اقدامات اورژانسی در سکته قلبی

اقدامات درمانی در سکته قلبی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 13.9K

بیماری عروق کرونری (CAD) اولین عامل مرگ و میر در سراسر دنیاست. این بیماری منجر به ساخت چربی هایی می شود که در رگ های قلبی انباشته می شوند، و سدی در برابر جریان خون ایجاد کرده و باعث بروز سکته خواهد شد. بدون خون و اکسیژن، قلب به سرعت از بین می رود. این یک واقعیت است که اطلاع داشتن از این بیماری و مراقب علائم و نشانه های سکته قلبی بودن برای همه افراد جامعه، مهم و ضروری است. اگر گمان کردید خود یا شخصی دیگر دچار حمله ی قلبی شده، به سرعت واکنش مناسبی نشان دهید. هر چه واکنش سریعتر، احتمال زنده ماندن بیمار بیشتر خواهد بود.

شناسایی نشانه های سکته قلبی

۱- اگر دردی در سینه خود حس کردید دست از کاری که در حال انجام آن هستید، بکشید

اقدامات سکته قلبی

به علائم توجه زیادی بکنید. افرادی که حمله قلبی را تجربه کرده اند، درد آن را به صورت حس ناراحتی، تنگی در قفسه سینه، احساس عطسه، احساس سوزش و یا فشار غیر طبیعی در قسمت وسط سینه خود تشریح کرده اند. این احساس درد “آنجینا” نامیده می شود.

 • ممکن است درد، در آن لحظه بیاید و برود. در اغلب موارد به آرامی شروع شده و رفته رفته شدید تر می شود و در چند دقیقه به حداکثر خود می رسد.
 • اگر دچار حمله قلبی شده باشید، وقتی که به سینه خود فشار وارد می آورید یا نفس عمیق می کشید درد شما شدیدتر نمی شود.
 • معمولاً این نوع درد نتیجه ی تقلا و فشارآوردن به بدن، هرگونه حرکات ورزشی و یا کار در محیط بیرون و حتی یک وعده غذایی سنگین است. بخصوص زمانیکه خون در رگ ها جریان دارد و به سمت نواحی گوارشی حرکت می کند. اگر در زمان استراحت این علائم را دارید ، “آنجینای ناپایدار” نامیده می شود و در معرض خطر حمله قلبی مرگ آوری قرار خواهید داشت. در افراد دیابتی و زنان این نوع آنجینا شایع تر است.

۲- تشخیص اینکه آیا درد ناحیه سینه مربوط به حمله قلبی است یا خیر؟

اقدامات هنگام سکته قلبی

دلایل مختلف زیادی وجود دارند که باعث احساس درد در ناحیه سینه می شوند. معمول ترین آنها شامل سوء هاضمه، حملات عصبی، یک عضله دچار گرفتگی، و همچنین حمله قلبی می شود.

 • اگر به تازگی غذای سنگینی خورده اید و یا حرکات ورزشی سنگین مربوط به عضلات سینه را انجام داده اید، ممکن است علائمی داشته باشید که شبیه حمله قلبی اند ولی منجر به سکته نشوند.
 • اگر چیزی برای علت این علائم بذهتان نمی رسد، فرض را بر حمله قلبی بگذارید و بدنبال کمک باشید.

۳- به دنبال دیگر علائم باشید

اقدامات هنگام سکته قلبی

در زمان سکته، افراد در کنار درد قفسه سینه، حداقل یک علامت دیگر نیز خواهند داشت. ممکن است تنگی نفس، سرگیجه و تپش قلب، تعرق، و یا حتی احساس تهوع و استفراغ را تجربه کنید.

 • علائم عمومی حمله قلبی شامل احساس خفگی و برآمدگی در ته گلو، سوزش قلب، سوء هاضمه و یا نیاز به قورت دادن مداوم می شوند.
 • فردی که دچار سکته شده است، ممکن است شروع به عرق ریختن کرده و در همان لحظه احساس سرما بکند. او چندین بار این حالت عرق سرد را تجربه خواهد کرد.
 • قربانی حمله قلبی ممکن است احساس خواب رفتگی و بی حسی در بازو و یا دست و حتی هردوی آن ها را تجربه کند
 • بعضی افراد ضربان قلب غیر معمول و تند، گرفتگی قلب و یا تنگی نفس را تجربه خواهند کرد.
 • به دنبال علائم غیر معمول هم باشید. به عنوان مثالی غیررایج، بیمار ممکن است احساس درد مزمنی در وسط قفسه سینه داشته باشد.

۴- دنبال نشانه هایی از بیماری خود باشید

اقدامات هنگام سکته قلبی

بیماری های مربوط به عروق کرونری، گرفتگی عروق کرونری و آتروم (پیدایش دژپیه های کوچک در دیواره درونی سرخرگ) شرایط پیچیده تری از انواع بیماری های عروقی را دارا می باشند ولی می توانند باعث انسداد در رگ های خونی قلب شوند. برای مثال، گرفتگی کرونری لایه ای از کلسترول است که در دیواره ی درونی عروق انباشته شده و در زمان های مختلف بخشی از آن از دیواره رگ جدا می شود. سپس روی این تکه های جدا شده در دیواره داخلی عروق خون لخته می شود و بدن با ایجاد تورم بیشتر به این امر واکنش نشان می دهد.

 • از آنجایی که پروسه تشکیل لخته و پلاک در بیمار به تدریج رخ می دهد ممکن است بیمار درد و ناراحتی در قفسه سینه خود احساس کند ولی آن را جدی نمی گیرد. یا فقط در زمان های که فشار های قلبی زیاد می شود این علائم را تجربه کند.
 • بیمار ممکن است تا زمانی که ابعاد لخته خیلی بزرگ نشده که جریان خون را متوقف کند، به دنبال درمان دارویی نباشد. این علائم ممکن است حتی در زمانی که او در حال استراحت است و فشاری رو قلب نیست نیز روی دهد.
 • در حالت بدتر، وقتی پلاک از جای خود کنده می شود و مسیر جریان را با هم مسدود می کند، و منجر به حمله قلبی می شود. این اتفاق در هر زمان رخ می دهد، و در خیلی از افراد این اولین نشانه از داشتن سکته قلبی است.

۵- عوامل افزایش ریسک را در نظر بگیرید

سکته قلبی

وقتی به دنبال ارزیابی علائم خود هستید، بخصوص درد قفسه سینه، عامل مهم بعدی “تشریح عوامل خطرساز” دربدن شماست. درباره بیماریهای عروق کرونری اطلاعات و شواهد زیادی در دست داریم و می دانیم که احتمال بروز آن در بین افراد خاصی از جامعه انسانی بالاتر است، شاخص ریسک بیماری قلبی عروقی (CVRF) شامل: مرد بودن، سیگارکشیدن، دیابت، استرس زیاد، چاقی مفرط (شاخص BMI بالاتر از ۳۰)، سن بالاتر از ۵۵ سال و سابقه بیماری قلبی در افراد خانواده می شود.

 • هرچه عوامل خطر ساز در شما بیشتر باشد، احتمال اینکه علائمی که در شما بروز می کند مربوط به عروق کرونری باشد بیشتر است. دانستن عوامل خطرآفرین در بدن شما برای پزشک، کمک بیشتری به ارزیابی علائم در بدن شما است، و بسته به اینکه چه مقدار شبیه به علائم بیماری عروقی باشند.

اقدامات اورژانسی در سکته قلبی

۱- آمادگی برای شرایط اضطراری قبل از وقوع

اقدامات هنگام سکته قلبی

بدانید نزدیکترین بیمارستان به محل زندگی و کار شما در کجا قرار دارد. همچنین لیستی از شماره تلفن ها و اطلاعات ضروری در جایی درخانه که قابل رویت باشد بگذارید، تا اگر کسی به خانه شما آمد بتواند آن ها را ببیند.

۲- سریع باشید

اقدامات هنگام سکته قلبی

سرعت عمل باعث جلوگیری از آسیب جدی به قلب خواهد شد، و حتی می تواند جان شما را حفظ کند. هرچه واکنش شما به علائم حمله قلبی بیشتر باشد، احتمال زنده ماندن شما بالاتر است.

۳- با اورژانس تماس بگیرید یا از کسی بخواهید شما را به بیمارستان ببرد

سکته قلبی

خودتان رانندگی نکنید. هر چه سریعتر خود را به امداد پزشکی برسانید. درکل، شخص را تنها نگذارید مگر اینکه بخواهید اورژانس خبر کنید.

 • یافتن کمک پزشکی در ساعات اولیه حمله قلبی، شانس بهبود را شدیداً افزایش می دهد.
 • علائم خود را برای مسئول اورژانس توضیح دهید. شفاف و مختصر حرف بزنید.

۴- بعد از تماس با اورژانس اگر لازم شد، احیای قلبی ریوی (CPR) انجام دهید

اقدامات هنگام سکته قلبی

اگر شاهد حمله قلبی شخصی هستید، ممکن است نیاز به احیای قلبی ریوی باشد. فقط زمانی نیاز به احیا است که شخصی که دچار حمله شده بیهوش شده باشد و نبض نداشته باشد، و یا اگر مسئول اورژانس به شما دستور این کار را داده است. تا زمان رسید آمبولانس و گروه پزشکی به فرآیند احیا ادامه دهید.

 • یک مسئول اورژانس می تواند به شما دستورالعمل کامل نحوه اجرای احیای قلبی ریوی را، اگر بلد نباشید، آموزش دهد.

۵- شخص مورد حمله قلبی هوشیار را در جای راحتی قراردهید

اقدامات هنگام سکته قلبی

بنشینید یا دراز بکشید و سر را بالاتر از بدن قرار دهید. هرلباس تنگی را آزاد کنید تا شخص بتواند براحتی نفس بکشد و یا جابجا شود. به هیچ وجه اجازه راه رفتن به شخصی که دچار سکته قلبی شده است را ندهید.

۶- قرص نیتروگلیسیرینی که دکتر تجویز کرده را مصرف کنید

اقدامات هنگام سکته قلبی

اگر سابقه حمله قلبی دارید، و دکتر شما برایتان نیتروگلیسیرین تجویز کرده است، در زمان بروز علائم سکته قلبی یک قرص بخورید. دکتر شما حتماً توصیه های ضروری را برای زمان مصرف قرص به شما داده است.

۷- در زمانی که منتظر آمبولانس هستید یک قرص آسپرین مصرف کنید

اقدامات هنگام سکته قلبی

آسپرین باعث کاهش چسبندگی پلاکت خون می شود، و احتمال لختگی خون را کاهش می دهد و جریان خون را در رگها حفظ می کند. اگر قرص آسپرین ندارید، به بیمار چیز دیگری نخورانید. هیچ یک از مسکن های دیگر این خاصیت را نخواهند داشت.

 • جویدن قرص آسپرین بجای قورت دادن آن، به جذب سریعتر آن در جریان خون کمک خواهد کرد، سرعت عمل در درمان حمله قلبی امری مهم است.

درمان پزشکی حمله قلبی

۱- رخداد ها را با جزئیات کامل تشریح کنید

اقدامات هنگام سکته قلبی

ملاقات شما در دفتر پزشک یا در بیمارستان با بررسی دقیق سابقه بروز علائم بیماری، و با توجهی خاص به زمان و مشخصه دردهای مرتبط با علائم حمله قلبی در شما آغاز خواهد شد. همچنین شما باید فهرستی از عوامل خطرآفرین (CVRF) را به او ارائه دهید.

۲- به دنبال بررسی کامل پزشکی باشید

اقدامات هنگام سکته قلبی

پرستار شما را برای رصد متوالی قلب، به نمایشگر قلبی متصل خواهد کرد. دستگاه الکتروکاردیوگرام (EKG) بدنبال تغییراتی است که بطور ثابت باعث می شوند خون کافی به قلب نرسد.

 • آزمایشگاه، نتایج تحلیل “آنزیم قلبی” که در زمان آسیب دیدگی قلب ترشح می شوند را نیز ارائه می دهد. این آنزیم ها تروپونین و CPK-MB نام دارند.
 • ممکن است از قفسه سینه شما برای بررسی بزرگ شدگی قلب و یا مایعات ریوی عکس اشعه ی X تجویز کنند، میزان آنزیم های قلبی، هر ۸ ساعت یکبار، برای افزایش دقت، تا سه مرتبه اندازه گیری می شوند.

۳- به سرعت تحت درمان قرار بگیرید

اقدامات هنگام سکته قلبی

اگر نتیجه هر کدام از این آزمایشات غیر طبیعی باشد، شما مشکل قلبی دارید. اگر نتیجه ی EKG شما در بعضی از بخش ها سیر صعودی را نشان دهد، شما باید با یک متخصص قلب در مورد داشتن یک مورد اورژانسی درمان به روش کاتتریزاسیون قلبی بنام انژیوپلاستی مشورت کنید، تا جریان خون در قلب به حالت طبیعی بازگردد.

 • روش کاتتریزاسیون قلب، مراحل دست یابی به شریان فمورال قلب و رساندن یک سیم مخصوص برای عکس برداری از عروق کرونری، برای جستجوی عامل انسدادی در رگ را شامل می شود. تعداد رگ هایی که درگیر انسداد هستند، کدام رگ ها درگیر هستند، و محل دقیق انسداد با این روش مشخص می شود.
 • معمولاً محل هایی با بیش از ۷۰ درصد انسداد به وسیله بالون و استنت (STENT) باز می شوند. آسیب های بین ۵۰ تا ۷۰ درصد به عنوان آسیب سطح متوسط شناسایی می شوند و اگر تاکنون برای باز شدن مسیر آن ها اقدامی نشده است، به بخش درمانی ارجاع داده می شوند.

۴- اگر نیاز است عمل کنید

اقدامات هنگام سکته قلبی

اگر شریان اصلی سمت چپ آسیب دیده و یا بیش از دو شریان بسته شده است، عمل بای پس (BYPASS) شریان ارجح تر است. برای عمل برنامه زمانی تعیین می شود و شما در واحد مراقبت های قلبی (CCU) منتظر روز عمل می مانید.

 • جراحی پیوند عروق کرونر قلب (CABG) شامل گرفتن رگهایی از پا و جمع آوری آنها برای انتقال است که به معنای واقعی کلمه یک “مسیر فرعی” (BYPASS) ایجاد می شود که برای دور زدن شریان های مسدود شده قلب شما است.
 • وقتی که این عمل جراحی در حال انجام است، شما را به وضعیت هیپوترمی منتقل می کنند و قلب شما برای یک دوره زمانی متوقف می شود، در حالی که خون شما خارج از بدن توسط یک دستگاه بای پس قلبی-ریوی در رگ ها پمپاژ می شود. سپس جراح قلب می تواند بخیه ها را بزند. ضربان قلب اجازه انجام این کار بسیار حساس را نخواهد داد، چون باید بافت های پیوندی از قبیل رگ و شریان به قلب بخیه شوند.
 • همچنین زیرا بافت های پیوندی شریانی از بافت هایی از جنس رگ بهتر هستند، شریان داخلی سمت چپ قفسه سینه ی شما به دقت از محل خود جدا شده و بجای شریان قدامی سمت چپ قلب (LAD) بخیه می شود تا از مسیر بسته شده عبور کند. این کار بهترین شانس را برای داشتن عضو پیوندی با عمر طولانی به شما خواهد داد که دوباره بسته نخواهد شد. شریان LAD بسیار با اهمیت است، چون وظیفه خون رسانی به همه اعضای مهم سمت چپ قلب را بر عهده دارد، به همین خاطر است که این عمل جراحی بسیار دشوار را انجام می دهند.
 • باقی عروق کرونری مسدود شده با استفاده از رگ های برداشته شده از پا، به دقت بای پس می شوند.

تحت کنترل قرار دادن بیماری عروق کرونری

۱- روی درمان برای بازیابی توان بدنی متمرکز شوید

اقدامات هنگام سکته قلبی

اگر دچار بیماری عروق کرونری (CAD) هستید اما عروق مسدود شده به حدی نرسیده اند که نیاز به درمان خاصی باشد، ممکن است توسط پزشک به شما توصیه هایی شود که از پیشرفت آن جلوگیری کند. اگر میزان انسداد کمتر از ۷۰ درصد باشد، ممکن است تحت درمان آنژوپلاستی قرار بگیرید و یا شاید نیاز به عمل جراحی برای جایگزینی برخی شریان ها در قلب شما باشد. در هر دوی این موارد، برای بازیابی توان بدنی خود به توصیه های پزشک خود به دقت عمل کنید. از استرس دوری کرده و زمانی که در حال بازتوانی بدنی هستید فقط روی ریلکس شدن متمرکز شوید.

۲- کلسترول غذاهایتان را کم کنید

اقدامات هنگام سکته قلبی

تحقیقات زیادی ارائه شده است که می توان احتمال بروز حمله قلبی را با مدیریت سختگیرانه در مصرف کلسترول کاهش داد. این امر با تغییر در سبک زندگی و دارویی قابل دستیابی است، مثل گرفتن رژیم غذایی سالم.

۳- فشارخون خود را پایین نگه دارید

اقدامات هنگام سکته قلبی

فشار خون بالا یکی از فاکتورهای اولیه و مهم در بیماری های CAD است. در بیماران CAD ، کاهش فشار بالایی خون (دو عدد در فشارخون ارائه می شود: یکی فشار بالایی و دیگری فشار پایینی) به میزان ۱۰ میلیمتر جیوه (واحد فشارخون) حادثه های قلبی عروقی را به میزان ۵۰ درصد کاهش می دهد.

 • دسته بندی های دارویی مختلفی وجود دارد، از مسدود کننده های عامل “بتا” تا مهارکننده های آنزیم “ACE” که کمک می کنند بیماران فشار خون خود را کاهش دهند.
 • با کلینیک درمانی خود برای توصیه های و تجویزات پزشکی برای کاهش فشار خون، در تماس باشید،

۴- سبک زندگی خود را تغییر دهید

اقدامات هنگام سکته قلبی

خیلی مهم است که احتمال حمله قلبی را برای بار دیگر کاهش دهید. این امر با درمان دارویی قابل دستیابی است، همچنین این وظیفه شماست که تغییراتی در سبک زندگی به وجود آورید که ریسک را کاهش دهید. برخی تغییرات مهم عبارتند از:

 • رژیم کم نمک برگزینید: این بدان معناست که شما باید در روز کمتر از ۲ گرم نمک مصرف کنید .
 • روی کاهش استرس کارکنید: برخی افراد با مدیتیشن خود را ریلکس می کنند، یک برنامه ی ورزشی تحت مراقبه، و برخی نیز خود را سرگرم می کنند، مثل مطالعه یا انجام یوگا. موسیقی درمانی نیز یکی از راه هاست.
 • وزن کم کنید: شاخص بدنی (BMI) را با رژیم متعادل و سالم زیر ۳۰ نگه دارید. با یک مشاوره تغذیه یا رژیم مشورت کنید تا رژیمی  که برای شما مناسبتر است را برای شما ارائه دهد. همچنین بعنوان مظنون بیماری CAD برای انجام هرگونه فعالیت ورزشی ابتدا با پزشک خود مشورت کرده و از او اجازه بگیرید، چون فعالیت ورزشی ممکن است خود باعث بروز حمله قلبی شود.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید