روش صحیح استفاده از کاندوم زنانه

کاندوم زنانه
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 5.15K

کاندوم زنانه وسیله ای برای پیشگیری از بارداری است که همانند سدی مانع از ورود اسپرم به رحم می گردد، و مانع از بروز بارداری و یا انتقال بیماری های مقاربتی می شود. کاندوم زنانه کیسه ای نرم است که در هر طرف دارای یک حلقه می باشد. یکی از حلقه ها وارد واژن شده تا کاندوم را در محل نگاه دارد. حلقه ای که در دهانه باز کاندوم قرار دارد در بیرون واژن باقی می ماند. حلقه بیرونی تر کمک می کند تا کاندوم در محل بماند، همچنین برای برداشتن کاندوم نیز از آن استفاده می شود.

شما همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله های مواردی که قبل از خرید کاندوم باید بدانیم، چگونه با کاندوم جا مانده در واژن برخورد کنیم؟ و نحوه خارج کردن انواع کاندوم که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، مراجعه کنید.

استفاده از کاندوم زنانه

کاندوم

چرا از کاندوم زنانه استفاده می شود؟

کاندوم زنانه برای پیشگیری از بارداری موثر است. از جمله مزیت های این نوع از کاندوم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کاندوم زنانه در پیشگیری از بارداری موثر واقع می شود.
 2. کاندوم زنانه مانع از انتقال بیماری های مقاربتی می شود.
 3. کاندوم زنانه را می توان بدون نسخه پزشک تهیه کرد.
 4. کاندوم زنانه تا 8 ساعت قبل از رابطه جنسی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
 5. کاندوم زنانه به ندرت سبب بروز آلرژی می شود و احتمال بروز عوارض جانبی آن اندک می باشد.

به خاطر داشته باشید استفاده از کاندوم زنانه برای همه مناسب نیست. در موارد زیر بهتر است گزینه های دیگری را برای کنترل بارداری در نظر داشته باشید:

 1. آلرژی به پلی اورتان و یا لاتکس سنتتیک
 2. در صورت وجود احتمال بارداری پر خطر
 3. در صورتی که با نحوه ورود کاندوم راحت نباشید.
 4. ابتلا به ناهنجاری های واژینال که در قرارگیری کاندوم اختلال ایجاد می کند.

عوارض کاندوم زنانه

کاندوم زنانه

21 مورد از هر 100 خانمی که از کاندوم زنانه استفاده می کنند، در خطر باردار شدن قرار دارند. علت ایجاد چنین آماری احتمالا به استفاده نامناسب از کاندوم مربوط می باشد. نرخ شکست در کاندوم زنانه بیش از کاندوم مردانه می باشد. نرخ شکست در کاندوم به احتمال انتقال بیماری های مقاربتی یا باردار شدن اشاره دارد. کاندوم زنانه در موارد زیر موثر نخواهد بود:

 1. در صورت پاره شدن
 2. در صورتی که کاندوم لیزخورده و از واژن بیرون بزند.
 3. در صورتی که آلت تناسلی مردانه بین واژن و سطح بیرونی کاندوم بلغزد.
 4. حلقه بیرونی کاندوم در طول رابطه جنسی به سمت واژن هل داده شود.

هنگام وارد کردن کاندوم زنانه احساس سوزش و خارش در فرد ایجاد می شود و این ممکن است کمی ناخوشایند باشد.

روش صحیح استفاده از کاندوم زنانه

انواع کاندوم

آمادگی برای استفاده از کاندوم زنانه:

قبل استفاده از کاندوم زنانه دستورالعمل آن را به دقت بخوانید. به تاریخ انقضا و علائمی از آسیب روی کاندوم توجه کنید. قبل از این که از کاندوم زنانه در رابطه جنسی استفاده کنید، بهتر است نحوه قرار دادن آن را کمی تمرین کنید. از یک کاندوم هرگز نباید دو بار استفاده کنید. کاندوم زنانه نباید همزمان با کاندوم مردانه استفاده شود. زیرا برخورد کاندوم ها با هم احتمال پارگی یک یا هر دو کاندوم را افزایش خواهد داد.

کاندوم زنانه چگونه استفاده می شود؟

برای استفاده از کاندوم زنانه به نکات زیر توجه کنید:

 1. ابتدا کاندوم باید به دقت باز شود: از دندان و یا ناخن برای باز کردن کاندوم استفاده نکنید، زیرا احتمال پارگی کاندوم را به دنبال خواهد داشت.
 2. استفاده از لوبریکانت بیشتر: شما می توانید از لوبریکانت هایی با پایه آب و یا چربی استفاده کنید، تا وارد کردن کاندوم ساده تر شود.
 3. وارد کردن کاندوم زنانه: حلقه انتهای بسته کیسه را با انگشت میانی و شست فشار دهید و آن را مانند تامپون در واژن قرار دهید. انگشت اشاره را وارد کاندوم کرده و تا جایی که ممکن است حلقه را به سمت بالا هل دهید.
 4. اجازه ندهید که کاندوم بپیچد: اطمینان حاصل کنید حلقه بیرونی در بیرون واژن باقی مانده است و حدود 2.5 سانتی متر خارج از لابیا قرار دارد. شما می توانید کاندوم را تا 8 ساعت قبل از رابطه جنسی در واژن قرار دهید.
 5. آلت تناسلی مردانه را به سمت کاندوم زنانه هدایت کنید: اطمینان حاصل کنید آلت تناسلی مردانه بین واژن و سطح بیرونی کاندوم قرار ندارد. همچنین در طول رابطه جنسی اطمینان حاصل کنید، حلقه بیرونی کاندوم به داخل واژن هل داده نشده است.
 6. بعد از نزدیکی کاندوم زنانه را به دقت خارج کنید: حلقه بیرونی کاندوم را بپیچانید، به نحوی که مایع منی داخل کاندوم قرار گرفته آن را به آرامی به بیرون از واژن هل دهید. سپس کاندوم استفاده شده را داخل کیسه زباله قرار داده و آن را در محیط دستشویی قرار ندهید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید