راه های موثر برای کاهش درد پریود

درد پریود
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.87K

درد پریود یکی از علائم طبیعی دوران قاعدگی است و انقباض های رحمی دلیل اصلی این درد هستند و با علائمی مانند دلپیچه ظاهر می شود. معمولا با بالا رفتن سن این علائم کمتر می شود . درد پریود در۲ درصد بانوان در حدی شدید است که از انجام دادن فعالیت های عادی روزانه ممانعت می کنند. مادر این رسانه مقاله ای را برای شما آماده کرده ایم که به کاهش درد شما در دوران قاعدگی کمک می کند.

بخش یک:
به حداقل رساندن درد و ناراحتی

۱- آب بنوشید .

پریود

زنان در طول قاعدگی احساس ورم و ناراحتی دارند.شما میتوانید احساس نفخ وتورم و درد پریود را با نوشیدن مقدار زیادی آب برطرف کنید.سعی کنید میزان مصرف کافئین و الکل و نوشیدنی های شیرین را با نوشیدن بیشتر مایعات محدود کنید.نوشیدن مقدار زیاد مایعات مخصوصا آب سبب کم شدن نفخ و تورم میشود.

۲- از داروهای مسکن برای کاهش درد پریود استفاده کنید.

زمان پریود

بیشتر زنان سطوح متفاوتی از درد پریود را در خود تجربه میکنند.معمولا این درد با گرفتگی عضلات دیواره رحم رابطه ی مستقیم دارد.شما میتوانید از داروهای بدون نسخه همانند:

 •  ibuprofen ،acetaminophen ،aspirin  برای کمک به مدیریت دردتان استفاده کنید.این دارو میتواند در اکثر داروخانه ها یافت شود شما باید طبق نسخه از دوز مربوطه استفاده کنید.
 • اگرگرفتگی بدتر شد و داروهای مسکن هم تاثیری نداشتند با پزشک خود مشورت کنید.

۳- از گرما برای کاهش گرفتگی و درد پریود استفاده کنید.

لکه بینی

گرما به ریلکس شدن ماهیچه ها در شکم زمانی که دچار گرفتگی و درد پریود شده اید کمک میکند.شما میتوانید از یک دستمال گرم یا یک بطری آب داغ استفاده کنید وآن را در محل درد بگذارید یا از حمام اب گرم استفاده کنید.

 • ماساژ آرام و دایره وار قسمت پایین شکم میتواند به کم شدن درد پریود کمک کند.

۴- رژیم غذاییتان را تنظیم کنید.

پریودی

در طول پریودی شما ممکن است هوس غذاهای مختلفی را بکنید اما متاسفانه خوردن غذاهای شیرین و شور و غذاهای فرآوری شده درد و گرفتگی را بدتر میکنند.غذایی که میخورید باید حاوی مواد مغذی باشد و انرژی کافی درطول روز برایتان فراهم کند.ممکن است شما هوس یک چیز خاص همانند شکلات یا بستنی کنید .البته خوردن مقدار کمی از آنها مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

 • غذاهای سرشار از پتاسیم، مانند موز و سبزی های برگ دار، می تواند به کاهش نفخ به طور طبیعی کمک کند.
 • خوردن مقدار زیادی از مواد غذایی که غنی از کلسیم هستند، مانند لوبیا، بادام و فراورده های لبنی برای کاهش درد پریود نیز توصیه می شود.

۵- حالت تهوع خود را کنترل کنید.

پریود در بارداری

بسیاری از زنان در طی قاعدگی حالت تهوع دارند که میتواند بسیار ناراحت کننده باشد.تغییر میزان هورمون ها میتواند سبب ایجاد مشکلات هضم شود یا ممکن است در اثر گرفتگی یا سردرد برایتان حالت تهوع ایجاد شود.ممکن است میل به غذا نیز کاهش یابد میتوانید برای این منظور از غذاهای سبک همانند برنج سفید سیب و نان تست که سبب آرام شدن معده تان میشود استفاده کنید.زنجبیل در چای یا به صورت مکمل  یا به صورت همان ریشه ای بهترین و طبیعی ترین راه برای درمان حالت تهوع است.

 • .حالت تهوع خود را با استفاده از داروهای بدون نسخه درمان کنید داروهایی همانند : antiemetic ،diphenhydramine، antihistamine درمان کنید.

۶- در فعالیت های ورزشی برای کاهش درد پریود شرکت کنید.

پریود شدن

تمرین بهترین راه برای مدیریت دردهایتان است.هنگام ورزش بدن شما هورمون بهبود دهنده ی خلق و خو یا ایندورفین آزاد میکند این ماده سبب کاهش درد و ناراحتی های مرتبط با پریود میشود.شما میتوانید تمرین های آسان تری را در هنگام درد پریود انجام دهید.

 • تمرینات سبک که سبب گرم شدن درونتان میشود همانند یوگا میتواند به کاهش نفخ کمک کند.
 • اگر واقعا توانایی باشگاه رفتن را ندارید آن را رها کنید اگرچه تمرین سبب مدیریت علائم میشود اما خود را مجبور به تمرین نکنید.

۷- اگر علائم و نشانه هایتان غیرقابل مدیریت هستند با پزشکتان صحبت کنید.

پریود نشدن

اگرچه مقداری درد و ناراحتی طی پریودی طبیعی است اما اگر مدیریت علائم از دستتان خارج شد با پزشکتان مشورت کنید.شما میتوانید با متنصص کمک های اولیه یا پزشک متخصصتان راجع به این مشکل صحبت کنید.آنها ممکن است برای شما داروهای مسکن تجویز کنند یا اینکه از شما بخواهند روش زندگی خود را تغییر دهید یا از قرص های ضدبارداری استفاده کنید.

 • در صورت لکه بینی بین دو دوره ی قاعدگی یا جریان خون سنگین و یا گرفتگی های دردناک و یا اگر قاعدگی شما بیش از ۱۰ روز طول کشید حتما به پزشک مراجعه کنید.

بخش دو:
مراقب سلامتی خود باشید

۱- به مقدار کافی استراحت کنید.

عکس پریود

در طول دوره ، شما ممکن است احساس خستگی بیشتری هنگام انجام کارهای معمولتان داشته باشید. ناراحتی و درد پریود از گرفتگی و نفخ می تواند آن را خوابیدن  را سخت تر کند، در حالی که خستگی تحمل درد را کاهش می دهد.سعی کنید حداقل هشت ساعت در طول شب بخوابید و چرت زدن در طول روز را نیز به برنامه تان اضافه کنید.

 • تمرینات سبک، مانند مراقبه، تمرین یوگا و حرکات کششی می تواند به کاهش درد پریود برای خواب بهتر به شما کمک کند.
 • دمای درون بدن در طول قاعدگی افزایش می یابد و شما احساس گرما میکنید. احساس گرما می تواند خوابیدن را دشوار کند بنابراین درجه حرارت اتاق خواب خود را بین ۶۰ و ۶۷ درجه فارنهایت، یا ۱۵.۵-۱۹ درجه سانتیگراد نگه دارید است.

۲- لباس های راحت بپوشید.

تاخیر پریود

اکثر زنان طی دوره قاعدگی ترجیح می دهند لباس های تنگ و چسبان و ناراحت را نپوشند .شما باید هرچه را که در آن احساس راحتی بیشتری دارید را تن کنید.خانم هایی که دچار نفخ میشوند معمولا پوشیدن تاپ های گشاد و شلوارهای راحت با کمربندهای انعطاف پذیر را ترجیح میدهند.

۳- لباس زیر مناسب بپوشید.

در زمان پریودی لباس زیری را استفاده کنید که اگر کثیف شد مسئله ای نباشد.هنگام استفاده از وسایل بهداشتی ممکن است خون به لباس زیر شما رسوخ کند.اکثر خانم ها تمایل دارند که از لباس زیرهای ویژه ای برای قاعدگی استفاده کنند مثلا یکسری لباس زیر را برای زمان قاعدگی خود استفاده میکنند.شما ممکن است به جای استفاده از شورت های بندی از شورت هایی با پوشش کامل استفاده کنید مخصوصا زمانی که از پد استفاده میکنید.

 • لکه ها بر روی لباس زیرهای تیره کمتر به چشم می آیند.
 • لباس زیر باید از جنس کتان باشد تا بدن تنفس کرده و بر روی پوست هم نرم تر خواهد بود.

۴- راه های آرامش را پیدا کنید.

درمان پریود

پریود و درد پریود میتواند سبب ناراحتی و استرس شما شود.بعد از شلوغی و کار روزانه به خودتان زمان و مکانی را برای آرامش و جمع کردن افکارتان اختصاص دهید.راهی برای آرامش و رهایی از فکر درد وناراحتی به خودتان اختصاص دهید.

 • کارهایی که سبب شادی شما می شود را انجام دهید.به آهنگ مورد علاقه خود گوش دهید و یا یک مهمانی رقص راه بیاندازید.
 • فعالیت هایی که سبب آرامش و راحتی همانند مدیتیشن ، نوشتن مجله ،نقاشی یا تماشای تلویزیون میشوند را انجام دهید.

۵- تغییرات خلق و خویتان را در طول دوره پریودی پیش بینی کنید.

پریود زنان

تغییرات هورمونی میتواند سبب تغییرات خلق و خو شود.برای مثال هنگامی که احساس غم ،عصبانیت ،حساسیت درباره ی وضعیتی که در حالت نرمال شما را تحت تاثیر قرار نمیدهند.اگر در مورد چیزی ناراحت هستید احساسات شما ممکن است به دلیل هورمون هایتان باشد تا اینکه واقعا چه احساسی دارید.

 • شما میتوانید هر روز احساساتتان را یادداشت کنید و ببینید که آیا شما در طول دوره غمگین تر یا عصبانی تر خواهید شد.
 • اگر شما دچار تغییرات شدید خلق و خو هستید یا قصد صدمه زدن به خود را دارید حتما با پزشکتان در تماس باشید.شما ممکن است دچار عارضه  غم و اندوه قبل از قاعدگی شده باشید و این قضیه میتواند مستقیما خلق و خوی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

 • با سلام
  مطالبتون عالی بود و بسیار مفید ،من به عنوان یک ماما سعی می کنم این توصیه ها رو به مراجعه کننده هام بدم .اما به نظر من ماست به عنوان یک فراورده لبنی مناسب نیست چون می تونه هم باعث درد و هم کم شدن قاعدگی بشه.

دیدگاهتان را بنویسید