تب بالا و خطر تشنج در کودکان

تشنج در کودکان
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 481

تشنج در کودکان معمولا در اثر تب در کودکان بین 6 ماه تا 5 سال رخ می دهد. اگر کودک شما دچار تشنج شود، او ممکن است چشم های خود را بچرخاند، آب دهان او به صورت غیر ارادی ریزش کند و یا دچار استفراغ شود. در طول تشنج در کودکان، بدن آن ها ممکن است دچار تکان های ناگهانی یا حرکات تند و سریع شود و اندام های آن ها سفت، و رنگ پوست تیره تر از حالت معمول می شود و آن ها ممکن است، هوشیاری خود را از دست بدهند.

شما همچنین می توانید به مقاله های هماچوری در کودکان چیست؟، علت نارسایی کبد در کودکان و عوارض و موارد مصرف مترونیدازول که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، مراجعه کنید.

تب و تشنج در کودکان

تشنج در کودکان

تشنج حاصل از تب در کودکان، ممکن است تنها چند ثانیه یا 15 دقیقه به طول بیانجامد. در صورتی که تشنج در کودک بیش از 3 دقیقه به طول انجامید، سریعا با اورژانس تماس بگیرید. بعد از تشنج حاصل از تب در کودکان، آن ها ممکن است کمی خواب آلود باشند و یا خوب به نظر بیایند. در بیشتر موارد، تشنج حاصل از تب در کودکان بدون خطر است اما با این وضعیت وحشت آوری خواهد بود. تشنج حاصل از تب، در کودکانی بیشتر رخ می دهد که تب بالا تر از 38.8 درجه سانتی گراد داشته باشند، اما تشنج ممکن است در دماهای پایین تر نیز رخ دهد. تشنج در کودکان معمولا در 24 ساعت اول ابتلا کودک به تب ایجاد می شود، اما این حالت لزوما در زمانی که تب کودک بالا است رخ نمی دهد.

1- شیوع تشنج مربوط به تب در کودکان چگونه است؟

تشنج در کودکان

2 تا 4 درصد از کودکان بین 6 ماه تا 5 سال در زمان خاصی دچار تشنج حاصل از تب می شوند. یک سوم از این کودکان ممکن است مجددا تشنج را تجربه کنند و حدود نیمی از آن ها ممکن است برای بار سوم دچار تشنج شوند. بیشتر شیوع تشنج مربوط به تب در کودکان در سنین بین 12 تا 18 ماهگی است. در موارد تشنج با تب، سابقه خانوادگی ارزشمند می باشد.

  • اگر هر یک از والدین خود در زمان کودکی دچار تشنج حاصل از تب شده باشند، احتمال بروز تشنج در کودک آن ها افزایش می یابد. کودکانی که در سال اول زندگی خود دچار تشنج شده باشند، احتمال این که مجددا تشنج را تجربه کنند بیشتر است. همچنین اگر درجه تب کودک زمانی که اولین تشنج را تجربه کرده است، پایین بوده باشد و یا در اوایل تب دچار تشنج شده باشد، احتمال بروز این حالت برای بار دوم بالا می رود.

2- برای تشنج حاصل از تب در کودکان چه باید کرد؟

تب در کودکان

زمانی که تشنج در کودکان رخ می دهد، سریعا آن ها را از اجسام سخت دور کنید. سر آن ها را به آرامی به پهلو بچرخانید تا در صورت بروز استفراغ ناشی از تشنج، دچار خفگی نشوند. از این که چیزی در دهان کودک وجود ندارد مطمئن شوید و تا زمانی که تشنج به پایان برسد، چیزی در دهان او قرار ندهید.

  • در طول تشنج، سعی نکنید تب آن ها را با دادن دارو و یا استفاده از آب سرد پایین بیاورید.
  • مدت زمان تشنج در کودک را در نظر داشته باشید و در صورتی که بیش از 3 دقیقه به طول انجامید به مراقبت های اورژانس مراجعه کنید. در نظر داشتن زمان تشنج و آگاهی پزشک از این زمان حائز اهمیت است.
  • در صورتی که در طول تشنج، کودک به سختی نفس می کشید، یا دچار خفگی شده و یا رنگ پوست کودک آبی شده است، سریعا به اورژانس مراجعه کنید.
  • اگر کودک برای بار اول دچار تشنج شده است، صرف نظر از مدت زمان تشنج، پزشک را از زمان آن آگاه سازید. پزشک کودک را برای وجود احتمالی عفونت جدی یا سایر مشکلات ناشی از تب معاینه می کند.
  • اگر سن کودک شما بیش از 6 ماه و دارای سابقه تشنج می باشد، در هر صورت به متخصص اطفال مراجعه نمایید.
  • متخصص اطفال همچنین استفاده از داروهای پایین آورنده تب در کودکان همچون استامینوفن یا ایبوپروفن یا حمام با آب ولرم را برای پایین آوردن تب و پیشگیری از تشنج در کودکان توصیه می کند.
  • از دادن آسپرین به کودکان بپرهیزید، زیرا مصرف این دارو در کودکان موجب بیماری سندرم ری می شود.

3- آیا می توان از بروز تشنج ناشی از تب در کودکان پیشگیری کرد؟

تشنج در کودکان

برخی والدین با پایین آوردن سریع تب، از بروز تشنج در کودکان پیشگیری می کنند. اما در برخی موارد تشنج در کودکان به طور ناگهانی و حتی قبل از اینکه شما متوجه بیمار بودن کودک شوید، اتفاق می افتد. اگر کودک شما دچار تب شده است و در گذشته تشنج را تجربه کرده است، احتمال بروز مجدد این حالت در کودک وجود دارد. در مورد نگرانی خود با متخصص اطفال صحبت کنید. پزشک شما را در مورد پایین آوردن تب کودک راهنمایی می کند.

  • اگر کودک شما به طور مکرر دچار تشنج می شود، پزشک دارویی را برای مصرف در زمان ابتلا به تب تجویز می کند، تا خطر بروز تشنج در کودک را کاهش دهد. در هر حال این داروها، عوارض جانبی را به دنبال دارند و از آن جایی که تشنج عموما بدون خطر است، در بیشتر موارد استفاده از داروهای پیشگیری کننده از تشنج در کودکان ضرورتی ندارد.

4- آیا ممکن است تشنج در کودکان، نشانه ای از یک مشکل جدی باشد؟

تب در کودکان

معمولا تبی که موجب بروز تشنج در کودکان می شود، در اثر یک عفونت ویروسی مجاری تنفسی فوقانی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی، روزئولا یا عفونت گوش ایجاد می شود. اما در موارد نادر، تب نشانه ای از مننژیت یا یک مشکل جدی دیگر است. در صورت لزوم، پزشک معاینات بیشتری را بر روی کودک و علائم او انجام می دهد.

رسانه دکتر سلامت

تب بالا و خطر تشنج در کودکان
5 (100%) 1 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید