نحوه ارتباط موثر والدین با فرزندان

رابطه والدین با فرزند
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.78K

ارتباط والدین با فرزند بیشترین دلیل حاکی از زندگی فرد دارد. به عنوان اولین ارتباط فرزند با والدین، ایجاد محدودیت های والدین برای فرزند بعد از آن است. ارتباط مثبت بین والدین و فرزندان شامل دادن استقلال، بر انگیختن حس کنجکاوی، عزت نفس و درک توانایی آنان، می باشد. با درگیر شدن در زندگی آنان و ساختن یک ارتباط قوی، ارتباط خود را با فرزندانتان افزایش دهید. همچنین با یادگیری، خود را در زمان رابطه سازی، سازگار کنید.

مشغول کردن خود با فرزندان

۱- در سطح آنان باشید

والدین و فرزندان

با هم سطح کردن خود با فرزندانتان می توانید ارتباط خود را بهبود ببخشید. آموزش دهید، روی فرآیند کار کنید و با آنها بسته به سطحشان بازی کنید. همانگونه که فرزند با آن آشنا است. اینکار به شما کمک می کند تا ارتباط خود را بهبود ببخشید و به آنها نزدیک تر بشوید.

 • اگر نوزاد دارید، کف زمین یک شهر بی مرز بسازید. اگر خردسال یا نوجوان دارید، به بازی های رایانه ای آنان ملحق شوید.
 • در حین انجام این قبیل کارها بیشتر از صحبت در سر میز شام می توانید با آنان صحبت کنید.

۲- مهم بودن در کنار خانواده را تاکید کنید

آنچه والدین باید بدانند

هنگامی که فرزندانتان دریافتند که شما شخصیت آنان را درک کرده اید و احترام می گذارید، زمان بالا بردن ارزش خانواده برای آنان است. زمان بودن در کنار هم را خاص و یک قسمت از فعالیت های روزانه بسازید.

 • بیشتر شب های هفته را کنار هم غذا بخورید، از همه بخواهید که اوج و فرود هایشان را تعریف کنند (بهترین و بدترین لحظات را). درکنار هم ورزش کنید، فیلم ببینید یا  بازی های جمعی انجام دهید.

۳- برای هر فرزند وقت جداگانه اختصاص دهید

والدین

گذراندن زمان با یکدیگر، مهم است. همچنین باید برای هر فرزند به طور جدا وقت اختصاص دهید تا با شخصیت او بیشتر آشنا شوید. اختصاص دادن جداگانه وقت به هرفرزند، ارتباط سازی شما را بهتر می سازد. همچنین به شما کمک می کند تا از استعداد ها و توانایی های فرزندتان آگاه شوید.

 • یک سرگرمی بیابید که هر کدام از فرزندان را درگیر کند. ممکن است به یکی ماهی گیری در آخر هفته را آموزش دهید، یا با دیگری پیانو تمرین کنید. برنامه هفتگی خود را برای ساختن ارتباط با آنان خالی سازید.

۴- با آموزشگاه ها، مدارس و دوستان آنان در ارتباط باشید

والدین و فرزندان

والدینی می توانند یک دوستی خوب با فرزندان داشته باشند که با زندگی شخصی آنان نیز در ارتباط باشند. انتظار یک رابطه خوب با آنان را فقط در صورت گفتن صبح بخیر”و “شب بخیر”، نداشته باشید.

 • داشتن مشغله های کاری و مسئولیت های زندگیتان، قابل درک است ولی باید یک ارتباط با فرزند خود داشته و از زندگی شخصی او آگاه باشید.
 • اگر مقداری وقت آزاد دارید، پیشنهاد شرکت در مسابقات مدرسه، مسابقات سافت بال، بازی ها را بدهید یا با معلم فرزندتان به طور منظم ملاقات کنید تا از فعالیت های آموزش او نیز آگاه شوید.
 • هنگامی که در حال انجام تکالیفشان هستند، پیششان بنشینید. به آنان در تمرین بازی های مدرسه کمک کنید. دوستان فرزندتان را به خانه دعوت کنید تا با چیزهایی که بر او تاثیر می گذارند، آشنا شوید.

۵- اطراف کودک باشید

مشکلات والدین با فرزندان

اجازه دهید که کودک بفهمد چیزها همیشه برای شما جدی نیستند. البته باید اقتدار خود را به آنان نشان دهید، ولی همچنین با آنها بخندید. یک صحنه ی شاد می تواند زندگی آنان را شاد کند و خاطرات شیرین بسازد.

 • صورت ها و صداهای دیوانه مانند بسازید و وعده های غذایی را شیرین کنید یا با کوچکترها بازی کنید. با نوجوان ها شوخی کنید و جوک بگویید.

برقراری یک رابطه خوب بین والدین و فرزندان

۱- قابل اعتماد باشید

ارتباط موثر والدین با فرزندان

به عنوان یک پدر یا مادر، این اهمیت دارد که اعتماد را پایه گذاری کنید. اعتماد، به معنی نقش های مختلف والدین است. البته فرزند شما باید این را بدانند که می توانند در هر شرایطی به شما تکیه کنند. اگر می گویید کاری را انجام می دهم، حتما آن را انجام دهید تا به حرفتان پایبند باشید. اینکار باعث می شود که فرزند شما برای ساده ترین چیزا وابسته شود که باعث بهبود روابط در آینده خواهد شد.

 • درهرحال اعتماد، همچنین به معنی احترام به محیط خصوصی فرزند و دادن اعتماد به نفس برای به اشتراک گذاشتن کارهایشان با شما است.
 • اعتماد دقیقا به این معنی نیست که شما، هرچیزی که فرزندتان می گوید را باور کنید، بلکه به این معنی است که شما می خواهید ارزش های تردید را به آن ها آموزش دهید.

۲- شنیدن بدون حواس پرتی را تمرین کنید

والدین و فرزندان

پدر مادرها مشغله دارند، اما باید به فرزندانتان این اطمینان را بدهید که شما برای هر چیزی که می گویند ارزش قائل هستید. حتی اگر فرزند در حال توضیح یک اتفاق تکراری در مدرسه یا یک رویا است، تمام اهمیتتان را به او تخصص دهید. هنگامی که به طور کامل گوش دهید، رابطه ی خود با اورا بهبود می بخشید و ارزش او را ثابت می کنید.

 • موبایل خود را بی صدا کنید و تلویزیون را خاموش کنید. آنها را در موقعیتی قرار ندهید که به شما پاسخگو باشند. کاملا به او گوش دهید و سعی کنید پیام آنها را درک کنید. به صورتشان نگاه کنید. تماس چشمی برقرار کنید. از زبان بدن (body language) استفاده کنید. بدون قضاوت تغییرات منفی در چهره تان به آنها گوش کنید.
 • هنگامی که حرفشان تمام شد، چیزی که یاد گرفته اید را خلاصه کنید. برای مثال: دختر شما می گوید: تمام دختران مدرسه، آخر هفته به اردو می روند، اما ما باید به آن عروسی مسخره برویم!. شما باید بگویید: مشخص است که از نرفتن به اردو ناراحت هستی.

۳- روش ۳ میم موثر والدین را دنبال کنید

نقش والدین در تربیت فرزندان

همه فرزندان، در رفتار و روابط کمی تغییر می کنند. به عنوان یک بزرگسال، باید به طور بالغ پاسخگو باشید و خیلی آرام بداخلاقی را کنترل کنید. ۳ میم را دنبال کنید تا به اقتدار شما کمک کند و از همه روابط والدین فرزندی محافظت کند.

 • محکم باشید: نتایج را اظهار کنید و به طور موافق آن ها را بکار گیرید.
 • مهربان باشید: حرف های خود را با صدای مودب انتقال دهید. از بلند کردن صدای خود خودداری کنید. خیلی آسان حرمت شکنی را توضیح دهید و عواقب آن را بگویید.
 • منصف باشید: همچنین هنگامی که کاری را درست انجام می دهند، تشویقشان کنید.

۴- آرام باشید و مکالمات نزدیک به هم داشته باشید

رابطه والدین با فرزندان

نوجوانان، خیلی آسان با تماس صورت و چشمی، تهدید می شوند. با تغییر لحن خود به موازات آنان، از فشار بکاهید. از درگیری های مدرسه ای پسر خود بپرسید. هنگام پخت غذا، از دخترتان در مورد دوستان و اتفاقات جدید مدرسه او بپرسید.

 • از این زمان برای شناخت کامل فرزند خود استفاده کنید. برای ساخت یک رابطه خوب با همه، باید هر کدام از علایق، سرگرمی ها، و غیره آنان را یاد بگیرید. این نوع از روابط سازی، تفاوتی بین شما و فرزندتان ایجاد نمی کند. با کودک خود با قلب باز درگیر شوید، هنگام اهمیت دادن به آن ها و گوش دادن بهشان، بازی کنید و جوک بگویید و این اطمینان را به آنان بدهید که برایتان مهم هستند. همچنین علایق، دوست داشتن و خاطرات خود را با آنان در میان بگذارید. به علایق یکسانتان تاکید کنید. فرزند شما با این روش بیشتر علاقمند به صحبت و نزدیک شدن به شما، می شود.

تغییرات به موقع در رابطه بین والدین و فرزندان

۱- با بزرگ شدن فرزند، قوانین را یادآوری و برتری ها را بیشتر کنید

والدین و فرزندان

با توجه به سن فرزندتان، این مهم است که قوانین و راهنمایی ها را یادآوری کنید و اگر لازم بود آنها را تغییر دهید. فرزندان باید بدانند که به آنها اعتماد دارید و به آنها بسته به سنشان مسئولیت هایی می دهید. درهرحال، این همچنین به معنی قرار دادن عواقب جدی هنگام شکستن قوانین است.

۲- در بحث ها، آنان را شرکت دهید

نحوه ارتباط والدین با فرزندان

احساس بزرگ شدن وقتی اتفاق میافتد که، والدین به طور جدی نظرهای آنان را بخواهند. بیشتر پدر مادرها، در بحث ها بجای اجازه دادن به فرزندان در بازی کردن نقششان، داد می زنند. هنگامی که کودک شما نوجوان و بزرگتر شد، زمان گوش و اهمیت دادن به نظرهای آنان است.

 • به بزرگترها اجازه دهید در بیشتر بحث ها مانند: انتخاب لباس، انتخاب وعده های غذایی، فعالیت ها یا تعطیلات، نظر بدهند. همچنین ممکن است از بزرگترینشان بخواهید که هنگام مشکلات خانوادگی، خانواده را کنترل کند و جایگاه  و احترام او را نشان دهید.
 • مثلا: ممکن است بگویید:”امیرعلی، نظرت برای این مهمانی آخرهفته چیست؟” یا “برای تعطیلات تابستان کجا دوست داری بروی؟”.

۳- هنگام چالش ها آنان را تشویق کنید و استقلال را بیابید

والدین و فرزندان

هنگامی فرزندتان یک رابطه قوی با شما داشت، احساس قدرت برای رفتن به دنیای بیرون و رویارویی با چالش ها را دارند. برای فرزندتان حمایت کننده باشید، عزت نفس آنان را افزایش دهید.

 • این به این معنی است که به نوجوان خود اجازه دهید تا کارهای شخصی خود را انجام دهد که برای زندگی برای دانشگاه آماده شود. به هر حال این به این معنی است که، به کودک خود قدرت دهید تا هنگام گرفتن یک نمره بد از معلم خود، بلند شود و اعتراض کند (با احترام).
 • قدرت، با یک دستورالعمل تدریجی اتفاق میافتد. به فرزند خود رویارویی با سختی ها و مشکلات آموزش دهید. در شرایط استرس زا اجتماعی به آنان کمک کنید. سپس آنان را برای رسیدن به اهدافشان در آینده تشویق کنید.

۴- خصلت انسانی خود را نشان دهید

ارتباط موثر والدین با فرزندان

هنگامی که فرزندتان به سن بلوغ رسید، زمان آرامش پدر مادر ها و دادن اجازه به آنها برای یک دیدگاه اجمالی به لایه های درونی است. در حقیقت، نشان دادن خصلت انسانی خود به آنان، روابط را بهبود می بخشد. هنگام رانندگی به سمت خانه، خاطرات خود را برای آنان بگویید تا یاد بگیرند و بزرگ شوند.

 • برای مثال اگر شما هم درگیری هایی در دوران مدرسه داشته اید، آنان را به اشتراک بگذارید و راه های از پس آن برآمدن را بگویید. آن ها به شما به عنوان یک فرد قوی و شکست ناپذیر نگاه می کنند، اینکار کمک می کند که بدانند شما نیز تجربه کرده اید و آن را کنترل کرده اید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید