خوردن ناخن و مکیدن انگشت شست ویژگی مثبت هم دارد

خوردن ناخن
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.41K

نتایج مطالعه پژوهش‌گران نیوزلندی نشان می‌دهد که افرادی که انگشت شست خود را می‌مکند یا ناخن‌های خود را می‌خورند کم‌تر از دیگران دچار حساسیت‌های آلرژیک می‌شوند.

نتایج نشان می‌دهد که افرادی که این دو عادت بد را هم‌زمان دارند بسیار کم‌تر از دیگران در معرض ابتلا به آلرژی‌هایی نظیر آلرژی به گرد و خاک داخل خانه، چمن، گربه، سگ، اسب و … قرار می‌گیرند.

خوردن ناخن

این پژوهش را محققان نیوزلندی در دانشکده پزشکی شهر داندین و با همکاری پروفسور مالکوم سیرس انجام داده‌اند و نتایج آن در مجله Pediatrics به چاپ رسیده است.

پروفسور مالکوم سیرس در این باره می‌گوید: «یافته‌های ما با این تئوری علم بهداشت منطبق است که اگر کسی در در اوایل زندگی خود در معرض کثیفی و میکروب قرار گیرد، احتمال خطر ایجاد آلرژی در او کاهش می‌یابد. البته ما توصیه نمی‌کنیم که دیگران به انجام این عادات بد در جامعه یا خانواده تشویق شوند، اما به نظر می‌رسد این عادات جنبه‌های مثبت هم در زندگی دارند».
خوردن ناخن
پژوهش‌گران شروع به آزمایش این ایده کردند که عادات خوردن ناخن و مکیدن انگشت شست که در دوران کودکی بروز پیدا می‌کند، باعث می‌شود کودکان بیشتر در معرض میکروب باشند که این مسئله بر سیستم ایمنی بدن آن‌ها تاثیر می‌گذارد و در نتیجه واکنش‌های آلرژیک (allergic reactions) که به آن حساسیت آتوپیک (atopic sensitization) هم می‌گویند، کاهش می‌یابد.
خوردن ناخن
محققان برای آزمایش این ایده میزان این دو عادت بد را در بین بیش از ۱۰۰۰ کودک نیوزلندی در سنین ۵، ۷، ۹ و ۱۱ سال و میزان واکنش آلرژیک آن‌ها را در سنین ۱۳ و ۳۲ سالگی اندازه‌گیری کردند. نتایج نشان داد که ۳۱ درصد کودکان به طور مداوم ناخن می‌خورند یا انگشت شست خود را می‌مکند. واکنش آلرژیک در میان کودکان ۱۳ ساله ۴۵ درصد اما بین کسانی که فقط یکی از این دو عادت را داشتند ۴۰ درصد بود. همچنین واکنش آلرژیک در کودکانی که از هر دو عادت رنج می‌بردند فقط ۳۱ درصد بود. این آمارها تا دوران بزرگ‌سالی هم ثابت بود که این موضوع نشان می‌دهد که سیگار کشیدن در خانه، داشتن سگ و گربه در خانه و قرار گرفتن در معرض گرد و خاک خانه تاثیری در این امر ندارد.

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید