چگونگی تشخیص نشانه های هموروئیدها

تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.73K

 

هموروئید ها تورم سیاه رگ ها در انتهای روده یا مقعد هستند که ایجاد خارش یا درد میکنند.هر فردی میتواتند در طول دوران مبتلا به هموئید شود، این بیماری خصوصا در بین زنان قبل و بعد از زایمان شایع است. اگر شما علائم و دلایل  هموروئید را بدانید ممکن است قادر باشید در همان ابتدا در خانه مداوا کنید، ولی در برخی موارد شدید هموروئید به مراقبت های ویژه ی پزشکی احتیاج دارد. مطالب زیر را را ببینید و بیشتر در مورد هموروئید بیاموزید

بخش یک از سه: تشخیص علائم رایج
۱.مشخص کنید که خارش مقعد دارید یا درد.

این رایج ترین و آزار دهنده ترین نشانه ای است که افراد در بیماری هموروئید تجربه میکنند.سیاه رگ های متورم اغلب ترشح مخاطی دارند که باعث ازردگی  پوست اطراف مقعد و خارش شدید میشود. بعلاوه ممکن است به هنگام راه رفتن یا نشستن در این ناحیه احساس درد کنید.
هموروئید ها میتوانند داخلی یا خارجی باشند، و این هموروئید های داخلی هستنند که باعث خارش میشوند.
هر دو نوع هموروئید میتوانند ایجاد درد کنند، اما در برخی موارد هموروئید های داخلی اصلا ایجاد درد نمیکنند.

۲.توجه به صدمه وارده به هنگام کارکرد روده

هموروئید ها اغلب به هنگام کارکرد روده با درد همراه اند، وقتی فشار وارد به انتهای روده و ناحیه مقعد میشود.به علاوه احساس درد، در خیلی از موارد احساس ناراحتی و نیاز به دفع مزاج مجدد روده  گزارش شده ، اگرچه حتی روده خالی است.

۳. نگاه کنید برای خون.

خون  قرمز روشن در دستشویی یا دستمال توالت  میتوادند نشان دهد که شما هموروئید داخلی یا خارجی دارید.
خونربزی حتی زمانی که درد و خارش وجود ندارد رخ میدهد.با اینکه خونریزی مقعد نشانه بسیاری از بیماری های جدی است، مانند سرطان روده بزرگ و سرطان مقعد، اگر خونریزی شما ادامه دار است این مهم است که به دکتر مراجعه کنید بجای اینکه فقط به هموروئید نسبت دهید .

۴.توجه به توده ها

مخزنی از خون در زیر پوست نتیجه لخته شدن هموروئید که دلمه ای هستنند. این توده ها اغلب سفت و تقریبا دردناک هستنند.انها میتوانند داخل یا بیرون مقعد ایجاد شوند.

۵.برسی تورم


هموروئید های خارجی باعث تورم وحساسیت در ناحیه مقعد میشوند.این مممکن است در حالت لخته خون نیز اتفاق افتد.اگر در ناحیه مقعد احساس تورم یا پف کردگی کردید ، این یک نشانه خوب است که هموروئید ها در حال از بین رفتن هستنند.
فاکتور های ریسک زیر را برسی کنید برای کمک های بیشتر در مشخص شدن اینکه درد به علت هموروئید است یا چیز دیگری.

بخش دو از سه:
اگر در خطریم بدانیم:
۱.ارزیابی عادت های دستشویی رفتنتان


بزرگترین علت هموروئید فشار اوردن به هنگام کارکرد روده است.این فشار می اورد روی سیاه رگ های روده و مقعد،که منجر به تورم و دردناکی و ازردگی میشود.اگر به ندرت یا سخت کارکرد مزاج دارید ممکن است بیشتر فشار بیاورید.به عادت های دستشویی رفتن تان فکر کنید و مشخص کنید آنچه که شمارو در ریسک هموروئید شدن قرار میدهد.
.فشار اوردن میتونه باعث یک هموروئید داخلی در بین مقعد شود، شرایطی که به عنوان همورئید بیرون زده یا پایین افتاده شناخته میشود.

۲.مشخص کنید اگر یبوست دارید.

یبوست افراد را هدایت میکند تا برای پشتیبانی فشار بیشتری را به هنگام کارکرد مزاج بیاورند.اگر شما دائما مشکل دارید، ممکن است فشار بیاورید به هنگام کارکرد مزاج در یک تلاش برای دفع سریعتر از داخل سیستم گوارش.

۳.دقت کنید اگر وقت زیادی مینشینید.

نشستن زیاد در طول روز باعث فشار اودن برروی ناحیه مقعد میشود که نهایتا منجر به هموروئید میشودافرادی که طولانی مدت رانندگی میکنند، پشت میز کار میکنند یا به هر دلیلی نمیتوانند در اطراف جابجا شوند در معرض خطرند.ارزیابی عادات روزانه برای مشخص کردن اینکه اگر نشستن زیاد باعث مشکل است.

۴.هشیار باشید از دیگر شرایطی که میتوانند منجر به هموروئید شوند.

هموروئید میتواند یک  نتیجه از شرایط دیگری باشد که باعث فشار یا ازردگی مقعد و انتهای روده شود.برای مثال یک عفونت مقعدی میتوتند باعث به وجود امدن یک چنین هموروئید هایی شود.

۵. دقت کنید اگر علائم شما بربوط به حامگی است.

فشار اوردن بیش از حد یعنی زنان حامله بیشتر مستعد ابطلا هستنند، مخصوصا با برخوردی که  جنین با آن قسمت از بدن خواهد داشت.این بعنوان یک مشکل موقت شناخته میشود و عموما منجر به مشکلات دیگر یا هموروئید ادامه داربعد از تولد نوزاد نمیشود.

بخش سه از سه:
۱.استفاده از نارون کوهی

این خاصیت قابض دارد که میتواند کمک کند به شل شدن تورم و ازردگی.یک گلوله پنبه ای رو به روغن نارون کوهی اغشته کنید و روی سطح اسیب دیده بمالید.برای چند دقیقه اجازه دهید خشک شود.اگر نمیخواهید از نارون خالص استفاده کنید میتوانید کرمی که حاوی عصاره نارون است بخرید.

۲ استفاده از کرم التیام بخش.

پماد های التیام بخش زیادی وجود دارند که که تقریبا در درمان هموروئید موثر اند . در موارد زیادیافرادی که از انها استفاده میکنند نیازبه مراجعه دکتر ندارند.به دنبال کرم های زیر در داروخانه باشید:
کرم کورتیکوستروید که میتواند تورم و خارش را کاهش دهد.
کرم هایی که حاوی لیدوکائین هستنند نیز در کاهش درد موثر اند

۳.از نرم کننده دستشویی استفاده کنید.

زمانی که کارکرد روده میتونه خیلی دردناک باشه و سپس هموروئید ظاهر بشه، خیلی ها متوجه شدند استفاده از نرم کننده دستشویی کمک کننده است.این به شما اجازه میدهد دفع مزاج داشته باشید بدون هیچ فشار اضافی روی مقعد و انتهای روده. استفاده از نرم کننده دستشویی همچنین ممکن است کمک کند به خنثی کردن تمایل به فشار اوردن زیاد در دستشویی.

۴. عدم بکار گیری دستمال دستشویی و دیگر محرک ها.

عطرها، رنگ ها،دستمال های زمخت دستشویی و دیگر محرک ها میتوانند باعث ایجاد وخامت در هموروئید شوند. از دستمال نرم و سفید توالت استفاده کنید یا حتی توپ پنبه ، مخصوصا اگر شما حساس هستید. همچنین ممکن است شما متوجه شوید شلوار تنگ یا جوراب شلواری آزار دهنده است.

۵.لباس زیر پنبه ای آزاد بپوشید

لباس زیر پنبه ای نرم اجازه میده هوا در داخل و خارج جریان داشته باشه که میتواند حفظ کند هموروئید رو از درد و ازار بیشتر .
پوشیدن لباس زیر هایی که از الیاف مصنوعی بافته شده اند باعث حبث رطوبت ضد بدن میشوند.
نباید از این بگذریم که به هنگام ابتلا به هموروئید نباید از لباس زیر تنگ استفاده کرد.

۶. یک حمام نشسته کنید.

این روش حمام کردن می تواند درد و ناراحتی سهولت در حالی که شما بواسیر است. پر کردن وان را با آب گرم نه داغ و نشستن در آن را برای حدود ۱۵ دقیقه است. صابون یا محلول حمام اضافه نکنید، زیرا  آنها بیشتر ممکن است باعث تحریک بواسیر شوند. شما می توانید نارون کوهی را اضافه کنید به حمام برای ترمیم بیشتر.

۷.در صورت ضرورت به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

اگر علائم هموروئید شما با مداوای خانگی بهبود نیافت.و اگر بعد از گذشت یک هفته یا بیشتر ناپدید نشد، شما باید به ملاقات دکتر بروید تا مشخص کند چه در مانی پزشکی برای بهبود شما لازم است. در اغلب موارد هموروئید قابل در مان در خانه است، اما اگر در شما پایدار هستنند لازم نیست خودتونو برای مدت طولانی اذیت کنید.
به علاوه، این حقیقت که هموروئید از بین نمیرود و ممکن است نشانه ای از یک بیماری مهمتر باشد مثل بالازدگی از ناحیه دیگری که به طرف سیاهرگ یا مقعد سرازیر شده.
درمان حرارتی یا جراحی هردو در درمان هموروئید رایج هستنند.

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۳ دیدگاه

  • سئوال در خصوص تیروئید ، لطفا توضیح دهید
    ومن از راهنمایی پزشکی تان به سهم خودم سپاسگزارم ، امیدوارم همیشه سلامت و موفق و پیروز باشید .

  • سلام خسته نباشید
    من چند ماه پیش تو مدفوعم خون دیدم آزمایشم دادم دکتر گفت هیچ مشکلی نداری یه مدت خون ریزی نداشتم یعنی کلا قطع شده بود که باز دوباره ولی اینبار خیلی شدیدتر بود دوباره آزمایش دادم دکتر هم معاینه کرد ولی گفت من نشانه ای از بواسیر نمیبینم باید کلونوسکوپی بری منم چون دوست ندارم یعنی خیلی میترسم که برم نرفتم بعد یه مدت خیلی شدتش کم بود دیگه بهش اهمیت ندادم ولی باز برای بار سوم خون ریزی خیلی شدید گرفتم درضمن من نه دردی دارم نه سوزش وخارشی
    هربار هم که میرم دستشویی حتی زمانی که مدفوع هم نداشته باشم کلی ماده مخاطی میاد بعد اون هم خون ریزی شروع میشه که رنگ خونم روشن هستش من خودم مطمئنم که بواسیر باشه چون توی خانوادم اکثرا این مشکل رو داشتن هم از طرف مادری هم پدری ولی از طرفی میترسم که نکنه مشکل دیگه داشته باشم بمونه بدتر شه
    خیلی میترسم ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید