چگونه بدانید چه زمانی آمادگی رابطه جنسی دارید؟

رابطه جنسی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 5.69K

رابطه جنسی در صورتی که آمادگی فعالیت جنسی داشته باشید می تواند مساله ای فوق العاده باشد. اگر آماده نباشید، ممکن است پیامدهایی شدید مانند، مشکلات احساسی، عفونت های واگیردار جنسی و حتی بارداری های ناخواسته . راه های زیادی وجود دارد که می توانید مشخص کنید که آیا آماده رابطه جنسی هستید یا خیر. در صورتی که مطمئن شدید آمادگی رابطه جنسی را دارید می بایستی در مورد، دلواپسی ها و انتظاراتتان با شریک جنسی تان بحث کنید و طرحی برای محافظت از خود داشته باشید. انجام دادن این چیزها به شما کمک می کنند که مطمئن باشید اولین رابطه برایتان امن و لذت بخش است.

موقعیت را ارزیابی کنید

۱- بدانید که اشخاص متفاوت هستند

تصمیم برای برقراری اولین رابطه جنسی، تصمیم مهمی است و می بایستی شرایط و موقعیت های خاص خود را بشناسید. زمان دقیقی برای شروع فعالیت جنسی وجود ندارد، این چیزی است که تنها به شما بستگی دارد که چگونه درباره آن فکر می کنید و چه تصمیمی می گیرید.

۲- عقاید شخصی تان را امتحان کنید

قبل از تصمیم و آمادگی برای رابطه جنسی، خیلی مهم است که درباره عقاید و ارزش های شخصی خود فکر کنید. ارزش ها و عقاید شما کمک می کند که از خود دفاع کنید. بنابراین بایستی فکر کنید که چگونه یک تصمیم می تواند عقاید و ارزش های شما را تحت تاثیر قرار دهد. سعی کنید عقاید و باورهای شخصی را که دارید شناسایی کنید تا بدانید که چگونه ممکن است این ارزش ها و باورها توسط اقدام به رابطه جنسی تحت تاثیر قرار بگیرند.

 • به عنوان مثال، اگر قسمتی از سیستم عقیده ای شما مبنی بر این است که رابطه جنسی می بایستی در زمان ازدواج صورت گیرد، چگونه رابطه جنسی قبل از ازدواج می تواند شما را تحت تاثیر قرار دهد؟ و یا اینکه همیشه فکر می کردید اولین رابطه جنسی تان می بایستی با شخصی باشد که عاشق او هستید، چگونه یک رابطه اتفاقی و غیر جدی با شخصی که فقط شما را تحت تاثیر قرار داده می تواند شما را تحت تاثیر قرار دهد؟

۳- سوال های خود را در رابطه با مسائل جنسی، بیماری های واگیر دار جنسی و حاملگی تعیین کنید

زناشویی

به منظور کاهش شانس ابتلا به بیماری های واگیر دار جنسی و حاملگی خیلی مهم است که درباره سوال های خود در مورد مسئله رابطه ایمن، فکر کنید. شناسایی کردن سوال هایتان به شما کمک می کند که آنچه را که نیاز دارید بدانید، کشف کنید.

 • سعی کنید سوال هایتان را از یک دوست بزرگتر از خود و قابل اعتماد و یا بزرگتر ها بپرسید. اگر برای پرسیدن سوال های جنسی احساس راحتی ندارید، می توانید همیشه آن ها را در اینترنت مورد بررسی قرار دهید، همینطور می توانید از پزشک، پرستار مدرسه، درمانگر، روانپزشک، نیز بپرسید چراکه آن ها می توانند پاسخ های واقعی تری نسبت به اینترنت به شما بدهند. به یاد داشته باشید که عقیده اشخاص متفاوت درباره رابطه جنسی مختلف است.

۴- از خودتان بپرسید که چگونه می توانید شریک جنسی تان را بشناسید و به او اعتماد کنید

روابط جنسی

روابط جنسی، عملی صمیمانه است، بنابراین مهم است که مطمئن شوید، شخصی که با او رابطه جنسی خواهید داشت را به خوبی می شناسید و به او اعتماد دارید. اگر او را به خوبی بشناسید و به او اعتماد نداشته باشید ممکن است نخواهید با او در رابطه جنسی بمانید. برخی سوال هایی که ممکن است بخواهید از خود بپرسید شامل:

 • آیا به شریک جنسی تان اعتماد دارید؟ می بایستی به شریک جنسی خود اعتماد داشته باشید و مطمئن باشید که او اساسا شخص خوبی است که شما را نمی رنجاند و به شما اهانت نخواهد کرد. سنجش این کار ممکن است سخت باشد، اما در اینجا معیار هایی برای امتحان کردن وجود دارد:
 • اگر به او آنقدری اعتماد ندارید که یک راز و یا عقیده شخصی تان را به او بگویید، احتمالا نمی بایستی با هم بخوابید.
 • آیا رابطه تان به قدری رشد کرده که به مرحله رابطه جنسی هم رسیده باشد؟ اگر اغلب فعل و انفعالات بین شما و شریکتان روی مسائل سطحی است، ممکن است رابطه جنسی برایتان پیشنهاد خوبی نباشد. از طرف دیگر، در صورتی که شما و شریکتان به یکدیگر کمک می کنید که به عنوان یک انسان رشد کرده و به تکامل برسید احتمالا زمان آن رسیده که به مرحله رابطه جنسی نیز برسید.
 • می توانید راجب رابطه جنسی با شریک جنسی تان بحث کنید؟ به این فکر کنید که آیا می توانید درباره چیزهایی مانند جلوگیری از بارداری، بیماری های واگیردار جنسی، شناسایی بدن یکدیگر و یا سایر موضوعات مربوط به رابطه جنسی ، با شریکتان بحث کنید یا خیر؟ اگر فکر میکنید که می توانید با شریکتان به راحتی درباره این مسائل صحبت کنید در مورد درستی انتخابتان می بایستی تجدید نظر کنید.
 • آیا امکان دارد بتوانید از عقاید شریکتان تخطی کنید؟علاوه بر فکر کردن به اندیشه ها و عقاید خود، شما می بایستی به عقاید و ارزش های شریکتان نیز به خوبی توجه کنید و آن ها را شناسایی نمایید. اگر موضوعی هست که باعث می شود او از رابطه با شما اجتناب کرده و یا پشیمان باشد بهتر است که درست نگه دارید.
 • آیا شما در آینده از هم بستر شدن با این شخص شرمنده خواهید شد:
  ممکن است این سوال احمقانه به نظر برسد، اما سعی کنید به چند سال جلوتر نیز فکر کنید. اگر به مدت طولانی نمی خواهید با این شخص باشید، احتمالا ممکن است از توصیف این شخص برای شریک جنسی آینده تان خجالت بکشید؟؟ اگر جوابتان بله است احتمالا می بایستی دست نگه دارید تا مورد بهتری پیدا کنید.

۵- بدانید که آیا به سن قانونی رسیده اید یا خیر

در ایالات های مختلف، سن قانونی برای ارتباط رابطه جنسی متفاوت است. بنابراین قبل از تصمیم به رابطه می بایستی مشخص کنیدکه آیا به سن قانونی رسیده اید یا خیر. به یاد داشته باشید حتی با وجود رضایت شما در صورتی که به سن قانونی نرسیده و رابطه برقرار کنید، ممکن است شریک جنسی تان را به دردسر بیاندازید و اگر شریک جنسی تان به سن قانونی نرسیده باشد، ممکن است شما به دردسر و مشکل برخورد کنید.

 • به عنوان مثال در برخی ایالات ها سن قانونی رضایت برای داشتن روابط جنسی در ۱۶ سالگی و در برخی ۱۸ سالگی است.

۶- چیزهایی که شریک جنسی تان به شما می گوید را به خوبی شناسایی و درک کنید

آموزش جنسی

اگر تصمیم به برقراری رابطه جنسی به دلیل گفته های شریک جنسی تان گرفته اید، بهتر است برخی از جملات او را ارزیابی کنید. برخی افراد اقدام به تحت فشار دادن شما برای رابطه جنسی با چیزهای گمراه کننده و قانع کننده می کنند.
چیزهای معمولی که افراد برای متقاعد کردن شریک جنسی شان در مورد رابطه به کار می برند شامل:

 • اگر تو واقعا مرا دوست داشته باشی با من رابطه جنسی خواهی داشت.
 • همه با هم رابطه جنسی دارند، اما ما، … .
 • من واقعا فردی نجیب و ملایم بوده و تو آن را دوست خواهی داشت.
 • تو بالاخره روزی رابطه خواهی داشت، پس چرا الان نباشد؟

۷- درباره آنچه که همکاران به شما می گوید فکر کنید

رابطه زناشویی

همکاران می توانند روی تصمیم افراد برای فعالیت جنسی، اعمال نفوذ قدرت کنند. اما قبول کردن داشتن رابطه جنسی به خاطر چیزهایی که همکاران به شما می گوید ایده خوبی نخواهد بود. متوجه چیزهایی که همکاران به شما می گوید باشید چراکه ممکن است تصمیمتان را متاثر سازد. برخی چیزهایی که همکاران درباره رابطه به شما می گوید شامل:

 • آیا تو باکره هستی؟!
 • من از سن ۱۳ سالگی رابطه جنسی داشته ام
 • تو نمی تونی بفهمی چون رابطه نداشتی.
 • روابط جنسی بهترین چیزی است که وجود دارد، تو واقعا باخته ای که نداشتی.

صحبت درباره روابط جنسی

۱- یا شریک جنسی خود صحبت کنید

لذت جنسی

زمانی که شما برای فهمیدن ارزش ها و احساساتتان وقت صرف کردید و توانایی هایتان را بررسی کردید، ممکن است که بخواهید رابطه جنسی برقرار کنید. هنگامی که فهمیدید آماده هستید و شریک جنسی یا دوستتان قصد آن را ندارد که شما را تحت فشار قرار دهد، با شریکتان درباره احساس خود صحبت کنید.

 • سعی کنید چیزهایی شبیه این بگویید. من فکر می کنم که برای داشتن رابطه جنسی می بایستی حاضر شوم، شما در مورد آن چه فکری می کنید.
 • به یاد داشته باشید، حتی اگر شما آماده رابطه جنسی باشید، ممکن است شریک جنسی تان همین آمادگی را نداشته باشد. در صورتی که شریک جنسی تان عنوان کرد که آمادگی ندارد برای صرف او احترام قائل شوید.

۲- از شریک جنسی تان در مورد سایر روابط جنسی گذشته اش بپرسید؟

عکس های رابطه جنسی

اگر شریکتان نیز آماده برقراری رابطه جنسی است، می بایستی بیشتر درباره روابط جنسی اش در گذشته بدانید. برای محافظت از خودتان مهم است بدانید که شریکتان چند رابطه جنسی داشته تا بدانید که آیا او بیماری واگیر دار جنسی دارد یا نه؟ و یا سایر بیماری های واگیر دار مقاربتی.
سعی کنید چیزهایی شبیه این بگویید:

 • می دانم که ممکن است از بحث در مورد این مسئله احساس خوب و راحتی نداشته باشی، اما من می بایستی در مورد تاریخچه رابطه ها کمی بیشتر بدانم. آیا قبلا رابطه داشته ای؟ با چند نفر؟ آیا تا کنون بیماری مقاربتی داشته ای؟

۳- با یکدیگر درباره مدیریت پیشگیری از بارداری در آینده بحث کنید

رابطه جنسی

قبل از وارد رابطه جنسی شدن با هر شخصی، می بایستی به پیامدهای ممکن مانند بارداری و یا عفونت های جنسی فکر کرده باشید. آیا می توانید هر دو به یک مرکز درمانی برای درمان مراجعه کنید؟ آیا هر دو می توانید ریسک بارداری و یا عفونت ها را به عنوان بخشی از رابطه جنسی بپذیرید؟ به دقت پیامدهای بالقوه رابطه جنسی را بررسی کرده و بدانید چگونه با آن برخورد خواهید کرد.

۴- علاقه ها و انتظارات خود را با شریکتان در میان بگذارید

رابطه جنسی

بعد از آنکه پیامدهای منفی ناشی از رابطه جنسی را کشف کردید زمانی را برای بحث در مورد علایق و انتظارات خود در رابطه با مسائل جنسی، قرار دهید. درباره اینکه چه تجاربی را می خواهید اولین مرتبه داشته باشید و یا بعدا صحبت کنید. و از شریکتان نیز همین سوال ها را بپرسید که چه انتظاراتی دارد؟

 • به عنوان مثال در رابطه با پوزیشن خاصی که می خواهید داشته باشید با هم صحبت کنید. آیا می خواهید بعد از رابطه در رختخواب خود را جذب و مچاله کنید؟

۵- طرحی برای محافظت از خود داشته باشید

رابطه جنسی

قبل از اینکه رابطه جنسی برقرار کنید، می بایستی تعیین کنید که چگونه می خواهید از خود در برابر حاملگی و یا عفونت های احتمالی محافظت کنید. با یک پزشک مشورت کنید و یا به کلینیک بروید تا بدانید چه گزینه هایی دارید. برخی از کلینیک ها حتی کاندوم های رایگان برای تشویق افراد به رابطه ایمن عرضه می دارند.

 • به عنوان مثال شما می بایستی بدانید که آیا می بایستی به تنهایی از کاندوم استفاده کنید یا می بایستی قرص ضدبارداری هم مصرف کنید.

۶- سعی کنید با کسی که همیشه نگران و مراقب شماست صحبت کنید

زناشویی

حتی پس از صحبت با شریک جنسی تان و در میان گذاشتن نگرانی هایتان با او، ممکن است نیاز داشته باشید که یا شخصی دیگر که همیشه مراقب شماست مشورت کنید تا مطمئن شوید تصمیمی که گرفته اید، درست است. اگر با صحبت کردن با پدر و مادرتان مشکلی ندارید و راحت هستید برای شروع خوب است. در غیر این صورت، پزشک، مشاور مدرسه، دوست، روحانی، برادر یا خواهر می توانند گزینه های خوبی باشند.
رک باشید و سعی کنید این چنین جملاتی به کار ببرید:

 • من می خواهم رابطه جنسی داشته باشم، آیا نصیحتی هست که برایم داشته باشید.
 • تحقیقات نشان داده آن هایی که برای صحبت کردن در مورد رابطه جنسی با دوستانشان راحت تر هستند، راحت تر هم می توانند با شریک جنسی شان صحبت کنند.

از اولین رابطه جنسی خود لذت ببرید

۱- از کاندوم برای محافظت خود در برابر عفونت های واگیر دار جنسی استفاده کنید

رابطه جنسی

بهترین راه جلوگیری از بیماری های واگیر دار جنسی و یا بارداری به تاخیر انداختن و یا پرهیز از رابطه و فعالیت جنسی است. اما اگر نمی خواهید منتظر بمانید، هر زمان که رابطه جنسی داشتید از کاندوم استفاده کنید. این یک اشتباه رایج است که فکر می کنید در اولین رابطه باردار نشده و به عفونت واگیردار جنسی نیز مبتلا نمی شوید. شما هر زمان که رابطه جنسی داشته باشید، احتمال بارداری و مبتلا شدن به بیماری ها وجود دارد پس کاملا از خود محافظت کنید. در صورتی که در هر بار مقاربت از کاندوم به نحو صحیح استفاده کنید روش موثری در پیشگیری از بیماری هاست.

 • در صورتی که شریک جنسی تان به استفاده از کاندوم اعتراض کرد، تحت فشار قرار نگیرید، و به وضوح بیان کنید تنها زمانی به رابطه جنسی علاقه دارید که ایمن و مطمئن باشد.
 • همچنین می توانید خود را در برابر HPV (ویروسی که سبب زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم می شود) واکسینه کنید. با پزشک خود درباره واکنش های HPV نظیر گارداسیل و سرواریکس صحبت کنید.

۲- می توانید قرص های ضدبارداری و کاندوم را با هم مصرف کنید

روابط جنسی

قرص های بارداری به تنهایی نمی توانند از انتقال بیماری های جنسی جلوگیری کنند، اما استفاده از این قرص ها، همانند کاندوم و بلکه بهتر از آن می تواند از بارداری پیشگیری کند.

 • کاندوم ها به میزان ۸۲% در پیشگیری از بارداری موثر هستند، در حالی که قرص های ضد بارداری ۹۱% موثر هستند. بنابراین استفاده از قرص های ضدبارداری به همراه کاندوم می تواند شانس بارداری را کاهش داده و علاوه بر آن به محافظت شما در برابر بیماری های جنسی نیز کمک می کند.

۳- آرام و ریلکس باشید

اولین رابطه جنسی می تواند پر از استرس باشد، بنابراین ممکن است از برخی تمرینات کاهش استرس بتوانید سود ببرید. سعی کنید قبل از رابطه جنسی دراز بکشید و نفس های عمیق را امتحان کنید. به یاد داشته باشید که هر شخصی در اولین مرتبه استرس داشته و عصبی خواهد بود. بنابراین این مسئله خیلی غیر طبیعی نیست.

۴- قدر لحظه هایتان را بدانید

رابطه ها

بخشی از آنچه رابطه جنسی را لذت بخش می سازد، پیشنوازی و تخیلات است قدر لحظه هایتان را بدانید و از آن لذت ببرید. احساسی نظیر آنکه می خواهید مسابقه دهید نداشته باشید، تنها از این تجربه جدیدتان لذت ببرید. سعی کنید با اجرای موزیک، کم نور کردن و ملایم کردن نورها و کمی صخبت کردن قبل از شروع، فضا را رمانتیک سازید.

۵- در صورت احساس ناراحتی به شریک جنسی تان بگویید

اگر به هیچ عنوان، در لحظه از رابطه جنسی تان لذت نمی بردید، حتی با شریکتان در میان بگذارید. همچنین، در صورتی که شریک جنسی تان از شما خواست که بایستید، این کار را بکنید. برخی اوقات رابطه جنسی برای اولین بار، ممکن است همراه با درد باشد. که طبیعی است. اما اگر فقط مساله این است که لذت نمی برید، بایستی اجازه بدهید که شریکتان بداند، یا پوزیشن را تغییر دهید و یا اینکه آن را موکول به دفعه بعدی کنید.

۶- بپذیرید که اولین رابطه جنسی ممکن است بی لطافت و غیراستادانه باشد

اگرچه فیلم ها و تلویزیون ممکن است رابطه جنسی را بسیار فریبنده و تجربه ای رمانتیک نشان دهند. در واقع این رابطه برای اولین بار، می تواند بسیار غیراستادانه باشد چراکه تجربه ای جدید برای شماست. فقط به یاد داشته باشید که این بی لطافتی طبیعی است و شما نبایستی احساس شرمسازی و خجالت داشته باشید.

۷- آگاه باشید که پس از اولین رابطه ممکن است احساسات مختلفی داشته باشید

بعد از اتمام رابطه جنسی تان و زمانی که به این تجربه فکر می کنید ممکن است متوجه احساساتی شوید که برایتان جدید است. این خیلی طبیعی است که پس از رابطه جنسی با شخصی احساس عجیبی داشته باشید. اگر با این احساسات مشکلی داشتید می توانید درباره آن با کسانی مانند والدین و یا دوستان صمیمی و یا روحانی مشورت کنید.

۸- درباره راه های دیگر برای ارتباط جسمی با شریک جنسی تان فکر کنید

مراحل زیادی در فاصله دو مرحله گرفتن دست های یکدیگر تا رابطه جنسی وجود دارد. اگر حس می کنید مراحل رابطه با شریک جنسی تان خیلی زود در حال طی شدن است، می توانید با سایر کارهای صمیمانه روند آن را آهسته تر سازید که برای اینکار نیاز به رابطه جنسی نیست. مانند بوسیدن، درآغوش گرفتن، قدم زدن در اطراف همچنین می توانید در رابطه، ازدواج و یا داشتن بچه با هم صحبت کنید که اینها می تواند برخی افراد را تحریک کند. حواستان باشد به روشی که هر دو احساس راحتی می کنید برخورد کرده و خونگرم باشید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید