چگونگی تشخیص وقوع زلزله

زمان وقوع زلزله
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.05K

هیچ راه اثبات شده ای برای پیش بینی زلزله وجود ندارد. جغرافیدان ها در حال گسترش دادن دستگاه های اخطار هستند، اما هنوز چیزهای زیادی وجود دارند که باید قبل از وقوع زلزله بیاموزیم. مشکل بزرگ این است که زلزله هیچگاه در محل و نوع قبلی که رخ داده است، دوباره اتفاق نمیافتد (روزها، هفته ها یا ثانیه های قبل وقوع)، علامتی از خود بروز نمی دهد، حتی گاهی علائمی وجود دارد اما چیزی اتفاق نمی افتد. این مقاله را مطالعه کنید تا علائم حدودی زلزله را بیاموزید و آمادگی در برابر زلزله به دست بیاوردید.

علائم قابل مشاهده وقوع زلزله

۱- چراغ های زلزله نگار را نگاه کنید

لحظه وقوع زلزله

روزها یا ثانیه های قبل زلزله، مردم نشانه هایی را در هوا و زمین می بینند. گر چه به طور کامل قابل درک نیستند، چراغ های زلزله نگار ممکن است از صخره ها سیگنال هایی دریافت کنند.

 • چراغ های زلزله نگار، قبل از زلزله خبری نمی دهند. اما اگر نورهای قوی ای دریافت کردید، با UFos محل زندگی خود تماس بگیرید یا نزد زلزله نگاران بروید و از سالم بودن دستگاه آلارم خود مطمئن شوید.
 • چراغ های زلزله نگار خیلی کوتاه روشن می شوند، نورهای آبی از کف ساطع می شود و تغییرات ذرات معلق در هوا یا نورهای زیاد مانند صاعقه، اطلاعاتی دریافت می کنند.

۲- تغییرات غیر عادی در رفتار حیوانات را نگاه کنید

وقوع زلزله

علائمی مانند غرش حیوانات، صدای پرندگان و خرس ها، ترک کردن خانه ها و لانه هایشان، قبل از زلزله اتفاق می افتند. دلیل منطقی برای اینکه چرا حیوانات قبل از وقوع زلزله را درک می کنند وجود ندارد، شاید تنها به این دلیل است که آنان، تغییرات در برق، احساس کمی لرزش که انسان ها نمی توانند احساس کنند را احساس می کنند، اگر علائم غیر عادی از حیوان خانگی خود احساس می کنید می تواند اتفاق افتادن زلزله را بگوید.

 • مرغ ها قبل از وقوع، از نشستن بر روی تخم ها خودداری می کنند. اگر دیدید که مرغ تان بی دلیل از تخم ها بلند شد، دیگران را از وقوع زلزله مطلع سازید.
 • گربه ماهی ها اطلاعات در برق را دریافت می کنند که فقط قبل از زلزله اتفاق می افتد. اگر درحال ماهی گیری مشاهده کردید که گربه ماهی ها در ظرف درحال پریدن هستند، ممکن است از وقوع زلزله خبر می دهند. به دنبال یک مکان امن از ساختمان ها و درخت ها باشید چرا که ممکن است رویتان بیافتند.
 • سگ ها، گربه ها و دیگر حیوانات، می توانند چندثانیه قبل از زلزله آنها را دریافت کنند. اگر دیدید که حیوان خانگی تان شروع به حرکات عصبی و نامنظم کرد، بدون دیدن چیزی ترسید و شروع به فرار کرد یا اگر سگ آرامتان خیلی غیر عادی شروع به واق واق کردن کرد، دنبال یک مکان امن برای پوشش باشید. سگ ها همچنین قبل از شروع به غریدن و واق واق زیاد و بلند می کنند.

۳- پیش لرزه ها را بشناسید (زلزله های کوچکی که قبل از زلزله اصلی رخ می دهند)

ساعت وقوع زلزله

گرچه پیش لرزه ها همیشه قبل از زلزله رخ نمی دهند و تشخیص اینکه کدام پیش لرزه و کدام اصلی بوده است خیلی غیر ممکن است، اگر یک زلزله یا کوچکتر را احساس کردید، ممکن است بعدی و بزرگتر در راه باشد.

 • به دلیل اینکه تشخیص مدت زمان زلزله و شدت آن غیر ممکن است، به محض احساس لرزیدن زمین، از خود از ماندن زیر آوار بسته به جایی که هستید (داخل خانه، بیرون خانه، داخل ماشین) محافظت کنید.

پیدا کردن منابع قانونی اطلاعات

۱- درمورد دوره های لرزش تحقیق کنید

وقوع زلزله

با وجود اینکه راهی برای پیش بینی دقیق وقوع زلزله وجود ندارد، محققان می توانند نشانه ها و رسوبات زلزله قبلی را آزمایش کنند. با اندازه گیری زمان بین دو زلزله می توانند یک نظر نسبتا دقیق در مورد اتفاق آن بدهند.

 • لرزش ها می توانند حدود صدها سال یا حدود ۶۰۰ سال طول بکشند (بیشتر یا کمتر). اما راه ثابت شده ای برای دانستن زمان دقیق زلزله بعدی وجود ندارد.
 • اگر زلزله اخیر همچنان تا ۲۵۰ سال تا بعد از زلزله بعدی لرزش دارد، به آن اجازه دهید تا به شما تسلی دهد. اما بخاطر داشته باشید که زمان دقیق برای زلزله وجود ندارد و ممکن است در هر زمانی رخ دهد.

۲- سیستم اورژانسی وای فای و سیستم آلارم را نصب کنید

وقوع زلزله

در حال حاضر ژاپن تنها کشوری است که این سیستم آلارم زلزله را داراست (دیگر کشورها مانند آمریکا در حال گسترش سیستم های خود هستند) حتی با وجود این دستگاه، آنان می توانند فقط ۱۰ ثانیه قبل از وقوع از آن خبردار شوند. درهر حال سیستم هایی وجود دارند که تمامی اتفاقات نزدیک به شما را آلارم می دهند که شامل زلزله نیز می شود.

 • این دستگاه شما را آماده عکس العمل های اورژانسی شامل تخلیه کردن مکان و حفاظت از خود می کند.
 • شهر شما ممکن است دارای سیستم هشدار باشد مانند سوتی که هنگام خطر به صدا در می آید. از دارا بودن شهر خود به این سیستم مطمئن شوید.

۳- وب سایت زلزله یابی را چک کنید

وقوع زلزله

اگر از لرزشی که حس کردید مطمئن نیستید، یا فقط حس کردید که یک رویا بوده است، می توانید به وب سایت زلزله یاب های آنلاین سر بزنید که به شما اطلاعاتی چون زمان و محل و شدت زلزله می دهند.

آماده سازی خود برای زلزله

۱- یک کوله پشتی نجات برای خانه و ماشین جمع کنید

احتمال وقوع زلزله

اگر زلزله رخ داد، ممکن است قدرت برقراری تماس، دستیابی به آب آشامیدنی، غذا و دارو را از دست بدهید. یک کوله از نیازهای خود و خانواده هنگام وقوع هر خطر را جمع کنید.

 • برای خانه: وسایل حدود ۲ هفته جمع کنید. که به معنی ۱ گالن آب برای هر فرد در هر روز. غذاهای فاسد نشدنی (کنسرو باز کن برای غذاهای کنسروی)، دارو برای هر روز، شیشه و پوشک برای نوزادها و وسایل بهداشتی.
 • برای ماشین: کابل های وصل کننده، آب کافی برای ۳ روز، غذاهای فاسد نشدنی، پتو و چراغ قوه.
 • حیوانات خانگی را فراموش نکنید! مطمئن شوید که آب، کاسه، دارو، یک افسار و گردنبند و حمل کننده برای آنان برداشته اید.

۲- اثاث های بزرگ، سنگین یا بلند را با پیچ کردن به دیوار محکم کنید

زمان وقوع زلزله

یکی از بزرگترین خطرات زلزله، ساختمان های ناپایدار و وسایل داخل ساختمان است که ممکن است به شما آسیب برسانند. پیچ کردن وسایل سنگین به دیوار خانه شما را در هنگام زلزله امن نگه می دارد.

 • قفسه های کتاب، جارختی، گنجه ها، صندوقچه ها و کابینت های چینی مثال های وسایلی هستند که باید به دیوار پیچ شوند.
 • آینه ها و LCD :LED ها نیز باید به دیوار محکم شوند تا از افتادن و خرد شدن در امان بمانند. آنها را بالای تخت و مبلمان نصب نکنید.

۳- انداختن، پوشش و نگه داشتن را تمرین کنید

علت وقوع زلزله

برخلاف عقیده تمام مردم، چارچوب در هنگام وقوع زلزله ایمن نیست. باید زانوهای خود را روی زمین بیندازید تا لرزش شما را قفل نکند. پشت سر و گردن خود را با بازوهایتان پوشش دهید. یا اگر می توانید به زیر میز ناهار خوری یا میز های دیگر بخزید و با یک زانوی خود آنرا نگه دارید تا بتوانید با آن حرکت کنید.

 • ممکن است فقط چند ثانیه برای عکس العمل وقت داشته باشید، پس تمرین می تواند سرعت شما را بالا ببرد.
 • اگر پوششی وجود ندارد: سعی کنید به گوشه داخل اتاق بروید و روی زمین دراز بکشید.
 • اگر بیرون خانه هستید: سعی کنید از ساختمان ها، کابل های برق و هرچیزی که ممکن است روی سرتان بیافتد دور شوید. اگر درشهر هستید، پیدا کردن یک مکان و پوشش گرفتن امن تر خواهد بود.
 • اگر در وسایل نقلیه هستید: از رفتن زیر پل ها و رو گذرها دوری کنید. در ماشین بمانید و به محض اینکه توانستید بایستید. از درختان، ساختمان ها و کابل برق نیز دوری کنید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید