راه های پیشگیری از عفونت های قارچی

عفونت های قارچی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.62K

ابتلا به عفونت های قارچی بسیار متداول است و همچنین این دسته از عفونت ها به سختی درمان می شوند. بهترین روش برای محافظت در برابر عفونت های قارچی، تلاش برای پیشگیری از آن هاست. اگر عفونت های قارچی شما پس از درمان باز ظاهر می شوند و یا اگر در حال حاضر عفونت قارچی دارید که نگران انتشار دادن آن هستید، با پزشک مشورت کنید. اگر می خواهید بدانید که چگونه از خود و دیگران در برابر این دسته از عفونت ها محافظت کنید، کار های ساده ی زیادی وجود دارد که شما می توانید برای جلوگیری از انتشار عفونت های قارچی انجام دهید.

جلوگیری از انتشار عفونت های قارچی

۱- دست های خود را زود به زود بشویید

عفونت های قارچی

شستشوی مکرر دست ها یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از انتشار عفونت های قارچی است. اطمینان حاصل کنید که دست هایتان را پس از لمس کردن عفونت قارچی تان (حتی اگر احتمال می دهید که ممکن است آن را لمس کرده باشید)، یا پس از تماس با اشیاء و سطوحی که احتمال می دهید آلوده باشند، بشویید. به عنوان مثال، اگر از تجهیزات ورزشی باشگاه بدن سازی استفاده می کنید، پس از اتمام کارتان بلافاصله دست هایتان را بشویید.

۲- از مکان های عمومی اجتناب کنید

اگر عفونت قارچی دارید، باید از مکان هایی در آن ها بیشتر احتمال دارد عفونت خود را به دیگران انتشار دهید، دور بمانید. به عنوان مثال، اگر به باشگاه مراجعه کنید یا در یک استخر عمومی شنا کنید، احتمال این که شما در چنین محیط هایی عفونت قارچی خود را به دیگران انتشار دهید، بالاست. تمامی عفونت های قارچی از طریق تماس انتشار می یابند. اگر عفونت قارچی دارید، از رفتن به یک مکان عمومی که احتمال می دهید در آن عفونت شما به دیگران هم انتشار یابد، اجتناب کنید.

 • قبل از درمان کامل عفونت تان، از رفتن به باشگاه ها، استخرهای عمومی و حمام های عمومی خودداری کنید.

۳- هر کجا که می روید، کفش بپوشید

عفونت های قارچی

پا برهنه راه رفتن احتمال ابتلای شما به عفونت های قارچی را افزایش می دهد، بنابراین پوشیدن کفش، یک روش خوب برای محافظت از خود در برابر این دسته از عفونت ها است. اگر روی پاهایتان عفونت قارچی داشته باشید، پا برهنه راه رفتن، احتمال این که عفونت خود را انتشار دهید را افزایش می دهد.

 • اطمینان حاصل کنید که هیچ وقت در مکان های عمومی پاهایتان بدون پوشش نماند، به خصوص در مکان هایی مانند اتاق های رختکن که در آن ها احتمال پا برهنه بودن افراد بیشتر است.

۴- اگر یک عفونت قارچی دارید، به سرپرست خود در محل کارتان این موضوع را اطلاع دهید

عفونت های قارچی

در بعضی از مشاغل تماس فیزیکی زیاد با افراد اجتناب ناپذیر است، که این باعث می شود احتمال این که شما عفونت قارچی تان را به دیگر افراد انتشار دهید، بالا رود. اگر شغل شما شغلی است که شما در آن ناچار به ارتباط مستقیم با دیگران هستید، برای مثال شغل پرستاری، اگر به یک عفونت قارچی مبتلا شدید، باید حتما به سرپرست خود این موضوع را اطلاع دهید.

۵- از وسایل شخصی خودتان استفاده کنید

عفونت های قارچی

چه شما عفونت قارچی داشته باشید، چه نداشته باشید، از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی تان با دیگر افراد اجتناب کنید. از آنجا که عفونت های قارچی از طریق تماس گسترش می یابند، به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی تان با افراد دیگر، باعث افزایش خطر انتشار هاگ های قارچی می شود. اگر چه ممکن است فکر کنید به اشتراک گذاشتن چیزی با دیگر افراد عمل نیکوکارانه ای باشد، از انجام این کار اجتناب کنید تا خطر ابتلایتان به عفونت قارچی و خطر انتشار دادن آن کاهش یابد.

 • از به اشتراک گذاشتن لوازم شخصی از جمله لباس، حوله، کفش، جوراب، آرایش، دئودورانت و یا هر گونه لوازم آرایشی بهداشتی و لباس با دیگران اجتناب کنید.

۶- در صورتی که عفونت قارچی دارید، ناحیه عفونی را پانسمان کنید

عفونت های قارچی

اگر بر روی بدنتان عفونت قارچی دارید، قبل از رفتن به مکان های عمومی، آن را پانسمان کنید. تماس تصادفی منطقه آلوده با دیگر افراد یا اشیا ممکن است باعث انتشار عفونت قارچی شود. تا زمانی که عفونت قارچی شما به طور کامل درمان نشده است، هنگام رفتن به مکان های عمومی آن را پانسمان کنید.

در صورت مبتلا شدن فرزندتان به عفونت قارچی، نیازی نیست که آن ها را در خانه نگه دارید و اجازه ندهید به مدرسه بروند. با این حال، لازم است عفونت قارچی آن ها را پانسمان کنید و به مدرسه این موضوع را اطلاع بدهید.

 • ناحیه عفونی را خیلی محکم پانسمان نکنید. برای درمان هر چه موثرتر و بهتر عفونت قارچی، باید ناحیه عفونی خشک و خنک بماند و تا جایی که ممکن است کمتر عرق کند.

پیشگیری از پای ورزشکار

۱- فقط از حوله، کفش و جوراب خودتان استفاده کنید

عفونت های قارچی

به اشتراک گذاشتن حوله، کفش و جوراب با دیگران می تواند خطر انتشار پای ورزشکار به دیگران و خطر مبتلا شدن خودتان را افزایش دهد. اطمینان حاصل کنید که تنها از حوله جوراب و کفش خودتان استفاده می کنید. این اقلام را از دیگران قرض نگیرید و به دیگران قرض ندهید.

۲- جوراب و ملحفه هایتان را هر روز عوض کنید

عفونت های قارچی

قارچ عامل بیماری پای ورزشکار می تواند روی ملحفه و جوراب شما بماند، تولید مثل کند و انتشار پیدا کند. برای جلوگیری از انتشار این بیماری از یک پا به پای دیگر و جلوگیری از بدتر شدن وضعیت آن، تا زمان بهبودی کامل بیماری، ملحفه های خود را هر روز عوض کنید و همچنین جوراب هایتان را نیز هر روز عوض کنید.

 • شما همچنین باید در صورت عرق کردن پاهایتان نیز جوراب هایتان را عوض کنید زیرا عرق کردن پاها باعث رشد و انتشار بیماری پای ورزشکار می شود.

۳- پاهای خود را خشک نگه دارید

عفونت های قارچی

پای ورزشکار در محیط مرطوب و نمناک رشد می کند. با خشک نگه داشتن پاهایتان، می توانید احتمال مبتلا شدنتان به پای ورزشکار را کاهش دهید. در ادامه به برخی از کار هایی که می توانید برای خشک نگه داشتن پاهایتان و پیشگیری از پای ورزشکار انجام دهید اشاره شده است:

 • اگر در منزل هستید و افرادی که با شما زندگی می کنند مبتلا به پای ورزشکار یا هر گونه عفونت قارچی دیگری نیستند، می توانید در منزل پابرهنه باشید تا پای خود را خنک و خشک نگه دارید.
 • اگر پای شما عرق کرد و جوراب هایتان خیس و مرطوب شدند، در اسرع وقت جوراب هایتان را عوض کنید.
 • همیشه پس از شستشو، پاهایتان را خشک کنید.

۴- بیشتر از یک جفت کفش داشته باشید

عفونت های قارچی

سعی کنید هر روز یک جفت کفش متفاوت بپوشید تا کفش هایتان زمان کافی برای خشک شدن داشته باشند. شما همچنین می توانید جهت کاهش رطوبت، پودر تالک در کفش خود بپاشید.

 • کفش هایی را انتخاب کنید که در آن ها به پاهای شما هوا بخورد. این گونه کفش ها به شما کمک خواهند کرد که پاهای خود را خشک نگه دارید و خطر ابتلایتان به پای ورزشکار را کاهش دهید.
 • کفش را از دیگران قرض نگیرید و به دیگران قرض ندهید. به اشتراک گذاشتن کفش ها باعث می شود خطر ابتلا به پای ورزشکار و انتشار آن افزایش یابد.
 • از پوشیدن کفش هایی که بیش از حد تنگ هستند اجتناب کنید، زیرا این گونه کفش ها باعث افزایش میزان تعریق پا می شوند.

۵- در مکان های عمومی، کفش های خود را در نیاورید

عفونت های قارچی

اگر در یک مکان عمومی بودید، باید حتما پاهای شما در این گونه مکان ها پوشش مناسب داشته باشند. پا برهنه بودن در مکان های عمومی خطر ابتلای شما به پای ورزشکار و دیگر بیماری ها را افزایش می دهد.

 • اگر از حمام عمومی استفاده می کنید، همیشه در حمام سندل یا دمپایی به پایتان داشته باشید.
 • همیشه در باشگاه بدنسازی کفش به پایتان داشته باشید.
 • اگر به استخر عمومی می روید، کفش های آب به پایتان داشته باشید.
 • در صورتی که هیچکس در خانه شما پای ورزشکار نداشته باشد، می توانید در خانه پابرهنه باشید.

۶- از پاهای خود مراقبت کنید

عفونت های قارچی

بخش قابل توجهی از جلوگیری از پای ورزشکار، خشک، خنک و تمیز نگه داشتن پاها است. برای این کار، شما می توانید از انواع مختلف پودر برای پایتان استفاده کنید. خشک نگه داشتن پا می تواند به پیشگیری از پای ورزشکار کمک کند.

 • پودرهای ضد قارچی پای شما را خنک نگه می دارند و از پای ورزشکار پیشگیری می کنند.
 • پودر تالک از چروک پا و تعریق آن جلوگیری می کند و از پای ورزشکار پیشگیری می کند.

پیشگیری از قارچ ناخن

۱- هنگام رفتن به یک سالن زیبایی از خود در مقابل قارچ های ناخن محافظت کنید

عفونت های قارچی

سالن های زیبایی معتبر برای محافظت از مشتریان و کارکنان خود از عفونت های پوستی، از شیوه های بهداشتی مناسب استفاده می کنند، اما ممکن است شما در یک سالن معتبر هم عفونت بگیرید. برخی از نکاتی که در هنگام مانیکور و یا پدیکور کردن ناخن هایتان باید به آن ها دقت کنید در زیر آمده است:

 • اطمینان حاصل کنید که سالن زیبایی که به آن می روید، مجوز وزارت بهداشت دارد.
 • درباره اینکه آن سالن زیبایی چگونه ابزارش را تمیز می کند سوال کنید. این ابزارها باید با گرمایش و توسط اتوکلاو پاکسازی شوند تا همه میکروب ها و باکتری ها از بین بروند. روش های دیگر به اندازه این روش موثر نیستند.
 • اگر می دانید که به قارچ ناخن مبتلا هستید، هرگز ناخن های خود را مانیکور یا پدیکور نکنید زیرا ممکن است این بیماری را به تکنسین ناخن نیز انتشار دهید.
 • به تکنسین ناخن بگویید که به گوشه های ناخن شما کاری نداشته باشد و به آن ها سوهان نزند زیرا این کار باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت می شود.
 • دست هایتان را قبل از مانیکور بشویید و درخواست کنید که تکنسین ناخن هم همین کار را انجام دهد. تکنسین ناخن همچنین باید دستکش نیز پوشیده باشد.
 • در صورتی که سالن زیبایی مورد نظر این خدمات را ارائه می داد، برای حمام گرداب، یک لاینر درخواست کنید.

۲- نکات بهداشتی را به خوبی رعایت کنید

عفونت های قارچی

با به خوبی رعایت کردن نکات بهداشتی ممکن است بتوانید از قارچ ناخن جلوگیری کنید. خشک نگه داشتن دست ها و پاها، یک روش ساده برای جلوگیری از مبتلا شدن به قارچ ناخن است.

 • ناخن های خود را کوتاه و خشک نگه دارید.
 • دست ها و پاهایتان را به صورت منظم بشویید.
 • اگر قارچ ناخن دارید، پس از دست زدن به ناخن هایتان، از تماس با هر چیزی خودداری کنید، زیرا این کار ممکن است قارچ را انتشار دهد.

۳- از پاهایتان به خوبی مراقبت کنید

عفونت های قارچی

پا ها اغلب به دلیل شرایطی که در آن قرار دارند، خطر ابتلایشان به قارچ ناخن از دست ها بیشتر است. کفش و جوراب باعث گرم و مرطوب شدن محیط پاها می شود، که این شرایط محیطی برای رشد قارچ ناخن مساعد است. برخی از کارهایی که باید برای پیشگیری از قارچ ناخن انجام دهید در زیر آمده است:

 • کفش هایی که در آن ها امکان جریان هوا وجود دارد، بپوشید.
 • جوراب هایی که پاهایتان در آن عرق می کنند، نپوشید. جوراب های بامبو یا پلی پروپیلن بپوشید و جوراب های پنبه ای نپوشید.
 • جوراب های خود را زود به زود عوض کنید.
 • کفش و جوراب را به کسی قرض ندهید و از کسی قرض نگیرید.
 • هر روز یک جفت کفش نپوشید و سعی کنید در روز های مختلف کفش های مختلف بپوشید.
 • جوراب های خود را در آب داغ یا ولرم، با مواد شوینده بشویید.

۴- از ناخن هایتان مراقبت کنید

عفونت های قارچی

ناخن های آسیب دیده و ضرب دیده شرایط مناسب را برای رشد قارچ ناخن، فراهم می کنند. با مراقبت از ناخن هایتان و جلوگیری از هرگونه مجروحیت در این ناحیه، می توانید از هر گونه عفونت احتمالی جلوگیری کنید.

 • ناخن های خود را نجوید.
 • به هر گونه زخم یا آسیب در ناحیه ناخن و اطراف آن در اولین فرصت رسیدگی کنید.

۵- سعی کنید استفاده تان را از لاک محدود کنید

عفونت های قارچی

استفاده از لاک یا ناخن مصنوعی، خطر ابتلا به عفونت قارچی را افزایش می دهد. لاک زدن به ناخن ها ممکن است باعث وارد شدن رطوبت و هاگ های قارچ به زیر ناخن و در نتیجه باعث بروز عفونت شود. سعی کنید برای کم کردن خطر ابتلایتان به عفونت، استفاده تان از لاک ناخن را محدود کنید.

 • اگر قارچ ناخن دارید، سعی نکنید آن را با لاک بپوشانید. این کار تنها عفونت را بدتر خواهد کرد.

پیشگیری از عفونت های مخمری

۱- هنگام برقرار کردن رابطه جنسی دهانی از تجهیزات حفاظتی مناسب استفاده کنید

عفونت های قارچی

مقاربت واژینال عفونت های مخمری را از یک طرف به یک دیگر انتشار نمی دهد، اما دهان و دندان می توانند منجر به بروز عفونت های مخمری شوند. زنان پس از دریافت رابطه جنسی دهانی به علت مخمر موجود در بزاق ممکن است به عفونت های مخمری مبتلا شوند.

 • برای کاهش این خطر، در هنگام رابطه جنسی دهانی، از پوشش پلاستیکی یا سد دندان استفاده کنید.

۲- لباس های زیر گشاد و طبیعی بپوشید

لباس های زیر تنگ و ساخته شده از فیبرهای مصنوعی احتمال بروز عفونت های مخمری را بالا می برند. برای کاهش این احتمال، فقط لباس های زیر گشاد و ساخته شده از الیاف طبیعی بپوشید. به عنوان مثال، یک شورت گشاد پنبه ای به یک شورت تنگ پلی استری قابل ترجیح است.

 • لباس زیرتان را با آب گرم و صابون شستشو دهید زیرا شستن با آب سرد به هیچ عنوان مخمر ها را از بین نمی برد.
 • جوراب شلواری نپوشید. جوراب شلواری خطر ابتلا به عفونت های مخمری را افزایش می دهد.

۳- در صورتی که شورت یا شلوار شما خیس شد، آن را تعویض کنید

عفونت های قارچی

رطوبت خطر ابتلا به عفونت مخمری را افزایش می دهد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که ناحیه اطراف واژن خود را خشک نگه دارید. اگر لباس های شما مرطوب شدند، به عنوان مثال بعد از تمرین یا شنا، آن ها را تعویض کنید و لباس زیر و لباس های خشک بپوشید.

۴- خود را از جلو به عقب پاک کنید

زنان جهت پیشگیری از عفونت های مخمری باید واژن خود را از جلو به عقب پاک کنند. پاک کردن از جلو به عقب باعث می شود احتمال انتشار باکتری از مقعد به واژن کاهش یابد و از عفونت های مخمری جلوگیری شود.

۵- استرس خود را مدیریت کنید

عفونت های قارچی

استرس می تواند احتمال بروز عفونت مخمری را افزایش دهد، بنابراین مطمئن شوید که میزان استرس خود را کاهش دهید. ورزش منظم، داشتن خواب کافی و استفاده از تکنیک های آرام بخش می توانند به شما برای مدیریت سطح استرس تان کمک کنند.

 • برخی از تکنیک های مناسب رفع استرس عبارتند از یوگا، تنفس عمیق و مدیتیشن.

پیشگیری از کچلی

۱- عوامل خطر را شناسایی کنید

عفونت های قارچی

کچلی خیلی متداول نیست و بزرگترین عامل خطر در مبتلا شدن به آن، تماس با افراد یا حیواناتی است که آلوده هستند. کچلی ممکن است هم انسان و هم حیوانات را آلوده کند. از آنجا که کچلی با تماس انتشار می یابد، اگر فرد یا حیوانی که به این بیماری مبتلاست را لمس کنید، احتمال دارد شما نیز به این بیماری مبتلا شوید. کچلی در کودکان مدرسه ای متداول است، زیرا انتشار این بیماری معمولا در مدارس و مهد کودک ها اتفاق میفتد.

 • فقط حیوانات خانگی که می شناسید را لمس کنید و هر چند وقت یکبار سطح پوست آنها را برای کچلی بررسی کنید.
 • حیوانات وحشی یا فراری را لمس نکنید زیرا ممکن است بسیاری از بیماری ها، از جمله کرم کرونری از آن ها به شما انتشار یابد.
 • سطح پوست حیوانات خانگی خود را برای کچلی بررسی کنید. کچلی معمولا به شکل یک ناحیه کوچک بدون مو با پوست قرمز است.
 • گاهی اوقات حیوان خانگی شما ممکن است هیچ یک از این نشانه ها را نداشته باشد ولی حامل این بیماری باشد، پس همیشه دست هایتان را پس از لمس کردن حیوانات بشویید.
 • در صورتی که احتمال می دهید حیوان خانگی شما به کچلی مبتلا باشد، از دامپزشک خود بخواهید که حیوان خانگی تان را برای کچلی معاینه کند.

۲- موی خود را به طور منظم، با شامپو بشویید

زیرا در صورتی که کچلی بر روی پوست سر شما بروز کند، درمان آن سخت خواهد بود. یک روش ساده برای جلوگیری از بروز کچلی روی پوست سر، این است که به طور منظم، یک روز در میان مویتان را با شامپو بشویید.

 • با تمیز نگه داشتن پوست سر، می توانید احتمال بروز کچلی را کاهش دهید.
 • با ماساژ دادن پوست کله تان سرتان را به خوبی بشویید.
 • از به اشتراک گذاشتن هر گونه کلاه و لوازم آرایشی بهداشتی مو با افراد دیگر اجتناب کنید.
 • اگر سر شما شوره دارد، از شامپو ضد شوره استفاده کنید.
 • در حالی که برخی افراد می توانند هر روز سر خود را با شامپو بشویند و این کار برایشان باعث بروز مشکلی نمی شود، برای بسیاری از افراد این کار پوست سر را خشک می کند و احتمال بروز شوره و عفونت را افزایش می دهد. ممکن است فکر کنید هر روز حمام کردن بهتر است، اما اگر پوست سرتان خشک است از این کار اجتناب کنید.

۳- منظم و زود به زود حمام کنید

عفونت های قارچی

کچلی از طریق تماس گسترش می یابد و بسیار مسری است. با شستشوی بدن با صابون و آب می توانید هر گونه هاگ قارچی موجود بر روی سطح بدن تان را را از بین ببرید. با تمیز ماندن می توانید احتمال مبتلا شدن تان به کچلی را کاهش دهید.

 • به طور مرتب دوش بگیرید و تمام بدن تان را بشویید.
 • دست هایتان را در طول روز بشویید و آنها را تمیز نگه دارید.
 • هر زمان که حمام رفتید یا قسمتی از بدن تان را شستید، بعد از تمام شدن کارتان خود را به طور کامل خشک کنید.

۴- دست هایتان را از ناحیه عفونی دور نگه دارید

عفونت های قارچی

منطقه آلوده را نخارانید و به آن دست نزنید. اگر چه ممکن است وسوسه شوید که ناحیه عفونی را بخارانید، باید از انجام این کار اجتناب کنید. خارش ناحیه می تواند منجر به گسترش آن به قسمت های دیگر بدن یا حتی انتشار بیماری به افراد دیگر شود. با نخاراندن ناحیه عفونی به بهبود آن کمک کنید.

 • از دادن وسایل شخصی، مانند لباس یا برس مو، به دیگر افراد خودداری کنید.
 • دست هایتان را پس از لمس ناحیه عفونی بشویید زیرا در صورت دست زدن به ناحیه عفونی و سپس دست زدن به یک فرد دیگر ممکن است عفونت را انتشار دهید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید