام را به آن اضافه کنید، بعد درپوش شیشه را گذاشته و آن را برای ترکیب شدن خوب تکان دهید.
 • میکس گریپ فروت و روغن را بنوشید (اگر لازم بود با نی) بعد از آن سریعا به تخت خواب رفته و دراز بکشید. این کار برای کارایی پاک شدن حائض اهمیت است.
 • به سمت راست خود دراز بکشید و زانوی راست خود را به سمت قفسه سینه جمع کنید. سعی کنید بخوابید.

۵ پاک سازی را پایان دهید.

کبد چرب

صبح روز بعد بعد از اینکه از خواب بیدار شدید سریعا ۴/۳ دیگر از فنجان میکس نمک را بنوشید.

 • بعد از گذشت دو ساعت، شما می توانید دوباره مثل قبل آب میوه بنوشید و میوه بخورید. یادتان باشد تنها چیزهای سالم و سبک بخورید.
 • اجابت مزاج در صبحی که کبد پاک شده است کمی بیشتر از قبل می تواند باشد. ممکن است در مدفوع خود چیزهای گرد سبز رنگی مشاهده کنید، اینها سنگ کیسه صفرا هستند. مشاهده سنگ کیسه صفرا در مدفوع کاملا طبیعی است و نشان دهنده این است که عملیات پاکسازی به خوبی انجام شده است.

روش دوم
آب قره قاط

۱ از فوائد پاک بودن آن آگاه شوید.

کبد چرب درمان

این نوع سم زدایی برای پاک سازی کبد و کولن مورد استفاده قرار می گیرد، پاکسازی سمهای زائد که باعث نفخ می شود، انرژی را افزایش داده و به کاهش وزن کمک می کند.

 • برای انجام این سم زدایی، آب قره قاط شیرین نشده، دارچین، زنجبیل، جوز،  ۲-۳ پرتقال، ۲-۳ لیمو و  و چند بسته استویا (شیرین کننده های طبیعی) احتیاج دارید.

۲ بدن خود را برای پاک سازی آماده کنید.

کبد چیست

قبل از اینکه از این روش پاک سازی کبد بهرمند شوید، این ضروری است که کبد خود را با  یک رژیم سالم در طول عملیات پاک سازی در ۷ روز آماده کنید. این امر به شما کمک می کند تا احساس خستگی و تنبلی را در روزهای پاک سازی از خود دور کنید.

 • به مقدار زیادی سبزیجات برگ سبز ( کاهو، کلم، کلم پیچ)، وکلم هایی مانند (کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل)، مرکبات، غذاهای غنی از گوگرد (تخم مرغ، سیر و پیاز) و غذاهای مغذی برای کبد (مارچوبه، چغندر، کرفس) بخورید.
 • آب فراوان بنوشید (حدود ۲ لیتر مایع در هر روز) و از غذاهای پر چرب دوری کنید، کربوهیدرات و یا محصولات گلوتن را حذف کنید. همچنین باید مصرف الکل و آشامیدنی های کافئین دار و هر گونه داروهای غیر ضروری را قطع کنید.

۳ آماده پاک سازی، با نوشیدن  قره قاط باشید.

کبد چرب چیست

در صبح روز پاک سازی، نوشیدنی قره قاط را آماده کنید، آب قره قاط شیرین نشده را به اندازه یک چهارم اصل آن با فیلتر کردن آب رقیق کنید، تا به مقدار ۲.۵ لیتر مایع برسد. این آب قره قاط را به ماهی تابه اضافه کرده و با یک حرارت متوسط آن را کمی به جوش آورید.

 • یک قاشق چای خوری از : دارچین ، زنجبیل، جوز به قره قاط در حال جوش با صافی چای اضافه کنید. برای قویتر کردن دم کرده، چاشنی ها را درست داخل مایع بگذارید. بگذارید تا آب قره قاط ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بجوشد، بعد آن را از حرارت بیرون بیاورید و بگذارید تا خنک شود.
 • زمانی که خنک شد، آب لیمو و پرتقال را بر آب قره قاط بیفزایید. مایع را تست کرده و اگر صلاح دانستید به آن دو پاکت استویا برای شیرینی آن اضافه کنید.

۴ مخلوط قره قاط را در طول روز بنوشید.

بیماری کبد

در روز پاک سازی، در یک زمان به مقدار یک ۸ اونس آب قره قاط بنوشید.(یک لیوان)

 • بین نوشیدن آب قره قاط و نوشیدنی های عادی نوبت بگذارید، در طول روز آب را تصفیه کنید، تا اینکه مقدار مصرف زیاد شما حداقل به ۷۲ اونس (۲ لیتر) در هر بار برسد. برای اخطار، نیاز شما به ادرار افزایش می یابد.
 • همچنین شما باید از مکمل های کولون (colon-caring) استفاده کنید ( مانند دو قاشق چای خوری پودر پوسته اسفرزه یا ۲ قاشق غذاخوری دانه کتان) دوبار در روز، یک بار در صبح و یک بار در غروب مصرف کنید.

۵ به بدن خود اجازه دهید تا بعد از پاکسازی کبد خود را ترمیم کند.

کبد

برای سه روز در پاک سازی، شما باید همان رژیمی که برای ترمیم خود قبل از پاکسازی انجام دادید را ادامه دهید. در غیر این صورت نتیجه مطلوبی بدست نمی آید.

 • همچنین شما باید در رژیم غذایی خود مقداری از باکتری های مفید را قرار دهید، از ارگانیک بودن، ساور کراوت خام که نوعی غذای آلمانیست (کلم رنده شده واب پز با سرکه) و یا ماست ساده که به صورت زنده و فعال پرورش داده شده است.

روش سوم
سرکه سیب

۱ از فوائد پاک سازی آن آگاه شوید.

کبد چرب

سرکه سیب از خیلی وقت پیش در درمان های خانگی برای پاکسازی کبد و تصفیه خون مورد استفاده قرار می گرفته است.

 • اگرچه فوائد دیگری مانند کمک به هضم غذا، کاهش وزن و پاک سازی آکنه را نیز دارد.
 • یادتان باشد که سرکه سیب تنها با ترکیب رژیم غذایی سالم و متعادل برای پاک سازی کبد کارساز است.

۲ سرکه سیب را تصفیه نشده و ارگانیک بخرید.

کبد چیست

حتما سرکه سیب تصویه نشده ارگانیک بخرید، که مواد مغذی آن بیشتر است.

 • بطری را قبل از ریختن تکان دهید، تا مواد ته نشین شده مخلوط شود این قسمت به مادر معروف است و بیشترین قسمت مغذی سرکه است.

۳ روزانه سرکه سیب را مصرف کنید.

بیماری کبد

سرکه سیب می تواند پاک سازی کبد را به آسانی انجام دهد و احتیاج به کار های مشکل دیگری نیست.

 • تنها کافیست ۲ تا ۳ قاشق چای خوری سرکه را در یک لیوان آب اضافه کرده و قبل از وعده غذایی آن را بنوشید.
 • به طور متناوب، می توانید صبح که از خواب بیدار شدید با معده خالی ۱ و یا ۲ قاشق غذا خوری سرکه سیب را با یک لیوان پر از آب بریزید و بنوشید.

۴ از سرکه سیب در روشهای دیگر بهرمند شوید.

چربی کبد

روش های متناوبی برای اضافه کردن سرکه سیب در رژیم غذایی خود شامل:

 • به چای خود یک قاشق چای خوری سرکه سیب در آب داغ و عسل برای شیرین کردن آن اضافه کنید.
 • برای ساختن سس سالاد از ترکیب سرکه سیب با روغن تخم کتان و عسل استفاده کنید.

روش چهارم
مواد غذایی پاک کننده کبد

۱ سیر بخورید.

درمان کبد

زمانی که می خواهید پاک سازی کبد را انجام دهید افزودن سیر به رژیم غذایی خود بسیار مفید است، که آن در فعال سازی آنزیمهای کبد مؤثر است که به پاک سازی سموم کمک می کند. همچنین حاوی دو ترکیب طبیعی به نام های آلیسین و سلنیوم است که به عملکرد سالم کبد کمک می کند.

۲ سبزیجات برگ سبز دار را بخورید.

چربی کبد

سبزیجاتی مثل اسفناج، کلم پیچ، منداب، سبزی قاصدک و کاسنی فوائد زیادی برای پاکسازی کبد دارد. آنها فلز های سنگین را حذف می کنند، آفت کش ها و علف کش ها (که خرابی در کبد بوجود می آورند) و تولید جریان سالم  صفرا را افزایش می دهند.

۳ گریپ فروت بخورید.

پاکسازی کبد

گریپ فروت حاوی پروتئین ویژه ای به نام گلوتاتیون (glutathione) است که خود را به سموم بدن قبل از محو کردنشان وصل می کند. از خوردن کل گریپ فروت لذت ببرید و یا نوشیدن یک لیوان آب گریپ فروت تازه گرفته شده در صبحانه به پاکسازی کبد در طول پروسه بهمراه تولید بیشتر ویتامین C ، پکتین و محتوای آنتی اکسیدانی کمک می کند.

۴ آوکادو بخورید.

درمان کبد

آوکادو نیز حاوی مقدار زیادی گلوتاتیون، یک ترکیب که از کبد در مقابل سموم محافظت می کند و از عملکرد صحیح کبد اطمینان حاصل می کند. بعضی از تحقیقات نشان داده است که خوردن تنها ۱ تا ۲ آوکادو هر هفته تا حداقل ۳۰ روز می تواند آسیب  خوردگی کبد را باز گرداند.

۵ گردو بخورید.

بیماری کبد

گردو حاوی گلوتاتیون،  اسید آمینه به نام ال آرژینین (l-arginine) و اسیدهای چرب امگا ۳، که تمام اینها برای سم زدایی از کبد و کاهش آمونیاک کمک می کند، گر چه مقدار زیاد آن باعث بروز بیماری می شود. سعی کنید یک مشت گردو به عنوان خوراک سبک میل کنید، و یا بر روی سالاد آن را پخش کنید.

۶ زردچوبه بخورید.

کبد

زردچوبه برای پاک سازی کبد ماده ای عالی محسوب می شود، از کبد در مقابل سموم محافظت کرده و به سلول های آسیب دیده آن در احیا کردن کمک می کند. همچنین برای پاک کردن عضوی دیگر، برای حفاظت از صفرا و حمایت از عملکرد کیسه صفرا نیز مفید است. زردچوبه را به ادویه کاری عدس و غذاهای گیاهی خورشتی اضافه کنید تا از فوائد سم زدایی آن بهرمند شوید.

۷ بدانید که از چه غذاهایی باید پرهیز کرد.

کبد چیست

مواد غذایی و غذاهای مشخصی هستند که علیه کبد کار می کنند، کبد را پر از سم کرده و عملکرد آن را تضعیف می کنند. چنین غذاهایی که این پروسه را دارند، غذاهای پرچربی مانند گوشت های محفوظ ( سوسیس، گوشت گاو نمک زده) مواد غذایی سرخ شده، مارگارین و روغن های هیدروژنه، و هر غذایی که حاوی رنگ های مصنوعی و طعم دهنده باشند.

۸ قرص های مکمل مصرف کنید.

کبد چرب

تعداد زیادی مکملهای طبیعی وجود دارند که به پاک سازی کبد کمک کرده و سلامتی کبد را بالا می برند. بعضی از معروفترین آنها عبارتند از اسید مالیک، burdoc، ریشه قاصدک و خار شیر(شیر تیغک معمولی). اینها را می توان از داروخانه ویا فروشگاه مواد غذایی سالم تهیه کرد و بر اساس راهنمایی آن در پکیج باید مصرف شود.

۹ چای سم زدا بنوشید.

پاک سازی کبد

چایی های گیاهی احتمال می رود که سموم و چربی های بر کبد نشسته را پاک کند، همچنین در این حین مقدار هیدرات را افزایش دهد. بهترین چای هایی که به پاک سازی کبد مناسب باشند شامل موادی مانند ریشه قاصدک، زنجبیل، میخک، ریشه باباآدم (اراقیطون- burdock root)، بابونه، دارچین و گیاه دم اسبی هستند. سعی کنید حداقل دو فنجان از چای گیاهی را هر روز بخورید و اگر لازم بود برای شیرین شدن آن عسل مصرف کنید.

پاک سازی کبد چگونه است؟
4.6 (92.41%) 29 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید