بهداشت و مراقبت از پا

پا
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 989

مراقبت از پاهایتان برای سلامتی کل بدن تان مهم است. برای اینکه تعیین کنید چگونه می خواهید از پاهایتان مراقبت کنید می بایستی آنطور که شایسته است درباره علم بهداشت و مراقبت از پا بدانید. که چگونه مناسب ترین کفش را انتخاب و چه وقت مراقبت های پزشکی را برای پاهایتان انجام دهید

بهداشت و مراقبت از پا

گام ها

۱- بهداشت صحیح و تمیر نگه داشتن پا را تمرین کنید

سوزش پا

هر روز پا را با آب گرم و صابون بشویید، هنگامی که پاهایتان خیس است، از سنگ پا استفاده کنید تا پوست های خشک و پوسته پوسته شده را از روی پاشنه و کف پا بردارید و پینه های روی پنجه و انگشتان پا را نرم کنید. می بایستی ناخن های پاهایتان را به صورت صاف و مستقیم کوتاه کنید. کوتاه کردن گوشه های ناخن باعث می شود هنگام رشد، ناخن ها وارد گوشت انگشتان پا شوند. از سوهان و یا صفحه ی سمباده برای نرم کردن لبه های تیز و ناهموار ناخون خود استفاده کنید.

 • پاهای خود را با کرم یا لوسیون که بر پایه عناصر چرب و روغن ها مانند شی باتر (کره شی) باشد مرطوب کنید، تا پاها را نرم و صاف نگه دارید.

گرفتگی پا

 • پاهای خود را برای زخم ها و خراش ها، عفونت ها (مانند بیماری و عفونت پای ورزشکار) و یا تغییرات در رنگ و ظاهر آن ها چک کنید. برخی از تغییرات در پای شما در خانه می تواند تیمار قرار بگیرد (برش ها و کوتاه کردن های صحیح، استفاده از پماد های آنتی بیوتیک و کرم هایی برای مشکل پای ورزشکار که به صورت بدون نسخه به فروش می رسند) و یا ممکن است نیاز به معاینه توسط پزشک (متخصص پا) داشته باشد.

درد کف پا

 • از کرم های ضد آفتاب برای پاهایتان زمانی که صندل می پوشید استفاده کنید. این شانس ابتلا به آفتاب سوختگی را کاهش می دهد.

پا

۲- کفش های مناسب بپوشید

خارش پا

شناختن نوع تیپ پاهایتان به شما کمک می کند که کفش صحیح و مناسب انتخاب کنید. اگر پاهایتان پهن است می بایستی کفش های با تیکه گاه کمانی شکل بخرید. اگر قوس پاهایتان زیاد است می بایستی کفشی بخرید که پاشنه و توپک پای شما را به خوبی تحمل کند. یک کارشناس و یا فروشنده کفش می تواند به شما کمک کند که تیپ و شکل پایتان را مشخص کنید.

 • کفش را در آخر روز بخرید هنگامی که پاها در پهن ترین حالت خود هستند. پاهایتان را زمانی که سرپا ایستاده اید و وزنتان را بین دو پا تقسیم کرده اید اندازه بگیرید. وقتی که کفشی را امتحان می کنید می بایستی از نوک بلندترین انگشت تا جلوی کفش (جای انگشتان) ۳/۱ سانتی متر فضای خالی وجود داشته باشد.

درد پاشنه پا

 • با هر دو کفش دور مغازه قدم بزنید. اگر یکی یا هر دوتای پای شما را اذیت می کرد، آنها را نخرید.

قوزک پا

 • کفش های که نوک و جلوی آنها قالب گرد دارد فضای بیشتری برای انگشتانتان نسبت به کفش های نوک تیز مربعی و تخم مرغی دارند.

ساق پا

۳- کمک های پزشکی را جست و جو کنید

مچ پا

 • اگر دیابت دارید یک متخصص و یا پودیاتریست می تواند به شما در نگهداری و سلامت پاهایتان کمک کند.، اگر احساس خارش، سوزش و یا بی حسی در پاهایتان و یا زخم هایی در پاشنه دارید با یک پودیاتریست یا پا پزشک صحبت کنید.

پا دختر

 • پودیاتریست یا پا پزشک، پزشکی است که متخصص در مسائل و مشکلات پا و قوزک آن است. اگر مشکلاتی در راه رفتن، افزایش دردهای پا، و یا عفونت های دوباره عود کرده دارید می بایستی به پا پزشک مراجعه کنید.

عضلات پا

 • یک پا پزشک می تواند بسیاری از مشکلات مانند پینه، قارچ ناخن، شکستگی و قوزک پا و … را تشخیص و درمانی برای آن ها فراهم آورد.
 • بر طبق گفته های مجمع پا پزشکان امریکا پوشیدن پاشنه هایی بیش از ۶/۷ سانتی متر می تواند به توپک های پا فشار بیاورد، منجر به اشکالاتی در تعادل و فشار روی قوزک و زانوی پا شود.
 • اگر هر روز کفش های متفاوت و مختلفی بپوشید جوراب ها و کفش ها فرصت می یابند که خشک شوند و آلودگی و قارچ ها در آن ها کاهش یابد. پوشیدن کفشهایی که از مواد جان دار مانند چرم درست نشده اند، کمک می کند که کفش ها زودتر از عرق پا خشک شوند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید