ماساژ پا و فواید شگفت انگیز آن برای درمان دردها

ماساژ پا
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 10.4K

هیچ راهی بهتر از یک ماساژ خوب برای درمان پاهای دردناک یک دوست یا کسی که دوستش داریم وجود ندارد. در اینجا چند روش برای ماساژ پا ارائه می شود که هر کسی می تواند از آن لذت ببرد.شما در این مقاله آموزش ماساژ پا و فواید شگفت انگیز آن برای درمان دردها را خواهید خواند.

ماساژ پا، پاشنه پا، پا و انگشتان پا

۱- شخص مورد نظر را در حالت مناسب قرار دهید

فرد را در حالت تاق باز قرار دهید، بدین ترتیب که بر روی پشت بخوابد در حالیکه سرش رو به بالاست ، سپس اجازه دهید لباسها و جورابهایش را در آورد. در طول زمان ماساژ فرد مورد نظر روی شکم میچرخد تا به شما اجازه دهد حرکات گوناگون را بر روی پاها و زانوهایش انجام دهید.

۲- قسمت هایی از پا را که در حال استراحت است با حوله بپوشانید

این امر از آلوده شدن قسمتی که بر روی آن کار میکنید به کرم و روغن ماساژ جلوگیری میکند.

۳- پاها را حمام کنید

ماساژ پا

اجازه دهید پاها در یک وان آب گرم یا داغ برای بیش از ده دقیقه غوطه ور شوند

 • در صورت لزوم روغن های حاوی اسانس معطر یا ژل های کف کننده به آب اضافه کنید.
 • پاها را بعد از خیس شدن به آرامی مالش دهید تا هر گونه آلودگی را رفع کنید . این کار شما به آرامش شخص مورد نظر کمک میکند.
 • بعد از اتمام کار پاها را با یک حوله خشک کنید.

۴- برای کار یک کرم، روغن یا لوسیون انتخاب کنید

کرم ها میتواند در لایه ضخیم تری نسبت به لوسیون ها مورد استفاده قرار بگیرند و برای ماساژپا بهتر عمل میکنند . روغنها برای نرم کردن پینه های خشن زیر پا بکار میروند.

 • شما میتوانید روغنها و کرم هایی که جهت ماساژ پا بکار میروند را از فروشگاههای محصولات زیبایی خریداری کنید.
 • کرم ها و روغنهای ترکیبی منحصر به فرد خود را برای ماساژ پا بسازید. رایحه هایی را که دوست دارید با هم ترکیب کنید ، برخی ترکیبات محبوب لیمو و اکالیپتوس ، اسطوخودوس یا لیمو و وانیل هستند.

۵- کرم یا روغن را گرم کنید

این کار به شخصی که ماساژ پا را دریافت میکند کمک میکند که احساس آرامش بیشتری کند.

آزمون روش-۱

برخی از روش هایی که بوسیله آنها شما می توانید حمام کردن پاها را برای شخصی که او را ماساژ پا میدهید راحت تر و آرامش بخش تر کنید چیست ؟

 • مقداری اسانس روغنی یا ژل کف کننده به آب حمام اضافه کنید.
 • کرم ها، روغنها و اسانسهای روغنی را برای ساختن ترکیب منحصر به فرد خود با هم ترکیب میکنید.
 • روغنها و کرم هایی را که مورد استفاده قرار میدهید ابتدا گرم میکنید.
 • همه موارد بالا

ماساژ پا را اساسی انجام دهید

۱- کف پا را با هر دو دست نگه دارید

بالای پا را ماساژ دهید ، به آرامی کار خود را به سمت پایین و کف پا ادامه دهید. هر چه به کف پا نزدیکتر میشوید میزان فشار را افزایش دهید . جهت ماساژ پا را معکوس کنید و به آرامی از کف پا به سمت بالای پا بروید و مانند آنچه که قبلا انجام دادید این بار فشار را کاهش دهید .

۲- پاشنه پا را ماساژ دهید

برای این کار از شست خود استفاده کنید ، روی پاشنه با فشار متوسط به زیاد دایره های کوچک یسازید . این کار را در تمام قسمت پاشنه انجام دهید . این عملیات را بر روی تمامی قسمت های برجسته پنجه و انگشتهای پا هم انجام دهید.

۳- حرکات مالشی متقاطع بر روی پاشنه های پا انجام دهید

این بدان معنی است که شما از شست های خود برای ماساژ دادن پاشنه به سمت بالا و پایین استفاده میکنید . هنگامی که یک شست به سمت بالا فشار می آورد شست دیگر به سمت پایین فشار می آورد.

۴- اطراف استخوان قوزک پا را ماساژ دهید

از هر دو دست در یک جهت برای ماساژ دادن اطراف استخوان قوزک پا استفاده کنید و به آرامی با انگشتان خود روی استخوان قوزک پا را مالش دهید.

۵- از مشت خود برای ماساژ قوس پا استفاده کنید

دست خود را به شکل مشت گره کنید ، از قسمت بالای انگشتها برای ایجاد فشار بر روی قوس پا استفاده کنید . دستان مشت کرده خود را برای ماساژ پوست به آرامی جلو و عقب ببرید.

۶- ماساژ پنجه پا

برای هر یک از پنجه ها جداگانه وقت بگذارید.

 • هر یک از پنجه ها را به آرامی بکشید . این کار ممکن است باعث شود مفصل ها صدا دهند. در صورتی که شخص احساس ناراحتی نمیکند ، این کار را بر روی هر دو پنجه پا انجام دهید.
 • انگشت اشاره خود را در فاصله بین هر یک از پنجه ها بلغزانید. زمانی را صرف جلو و عقب بردن آن کنید و با انگشت اشاره و شست خودهر یک از پنجه ها را ماساژ دهید.
 • به آرامی همه پنج انگشت هر یک از پنجه ها را هم زمان ماساژ دهید ، در حالیکه مقدار کمی روغن ماساژ یا کرم بین هر یک از آنها میمالید.

آزمون روش-۲

کدامیک از تکنیک های ماساژ زیر درست و موثرتر است؟

 • از پاشنه کف دست خود برای ماساژ پاشنه پای ماساژ گیرنده استفاده کنید.
 • برای ماساژ استخوان مچ پا از مشت خود استفاده کنید.
 • از پاشنه کف دست برای ماساژ قوس پا استفاده کنید.
 • با انگشتان خود هر یک از پنجه ها را به آرامی بکشد.

تسلط بر روش های دیگر ماساژ پا

۱- از حرکات شیر دوشی استفاده کنید

برای انجام این روش ، پا را با دو دست نگه دارید و ده بار آرام و محکم به یک سمت و ده بار به سمت دیگر بکشید. هنگامی که این کار را انجام میدهید تصور کنید که حرکات کششی شیر دوشی گاو را انجام میدهید.

۲- از روش ماساژ هندی استفاده کنید

کف پا را با دو انگشت شست در حالیکه آنها را در مرکز قوس پا قرار داده اید ، نگه دارید. دستهای خود را به عقب و جلو ببرید مانند حالتی که یک حوله خیس را می چلانید. هنگام انجام این روش اجازه دهید پا حرکات زیادی داشته باشد.

۳- ماساژ پتریسج را روی تاندون آشیل و قسمت های پایین تر پا انجام دهید

پتریسج نوعی از ماساژ است که شامل بلند کردن و فشردن ماهیچه ها جهت تحریک کردن آنها می باشد.

 • از قسمت عقب پاشنه و مچ پا اطراف تاندون آشیل شروع کنید ، از یک دست برای فشردن و کشیدن پا به آرامی استفاده کنید . به آرامی شروع کنید ، اما به تدریج میزان فشار و سرعت کار خود را افزایش دهید.
 • با فشار دادن ماهیچه ها در تاندون آشیل شروع کنیدو کار خود را به سمت پنجه ادامه دهید. انجام این کار ماهیچه های پا را قوی میکند و به دفع سموم کمک میکند.
 • کار خود را به آرامی به سمت بالا و ماهیچه ساق پا ادامه دهید . ماهیچه های این قسمت به ماهیچه های قبلی متصل هستند و استفاده از ماساژ پتریسج در این ناحیه می تواند به آرام شدن بیشتر پا کمک کند.

۴- عضلات بلند پا را ماساژ دهید

عضلات بلند از نزدیکی تاندون آشیل آغاز می شود و به زانو ختم می شود و با حرکات عضلات در پا در ارتباط است.

 • از دوست خود بخواهید پاهای خود را به صورت عمودی و راست نگه دارد ، و از ساعد خود برای ایجاد فشار بر روی پا و به سمت پایین استفاه کنید . به آرامی بازوی خود را حرکت دهید در حالیکه از آرنج برای ایجاد فشار بیشتر بر روی پا استفاده میکنید.
 • در حالیکه دوست شما دراز کشیده پاهای او را با یک دست از ناحیه پاشنه بگیرید ، در حالیکه پاها به ساعد شما رسیده همه پا را به سمت زانو هل دهید ، ابتدا از فشار کم استفاده کنید سپس به تدریج بر میزان فشار بیفزایید.

۵- چرخش مچ پا را انجام دهید

پا را بالا نگه دارید و از یک دست برای چرخش پا حول مچ استفاده کنید . پا را برای مدت ده بار به شکل دایره وار در یک جهت ، و سپس ده بار در جهت مخالف حرکت دهید. مفاصل مچ پا ممکن است صدا بدهد اما اگر این مساله سبب ایجاد ناراحتی و درد در شخص نشود نیاز نیست که کار خود را متوقف کنید.

۶- ماساژ پا را با استفاده از یک ماساژور الکتریکی انجام دهید

چیزهای مورد نیاز را اضافه کنید ( دستورالعمل سازنده را ببینید) و همچنین کمی نمک سولفات منیزیوم و روغن آب گرم در دستگاه ماساژور بریزید. پاها را برای مدت بیست دقیقه در دستگاه بگذارید . به طرز فوق العاده ای در پاهای  خود احساس شادابی خواهید کرد. ماساژ پا های بخوبی تمیز شده خود را با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده پایان دهید.

آزمون روش-۳

درست یا غلط : ماساژ عضلات بلند ، بین زانو و آشیل پاشنه ، بخش قابل قبول ماساژ پا است

 • درست: این عضلات در ارتباط با حرکات ماهیچه های پا هستندو به مقداری علاقه و توجه نیاز دارند
 • غلط: این بر روی عضلات ساق پا عمل میکند . ماساژ پا باید بر روی پا به تنهایی تمرکزکند

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید