علائم و درمان بیماری سوزاک در زنان

بیماری سوزاک
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.69K

سوزاک چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟ بیماری سوزاک، عفونت ناشی از باکتری مقاربتی می باشد که مردان و زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. بیماری سوزاک اغلب مجاری ادرار، رکتوم یا گلو را درگیر می سازد. بیماری سوزاک شایع ترین فرم بیماری مقاربتی می باشد. در صورتی که مادر به بیماری سوزاک آلوده شده باشد، احتمال آلودگی نوزاد حین تولد به عفونت سوزاک وجود خواهد داشت. این بیماری در نوزادان مبتلا به سوزاک چشم ها را تحت تاثیر قرار می دهد. بیماری سوزاک عفونت شایعی است که اغلب علائم بالینی ندارد. برای پیشگیری از ابتلا به بیماری سوازک بهترین راه استفاده از کاندوم و رابطه جنسی محافظت شده می باشد.

شما همچنین می توانید مقاله های بیماری التهابی لگن در زنان، چگونه علائم بیماری کلامیدیا را در زنان تشخیص دهیم؟ و چگونه رابطه جنسی ایمن داشته باشیم؟ که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، را مطالعه کنید.

علائم بیماری سوزاک در زنان

بیماری سوزاک در زنان

علائم بیماری سوزاک در زنان عبارت است از:

 • افزایش ترشحات واژینال
 • درد حین ادرار
 • خونریزی واژن بین پریود ها و بعد از رابطه جنسی واژینال
 • رابطه جنسی دردناک
 • درد در ناحیه لگن یا شکم

بیماری سوزاک می تواند بر بخش های مختلف بدن تاثیر بگذارد، از جمله بخش هایی که در اثر ابتلا به بیماری سوزاک آسیب می بیند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. رکتوم: علائمی مانند خارش، وجود ترشحات چرک مانند از رکتوم، مشاهده لکه های خون روی دستمال توالت بعد از مدفوع کردن از عوارض سوزاک در رکتوم می باشد.
 2. چشم ها: بیماری سوزاک بر چشم ها تاثیر گذاشته و سبب بروز علائمی مانند درد، حساسیت به نور و ایجاد ترشحاتی شبیه به چرک از یک یا هر دو چشم ها می شود.
 3. گلو: سوزاک گلو سبب بروز علائمی مانند گلو درد و تورم غدد لنفاوی در گردن می شود.
 4. مفاصل: اگر یک یا بیش از یک مفصل در اثر بیماری سوزاک آلوده شوند، در آن صورت مفاصل آسیب دیده دچار قرمزی، تورم و درد می شود.

چه وقت باید به متخصص زنان مراجعه کرد؟

 • در صورت وجود علائمی مانند احساس سوزش حین ادرار یا ترشحات چرکی از واژن، رکتوم و یا آلت تناسلی مردانه پزشک را در جریان قرار دهید. در صورتی که همسر شما به بیماری سوزاک مبتلا باشد، شما نیز باید معاینه شوید. به خاطر داشته باشید بیماری سوزاک فاقد علائم بالینی می باشد.

علت و تشخیص بیماری سوزاک در زنان

سوزاک زنان

علت سوزاک عامل باکتریایی نایسریا گنوره می باشد. عامل بیماری سوازک در طول تماس جنسی (دهانی، مقعدی و یا واژینال) از فردی به فرد دیگر منتقل می گردد. عواملی که احتمال ابتلا به بیماری سوزاک را افزایش می دهد عبارت است از:

 • سن پایین
 • داشتن شریک جنسی جدید
 • داشتن چندین شریک جنسی
 • تشخیص قبلی بیماری سوزاک
 • ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی

عوارض سوزاک در زنان در صورت عدم درمان عبارت است از:

 1. ناباروری در زنان: عدم درمان بیماری سوزاک سبب انتشار باکتری سوزاک به لوله های فالوپ و رحم می شود که احتمال ابتلا به بیماری التهابی لگن را به دنبال خواهد داشت. ابتلا به بیماری التهابی لگن منجر به بروز اسکار در لوله فالوپ شده و ناباروری را به دنبال خواهد داشت. بیماری التهابی لگن شرایط وخیمی است که به درمان فوری نیاز خواهد داشت.
 2. انتشار بیماری سوزاک به مفاصل و سایر بخش های بدن: عامل بیماری سوزاک می تواند از طریق جریان خون به سایر بخش های بدن وارد شده و سبب عفونی شدن سایر ارگان ها از جمله مفاصل شود. تب، راش، زخم های پوستی، درد مفاصل، تورم و سفتی از عوارض سوزاک محسوب می شود.
 3. افزایش احتمال ابتلا به ایدز یا اچ آی وی: ابتلا به بیماری سوزاک شما را مستعد ابتلا به اچ آی وی می سازد. اچ آی وی سبب بروز بیماری ایدز می شود.

اقداماتی برای کاهش ابتلا به بیماری سوزاک:

 • استفاده از کاندوم
 • انجام آزمایش های مربوط به بیماری های مقاربتی در شریک جنسی مرد و زن
 • انجام منظم غربالگری بیماری سوزاک

تست تشخیص سوزاک:

برای تعیین اینکه آیا باکتری سوازک در بدن شما وجود دارد یا خیر، متخصص نمونه سلولی را مورد آنالیز قرار خواهد داد. نمونه های سلولی به دو صورت جمع آوری می شوند:

 1. آزمایش ادرار: به این ترتیب وجود باکتری سوزاک در مجرای ادرار مشخص می گردد.
 2. نمونه برداری با سواب از نواحی آسیب دیده: با استفاده از سوابی که وارد گلو، مجرای ادرار، واژن و یا رکتوم می شود نمونه باکتری در آزمایشگاه شناسایی می گردد.

درمان بیماری سوزاک در زنان

سوزاک در زنان

دارو برای درمان سوزاک آنتی بیوتیک می باشد. انتخاب بهترین آنتی بیوتیک برای درمان سوزاک به عهده پزشک می باشد. طول درمان سوزاک با آنتی بیوتیک باید به دقت طی شود، زیرا احتمال مقاوم شدن سوزاک وجود دارد. درمان سوزاک مقاوم نیز دشوار می باشد. در مواردی که بیماری سوزاک مقاوم نباشد، استفاده از سفتریاکسون تزریقی همراه با آزیترومایسین یا داکسی سایکلین خوراکی موثر می باشد. در افرادی که به سفالوسپورین ها حساسیت دارند، استفاده از جنتامایسین تزریقی به همراه آزیترومایسین خوراکی می تواند موثر واقع شود.

رسانه دکتر سلامت

علائم و درمان بیماری سوزاک در زنان
4.3 (86.67%) 3 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید