چگونه بفهمیم دوستمان ارزش نگه داشتن دارد؟

دوست
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.15K

آیا راجع به یک دوست احساسات مختلفی دارید؟ممکن است این دوست برای سال ها در زندگی تان بوده است اما به نظر میرسد که هردوی شما در حال جدا شدن از یکدیگر هستید.یا شاید این دوست به تازگی به شما خیانت کرده است و شما میخواهید تصمیم بگیرید که چگونه از این مسئله بگذرید.آیا میخواهید بدانید که این رابطه ارزش نگه داری دارد یا نه؟در این مقاله یاد بگیرید چگونه خوب و بد یک رابطه را تشخیص دهید و راههایی را برای اتمام رابطه،اگر به آن مرحله رسید،یاد بگیرید.

 • روش اول
  سنجیدن مزایا و معایب

۱)در دوستی تان در چند روز و هفته ی اخیر تامل کنید.

دوست

همانطور که تلاش میکنید تا تصمیم بگیرید که دوستی تان ارزش نگه داشتن دارد،فکر کردن به تعاملات اخیر با دوستتان میتواند کمک کند.آیا اخیرا اتفاقی افتاده است که به طور کلی پویایی دوستی تان را عوض کرده است؟آیا اتفاقی است که یک بار افتاده است یا متوجه الگویی شده اید؟آیا دوستتان معمولی رفتار میکند یا اتفاقات خاصی روی رفتارش تاثیر میگذارد؟

۲)یک لیست با ۲ ستون درست کنید.

دوست

حال که زمان گذاشتید و روی دوستی تان تامل کردید،زمان آن است که یادداشت کنید.یک کاغذ بردارید و از وسط یک خط از بالا تا پایین بکشید.بالای آن بنویسید “به دوستی ادامه دهم؟”که تصمیمی است که سعی میکنید بگیرید.زیر آن در قسمت چپ “مزایا” و در قسمت راست “معایب”را بنویسید.

 • درست کردن لیست مزایا و معایب راهی سریع و آسان برای کمک کردن به دیدن مزایا و معایبِ تصمیم های ممکن،قبل از تصمیم گیری است.

۳)مزایا و معایب را بنویسید.

دوست

برای پر کردن هر ستون،اولین قدم این است که از تعاملاتی که داشتید استفاده کنید.برای مزایا،باید همه ی دلایلی را بنویسید که به نظر برای ادامه دادن به دوستی تان ایده ی خوبی هستند.برای معایب،همه ی دلایلی را بنویسید که ادامه به دوستی تان را تصمیم بدی می کنند.

 • برای مثال،میتوانید در قسمت مزایا “وفاداری”،”دوستی ۵ ساله” و “دانستن همه ی رازهای من” را بنویسید.درحالیکه ممکن است در قسمت معایب “غیرقابل اعتماد” را بنویسید.

۴)مزایا و معایب را مرور کنید.

دوست

زمانی که همه ی مزایا و معایب را نوشتید،باید مواردی که نوشتید را مرور کنید.فورا میخواهید ببینیدکه آیا یک ستون بلندتر از دیگری است یا نه.اگر این طور است،میتواند به این معنی باشد که یا مزایا یا معایب بیشتر از دیگری است.

 • همچنین میخواهید به محتویات هر ستون و هر مورد به صورت جدا نیز نگاه کنید.ببینید اگر موردی نظرتان را جلب میکند.برای مثال ممکن است غیرقابل اعتماد بودن را بسیار بد بدانید که حتی در مقابل دوستی ۵ ساله تان،ارزشی نداشته باشد.مزایا و معایب را در مقابل یکدیگر بسنجید تا تصمیم بگیرید کدام ها برای شما مهم تر هستند.
 • اگز مزایا اصلی وجود دارند که برایتان در مقابل معایب فرعی ارزش بیشتری دارند،میتوانید تصمیم بگیرید که دوستی تان را ادامه دهید.هرچند،اگر معایب اصلی هستند و مزایا به نظر فرعی میرسند،میتوانید تصمیم بگیرید دوستی تان را خاتمه دهید.
 • روش دوم
  بدنبال شاخص های دوستی سالم بودن

۱)در نظر بگیرید آیا دوستتان به انتخاب های شما گوش میدهد و برای آنها ارزش قائل میشود؟

دوست

قسمت معنی دار و مهمی از دوستی این است که دوستتان به حرفهایتان اهمیت دهد.زمانی که ایده هایتان را توضیح میدهید آیا دوستتان تلاش میکند به حرفهای شما گوش دهد و آنها را متوجه شود؟یا دوستتان نظرهای شما را رد می کند و فقط هرکاری که دوست دارد انجام میدهد؟

 • اگر در این دوستی ایده ها و نظراتتان دیده و شنیده نمیشود،ممکن است نشانه ای باشد که به این دوستی پایان دهید.

۲)در نظر بگیرید آیا دوستتان به محدودیت ها شخصی تان احترام میگذارد؟

دوست

محدودیت ها جنبه ی ضروری در هر رابطه ی سالم و موفقی هستند.اگر با دوستتان محدودیت هایی برای کارهایی که میتوانید و نمی توانید انجام دهید،مشخص کرده اید،او وظیفه دارد که به آنها پایبند باشد.

 • اگر به دوستتان گفته اید که برای حریم شخصی تان و نگه داشتن اعتماد به نفس تان اهمیت قائل میشوید،اما او اطلاعاتتان را با همه ی کلاس به اشتراک میگذارد،او به محدودیت های شما احترام نمی گذارد.دوستی تان را بسنجید تا ببینید آیا در آن محدودیت های زیادی زیر پا گذاشته میشوند یا خیر.اگر نقض محدودیت های زیادی در آن وجود دارد،ممکن است رابطه ی سالمی نداشته باشید.

۳)تصمیم بگیرید که بعد از تعامل با این دوست احساس خوبی دارید؟

دوست

بعضی اوقات،به این دلیل که با یک “دوست” سر و کار دارید،ممکن است از رابطه ی دوستی واقعی چشم پوشی کنید.آیا دوستتان با شما مهربان است؟ او درباره ی زندگی تان،گذشته،علایق و چیزهایی که دوست ندارید میداند؟آیا به نظر میرسد که از وقت گذراندن با شما لذت میبرد؟

 • زمانی که میخواهید تصمیم بگیرید که این رابطه در زندگی تان مفید است یا سمی،باید به طور کلی به آن نگاه کنید.اگر مهم نیست چندبار برای آنها توضیح دهید و باز هم به نظر می آید که جزئیات زندگی تان را قاطی می کنند،شما را نا امید می کنند و ارزش های شما را مسخره می کنند،این رابطه احتمالا باعث ایجاد حس خوبی در شما نمی شود.

۴)در قابل اعتماد بودن دوستتان تامل کنید.

دوست

اگر اطراف آنها احساس راحتی نمی کنید و نمی توانید به آنها بعضی از رازهای خود را و یا راجع به گذشته بگویید،چیزی اشتباه است.آیا آنها تا به حال رازتان را به کسی گفته اند یا راجع به شما شایعه ای پخش کرده اند؟آیا آنها با شما یک مدل رفتار می کنند و با فرد دیگری کاملا متفاوت؟اگر این طور است،آنها ارزش نگه داشتن ندارند.ممکن است باعث ایجاد ناراحتی های زیادی در زندگی تان شوند و این نشانه ی یک رابطه ی سالم نیست.

۵)از خودتان بپرسید آیا رابطه تان یک طرفه است؟

دوست

اگر دوستی تان تعادل ندارد-به این معنی که شما همیشه دهنده هستید و او گیرنده-میتواند نشانه ی آن باشد که دوستی تان ناسالم است.قاعدتا در یک نقطه در هر دوستی،یک نفر کار بیشتری انجام میدهد.اگرچه،اگر صادقانه میتوانید بگویید که بیشتر اوقات شما دهنده هستید،زمان آن رسیده که یک دوست جدید پیدا کنید.

 • رفتارهای دهنده میتواند شامل این باشد که زمانی که با دوستتان برنامه ریزی میکنید،شما خود را با برنامه ی او تطبیق دهید،مشکلات دوستتان را باهم بحث کنید،دوستتان را در کار یا فعالیت های اجتماعی حمایت کنید،زمانی که مریض است از او مراقبت کنید و … .
 • رفتارهای گیرنده میتواند شامل این باشد که زمانی که مشکلی دارید،به دوستتان اجازه دهید به شما گوش دهد و کمکتان کند،بگذارید او در یک اتفاق کاری یا مربوط به مدرسه حمایتتان کند،زمانی که مریض هستید از شما مراقبت کند و … .
 • روش سوم
  صحبت کردن با دوست

۱)تصمیم بگیرید آیا رابطه ارزش نگه داشتن دارد؟

دوست

بعد از این که رفتارهای دوستتان را در نظر گرفتید،ممکن است احساس کنید برای تصمیم گیری برای ادامه دادن یا ندادن به این دوستی،آماده هستید.برای کمک به تصمیم گیری،مزایا و معایب را مرور کنید.اگر دوستتان کاری در گذشته انجام داده که ناامیدتان کرده است،ممکن است تصمیم بگیرید به دوستی تان تا زمانی که دوستتان بخواهد همه ی تلاشش را انجام دهد تا شرایط را عوض کند،ادامه دهید.

 • برای مثال،اگر دوستتان همیشه میخواهد راجع به مشکلات او بحث کنید و هیچگاه به حرف های شما گوش نمیدهد،میتوانید چیزی شبیه به این به او بگویید،”من میخام دوستیمو با تو ادامه بدم اما به نظر میرسه که ما همیشه روی مشکلات تو تمرکز میکنیم،اگر میخوایم به این دوستی ادامه بدیم،نیاز دارم بدونم تا همه ی تلاشت رو می کنی که زمانی که نیاز به حرف زدن دارم،به حرف هام گوش بدی.”

۲)از او بخواهید تا با او صحبت کنید.

دوست

زمانی که تصمیم گرفتید که میخواهید رابطه تان را پایان دهید،نیاز است تا به طور رسمی این کار را انجام دهید.در بعضی موارد ممکن است مشکلی نداشته باشد تا بگذارید یک رابطه به سادگی محو شود،هرچند،اگر رابطه ی طولانی مدتی داشته اید،آن فرد را معمولا میبینید،یا بعد از یک خیانت وحشتناک یا افشاگری راز،تصمیم به اتمام رابطه گرفته اید،بهتر است رو دو رو این رابطه را پایان دهید.

 • دوستتان را برای ناهار یا خوردن قهوه بیرون دعوت کنید تا بتوانید رو در رو صحبت کنید.

۳)یکراست سر اصل مطلب بروید.

دوست

اگرچه ممکن است پایان دادن یک دوستی حس بدی داشته باشد،اگر رک باشید،ممکن است برای هردوی شما بهتر باشد.حاشیه نروید.برای دوستتان توضیح دهید که چرا می خواهید با او صحبت کنید.

 • ممکن است چیزی شبیه به این بگویید “میدونم که میخوای بدونی چرا ازت خواستم که امروز بیای اینجا.میخواستم که راجع به دوستی مون صحبت کنیم…”

۴)بدون سرزنش کردن،روی احساسات خودتان تمرکز کنید.

دوست

حتی اگر دوستتان کار وحشتاکی انجام داده است،نیازی نیست که دوستتان را سرزنش یا توبیخ کنید.اگر تصمیم به پایان دادن رابطه گرفته اید،به سادگی آن را بیان کنید و دلایلتان را توضیح دهید.احساستان را کنترل کنید.سعی کنید به طرف مقابل حمله نکنید و رفتارهای او را در نظر بگیرید.از گفتن “من” استفاده کنید.

 • استفاده از کلمه ی “من”میتوانید راهی برای شما ایجاد کند که بدون تهدید کردن،خودتان را توضیح دهید.بجای استفاده از “تو”،که میل به ایجاد احساس دفاع کردن دارد،شروع کردن حرفهایتان با “من”،به شما اجازه میدهد احساساتتان را بدون سرزنش کردن بیان کنید.
 • این جمله را امتحان کنید”من فکر میکنم باید دوستی مون رو تموم کنیم.تو با پخش کردن راز من،منو خیلی اذیت کردی و من دیگه نمیتونم به این رابطه ادامه بدم.برات آروزی بهترینها رو دارم.”

۵)به طرف مقابل فرصت عکس العمل بدهید.

دوست

البته،عکس العمل تصمیم شما را عوض نخواهد کرد،اما باید آن را در نظر بگیرید و کار مودبانه ای است.دوستتان ممکن است حالت دفاعی به خود بگیرد یا عصبانی شود،و اشکالی ندارد.نمیتوانید عکس العمل را کنترل کنید اما همچنان باید به تصمیمتان پایبند باشید.

 • اجازه بدهید دوستتان هرطور که میخواهد خود را تخلیه کند.اگر لازم است،به سادگی این جمله را تکرار کنید”متاسفم ولی دیگه نمی تونیم دوست بمونیم.”
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید