نکات بهداشتی بعد از پیرسینگ ناف

پیرسینگ
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 43.2K

پیرسینگ جهت سوراخ کردن نواحی گوناگون بدن می باشد که با استفاده از اشیا تزئینی، می توان زیبایی خاصی را برای این  نواحی  فراهم نمود. در حال حاضر در بیشتر کشورهای دنیا،پیرسینگ انجام می شود، در زمان گذشته فقط گوش ها را جهت استفاده از گوشواره سوارخ می کردند اما امروزه پیرسینگ فقط مختص ناحیه گوش نیست بلکه بسیاری از مردان و زنان جهت استفاده از زیورآلات بیشتر نواحی گوناگون بدن را نظیر ناف ، زبان ، ابرو و بینی از روش پیرسینگ استفاده می کنند. پیرسینگ ناف یکی از پر طرفدارین پیرسینگ هاست که ما در این مقاله نکات بهداشتی را در مورد این پیرسینگ با شما در میان خواهیم گذاشت.

از حساس کردن پیرسینگ خودداری کنید

۱- از تماس دستهایتان با پیرسینگ ناف خودداری کنید

پیرسینگ ناف

درست است که تماس دست های تمیز و شسته شده برای تمیز کردن موضع مشکلی ندارد اما سعی کنید از لمس کردن و چرخاندن پیرسینگ یا بازی کردن با آن خودداری کنید چون این کار سبب حساس شدن موضع میگردد.

 • هرگونه تماس آلوده با ناحیه ی پیرسینگ سبب باز شدن زخم و خونریزی و در نهایت عفونت آن خواهد شد.

۲- جواهر نصب شده در نافتان را جابه جا و خارج نکنید

پیرسینگ

جواهری که در ناحیه نصب شده باید ۶ تا ۱۲ ماه در موضع باقی بماند اگر زودتر از موعد به خارج کردن آن اقدام کنید ممکن است سبب بسته شدن سوراخ شود یا اینکه به پرسینک مجدد نیاز باشد و یا در هنگام استفاده از دیگر جواهرات دچار درد و حساسیت شود.

 • این حساسیت ها سبب ایجاد خراشیدگی روی ناحیه میشود و روند بهبودی طبیعی  را نیز کند میکند.

۳- از پماد استفاده نکنید

پیرسینگ ناف

پمادها روی موضع را میپوشانند و از تماس پیرسینگ با هوا جلوگیری میکنند.این پمادها سبب ایجاد رطوبت شده و محل را مستعد رشد باکتری ها میکنند حتی ممکن است حاوی مواد آنتی باکتریال باشد که موضع را خشک میکند و سبب عفونت میگردد.

 • از تمیز کننده های قوی مثل هیدروژن پراکساید و الکل پرهیز کنید زیرا سبب ازبین بردن سلول های مفید (جهت بازسازی ناحیه ) می شود.
 • از محصولات حاوی بنزآلکونیوم کلراید هم خودداری کنید چون سبب صدمه به روند بهبودی پیرسینگ خواهد شد.
 • استفاده از لوسیون ها و کرم ها و ضدآفتاب ها حتی مرطوب کننده ها در ناحیه پیرسینگ ممنوع است چون سبب جمع شدن در ناحیه و ایجاد عفونت میگردد.

۴- از لباس های گشاد استفاده کنید

پرسینگ

لباس های تنگ و چسبان سبب نرسیدن هوا و حساسیت موضع میشود . از لباس های گشاد و حدالامکان کتانی یا نخی استفاده کنید پوشیدن لباس هایی از الیاف مصنوعی و پلاستیکی توصیه نمیشود.

 • هنگام لباس پوشیدن و لباس درآوردن دقت کنید انجام این اعمال با شدت سبب گیرکردن پیرسینگ به لباس و ایجاد جراحات میگردد.

۵- از آب های آلوده دوری کنید

پیرسینگ چیست

تا یکسال پس از انجام پیرسینگ باید از وان ، استخر رفتن یا شنا در آب های رودخانه و دریاچه یا هرجایی که آب در آن جمع شده خودداری کنید.

 • زیرا این آب ها ممکن است حاوی مواد و عوامل عفونت زا باشند.

۶- به پشت یا پهلو بخوابید

پرسینگ ناف

در چندهفته اول سعی کنید بر روی پیرسینگ فشار وارد نکنید پس بهترین حالت خوابیدن به پشت و پهلو است در حالی که خوابیدن به شکم سبب اعمال فشار زیادی بر روی پیرسینگ خواهد شد.

با مشکلات آن به طرز صحیحی برخورد کنید

۱- نشانه هایتان بدتر شد

پرسینگ

اگر در پیرسینگ نافتان مشکلی ایجاد شد ابتدا مشکلتان را شناسایی کنید تابتوانید با آن برخورد مناسب کنید.مراقب ترشحات و درجه ی درد یا قرمزی و تورم یا هرگونه تغییر فیزیکی در ناحیه پیرسینگتان باشید این تغییرات می تواند شامل جابه جاشدن جواهرات یا باز شدن ناحیه گردد.بسته به علائم  پیرسینگ شما ممکن است دچار حساسیت ، عفونت ،آلرژی به فلز شده باشد.

 • اگر علائمتان ملایم تر باشد ممکن است پیرسینگ شما دچار حساسیت شده باشد.هرچه علائمتان شدیدتر شد امکان عفونت یا آلرژی نیز بیشتر خواهد بود.

۲- با تحریک شدن پیرسینگتان روبرو شوید

پیرسینگ ناف

اگر پیرسینگ شما به طور طبیعی بهبود یافت ولی به طور اتفاقی به جایی گیر کرد ویا کشیده شد و یا روی آن خوابیدید یا با آب استخر دچار حساسیت شد و حالا احساس ناراحتی دارید و حالا ممکن است احساس سوزش داشته باشید.پیرسینگ شما به خاطر جواهرات آویز شده که ممکن است شل یا چسبان باشند نیز دچار حساسیت میشود.این علائم میتواند شامل قرمزی و سوزش و ناراحتی بدون درد یا ترشح باشد.محل را با محلول آب نمک شستشو دهید و با آن مثل یک زخم تازه برخوردکنید.

 • از کمپرس سرد بر روی پیرسینگتان استفاده کنید که شامل آب سرد و یک تکه پارچه است.این کار باعث کم شدن ناراحتی موضع میگردد.
 • آویز جواهری را از محل پیرسینگ خارج نکنید چون این کار سبب سوزش و حساسیت بیشتر خواهد شد.
 • اگر سوالی دارید از متخصص پیرسینگ خود بپرسید یا با شخص متخصص برای بازدید پیرسینگ ملاقاتی را ترتیب دهید.

۳- با عفونت محل پیرسینگ به طور صحیح مقابله کنید

پیرسینگ

بعد از انجام پیرسینگ ،خونریزی ، ناراحتی ،جای زخم پدیده ای عادی است.اما شما باید به دنبال علائم عفونت در خودتان باشید.هنگام عفونت معمولا موضع دچار تورم و قرمزی میشود.حتی ممکن است محل پیرسینگ گرم تر از نواحی دیگر باشد و ترشحات زرد ، سبز و یا قهوه ای بدبو داشته باشد.تب نیز میتواند از علائم عفونت پیرسینگ باشد.

 • اگر احساس میکنید پیرسینگ شما دچار عفونت شده در اسرع وقت با یک پزشک در مورد مشکلتان صحبت کنید.اگر هم از عفونت در موضع مطمعن نیستید به متخصص پیرسینگ کار تلفن کنید و نشانه هایتان را برایش بگویید و بپرسید که این علائم نرمال هستند ؟و یا مربوط به عفونت است یا خیر؟
 • جواهر متصل به ناحیه پیرسینگ را حتی در صورت اطمینان از عفونت خارج نکنید.این کار سبب تحریک عفونت و بسته شدن سوراخ پیرسینگ میشود .از خشک شدن موضع تا حد امکان جلوگیری کنید.

۴- با انفعالات آلرژیک پیرسینگ مقابله کنید

پرسینگ ناف

پاسخ های آلرژیک چندساعت تا چند روز پس از پیرسینگ اولیه اتفاق می افتد.به طور طبیعی پاسخ بدن به پیرسینگ فلزی ایجاد حساسیت خواهد کرد.نشانه های آلرژی شامل:خارش موضع که منجر به راش پوستی میگردد،گرماده بودن محل پیرسینگ،باز شدن سوراخ پیرسینگ ، تورم یا التهاب موضع.در پاسخ به آلرژی پوست شما ممکن است در اطراف آویز جواهری شل یا سفت شود.

 • پس زدن آویز فلزی از معمول ترین نوع آلرژی پیرسینگی است در این نوع حساسیت پوست برای اینکه با فلز کمتر برخورد کند گشاد شده و سوراخ مربوطه بزرگ میشود.
 • در این شرایط فورا با پیرسینگ کارتان تماس بگیرید تا آویز جواهریتان را تغییر دهد هم چنین برای درمان موضع پیرسینگ با پزشک خود ملاقات کنید تا برای مشکلتان نسخه های آنتی بیوتیکی بنویسد.

۵- از درمان های خانگی استفاده کنید

پرسینگ

اگر علائمتان جدی نیست و یا فکر میکنید در مرحله نخست عفونت هستید . قبل از مشاوره با دکتر از درمان های خانگی استفاده کنید.در اینجا چند درمان خانگی ارائه شده است:

 • کمپرس.همان طور که قبلا گفته شد کمپرس گرم و سرد میتواند سبب بهتر شدن حساسیتتان گردد.یک کمپرس گرم یا آب نمک میتواند موضع را تمیز کرده و جریان خون را بهبود ببخشد و گلبول های سفید را به موضع فرامی خواند.کمپرس سرد سبب کم شدن گرما و تب موضع میگردد.
 • چای بابونه.یک چای کیسه ای بابونه ای را داخل آب جوش بگذارید.بگذارید تا سرد شود.حداقل بیست دقیقه زمان دهید.یک گلوله ی کتانی درست کنید و آن را داخل چای غوطه ور کنید و ۵ دقیقه بگذارید بماند.این کار را یکبار در روز انجام دهید.
 • شما همچنین میتوانید چای بابونه را به صورت یخ درآورده و در موضع بگذارید تا از درد و سوزش و تورم آن جلوگیری. کند.
 • از داروهای مسکن استفاده کنید.اگر محل پیرسینگتان درد یا خارش  دارد از داروهای بدون نسخه و مسکن استفاده کنید.از داروهای ضد التهاب غیر استروییدی استفاده کنید.

۶- با دکتر خود ملاقات کنید

پیرسینگ ناف

اگر در شک و شبهه هستید با دکتر خود ملاقات کنید. اگر با روش های روتین تمیزی  و یا با داروهای خانگی بهبودی حاصل نگردید، شاید موقع آن رسیده که با یک متخصص صحبت کنید.مخصوصا زمانی که دچار درد شدید ، خونریزی ،ترشحات ،تورم شده باشید.

 • اگر شما دچار آلرژی یا عفونت شده اید ، دکترتان ممکن است داروهای آنتی بیوتیک را برای بهبود و سرعت بخشیدن به ریکاوریتان تجویز کند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۳۷ دیدگاه

  • عزیزم ب من گفت روزی ۳ بار با سرم شستشو بشور و اینکه پماد جنتامایسین با بتامیتازون بزن هردوتاش برعفونت روزی یه بار شب موقعه خواب

 • سلام من چالی گونه زدم بعد ۱هفته باید نگینشو عوض کنم کوچیکتری بزنم و پزشکمم ی قرص با الکل ک هرشب دورشو تمیز کنم پ چطوریه🤔🤔🤔🤔اینجا ک گفته با الکل ضرر داره

  • بله عزیزم به هیچ عنوان از الکل استفاده نکن چون روند بهبودو کند میکنه برای استریل کردن از سرم شستشو فقط استفاده کنین

 • سلام.من ناف مو دو هفته پیش پیرسینگ زدم الان دو روزه قرمز شده و ی مقدار کمی ترشح داره میسه بهم بگید چیکار کنم لطفا؟خیلی نگرانم

   • تورو خدا پیرسینگ ناف نزنید…. بیچارتون میکنه. هیچ دکتری ام مسئولیت قبول نمیکنه. اگه بزنید و پشیمون بشید دیگه جاش نمیره… من خیلی پشیمونم

 • سلام ! من هفته پیش پرسبنگ زدم الان دوروزه که به شدت ورم کرده و قرمز شده و ترشح داره, خیلی باد کرده که حتی نمیشه اون سر بالای پرسینگو دید, تروخدا جواب بدین

 • منکه پیرسنگ زدم بعد دو هفته اس درش اوردم چون ترسیدم عفونت وحشتناکه.تازه بهم میگفتن باید وازلین بزنم وهی با دست تکونش بدم که با این راهنمایی غلط گند زدن بهم

 • سلام من پرسینگ بینی دارم بعد از یک ماه که فکر میکردم دیگه زخمش خوب شده با یه آویزه دیگه عوضش کردم.چند روزه که اطرافش قرمز شده و زخمه نگرانم که عفونت کنه.با آب نمک روزی ۳بار شست و شو میدم.لطفا راهنماییم کنین چکار کنم زودتر خوب شه

  • سلام برای منم کج شده…راستی چند روز باید صبر کنم که پرسینگ پلاستیکیو با فلزی تعویض کنم…چون وقتی نافمو سوراخ کردم برام پرسینگ پلاستیکی زد که عفونت نکنه.

 • من سه چهار‌ماه بود که پیرسینگ رو زدم بعدش بخاطر فشاری که روش اوردم شروع‌کرد به زخم شدن‌ و ترشح داشتن منم میترسیم‌که مبادا بچسبه و به تدریج پیرسینگم کم شد و به سطح اومد طوری‌که به یه پوست بند بود. چاره ای نبود جز اینکه خارجش کنم. اگر‌کسی‌مشکل‌مشابه من داشته ممنون‌میشم راهنمایی کنه.

 • بله عزیزم به هیچ عنوان از الکل استفاده نکن چون روند بهبودو کند میکنه برای استریل کردن از سرم شستشو فقط استفاده کنین

 • چیکار کردین که خوب شدین؟ من هم همین مشکل و دارم و پیش دکتر پوست اینکارو کردم با این حال بهم الکل و پماد تتراسایکلین داد

 • سلام من ۲ماهی هست که پیرسینگ ناف زدم دکترم گفت در روز ۳بار الکل بزن و پماد داد و عفونت کرد رفتم پیش دکترم سفلکسین داد خوردم ولی هنوز بعد از ۲ماه خوب نشده چکار کنم؟

 • من بیشتر از چهار ماه که پیرسینگ ناف زدم، مراقبت دایم هم دارم، انواع دارو ها رو هم استفاده کردم، اما دائم درد و ترشح ش برمیگرده! الان دیگه گوشت قسمت بالایی ناف م ورم کرده و برجسته شده !
  واقعا موندم چرا درمان نمیشه؟! هر بار هم میخوام درش بیارم چند روزی خوب و سالمه و پشیمون میشم از دراوردنش

 • سلام من نزدیک ۳ هفتس پرسینگ ناف زدم
  اما متاسفانه نمیدونسم و چنبار درش می آوردم و پمادتتراسایکلین میزدم بهش بعد میزاشتم سرجاش
  الان یه کم دردمیکنه ولی دور سوراخش قرمز شده و سفت شده چیکار کنم خوب بشه
  لطفا راهنمایی کنین

 • سلام من ٢ ماهه پیرسینگ ناف زدم و هیچ مشکلی نداشتم
  بعضی دوستان که مشکل دارن به این خاطره که زیاد دست میزنن حتی اگه پیرسینگ به پوست چسبیده بود هم نباید دست بزنین مثل این میمونه که هی زخمش میکنید
  و اینکه آب و نمک دریایی هم خیلی موثره

 • سلام
  یه چیزی که تو پیرسینگ خیلی مهمه اینه که نه خیلی عمیق بزنن که تو بره تو گوشت نه خیلی سطحی .درد و عفونت هم یکی از دلایل مهمش همینه.من ۳ روز پیرسینگ ناف زدم نه فرمزی دارم نه درد نه ورم

 • سلام ممنون میشم پاسخگو باشید من حدود یک هفتس پرسینگ ناف انجام دادم ولی سوزش دردش کم نشده دیروز پماد زدمش ب دستور پرسینگ کارم حالاشما گفتید ک نباید پماد بزنیم حالا بزنم یا ن چیکار کنم

 • دو حالته یا به پرسینگ الرژی داده یا چربی نداشته فقط پوست بوده و پرسینگ پس زده متاسفانه در این مواقع نمیشه دیگه پرسینگ بزنید. از کرم ترمیمی استفاده کنید برای ترمیم پوستتون

 • من ٣ باره پیرسینگ ناف زدم و حتی پیرسینگ طلا هم خریدم به نظر من پیرسینگ ناف اصلا نزنید هر سه بار چرک کرد و دوش اوردم

 • سلام من پرسینگ کارهستم .شش ساله دارم کارمیکنم .اولین چیزی که بعداز انجام پرسینگ باید رعایت کنید حمام نرفتن به مدت یک هفته هستش ،چون زخم بازه و اب باعث عفونت زخم باز میشه .الکل زدن روزی ۳ مرتبه باعث ترمیم زخم میشه .از روزی ۳ بار بیشتر باعث قرمزی و خارش و سوزش میشه .و خوردن کپسول چرک خشک کن تتراسایکلین یک جعبه کامل ۴۵ تایی هر ۸ ساعت .استفاده نکردن از پماد و کرم حتی جنتامایسین و پمادهای استریل .پماد باعث میشه زخم تازه بشه و تمام باکتریهای اطرافو بخودش جذب میکنه که این موضوع باعث بدتر شدن زخم پرسینگ میشه .ونکته دیگه : خانمهای عزیز هر کسی گوشتو پوست و سیستم بدنش با بقیه فرق داره و بستگی داره و ممکنه حتی به اب و هوا و لباس تنش پرسینگ واکنش نشون بده .واینکه یکی ممکنه زود خوب بشه یکی ممکنه دیرتر .
  حتما افردای که پرسینگشونو میخوان عوض کنن قبل از تعویض پرسینگ ،بندازینش توی الکل سفید چند دقیقه ای تا ضدعفونی بشه .و حتما زمانی که به پرسینگ کارتون مراجعه میکنید حتما پرسینگو داخل الکل بندازن تا ضدعفونی بشه .دست کثیف به پرسینگ روی بدن زده نشه.حتما از لوازم یکبارمصرف استفاده کنن. مراقبت کنید تا زیبایی پرسینگتون برگرده.

 • من اصلا درد ندارم اما فشار دادم پیریسینگم و ترشحات کرم رنگ زد بیرون دقیقا بعد عوض کردن پریسینگم که زخم شد این ترشحات شروع شدن .اما درد و التهاب ندارم اصلا .کلا با توضیحات بالا من کلا غلط جلو رفتم

دیدگاهتان را بنویسید