چگونه افزایش قد چشمگیری داشته باشیم؟

افزایش قد
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 10.2K

متاسفانه هنوز راهی اختراع نشده است که چند سانت بر روی قدتان یک شبه اضافه کنید. قد بلند بودن بیشتر از هر چیز به ژنتیک ربط دارد. بین 60 الی 80 درصد قدتان در DNA شما ذخیره شده است که از پدر و مادرتان به شما ارث رسیده است. اما 20 تا 40 درصد از قد شما به محیط اطرافتان ربط دارد. به معنای این که رژیم غذایی، سلامتی، مقدار خوابی که دارید ربط دارد. تا زمانی که صفحه رشدتان بسته شود شما جا برای قد کشیدن دارید. یک رژیم خوب، ورزش مناسب و مقدار خواب زیاد می تواند به شما برای افزایش قد کمک کند. در افراد نرمال صفحه های رشدشان در اوایل 20 سالگی بسته می شوند.

افزایش قد با رژیم غذایی خوب، مولتی ویتامین ها و مکمل ها

افزایش قد

1- درست غذا بخورید.

یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی سالم به شما کمک خواهد کرد که قوی تر و سالم تر شوید و به میزان قد مورد علاقه تان برسید. این بدین معناست که باید از نوشابه، کیک و پیتزا خودداری کنید و به جای آن از سالاد، غلات کامل و ماهی استفاده کنید. اگر در انگیزه دادن به خودتان در ادامه این مسیر مشکل دارید به دنبال دستور غذاهای متفاوت و غذاهایی که دوست دارید بگردید.

2- در رژیم تان گوشت کم چرب را بگنجانید.

پروتئین ها به شما کمک می کنند که قدتان بلند تر شود، قوی تر شوید و استخوان ها و عضلات و غضروف هایتان رشد کنند. پس خوردن پروتئین بالا برای اینکه به حداکثر قد خود برسید ضروری است. مقدار توصیه شده با توجه به سن، جنسیت و مقدار ورزشی که می کنید متفاوت است.

 • دختران بین 9-18 سال باید روزانه 5 اونس مصرف کنند.
 • پسران بین 9-13 سال باید روزانه 5 اونس مصرف کنند.
 • پسران بین 14-18 سال باید روزانه 6.5 اونس مصرف کنند.

غذاهای پروتئین دار شامل گوشت، ماهی، تخم مرغ، آجیل هستند.

3- ویتامین D کافی دریافت کنید.

ویتامین D به شما کمک می کند استخوان های قوی تری داشته باشید و بافت عضلانی بدن تان رشد کند. کمبود ویتامین D موجب کاهش میزان رشد و افزایش وزن در دختران نوجوان می شود.

 • غذاهای حاوی ویتامین D شامل ماهی های چرب، قارچ و غلات می شود.
 • نور خورشید بهترین راه برای دریافت ویتامین D کافی برای بدن تان به طور طبیعی می باشد. شما فقط کافی است چند دقیقه در معرض نور خورشید قرار بگیرید تا ویتامین D بدن تان تامین شود.

4- زینک مصرف کنید.

کمبود زینک می تواند موجب کاهش میزان رشدتان شود. هر چند مصرف زینک موجب افزایش قد نمی شود بلکه باعث می شود رشد قدی تان از کار نیافتد. این کار باعث می شود به بیشترین میزان قد خود برسید. غذاهایی که منبع خوبی برای دریافت زینک هستند شامل این غذاها هستند:

 • غذای دریایی
 • گوشت گوساله
 • اسفناج

5- تا می توانید کلسیم مصرف کنید.

هر چند شواهد کمی بین قد بلند شدن و مصرف کلسیم وجود دارد، اما مصرف کلسیم مهم ترین فاکتور برای داشتن استخوان هایی قوی می باشد که اولین فاکتور برای رشد بدنی تان است. بیشتر کلسیم بدن تان از منابع لبنی تامین خواهد شد. توصیه شده است که پسران و دختران بین 9-18 سال باید سه لیوان یا 130 گرم از کلسیم که در منابع لبنی یافت می شود استفاده کنند.

 • منابع لبنی که پر از چربی هستند می توانند برای بچه های کوچک مفید باشند.
 • پنیر خامه ای و کره کلسیم کمی دارند.
 • جایگزین هایی برای مصرف کلسیم از طریق منابع لبنی شامل تن ماهی، سبزیجات برگ دار، محصولات سویا و نوشیدنی های غنی شده با کلسیم، و غلات هستند.

6- از غذاهای خاصی اجتناب کنید.

هر چند که باید از غذا های چرب و شور دوری کنید ولی غذاهای سالمی هم وجود دارند که جلوی افزایش قد شما را می گیرند. باید یک رژیم متعادل را رعایت کنید و میزان مصرف سویا، گوجه و حبوبات را کم کنید.

 • بسیار مهم است که رژیم غذایی متعادلی را رعایت کنید تا اینکه این سه چهار غذا را مصرف نکنید.

7- مکمل های مولتی ویتامین مصرف کنید.

می توانید با خرید مولتی ویتامین ها و مصرف آن ها میزان مورد نیاز ویتامین های بدن تان را تامین کنید. می توانید مستقیما بر روی ویتامین D و زینک تمرکز کنید و این محصول ها را خریداری کنید. روغن کبد ماهی را بسیار راحت می توان یافت و منابع بی نظیری برای مصرف ویتامین D هستند و برای مفصل ها و استخوان هایتان عالی هستند.

 • مکمل های مضری همچون گلوکوزامین رشد را متوقف می کنند.
 • قبل از مصرف این مکمل ها با دکترتان صحبت کنید.

8- مراقب ادعاهای دروغین مکمل هایی که می گویند معجزه می کنند باشید.

ممکن است مکمل هایی به تورتان بخورند که ادعا می کنند قدتان را به طور معجزه آسایی یک شبه قدتان را بلند می کنند. ممکن است بعضی مکمل ها ادعا کنند که حاوی HGH هستند که همان هورمون رشد انسانی هستند. باید خیلی مراقب این مکمل ها باشید. هورمون HGH نمی تواند به صورت یک قرص مصرف شود و تنها باید با تجویز یک پزشک آن را مصرف کرد.

خوابیدن و ورزش کردن برای افزایش قد

افزایش قد

1- بیشتر بخوابید.

می دانستید تنها هنگامی که خواب هستید رشد می کنید؟ بدن شما هورمون HGH یا همان هورمون رشد انسانی را تنها زمانی که خواب هستید تولید می کند. این هورمون به شما کمک می کند که عضله هایتان رشد کند و باعث افزایش قد شود. پس اگر می خواهید قدتان به طور جدی بلند شود تا می توانید بخوابید.

 • کودکانی که در سن مدرسه رفتن هستند باید روزانه 10 الی 11 ساعت خواب داشته باشند.
 • نوجوانان و افرادی که زیر 18 سال دارند باید حداقل 9 تا 10 ساعت خواب داشته باشند.

2- ورزش کنید.

هر کاری که می کنید برای ورزش کردن زمان بگذارید. ورزش کردن برای رشد و سلامت عمومی تان ضروری است. اگر می خواهید در سنین نوجوانی تان قدتان بلند تر شود حتما ورزش کردن را در برنامه روزانه خودتان بگنجانید. هر ورزشی خوب است و ورزش خاصی برای افزایش قد وجود ندارد. اما انجام دادن ورزش هایی که شامل کشیدن و پریدن می شوند باعث می شود ستون فقرات تان کشیده تر بشود.

 • با بسکتبال بازی کردن، ورزش کششی را تمرین کنید.
 • با شنا کردن می توانید کتف و کمرتان را کشش دهید.
 • هیچ زمان مشخص و خاصی برای اینکه این تمرین را برای افزایش قد انجام دهید وجود ندارد. اما هر چقدر بیشتر این کار را انجام دهید بهتر است.
 • توصیه می شود کودکان و بزرگسالان یک ساعت در روز را باید ورزش کنند تا سالم بمانند. برای اینکه به خودتان شانس بیشتری برای افزایش قد بدهید سعی کنید از این میزان زمانی هم گذر کنید.

3- سعی کنید ورزش های کششی انجام دهید.

بعضی از تمرینات کششی به شما اجازه می دهند تا ستون فقرات تان را آزاد کنید و طرز ایستادن تان را اصلاح کنید. اگر اولین کاری که بعد از بلند شدن از خواب می کنید و آخرین کاری که در انتهای شب انجام می دهید تمرینات کششی هستند این کار می تواند به شما کمک کند تا صافتر بایستید و قدتان را بلندتر نشان دهید. تمرینات کششی که می توانید انجام بدهید شامل این ها هستند :

 • صاف بایستید و دستانتان را رو به آسمان بکشید. سپس به پایین خم بشوید و دستانتان را سمت انگشتان پایتان ببرید.
 • بر روی شکم تان دراز بکشید و دستانتان را در دو طرفتان داشته باشید سپس بر روی دستانتان فشار وارد کنید تا سینه تان را بالا ببرید و سرتان را به عقب برگردانید.
 • بر پشت دراز بکشید و دستانتان را دو طرف بدن تان قرار دهید سپس بر روی دستانتان فشار وارد کنید و شکم تان را از روی زمین بلند کنید و کمرتان را کش بدهید.

4- صبر کنید تا قدتان به طور طبیعی در طول زمان بلند تر شود.

اگر تمامی کارهایی که ذکر کردیم را انجام دادید، پس شما به بدنتان بهترین شانس را داده اید که بلندتر شود. هیچ کس به اندازه یک بازیکن بسکتبال یا یک مدل قد بلند نخواهد شد. قد بلند بودن همه چیز نیست پس یاد بگیرید بدن تان را دوست داشته باشید.

 • بعضی از افراد دیر به سن بلوغ می رسند و هنگامی که 17،18 یا بالاتر می شوند یک دفعه شروع به رشد ناگهانی می کنند.
 • اگر واقعا نگران هستید می توانید متخصص اطقال یا غددتان را ببینید. این شخص می تواند به شما اطلاعاتی در مورد اینکه چه پروسه های پزشکی هستند که می تواند به شما کمک کنند تا قد بلند تر شوید بدهد.

از قدتان بیشترین استفاده را بکنید.

افزایش قد

1- وضعیت خود را تنظیم کنید.

اگر هر کاری را انجام داده اید تا قد بلند تر شوید هنوز هم می توانید یک کارهایی را امتحان کنید تا قد بلند تر شوید. شما ممکن است متوجه نباشید طرز ایستادن ناصحیح می تواند در قد نهایی شما تاثیر گذار باشد. کج و کوله ایستادن، دادن سر و گردن تان به عقب و تحمیل کردن وزن تان بر روی یک پا می توانند از قد نهایی شما بکاهند.

 • با یک کتاب بر روی سرتان راه بروید تا به بدن تان یاد بدهید تا با یک ستون فقرات صاف صاف بایستد.
 • پاهایتان را به عرض شانه باز نکنید و آن ها را در امتداد بدن تان نگه دارید کمی شانه تان را به بالا نگه دارید و این کار نه تنها به قد شما اضافه خواهد کرد بلکه به شما اعتماد به نفس بیشتری خواهد داد.
 • عادت کنید تا صاف بنشینید و عضله های شکمتان را منقبض کنید.

2- موهایتان را کوتاه نگه دارید.

شاید فکر کنید موهای بلند قد شما را بلند تر نشان می دهند اما در واقع موی بلند توجه را از گردن تان دور می کند و باعث می شود قد کوتاه تر به نظر برسید. پس موهایتان را کوتاه نگه دارید. این مدل موها تاکید را بر پشت گردن شما خواهد گذاشت.

 • اگر گردن تان به حد کافی بلند است، این مدل موها بر روی صورت شما عالی به نطر خواهد رسید.

3- درست لباس بپوشید.

لباس هایی که تنگ هستند و خوب بر روی بدن تان می شینند باعث می شوند انحناهای بدن تان بسیار عالی نشان داده شوند. هنگامی که لباس های گشاد می پوشید فرم بدن تان به خوبی مشخص نیست و باعث می شوند که چاق تر به نظر برسید. شلوارهای جین تنگ باعث می شود پاهایتان بلندتر دیده شود و فرم آن ها کامل مشخص شود که توجه را بر روی پاهایتان به جای قدتان منحرف می کند.

 • در مورد دختران پوشیدن یک دامن اندازه باعث می شود میزان بلندی پاهایتان مشخص شود.

4- از رنگ های درست و الگوهای افقی استفاده کنید.

رنگ های درست همانند مشکی، سرمه ای و آبی سرمه ای باعث می شود بلندتر دیده شوید. این رنگ ها باعث می شوند تا بدن تان لاغر دیده شود و هم در مورد دختران و هم در مورد پسران کارساز هستند. هنگامی که هم در بالا تنه و هم در پایین تنه از این رنگ ها باعث می شود که بیشتر لاغرتر دیده شوید. به عنوان مثال پوشیدن لباس هایی با رنگ درست خط های افقی و قد مناسب.

 • در بانوان شلوار با خط های افقی بپوشید.
 • برای مردان پیرهنی با خط های نازک افقی می تواند کمک کننده باشد.
 • هر دو جنس باید از لباس هایی با خط های عمودی خودداری کنید که اثرات برعکس دارند.

5- پاشنه بلند یا کفش لژ دار بپوشید.

البته که این راهکار برای همه مناسب نیست اما پوشیدن یک کفش پاشنه بلند یا کفش لژ دار یک تغییر سریع ایجاد می کند. می توانید از پاشنه هایی با سانت کم تا پاشنه هایی خیلی بلند را امتحان کنید و بلافاصله به قدتان چند سانتی اضافه شود. با پوشیدن یک کفش پاشنه بلند مردم به جایی اینکه از پایین شما را نگاه کنند از بالا شما را نگاه می کنند. هنگامی که برای اولین بار شخصی را ملاقات می کنید اولین برخوردتان حتما قد شما نخواهد بود ولی چیزی جز ظواهر هم نخواهد بود.

 • راه رفتن در کفش های پاشنه بلند واقعا هنر می خواهد. زمان بگذارید تا در آن ها حس راحتی کنید.
 • راه رفتن در کفش های پاشنه بلند می تواند به پاهایتان آسیب بزند.
 • اگر کفش های پاشنه بلند تا به حال نمی پوشید. کفش های با لژ را امتحان کنید.
 • مردان هم می توانند از پاشنه های مخفی در کفش شان استفاده کنند تا قدشان را سریع تر بالا ببرد.
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید