چگونه کفش های دسته دوم را ضدعفونی کنیم؟

کفش
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 4.26K

کفش اگر به بهداشتش رسیدگی نشود ممکن است ناقل بیماری های پوستی شود. شما ممکن است کفش مورد علاقه تان را در سایزها و شکل ها و میزان تمیزی متفاوتی در تاناکوراها یا لوازم دست دوم پیدا کنید.اگر قبل از استفاده کفشتان را در مقداری TLC قرار دهید و برای ضدعفونی کردن آنها کمی تلاش کنید یک جفت کفش تمیز و نو برای پیاده روی در اسرع وقت خواهید داشت.

روش یک از سه:
شستن کفش ها

۱- کفی کفشتان را تمیز کنید.

مدل کفش

وقتی که میخواهید کفشتان را تمیز کنید اول از همه سراغ کفی های آن بروید.در یک کاسه مقداری آب گرم و گندزداهای مخصوص خشکشویی بریزید و آنها را مخلوط کنید. برای شستشوی کفی ها از یک اسفنج یا یک تکه پارچه جهت ازبین بردن آلودگی و بو ولکه ها استفاده کنید.هنگامی که اسکراب کفی ها با محلول شوینده تمام شد آنها را با آب گرم بشویید.آنها را. نزدیک پنجره یا بر روی یک تکه دستمال بگذارید تا خشک شوند.

 •  اگر بعد از شستن کفی ها هنوز هم بو میدهند آنها را در داخل یک کیسه پلاستیکی بگذارید و در داخل آن جوش شیرین بریزید و برای یک شب بگذارید بماند.
 • اگر بعد از جوش شیرین بازهم بوی بدی داشتند ۲ تا ۳ ساعت آنها را در داخل سرکه و آب غوطه ور کنید سپس کفی ها را با آب و صابون بشویید تا اثر سرکه ازبین برود.

۲- از لباسشویی یا دستگاه های کفششویی استفاده کنید.

مدل

اغلب کفشها با ماشین لباسشویی قابل شستشو هستند از جمله کفش های اسپرت مخصوص دوندگی یا اسنیکر و کفشهای پارچه ای.اگر کفش هایتان قابل شستشو با ماشین هستند پس آنها را در آب گرم با ضدعفونی کننده های قوی بشویید.بعد از شستشو بگذارید کفشهایتان با هوا خشک شود.

 • بندهای کفشتان را قبل از قرار دادن در ماشین لباسشویی درآورید.
 • اگر جنس کفشتان چرم ، پلاستیک یا مخمل است آنها را داخل ماشین لباسشویی نگذارید.

۳- اگر جنس کفشتان حساس و مرغوب است آنها را با دست بشویید.

عکس کفش

اگر کفشتان از مواد حساس و ظریفی ساخته شده به جای استفاده از ماشین لباسشویی از دستتان استفاده کنید.یک ترکیبی از صابون و آب گرم و موادضدعفونی کننده بسازید.از یک برس نرم یا یک تکه پارچه برای مالش ملایم کفش ها با مخلوط استفاده کنید.بعد از مالیدن مواد روی کفش از یک دستمال برای خشک کردن کفش استفاده کنید سپس آن را با آب گرم بشویید تا صابونش خارج شود.

 •   کفشهای چرمی میتوانند با دست شسته شوند. از مخلوط آب گرم و صابون برای اسکراب کفش استفاده کنید.
 • کفش های جیر میتوانند توسط دست شسته شوند اما باید مراقب باشید و از یک کهنه یا برس مویی برای تمیز کردن پاشنه و زیره آن استفاده کنید.برس کشیدن و تمیز کردن کفش در یک جهت خاص سبب حذف لکه ها میشود.اگر برای تمیز کردن کفش جیرتان دچار دلهره شده اید پس بهتر است این کار را به کاردان بسپارید.

روش دو از سه:
از مواد شیمیایی برای ضدعفونی کردن کفشتان استفاده کنید.

۱- کفشهایتان را در داخل حلال الکل غوطه ور کنید.

کفش دخترانه

اگر شما میخواهید از شر باکتری و بوی بد کفشتان خلاص شوید پس بهتر است از الکل استفاده کنید.اگر جنس کفشتان پارچه ای است پس در کاسه ای پر از الکل آن را غوطه ور کنید.اگر جنس کفشتان ظریف و حساس است با یک کهنه مقداری الکل بر روی کًفشتان بمالید.

۲- از مخلوط سفیدکننده و آب و مواد ضدعفونی کننده برای داخل کفشتان استفاده کنید.

کفش زنانه

سفید کننده یک ماده شیمیایی قوی است که یک وسیله ای عالی برای ضدعفونی کردن کفش هایتان است.حتی اگر کفش هایتان سفید است مراقب باشید که اسپری حاوی مواد سفیدکننده را فقط به داخل کفش بریزید.از یک بطری کوچک اسپری سفیدکننده به داخل کفشتان برای ضد عفونی کردن آنها استفاده کنید.

۳- از اسپری های آنتی بیوتیک برای پاک سازی کفشها استفاده کنید.

کیف کفش

شما میتوانید از اسپری های آنتی بیوتیک همانند لیزول و کلوروکس برای ضدعفونی کردن داخل کفشتان استفاده کنید.تمام قسمت های داخلی کفشتان را به اسپری آغشته کنید.بگذارید کاملا خشک شود و سپس آنها را بپوشید.از یک اسپری آنتی باکتریال  برای ضدعفونی کردن و رفع بوی بد کفش ها استفاده کنید.

روش سه از سه:
خوشبو کردن کفشها

۱- از سرکه جهت خوشبو کردن کفشها استفاده کنید.

کفش مجلسی

سرکه به عنوان بو گیر معروف است.هنگامی که کفش هایتان را با آب و صابون شستید مقداری مخلوط سرکه به آن اضافه کنید.بعد از شستشو مقداری سرکه سفید روی کفش هایتان بمالید .سرکه ناپدید میشود ولی بوی آن کاملا از بین میرود.

۲- برای خوشبو کردن کفشها از جوش شیرین استفاده کنید.

کفش اسپرت

جوش شیرین یک خوشبو کننده خوب است و متد خوبی برای از بین بردن بوی بد کفش است. ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری جوش شیرین داخل کفشتان بریزید و کفشتان را تکان دهید تا جوش شیرین به طور کامل پخش شود .اجازه دهید که یک شب بماند سپس پودر اضافی را از کفشتان خارج کنید .

۳- از کاغذهای رطوبت گیر در کفشهای رسمیتان استفاده کنید.

کفش مردانه

کاغذهای رطوبت گیر سبب ایجاد بوی خوشی میگردد و برای کفشهای مستعمل و بدبو گزینه ی خوبی است.دو صفحه کاغذی رطوبت گیر برای چند روز در داخل کفشها بگذارید.قبل از استفاده از کفش کاغذهای رطوبت گیر را از کفش خارج کنید. کاغذهای رطوبت گیر در انواع کفشها قابل استفاده است اما این روش برای کفشهای رسمی که نمیتوان در سرکه غوطه ور کرد استفاده می شود.

رسانه دکتر سلامت خانواده

چگونه کفش های دسته دوم را ضدعفونی کنیم؟
4 (80%) 1 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

 • درود، ممنونم از مطلب خوبتون
  در مطلب چندجا اشاره شد که با آب و صابون و مواد ضدعفونی کننده شسشت و شو کنید.
  منظور از مواد ضدعفونی کننده دقیقا چه موادی هست؟
  و کاغذ های رطوبتگیر رو از چه مکان هایی میشه تهیه کرد

دیدگاهتان را بنویسید