کمک به قربانی تجاوز جنسی

تجاوز جنسی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 4.22K

کمک کردن به دوستی که به او تجاوز شده است، ممکن است شدیدا سخت به نظر برسد. وقتی که یک شخص اتفاق آسیب زایی را تجربه می کند، ممکن است تصور کردن جز به جز پروسه بهبود یافتن آسان به نظر برسد. تجاوز و آزار جنسی موضوعی است که جامعه با صحبت کردن درمورد آن راحت نیست، مشکلی نیست که درباره اینکه چگونه کمک کنید سردرگم باشید،  کمک کردن به دوستتان از مرحله جسمی شروع و سپس از جنبه روحی پروسه بهبودیشان ادامه می یابد.

برخورد کردن با تجاوز جنسی تازه رخ داده

۱- وی را تشویق کنید که سریعا دنبال مراقبت پزشکی برود

تجاوز به دختر

حتی اگر دوست شما نمی داند که آیا می خواهد به پلیس مراجعه کند یا نه، این مهم است که او به وسیله یک پزشک معاینه شود تا مطمئن شوید که حالش خوب است، پزشکان می توانند به دوستتان درمورد آسیب هایی که به او رسیده و یا آزمایش هایی که او نیاز دارد کمک کند .
دوست شما ممکن است که نتواند به درستی فکر کند، به هر حال او باید زیر نظر یک پزشک باشد به این خاطر که او ممکن است به بیماری های مقاربتی مبتلا شده باشد.

 • دوست شما ممکن است در حین حمله باردار شده باشد، یک پزشک می تواند احتمال بارداری را با یک دارو پایین بیاورد.
 • پزشکان می توانند در زمینه شواهد مورد نیاز به شما کمک کنند، اگر دوستتان تصمیم بگیرد به پزشک قانونی مراجعه کند.

۲- به دوستتان در زمینه پیشنهاد دادن راهکارها کمک کنید

تجاوز به دختران

دوست شما ممکن است خیلی ناراحت باشد و دنیای او زیر و رو شده باشد. شما می توانید با پیشنهاد دادن چند راهکار به او کمک بکنید.
سعی کنید راهکار ها را به آرامی و غیر مستقیم پیشنهاد بدهید، آن ها را پرینت شده و نوشته شده داشته باشید، اگر دوستتان در هنگام صحبت کردن درباره آن موضوع احساس ناراحتی می کرد شما می توانید بحث را ادامه ندهید، و او می تواند هر زمان که احساس آمادگی کرد درباره آن موضوع مطالعه کند، راهکار هایی که در پایین ذکر شده، صرفنظر از اینکه تجاوز چه زمانی اتفاق افتاده می تواند کمک کننده باشد:

 • می توانید شماره سرویس خدمات اجتماعی را به او بدهید، حتی خودتان می توانید با آنها تماس بگیرید تا بدانید که چگونه می توانید به او بهتر کمک کنید.
 • روانشناسی را پیدا کنید که در این کار خبره باشد.
 • برای کمک به او در دسترس باشید و با هر چیزی که او ممکن است در پروسه بهبودیش نیاز داشته باشد به او کمک کنید. انجام دادن این کار به خصوص بعد از اتفاق افتادن تجاوز می تواند کمک کننده باشد. دوست شما ممکن است برای خرید کردن از یک فروشگاه یا مراقبت کردن از حیوان خانگیش به شمااحتیاج داشته باشد.

۳- دوستتان را تشویق کنید تا این اتفاق را اطلاع دهد

تجاوز به عنف

اگر دوستتان بالای ۱۶ سال سن دارد او را تشویق کنید تا مراتب اتفاق را به پلیس اطلاع دهد. به او فشار نیاورید و هر تصمیمی که گرفت به آن احترام بگذارید. اگر دوستتان زیر ۱۶ سال سن دارد باز هم تشویقش کنید که موضوع را با پدر و مادرش یا مستقیما با پلیس در میان بگذارد. اگر او از انجام دادن این کار می ترسد، شما هر چه سریع تر این موضوع را با خانواده اش در میان بگذارید.

 • اطمینان حاصل کنید که دوستتان می داند که گزارش دادن این اتفاق به پلیس به این معنی نیست که باید آن را پیگرد قانونی کند، اما اگر در آینده نظرش عوض شد، می تواند این کار را انجام دهد.
 • به دوستتان پیشنهاد بدهید که در هنگام گزارش دادن این اتفاق همراهش بروید، اما اگر او نمی خواهد این کار را انجام دهد به او بگویید که شما برای سالم بودن او باید این کار را انجام دهید، دوست شما ممکن است که از تهدید های آن آدم ترسیده باشد. پس ممکن است نیاز باشد که شما به کسی اطلاع بدهید. اطلاع داشته باشید که گزارش نکردن تجاوز امری معمول است. از هر ۱۰۰۰ تجاوز تنها ۳۴۴ عدد آنها گزارش می شوند.

۴- مطمئن شوید که حال دوستتان خوب است

تجاوز به پسر

اینکه شخصی بعد از یک تجاوز احساس ایمن بودن یا سالم بودن کند چیز غیر ممکنی است و ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا این اتفاق بیافتد.

 • متاسفانه از هر ۴ تجاوز ۳عدد از آنها به وسیله کسی اتفاق افتاده که قربانی او را می شناسد. به او پیشنهاد بدهید که در کنارش بمانید، یا با شخصی که او دوست دارد تماس بگیرید.
 • اگر دوست شما در کنار فرد تجاوز کننده یا در نزدیکی او  زندگی می کند، به او کمک کنید که یک مکان برای زندگی کردن برای یک مدت کوتاه را بیابد.
 • اگر مکانی که در آنجا زندگی می کند ایمن است، مطمئن شوید که حال او خوب است، او ممکن است به شخصی نیاز داشته باشد که به اوبگوید خطری او را تهدید نمی کند و یا با او به مکان هایی برود تا او احساس ایمن بودن بکند.

حمایت زبانی و احساسی از قربانی تجاوز

۱- برای حمایت از او در کنارش باشید

آزار جنسی

بهترین کاری که شما می توانید برای دوستتان انجام دهید این است که در دسترس باشید. به او نشان دهید که در کنارش هستید و به او اهمیت می دهید و از او حمایت می کنید. مطمئن شوید که او می داند که شما دوستش دارید و برای هر چیزی که به آن نیاز پیدا خواهد کرد در کنارش هستید. وقتی با او هستید از صحبت کردن درباره حرف های درست نترسید، اما بدانید که سکوت هم گزینه ی خوبی است، و حضور شما برایش آرام بخش خواهد بود.

 • به او برای دانستن حالش تماس بگیرید.
 • برای سر زدن به او به خانه اش بروید.
 • سعی کنید زمانی که نیاز به صحبت با شما دارد در دسترسش باشید.

۲- گوش بدهید

آزار و اذیت زنان

شجاعت و اعتماد زیادی برای صحبت کردن با شما درباره چیزی که اتفاق افتاد می طلبد، پس اگر دوستتان به شما اعتماد کرده به او گوش بدهید. ممکن است که دائم درباره ی آزار دیدن صحبت کند.

 • سعی کنید تا حد ممکن بدون قضاوت تا هر زمانی که او دوست دارد صحبت کند شنونده باشید. از او جزئیات اطلاعات را نخواهید. به او اجازه بدهید که کنترل صحبت کردن درباره چیزی که اتفاق افتاد را به دست بگیرد. در زمان مناسب او به شما همه چیز را خواهد گفت.
 • گوش کردن به یک قربانی تجاوز می تواند کمک کننده باشد، چه این اتفاق تازه رخ داده باشد و چه در سال های گذشته، ممکن است که دوست شما در رابطه ها و دوستی های جدیدش احساس نیاز کند که درباره این اتفاق صحبت کند. گوش دادن به او در این مواقع جرات او برای حرف زدن و اعتماد کردن به شما را بالا می برد.

۳- او را باور کنید

قربانی تجاوز

هر چیزی که دوستتان می گویید را بدون پرسیدن هیچ سوالی باور کنید. سوال پرسیدن می تواند او را به این باور برساند که شما او را باور ندارید، یا حتی از آن بدتر، اینکه بفهمد که شما او را برای این اتفاق شماتت می کنید. به او اجازه بدهید که بداند شما طرف او هستید و هر اتفاقی که بیافتد از او حمایت خواهید کرد.

۴- مراقب احساس راحتی جسمی باشید

آزار و اذیت

دوست شما یک اتفاق آسیب زا را تجربه کرده است، این اتفاق ممکن است احساسش را درباره تماس دیگران با او تغییر بدهد. ممکن است که او شدیدا به لمس شدن بخاطر اتفاقی که برایش افتاده حساس باشد، هیچوقت قبل از اینکه بپرسید او را لمس نکنید. هر گونه تماسی مهم نیست از طرف چه کسی، ممکن است او را ناراحت کند.

 • می توانید بپرسید که ” می توانم بغلت کنم؟” یا “بغل کردن کمکی می کند؟”
 • ممکن است که واقعا دلتان بخواهد از طریق فیزیکی او را آرام کنید اما به یاد داشته باشید که موضوع راجع به این است که او به چه چیزی نیاز دارد.
 • اگر او دوست دختر یا دوست پسر شماست هیچوقت سعی نکنید با مهربانی جسمی حال او را خوب کنید.

۵- او را تشویق کنید که به یک مشاور مراجعه کند

تجاوز جنسی

در حین پروسه بهبود او، پیدا کردن یک روانشناس یا مشاور، به خصوص شخصی که تجربه کار کردن با قربانیان تجاوز و یا آزار جنسی را داشته باشد می تواند کمک خوبی باشد. شما می توانید در پیدا کردن آن روانشناس و رساندن دوستتان به مطب او کمکش کنید. یک سری از چیزهایی که ممکن است او با آنها سر و کار داشته باشد شامل این ها خواهد بود:

 • او ممکن است به خاطر اتفاقی که برایش افتاده احساس گناه یا خجالت کند، یا حتی خودش را مقصر بداند.
 • قربانی تجاوز ممکن است نشانه هایی از اختلال استرسی پس از ضایعه روانی یا ( PTSD ) را تجربه کند، همانند بازگویی داستان، تغییر خلق و خو، کابوس دیدن و مشکل داشتن در تمرکز
 • ممکن است که افسرده شود.
 • دوستتان ممکن است برای اینکه به چه کسی بگوید، یا اینکه دیگران درباره این اتفاق چه واکنشی نشان خواهند داد شدیدا نگران باشد.

۶- به او بگویید که او مقصر نیست

آزار جنسی

خود شرمساری یک واکنش معمول در میان بازمانده های تجاوز است. اهمیتی ندارد که چه چیزی به او گفته شده است یا جامعه چه فکری می کند ، او مسبب این اتفاق نبوده است.

 • اگر او گفت که ” نباید با آنها تنها می شدم” بگویید که تو به آن آدم اعتماد کردی و این اعتماد است که خدشه دار شده
 • اگر او گفت که ” نباید خیلی زیاد مست می شدم” به او بگویید که نوشیدن یا حتی مست بودن به این معنا نیست که کسی می تواند از تو سو استفاده کند.
 • به او بگویید مهم نیست چه اتفاقی افتاده است، این اتفاق تقصیر تو نیست.

در طول دوره بهبودی اش در کنارش باشید

۱- اجازه بدهید که کنترل بعضی از چیزها را به عهده بگیرد

تجاوز به عنف

تجربه کردن یک آزار جنسی یا تجاوز باعث از دست دادن حس کنترل زیادی می شود، و دوست شما نیاز دارد در طول دوره بهبودیش کنترل بعضی از چیز هارا به عهده بگیرد. سعی کنید برای او تصمیم نگیرید، یا مسئولیت قبول نکنید و اجازه دهید که خودش این کار را انجام دهد. تشویقش کنید و هر تصمیمی گرفت از او حمایت کنید.

 • اگر تجاوز اخیرا اتفاق نیفتاده، هنوز ممکن است شرایط به خصوصی وجود داشته باشد که دوست شما درباره آنها بسیار سخت گیر است، این که شما به او اجازه بدهید که کنترل بخش هایی از محیط اطرافش را به عهده بگیرد به اظطراب او و تصویرش از خودش کمک خواهد کرد تا مطمئن شوید حال او خوب است.
 • به دوستتان اجازه بدهید تصمیم بگیرد موضوع را با چه کسانی در میان بگذارد. دوستتان رازش را به شما مطرح کرده چون به شما اعتماد دارد، به این اعتماد احترام بگذارید و به او اجازه دهید موضوع را با هر کسی که دوست دارد در میان بگذارد.
 • به او اجازه دهید زمانی که با هم وقت می گذرانید تصمیم بگیرد چه کار کنید یا کجا بروید، این کار بهترین راه برای مطمئن شدن از این است که آیا او در آنجا احساس راحتی می کند یا نه
 • به او اجازه دهید تصمیم بگیرد چه زمانی برای مشارکت در فعالیت ها آماده است، هرگونه فعالیتی اعم از فعالیت های اجتماعی تا گروه های حمایتی و مشاوره .

۲- روی موضوع هر چقدر که او می خواهد تمرکز کنید

تجاوز به دختر

تجاوز اتفاق وحشتناکی است که برای کسی اتفاق بیافتد و او به حمایت شما نیاز دارد. یکی از راه هایی که شما می توانید به او کمک کنید این است که مطمئن شوید او هر چند وقت یکبار از نظر ذهنی از آن اتفاق فاصله گرفته است. به او یادآوری کنید که شما به حرف هایش گوش خواهید داد، بگویید که می توانید به او کمک کنید که حواسش از این اتفاق کمی پرت شود. و هنوز آنجایید تا به حرف هایش گوش دهید، هر چقدر که نیاز دارد با او حرف بزنید.

 • برای یک حواس پرتی کوچک اگر او می خواهد می توانید با هم فیلم ببینید ، بیرون بروید و بستنی یا قهوه بخورید.

۳- مراقب خودتان باشید

آزار جنسی

در همه مراحل کمک کردن به دوستتان از سلامتی خودتان غافل نشوید. شنیدن وقوع یک تجاوز می تواند واقعا افسرده کننده باشد. بودن در کنار کسی که سعی دارد از یک اتفاق آسیب زا بهبود پیدا کند، می تواند روی شما تاثیر زیادی داشته باشد. این را بدانید برای اینکه بتوانید مراقب دوستتان باشید، در ابتدا باید از خودتان مراقبت کنید. این کارها را امتحان کنید :

 • مطمئن شوید خوب غذا می خورید و خوب می خوابید. شما نیاز دارید برای اینکه به زندگیتان بپردازید و به دوستتان کمک کنید، حال خوبی داشته باشید
 • مطمئن شوید که استراحت کوچکی می کنید. مطمئنا دوست شما اشخاص دیگری را هم دارد که حمایتش کنند، پس شما می توانید کارها و وظایفتان را با آنها تقسیم کنید و زمانی که به یک استراحت کوتاه نیاز دارید این کار را انجام دهید.
 • اگر زیاد احساساتی می شوید، کابوس می بینید یا علائمی شبیه به علائم دوستتان دارید با یک روانشناس صحبت کنید، احتمالا شما دچار ” آسیب مشاهده ای” شده اید.

۴- صبور باشید

قربانی تجاوز

بیرون آمدن از یک تجربه آسیب زا زمان بر است و می تواند تا چندین سال طول بکشد، برای مثال دوست شما تجربه یک اتفاق خیلی خشن را دارد ، ممکن است طول بکشد تا بخواهد با کسی وقت بگذراند، به کسی اعتماد کند یا به حالت نرمال برگردد. به او فاصله و زمانی که برای بازسازی حس امنیت، کنترل، و ارزشمند دانستن خودش احتیاج دارد را بدهید. اگر تجاوز در سال های قبل اتفاق افتاده بدانید که ممکن است هنوز جنبه هایی وجود داشته باشد که دوست شما در حال کنار آمدن با آن ها است، اما او به داشتن دوستی حمایتگر همچون شما افتخار می کند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید