چگونه وجود زگیل های تناسلی (HPV) در خودتان را بررسی کنید؟

زگیل های تناسلی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.74K

زگیل های تناسلی (HPV) که به ویروس پاپیلومای انسانی شناخته میشود،یکی از رایج ترین عفونتهای قابل انتقال جنسی است.یکی از بارزترین نشانه های آن پدیدار شدن گوشته های زگیل مانندی در ناحیه ی تناسلی است.اگر نگران هستید که به HPV آلوده شده باشید،میتوانید این موارد را در خانه انجام دهید و سپس با یک متخصص آن را دنبال کنید.

روش اول
شناسایی زگیل های تناسلی

۱)بدانید زگیل های تناسلی HPV چه شکلی هستند.

اگر میخواهید زگیل های تناسلی HPV را شناسایی کنید،اولین قدم،آشنایی با ظاهر آنهاست.اینکار میتواند به تشخیص تفاوت آنها با سایر مشکلات پوستی و STDs مانند هرپس،کمک کند.

 • زگیل های تناسلی HPV،به شکلهای متفاوتی ظاهر میشوند.میتوانند به شکل زخمهایی تخت یا کوچک یا جوشهایی به شکل گل کلم باشند.

۲)به خارش ها توجه کنید.

زگیلهای تناسلی به ندرت درد ایجاد میکنند.هرچند،ممکن است کاملا خارش ایجاد کنند.اگر متوجه زخم هایی نزدیک به ناحیه ی تناسلی تان شدید که خارشی هستند،ممکن است به HPV مرتبط باشند.

۳)بدانید که معمولا زگیل های تناسلی در چه قسمتهایی پدیدار میشوند.

زگیل تناسلی مردان

میتوانید با دانستن محلی که زگیلهای تناسلی HPV معمولا ظاهر میشوند،آنها را شناسایی کنید. زگیل های تناسلی HPV در مردان و زنان در قسمتهای مشخصی ظاهر میشوند.

 • زگیل های تناسلی در مردان معمولا اطراف آلت تناسلی و کیسه ی بیضه ظاهر میشوند.
 • زگیل های تناسلی در زنان معمولا روی فرج ظاهر میشوند اما ممکن است اطراف مقعد،روی دهانه ی رحم یا داخل واژن نیز ظاهر شوند.
 • اگرچه این نواحی رایجترین نواحی برای ظاهر شدن زگیل های تناسلی هستند،زگیلهای تناسلی HPV در هر محلی از بدن شامل نواحی غیر تناسلی نیز، میتوانند ظاهر شوند.

روش دوم
تشخیص پزشکی

۱)به پزشک مراجعه کنید.

زگیل تناسلی زنان

اگر شک دارید که زگیل های تناسلی HPV دارید،باید به پزشک مراجعه کنید.هیچ تست جدایی برای تشخیص HPV وجود ندارد.اکثر تست های HPV(مانند پاپ اسمیر برای زنان)،برای تشخیص انواع سرطان زا استفاده میشوند- مهم است بدانید که این نوع HPV که زگیلهای تناسلی ایجاد میکند،با نوعی از آن که سرطان زا است،متفاوت است.پزشکتان میتواند با بررسی سابقه ی پزشکی و انجام معاینات فیزیکی،زگیلهای HPV را تشخیص دهد.

 • پزشکتان راجع به سابقه ی قرار گرفتن در معرض عفونت های قابل انتقال جنسی مانند chlamydia،هرپس تناسلی،سوزاک،سفلیس و   trichomoniasis ،از شما سوال میپرسد.
 • اگر به تشخیصِ علتِ ایجادِ زگیلها نیاز باشد، پزشک ممکن است از زگیل ها نمونه برداری انجام دهد.
 • پزشک ترشحات تناسلی و سایر علائم را بررسی میکند.او ممکن است راجع به رنگ و بوی ترشحات واژن یا آلت تناسلی مرد سوال کند.
 • همچنین پزشک راجع به روابط و رفتارهای جنسی تان از شما سوال میپرسد.از کاندوم استفاده میکنید؟بیشتر از یک شریک جنسی دارید؟پزشکتان ممکن است راجع به میل به شریک جنسی مخالف یا همجنسگرایی نیز سوال کند چراکه موارد خطر متفاوتی وجود دارند.
 • پزشکتان برای تشخیص ناهنجاری در ناحیه ی متاثر شده،معاینات فیزیکی انجام خواهد داد.در حین معاینه،اگر احساس درد یا ناراحتی داشتید،پزشکتان را مطلع کنید.

۲)درمان شوید.

زمانی که زگیلهای تناسلی HPV در شما تشخیص داده شد،با پزشکتان راجع به گزینه های درمانی صحبت کنید.زگیل های تناسلی با دارو درمان میشوند و میتوانند با جراحی نیز برداشته شوند.

 • کرم های بدون نسخه مانند سالیسیلیک اسید،میتوانند برای درمان زگیلهای تناسلی موثر باشند.پزشکتان میتواند کرمهای مشخصی برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با زگیلهای تناسلی تجویز کند.
 • پزشکتان میتواند با جراحی یا فریز کردن توسط نیتروژن مایع،زگیلهای تناسلی را از بین ببرد.جراحی با لیزر نیز میتواند برای از بین بردن زگیلهای تناسلی استفاده شود.

روش سوم
ارزیابی خطرها

۱)بدانید ویروس HPV چگونه منتقل میشود.

زگیل تناسلی در مردان

ویروس HPV میتواند از طریق تماس مستقیم با سلولهای پوست آلوده شده منتقل شود.این ویروس از طریق هر زخم یا بریدگی در پوست،وارد لایه ی خارجی پوست میشود.HPV تناسلی معمولا از طریق رابطه ی جنسی منتقل میشود.

۲)خود را با فاکتورهای خطرناک آشنا کنید.

زگیل تناسلی در زنان

رفتارهایی مشخص و شرایط قبلی موجود،ریسک ابتلا به HPV را افزایش میدهند.اگر بدانید که در معرض ریسک ابتلا به HPV هستید،میتواند در تشخیص زگیلهای HPV به شما کمک کند.

 • داشتن شریک های جنسی متفاوت و انجام رفتارهای جنسی پرخطر،مانند رابطه ی جنسی محافظت نشده،میتواند ریسک ابتلا به HPV را افزایش دهد.
 • اگر پوستتان آسیب دیده است،بیشتر در معرض ابتلا به HPV در طول رابطه ی جنسی هستید.اگر با فردی که زگیل تناسلی دارد رابطه ی جنسی داشته باشید نیز،خطر انتقال HPV را افزایش میدهد.
 • افراد با نقص ایمنی،مانند افراد مبتلا به ایدز یا سرطان،بیشتر در معرض ابتلا به HPV هستند.

۳)از ابتلا به HPV پیشگیری کنید.

زگیل های تناسلی

همیشه رابطه ی جنسی ایمن داشته باشید.از کاندوم استفاده کنید و از شریکتان راجع به سابقه ی جنسی او سوال کنید.با استفاده از کاندوم نمیتوانید کاملا خطر ابتلا به HPV را از بین ببرید اما میتوانید احتمال انتقال آن را کاهش دهید.

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید