درمان ویروس اچ ای وی | HIV

درمان اچ ای وی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.18K

ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) یک عفونت است که موجب بیماری به نام ایدز می شود (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) اچ ای وی یک بیماری مزمن است که شما با آن را برای کل زندگیتان به همراه خود خواهید داشت، به هر حال متخصصان پزشکی زندگی با این بیماری برای یک مدت طولانی را خیلی راحت تر کرده اند.

درمان های پزشکی ویروس اچ ای وی

۱- این را بدانید که درمان های پزشکی برای اچ ای وی پیشرفت زیادی داشته اند

علائم اچ ای وی

در حالی که اچ ای وی بیماری بود که در طی چند سال منجر به مرگ می شد، اما امروزه بیماری مزمنی همچون فشار خون بالا یا دیابت است، هنگامی که اچ ای وی بیماری است که با درمان های پزشکی که امروزه در اختیار همه هست درمان می شود، بیماری است که می توان با آن برای یک عمر زندگی کرد. و امروزه در بین بیماران دید خیلی بهتری نسبت به قبل پیدا کرده است.

 • اگر فکر می کنید که ممکن است اچ ای وی داشته باشید، بهتر است یک آزمایش خون بدهید تا هر چه سریعتر بفهمید. تشخیص زودتر، درمان آسانتر را به دنبال می آورد و در این صورت احتمال اینکه شخص دیگری را آلوده کنید بسیار کمتر است.
 • اگر شما با اچ ای وی تشخیص داده شدید، شما نیاز دارید که زیر نظر یک پزشک متخصص باشید، شخصی که اطلاعات کاملا به روزی درباره HIV و نحوه ی مدیریت آن دارد.

۲- درمان ضد ویروسی را امتحان کنید

اچ ای وی

این راهکاری است که به همه بیماران اچ ای وی پیشنهاد داده می شود. به این صورت عمل می کند که از پخش شدن ویروس در بدن شما و از انتقال دادن آن به بقیه جلوگیری می کند. این داروها اگر طبق دستورالعمل پزشک مصرف شوند و و حتی یک قرص از آن ها را فراموش نکنید، می تواند درمان بسیار مفیدی باشد.

 • به یاد داشته باشید که قبول کردن و رژیم دارویی کلید اصلی درمان است. اگر شما دارو هایتان را مصرف نکنید، ویروس اچ ای وی در بدن شما شروع به مقاوم شدن در برابر داروها می کند، و این بدین معناست که در آینده درمان دارویی برای شما جوابگو نخواهد بود، اگر داروهایتان را مصرف نکنید ویروس یاد می گیرد که چگونه در برابر درمان مقاومت کند.
 • رژیم های دارویی در بین مریض های مختلف و شدت مریضیشان تفاوت می کند. به هر حال، شما باید روزانه بین یک تا چهار عدد قرص را استفاده کنید. نه تنها مصرف کردن آنها دقیقا طبق دستور پزشک مهم است، بلکه باید آنها را روزانه سر وقت مشخصی مصرف کنید.
 • زمانی که درمان دارویی HIV را شروع کردید باید تا آخر عمرتان به این درمان ادامه دهید، مگر اینکه پزشک متخصصتان دستور دیگری بدهد.

۳- از داروهایی که می خورید آگاهی داشته باشید

آزمایش اچ ای وی

داروهای ضد ویروسی زیادی این روزها برای درمان HIV / AIDS به کار می روند اما دارویی که پزشک شما برایتان تجویز خواهد کرد بستگی به چند عامل خواهد داشت از جمله: سن شما، بیماری همزمان دیگری با اچ ای وی، و شدت بیماریتان. یک سری از داروهایی که ممکن است برای اچ ای وی تجویز شوند شامل داروهای زیر می باشند:

 • داروهای مهار کننده ترانس یا کپیتاز معکوس نوکلوئیدی یا (NNRTI)
 • داروهای مهار کننده انتقال مجدد یا ( INSTI )
 • داروهای مهار کننده پروتئاز یا ( PI)
 • درمان های HIV با هدف قرار دادن مواد ژنتیکی ویروس در سلول ها و جلوگیری از تکرار هر چه بیشتر آنها فعالیت می کنند

۴- اهداف درمان را بشناسید

تست اچ ای وی

دلایل زیادی برای دریافت درمان ضد ویروسی برای اچ ای وی وجود دارد. چند تا از بزرگترین دلایل شامل این ها می شود:

 • برای جلوگیری از پیشرفت سریع بیماری
 • کم کردن احتمال انتقال آن به شریک جنسیتان
 • برای حفظ سلامتی تان
 • مشکل تنها HIV نیست، بلکه ضعیف شدن سیستم ایمنی بدنتان خواهد بود. این شما را در معرض مبتلا شدن به باقی عفونت ها هم قرار خواهد داد که بیشتر مردم نسبت به آن ایمن هستند.

امتحان کردن راه های پیشگیری از ویروس اچ ای وی

۱- بدانید که اچ ای وی چیست

اچ ای وی در ایران

اچ آی وی یک بیماری مرتبط با سیستم ایمنی است و این بدین معناست که بدن شما دیگر قادر به مبارزه کردن با بیماری های دیگر نیست، نه این که اچ ای وی خود مشکل باشد، بلکه مشکل اینجاست که شما ممکن است به بیماری های دیگری هم مبتلا شوید چون اچ ای وی سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کرده است.

 • به این خاطر که راه های پیشگیری کلید اصلی هستند، پس اگر شما به خوبی مراقب سلامتی تان باشید، حتی با وجود داشتن یک سیستم ایمنی ضعیف احتمال کمتری وجود دارد که به بیماری های دیگری هم مبتلا شوید.
 • خوب غذا خوردن، ورزش کردن، ترک کردن سیگار راهکار هایی برای سالم زندگی کردن هستند که شما می توانید انتخاب کنید و سلامتی شما را در حین زندگی با HIV بهبود بخشند.

۲- واکسن هایتان را به موقع تزریق کنید

ویروس اچ ای وی

واکسینه شدن هر ساله برای آنفولانزا می تواند شانس مبتلا شدن به هر نوعی از آنفولانزا را تا حدود زیادی کاهش دهد. یک تزریق می تواند شما را از درد کشیدن به وسیله ی هر ویروس آنفولانزایی برهاند، برای کسی که سیستم ایمنی تضعیف شده ای دارد، این می تواند تفاوتی بین مریض بودن یا مقاوم بودن در برابر ویروس آنفولانزا باشد.

 • شما ممکن است با توجه به شدت بیماریتان به واکسن های دیگری هم نیاز داشته باشید، پزشک شما می تواند اطلاعات زیادی را در این زمینه در اختیارتان بگذارد.
 • به این خاطر که HIV یک بیماری مرتبط با سیستم ایمنی بدن شماست، با بالا بردن قدرت سیستم ایمنی تان به وسیله ی واکسن ها می تواند شما را از مبتلا شدن به بعضی عفونت ها مصون بدارد.

۳- رابطه جنسی ایمن داشته باشید

درمان اچ ای وی

اگر شما اچ ای وی دارید اما داروهای ضد ویروسی تان را مرتب می خورید، آزمایش خون شما ممکن است نشان بدهد که اچ ای وی غیر قابل تشخیص دادن است. این به آن معنا نیست که هیچ ویروس اچ ای وی در خون شما وجود ندارد، بلکه به این معناست که مقدار این ویروس ها آنقدر کم هستند که با هیچ آزمایشی تشخیص داده نمی شوند. و شانس اینکه آن را از طریق رابطه جنسی به شریکتان منتقل کنید واقعا کم است اما غیر ممکن نیست.

 • صرفا جهت اطمینان، برای پیشگیری از خطرات از کاندوم استفاده کنید.
 • راه دیگری که وجود دارد این است که هر دوی شما داروی ضد ویروسی مصرف کنید، تا اگر این بیماری از طریق رابطه جنسی به او انتقال داده شده، بتواند با آن مقابله کند.
 • باید ذکر کنیم که برای کسی که با فردی که مبتلا به HIV است رابطه جنسی داشته، این مهم است که یک آزمایش خون بدهد تا ببیند که آیا ویروس را جذب کرده یا نه، و زود فهمیدن این اتفاق می تواند در سیر درمان کاملا کمک کننده باشد.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید