پیشگیری از بیماری سوزاک

بیماری سوزاک
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 6.65K

سوزاک یک بیماری مقاربتی است که ناشی از باکتری هایی است که در مجرای ادرار، گلو، مقعد یا دهانه رحم ایجاد می شوند. این بیماری یک عفونت شایع است که بر مردان و زنان تاثیر می‌ گذارد و می‌ تواند کودکان را در هنگام زایمان آلوده کند. با استفاده از اقدامات پیشگیرانه و شناخت سوزاک می توانید از ابتلا به این بیماری در امان بمانید.

کاهش خطر ابتلا به سوزاک

۱- شیوه های ایمن جنسی را به کار ببرید

جلوگیری از سوزاک

پرهیز از رابطه جنسی تنها راه مطمئنی برای جلوگیری از سوزاک است، اما این عملی‌ ترین راه‌ حل نیست. استفاده از کاندوم هر بار که تماس جنسی دارید می‌ تواند ریسک سوزاک را کاهش دهد.

 • اگر تنها یک شریک جنسی دارید و معمولا از کاندوم استفاده نمی کنید، خودتان یا شریک جنسیتان که تحت درمان سوزاک هستید از کاندوم استفاده کنید. این کار می‌ تواند به جلوگیری از انتقال احتمالی بیماری کمک کند.

۲- شریک های جنسی خود را محدود کنید

شما خطر ابتلا به سوزاک را با داشتن رابطه جنسی با چند شریک جنسی به طور چشم گیری افزایش می دهید.

 • اگر شما یا شریکتان پایبند نیستید، این می‌ تواند ریسک را در شما افزایش دهد، خصوصا اگر از هیچ محافظی استفاده نکنید.
 • گفتگوی واضح و صریح با شریک یا شریک های جنسی خود ممکن است به جلوگیری از سوزاک کمک کند. از شریک خود بپرسید که آیا برای این بیماری و دیگر بیماری‌های مقاربتی آزمایش داده اند.
 • آلوده شدن به سوزاک و داشتن رابطه جنسی با چند شریک جنسی می‌ تواند به طور قابل‌ توجهی خطر ابتلا به بیماری‌ های مقاربتی را افزایش دهد.
 • اگر شما یا شریک جنسیتان از داشتن این بیماری در خود مطمئن نیستید، از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید تا زمانی که بتوانید آزمایش دهید.

۳- از کاندوم استفاده کنید

جلوگیری از بیماری سوزاک

استفاده مناسب از کاندوم می تواند خطر ابتلا به سوزاک را کاهش دهد. دقت کنید که کاندوم منقضی نشده یا آسیب‌ ندیده باشد.

 • دقت کنید که قبل از هرگونه تماس جنسی از کاندوم استفاده کنید. بسته بندی را با دقت باز کنید و با دندان یا ناخن این کار را نکنید.
 • هرگونه هوا و حباب داخل کاندوم را از بین ببرید.
 • برای کاندوم زنانه، بسته بندی را به دقت باز کنید و آن را با فشردن حلقه در انتهای بسته کیسه وارد مهبل کنید.
 • تا جایی که ممکن است با انگشت اشاره تان کاندوم را داخل مهبل فشار دهید.
 • به طور همزمان از کاندوم مردانه و زنانه استفاده نکنید.
 • هر وسیله جنسی مشترک را قبل از استفاده تمیز و ضدعفونی کنید.

۴- از مانع های دندانی استفاده کنید

یک سد دندان لایه‌ ای است که می‌ توانید از آن به عنوان یک مانع در طول رابطه جنسی دهانی استفاده کنید. از همان قوانین که برای باز کردن کاندوم استفاده می کنید، برای موانع دندانی استفاده کنید. با دقت آن را باز کنید. از دندان‌ ها یا ناخن‌ ها استفاده نکنید. تنها از مواد روان کننده مبتنی بر آب با موانع دندانی استفاده کنید. از روغن مانند روغن کودک یا ژل استفاده نکنید. همچنین هر بار که می خواهید رابطه جنسی دهانی داشته باشید از یک سد دهانی جدید استفاده کنید.

 • برای استفاده از سد دندان، آن را قبل از شروع رابطه جنسی دهانی، روی دهانه واژینال یا مقعد قرار دهید. بعد از اینکه تمام کردید، سد دندان را دور بیندازید.
 • اگر سد دندانی ندارید، می‌ توانید نوک و پایین یک کاندوم را ببرید تا یک ورقه لاتکس بسازید. این صفحه می‌ تواند به شکل یک سد دندانی استفاده شود.

۵- از لمس کردن چشمانتان خودداری کنید

سوزاک در مردان

اگر مشکوک به این بیماری هستید بعد از تماس دست با مقعد یا اندام های تناسلی چشمانتان را لمس نکنید. این کار می‌ تواند بیماری را به چشم شما سرایت دهد و باعث عفونت شود.

۶- به طور منظم آزمایش دهید

سوزاک در زنان

مراجعه به پزشک و معاینه به طور منظم برای سوزاک مهم است چون با این کار نه تنها سلامت کلی خود را حفظ می کنید بلکه سلامت اندام تناسلی خود را نیز حفظ می کنید. دکتر شما ممکن است در آزمایش های منظم خود سوزاک را تشخیص دهد و برای شما درمان مشخصی تجویز کند.

۷- داروهای خود را کامل استفاده کنید

پیشگیری سوزاک

اگر پزشک در شما سوزاک را تشخیص داده است، این مهم است که داروها و دوره های درمانی را به طور کامل به اتمام برسانید. وقفه در درمان می تواند خطر بازگشت این بیماری را افزایش دهد.

 • سوزاک به خاطر پیدایش رشته‌ های مقاوم در برابر دارو و فراوانی عفونت مشترک با کلامیدیا(بیماری تناسلی) اغلب با ترکیبی از آنتی بیوتیک های تزریقی و خوراکی درمان می‌ شود .

۸- از جنین خود محافظت کنید

داروهای پیشگیری از سوزاک

این امکان وجود دارد که سوزاک را به کودک متولد نشده شما سرایت دهید. اگر شما باردار هستید و به سوزاک مبتلا شده‌ اید، هر چه زودتر با پزشک خود صحبت کنید تا اقداماتی را که ممکن است خطر انتقال بیماری را به نوزاد خود در هنگام زایمان به حداقل برسانید، انجام دهید.
بیشتر نوزادانی که مادرانشان مبتلا به سوزاک هستند، بعد از تولد برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری با داروهایی در چشمانشان درمان می شوند.

۹- تا زمانی که درمان نشده اید رابطه جنسی برقرار نکنید

بیماری سوزاک

اگر شما می‌ خواهید پس از تشخیص بیماری سوزاک رابطه جنسی برقرار کنید، ایمن‌ تر است تا بعد از پایان دوره درمان خود صبر کنید. این می‌ تواند کمک کند تا این بیماری را به شریک زندگی‌ تان انتقال ندهید.

 • بهتر است پس از پایان دارو های درمان سوزاک تا هفت روز از انجام رابطه جنسی خودداری کنید.

سوزاک چیست؟

۱- علائم را تشخیص دهید

سوزاک خود را با علائم مختلف نشان می‌ دهد و می‌ تواند در قسمت‌ های مختلف بدن شما رخ دهد. یادگیری علائم سوزاک می‌ تواند به شما کمک کند آن‌ ها را شناسایی و درمان کنید.

 • شما می‌ توانید عفونت‌ های سوزاک در مجاری ادراری، مقعد، چشم‌ ها، و احتمالا حتی در مفاصل خود داشته باشید.
 • بیشتر زنان علائم خفیف سوزاک را دارند یا علائمی ندارند و ممکن است شبیه عفونت مثانه یا عفونت واژن باشد.
 • شایع‌ ترین نشانه‌ های سوزاک عبارتند از: احساس سوختگی در هنگام ادرار، تخلیه آلت تناسلی یا افزایش ترشح واژینال، خونریزی واژینال بین دوره های عادت ماهیانه
 • عفونت در مقعد ممکن است هیچ علائمی در مردان و زنان نداشته باشد اما ممکن است علائمی مانند ترشح، خارش، درد و خونریزی و حرکات دردناک روده و شکم را احساس کنید.
 • سوزاک در چشم ممکن است منجر به حساسیت چشم ها به نور و ترشح از آن ها شود.
 • سوزاک در گلو ممکن است با گلودرد و تورم غدد لنفاوی در گردن همراه باشد.

۲- سوزاک را تشخیص داده و درمان کنید

سوزاک در زنان

اگر علائمی از سوزاک را دارید یا مشکوک به آن هستید، با پزشک خود مشورت کنید. او می‌ تواند این بیماری را تایید کند و یک دوره درمان تجویز کند.

 • پزشک شما احتمالا آلت تناسلی شما را برای علائم و نشانه های سوزاک بررسی خواهد کرد. او همچنین ممکن است تست‌ های آزمایشگاهی یا آزمایش ادرار را برای تایید این تشخیص انجام دهد.
 • رایج‌ ترین داروهای مورد استفاده برای درمان سوزاک، تزریق سفتریاکسون در ارتباط با آنتی‌ بیوتیک های خوراکی مانند ازیترومایسین یا داکسی سایکلین است.
 • شریک جنسی شما نیز باید برای سوزاک آزمایش شود. این درمان برای هر دو فرد صورت می‌ گیرد.

۳- خطرات درمان نکردن این بیماری را بدانید

عوارض سوزاک

اگر به پزشک مراجعه نکنید و بیماری را درمان نکنید، سلامتی خود را به خطر می اندازید. دانستن خطرات درمان نکردن این بیماری می تواند بر تصمیم شما برای مراجعه به پزشک و شروع درمان تاثیر بگذارد.

 • درمان نکردن سوزاک می‌ تواند باعث بروز ناباروری در مردان و زنان شوند.
 • سوزاک می‌ تواند خطر ابتلا به بیماری‌ های مقاربتی را به ویژه ایدز را افزایش دهد.
 • درمان نکردن سوزاک می‌ تواند باعث عفونت شود که این عفونت به بقیه بدن شما از جمله مفاصل و جریان خون سرایت می‌ کند.
 • اگر باردار هستید و سوزاک دارید، درمان نکردن آن می‌ تواند خطر کوری، زخم روی پوست، و دیگر عفونت‌ ها را در کودک شما افزایش دهد.

۴- آگاه شوید که چگونه به این بیماری مبتلا نمی شوید

بیماری سوزاک چیست

همانطور که باید بدانید چطور از سوزاک جلوگیری کنید، باید بدانید که چگونه نمی‌ توانید این بیماری را بگیرید. نمی‌ توانید از روی صندلی توالت یا از طریق دست دادن با کسی به سوزاک مبتلا شوید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید