نحوه باردار شدن یک زن

باردار شدن
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 20.5K

بارداری پدیده ای است پیچیده که عوامل بسیاری در آن دخیل است و فقط به داشتن رابطه جنسی بر نمی گردد. از تخمک گذاری، تلقیح و لقاح تخم و شروع رشد جنین، تا جای گیری جنین در حال رشد در رحم، این مسیر تا حاملگی موفق به عوامل بسیاری نیاز دارد تا به درستی جواب دهد. به نظر می رسد که این روند برای برخی از زنان، به سرعت اتفاق می افتد در حالی که برای دیگران ممکن است کمی طول بکشد. از هر ۱۰۰ زوجی که برای بچه دار شدن تلاش می کنند، ۸۰ تا ۹۰ زوج در طول یک سال باردار (آبستن) می شوند. بقیه شان بیشتر طول کشیده یا ممکن است برای باردار شدن به کمک نیاز داشته باشند. برای درک لقاح تخم و شروع رشد جنین و باردار شدن، شناخت اندام های جنسی زن و مرد و درک اینکه چرخه قاعدگی و پریود چگونه کار می کند، کمک خواهد کرد.

بهترین زمان برای باردار شدن

باردار شدن

اگر در طول یک یا چند روز بعد از تخمک گذاری (آزاد شدن تخمک از تخمدان) رابطه جنسی داشته باشید، احتمال بیشتری برای باردار شدن دارید. این معمولا حدود ۱۴ روز قبل از اولین روز پریود بعدی شما خواهد بود. تخمک حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از اینکه آزاد شد، زیست پذیر خواهد ماند.

 • برای شروع بارداری، تخمک و اسپرم باید در این زمان با یکدیگر ترکیب شوند. برای باردار شدن، داشتن رابطه جنسی هر چند روز احتمال اینکه تخمک (سلول نطفه) و تعداد بسیار زیادی از سلول های اسپرم در لوله رحم، جایی که لقاح معمولا در آن رخ می دهد، با یکدیگر تماس پیدا کنند را افزایش می دهد.
 • چرخه قاعدگی زنان از اولین روز پریود (روز اول) شمارش می شود. بعضی اوقات بعد از پریود، تخمک گذاری خواهد کرد و سپس حدود ۱۲ تا ۲۴ روز بعد از آن، پریود بعدی اش شروع خواهد شد. یک چرخه متوسط ۲۸ روز طول می کشد، اما چرخه های کوتاه تر و بلندتر نیز طبیعی خواهد بود.

اندام های جنسی مردان

آلت تناسلی مردان از بافتی قابل نعوظ ساخته شده است. این بافت مانند یک اسفنج عمل می کند و هنگامی که با خون پر می شود، سخت و راست می شود. مردان دو بیضه دارند، غده هایی که در آن اسپرم تولید و ذخیره می شود. این بیضه ها در کیسه ای از پوست قرار گرفته اند که در خارج از بدن آویزان می شود، کیسه ای به نام “کیسه بیضه“.

 • کیسه بیضه به نگهداری بیضه ها در یک دمای ثابت، درست زیر دمای بقیه بدن، کمک می کند. اسپرم باید محافظت شده و به طور معمول عمل کند. هنگامی که هوا گرم است، این کیسه آویزان شده و از بدن دور می شود تا بیضه ها را خنک نگه دارد. هنگامی که هوا سرد است، این کیسه جمع شده و به بدن نزدیک می شود تا بیضه ها را گرم نگه دارد.
 • دو لوله، به نام رگ وابران، اسپرم را از بیضه ها به پروستات و غده های دیگر حمل می کند. این غدد ترشحاتی اضافه می کنند که همراه با اسپرم تخلیه می شود – که به مجموع این ها آب منی گفته می شود. پیشاب راه (مجاری ادراری) لوله ای است که طول آلت تناسلی را از مثانه، از طریق غده پروستات به دهانه ای در نوک آلت طی می کند. آب منی از این لوله می گذرد تا دفع شود.

اندام های جنسی زنان

باردار شدن

سیستم تناسلی زنان شامل هر دوی اندام های داخلی و خارجی می شود. این اندام ها معمولا در ناحیه ای که به عنوان “ناحیه لگن” شناخته می شود، قرار دارد؛ بخشی از بدن زیر ناف (دکمه آخری پیراهن).

۱- اندام های خارجی بعنوان “فرج یا مادگی” شناخته می شوند. این اندام ها شامل دهانه واژن، لبه های درونی و بیرونی (لبه فرج) و کلیتوریس است.

۲- اندام های داخلی زنان عبارت اند از:

 • لگن خاصره: ساختار استخوانی اطراف ناحیه لگن که کودک هنگامی که متولد می شود، از آن می گذرد.
 • رحم یا زهدان: رحم اندازه و شکل یک گلابی کوچک برعکس است. از عضله ساخته شده و هنگامی که کودک رشد می کند، همراه با او رشد می کند.
 • لوله های رحم: این لوله ها از تخمدان تا رحم کشیده می شوند. تخمک ها از تخمدان ها آزاد شده و وارد لوله های رحم می شوند (که تخمک گذاری نامیده می شود) و اینجا جایی است که لقاح اتفاق می افتد. این اتفاق معمولا بیشتر ماه های زندگی یک زن، هنگامی که دچار قاعدگی می شود، اتفاق می افتد (اما نه وقتی که قرص مصرف می کند، حتی اگر هنوز هم دچار قاعدگی شود)
 • تخمدان ها: دو تخمدان وجود دارد، هر کدام به اندازه یک بادام و این ها هستند که تخمک یا “سلول نطفه ماده” را تولید می کنند.
 • گردن رحم: این اندام تنگه رحم است. به طور معمول تقریبا بسته است، تنها با دهانه ای کوچک که از طریق آن خون در پریود ماهانه عبور می کند. هنگام زایمان، دهانه رحم به منظور اینکه اجازه دهد کودک از رحم وارد واژن شود، گشاد می شود (باز می شود).
 • واژن: واژن لوله ای است که تقریبا ۳ اینچ (۸ سانتی متر) طول دارد و از دهانه رحم تا فرج یا مادگی، جایی که در بین پاها باز می شود، ادامه دارد. واژن بسیار مرتجع است، به طوری که می تواند به راحتی در اطراف آلت تناسلی مرد یا اطراف یک نوزاد هنگام تولد، کشیده شود.

قاعدگی (پریود)

باردار شدن

اکثر زنان هر ماه تخمک گذاری می کنند، هنگامی که تخمک از یکی از تخمدان ها آزاد می شود. گاهی اوقات، بیش از یک تخمک آزاد می شود، معمولا ظرف ۲۴ ساعت بعد از اولین تخمک. در همان زمان، پوشش رحم شروع به ضخیم شدن می کند و مخاط در دهانه رحم نازک تر می شود تا اسپرم بتواند در طول آن راحت تر حرکت کند. تخمک به آرامی شروع به حرکت کردن به انتهای لوله رحم می کند.

 • اگر اخیرا مقاربت جنسی با خروج منی توسط یک مرد انجام شده باشد، در لوله رحم است که بیشترین احتمال لقاح موفق اتفاق می افتد. حال پوشش رحم به اندازه کافی ضخیم است که تخمک بعد از لقاح در آن فرو نشانده شود.
 • اگر تخمک بارور نشده باشد، هنگام پریود همراه با پوشش رحم که آن هم جاری شده است، از بدن زن خارج می شود. تخمک به قدری کوچک است که به چشم غیر مسلح دیده نمی شود، مگر اینکه با میکروسکوپ بتوان آن را دید.

هورمون

باردار شدن

هورمون ها مواد شیمیایی هستند که در خون هر دوی زنان و مردان گردش می کند. آنها پیام هایی به قسمت های مختلف بدن منتقل می کنند، فعالیت های خاصی تنظیم کرده و باعث ایجاد تغییراتی خاص می شوند. در زنان، هورمون های جنسی، استروژن و پروژسترون، بسیاری از وقایع چرخه قاعدگی را کنترل می کنند؛ مانند آزاد سازی تخمک از تخمدان، ضخیم سازی پوشش رحم و پذیرش رحم برای جای گیری یک جنین.

 • آزمایش حاملگی این هورمون ها، را مخصوصا آنهایی که بعد از لقاح تخم ایجاد می شوند را اندازه گیری می کند.
 • در طول باردار شدن، میزان هورمون هایتان تغییر می کند. تا زمانی که آبستن شوید، مقدار استروژن و پروژسترون خون تان افزایش پیدا می کند. این امر باعث می شود که پوشش رحم ایجاد شود، خون برای رحم و سینه افزایش یابد و عضلات رحم شل می شوند تا جا برای رشد نوزاد وجود داشته باشد.

دختر خواهد شد یا پسر؟

باردار شدن

هم اسپرم مرد و هم تخمک زن هر دو در تعیین جنسیت کودک ایفای نقش می کنند. هر سلول طبیعی انسان شامل ۴۶ کروموزم (۲۳ جفت) است، به جز اسپرم مرد و تخمک زن. این ها شامل ۲۳ کروموزن هستند. هنگامی که اسپرمی تخمکی را بارور می کند، این ۲۳ کروموزم از جفت پدر با ۲۳ کروموزم مادر جفت می شوند، که در مجموع ۴۶ کروموزم تشکیل می دهند.

کروموزوم های X و Y

کروموزوم ها ساختارهای رشته ای شکلی هستند که از DNA ساخته می شوند، که هر کدام ژن انسان ها را حمل می کند. ژن ها ویژگی های ارثی نوزاد مانند رنگ مو و رنگ چشم، گروه خونی، قد و ساختار را تعیین می کنند.

 • یک تخمک بارور حاوی یک کروموزوم جنسی از مادر و یکی از پدرش است. کروموزوم جنسی از تخمک زن همیشه یکسان بوده و به عنوان کروموزوم X شناخته می شود. اما کروموزوم جنسی از اسپرم مرد ممکن است X یا Y باشد.
 • اگر تخمک توسط اسپرمی که حاوی کروموزم X است بارور شود، کودک دختر خواهد بود (XX). اگر اسپرم دارای کروموزوم Y باشد، کودک پسر خواهد بود (XY).

سبک زندگی سالم برای باردار شدن

باردار شدن

اگر تصمیم برای باردار شدن گرفته اید، شما و همسرتان باید مطمئن شوید که هر دویتان تا جای ممکن سالم هستید. این موضوع شامل خوردن یک رژیم غذایی متعادل سالم، توقف کشیدن سیگار و برای زنان، مصرف مکمل اسید فولیک است.

 • همچنین باید در مورد خطرات الکل در دوران بارداری بدانید. درخواست توصیه های سلامت از یک متخصص سلامت، به آماده شدن شما برای باردار شدن کمک خواهد کرد.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید