حتی یک نخ سیگار در روز نیز برای سلامتی بسیار مضر است

سیگار
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.23K

فردی که روزی یک نخ سیگار می‌کشد ۹ برابر بیش‌تر از یک فرد غیرسیگاری در معرض خطر مرگ بر اثر سرطان ریه است. چنین فردی حتی اگر در سن ۵۵ سالگی سیگار را ترک کند، ۴۴ درصد بیش از افراد غیرسیگاری در معرض مرگ زودرس است.  

سیگار

نتایج این پژوهش جامع که در مرکز JAMA Internal Medicine انجام شده، نشان می‌دهد که حتی استعمال اندک تنباکو نیز خطرناک است. محققان از بیش از ۵۰۰ هزار زن و مرد درباره عادات سیگار کشیدن‌شان در سال‌های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۶ سوال پرسیدند و دوباره در سال‌های بین ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ که متوسط سن این افراد ۷۱ سال بود، همین پرسش‌ها را تکرار کردند.

سیگار

محققان داده‌هایی را درباره سن شروع کشیدن سیگار، تعداد سیگار در روز، سن ترک سیگار و به‌علاوه اطلاعاتی در مورد نژاد، میزان تحصیلات، شاخص توده بدن، مصرف الکل و فعالیت جسمانی جمع‌آوری کردند و افراد تحت مطالعه را از سال ۲۰۱۱ تحت نظر داشتند.

پژوهش‌گران پس از کنترل فاکتورهای دیگر سلامتی افراد مورد مطالعه، به این نتیجه رسیدند که مقایسه با افراد غیرسیگاری، افرادی که در طول عمر خود روزانه بین یک تا ۱۰ نخ سیگار می‌کشند، ۵۰ درصد بیش‌تر در معرض بیماری‌های قلبی- عروقی هستند و احتمال ابتلا به بیماری‌های تنفسی در آن‌ها ۶ برابر بیش‌تر از افراد غیرسیگاری است.
سیگار
نائل فریدمن، نویسنده ارشد این پژوهش و اِپیدمیولوژیست در موسسه ملی سرطان، می‌گوید: «میزان افرادی که تعداد بسیار کمی سیگار در روز می‌کشند روزبه‌روز در حال افزایش است و همین مسئله دلیل اصلی انجام چنین پژوهشی بود. حتی افرادی که تعداد کمی سیگار در روز می‌کشند نیز از ترک سیگار منفعت‌های زیادی می‌برند».

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید