برگی از زندگی معلولین

روز جهانی معلولین
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 827

مردم فکر می کنند اگر شما دارای معلولیت هستید، نباید خودتان را با هیچ چیز مربوط به زیبایی همراه کنید. در ادراک آنها، ناتوانی برابر با “زشت” یا “غیر جذاب” است. البته که این مسخره است. چه کسی گفته است که معلولیت شما را از زیبا بودن باز می دارد؟ این که آیا معلولیت قابل مشاهده است یا نه، معلولین می توانند در بسیاری از سطوح به طرز خارق العاده ای جذاب باشند. اما شما نتوانسته اید به خوبی نگاه کنید و تقصیری ندارید. گاهی اوقات مردم به من می گویند: “شما خیلی زیبا هستید، اما شما در صندلی چرخدار هستید …” این چیزهای کوچک است که واقعا تحقیر کننده هستند.

هفت چیزی که باید از گفتن به معلولین خودداری کنید

۱- به من نگویید “شجاع”

معلولین جسمی

وقتی مردم با دیدن من شگفت زده می شوند، و می گویند که من باید شجاع یا الهام بخش باشم فقط به این خاطر که من خودم خرید هایم را انجام می دهم، من این عبارت را خیلی گنگ می بینم. شما فقط زمانی حق دارید این جمله را به من بگویید که من با یک ببر کشتی گرفته باشم یا کار خارق العاده ای انجام داده باشم یا به ماه سفر کرده و برگشته باشم. من نمی فهمم که چطور آن ها مرا خارق العاده می بینند در حالی که من فقط سعی کرده ام با زندگی همراه شوم.

۲- با من بچه گانه حرف نزنید

وقتی افراد با من به گونه ای صحبت می کنند که گویا من یک کودک هستم، این بسیار آزار دهنده است آنها سمعک های من را تشخیص می دهند و به طور ناگهانی فکر می کنند که باید صدایشان را بالا ببرند یا به گونه ای که برای بچه ها شمرده شمرده صحبت می کنند با من صحبت کنند. من با شنواییم مشکل دارم و در ادراک هیچ مشکلی ندارم، بنابراین می توانم در صورت نیاز از شما بخواهم که بلندتر صحبت کنید یا واضح تر صحبت کنید.

۳- از من نپرسید که من چگونه معلول هستم

معلولین موفق

من آرزو می کنم که مردم از پرسیدن این که معلولیت های من چیستند دست بردارند. این یک سوال مزاحم و غیر ضروری است شما فقط باید بدانید که نیازهای دسترسی من چیست، نه اینکه چرا من این نیازها را دارم. شما از یک فرد غیر معلول نمی خواهید که در مورد تاریخچه پزشکی خود توضیحات بیشتری بدهد، پس چرا این باید برای من متفاوت باشد؟ اگر بخواهم که شما این موضوعات را بدانید، به شما خواهم گفت.

۴- فکر نکنید تمامی افراد معلول یک شکل هستند

آرزو می کنم که مردم فکر نکنند که جهان از افراد کاملا توانا تشکیل شده است و اقلیت کوچکی که معلول هستند به راحتی قابل شناسایی هستند. به نظر نمی رسد که کورکورانه باشد، مردم معتقدند که من می توانم کاملا خوب ببینم. این طرز فکر چیزی است که ما را در حاشیه جامعه نگه می دارد، به خصوص اگر مردم معلولیت را محدود به یک تصویر در سر خود کنند که می گوید همه معلولین به همین شکل هستند. اگر فکر می کنید که یک فرد کور فقط عصا به دست حرکت می کند به نظر می رسد بهتر است نگرشتان را تغییر دهید همه ما معلولین یکسان نیستیم همانطور که افرادی که معلول نیستند شبیه یکدیگر نیستند.

۵- بدون پرسیدن، به من کمک نکن

درد دل معلولین

چیزی که من آرزو می کنم این است که مردم از فکر کردن به این که من بدون اینکه بگویم نیاز به کمک دارم دست بردارند. از تلاش برای کمک کردن برای قفل  کردن دوچرخه ام تا گرفتن غذایم که در حال آماده شدن است، این کار ناامید کننده و گاهی اوقات می تواند شرم آور باشد.

۶- مشاوره نامناسب ندهید

از من این سوالات نیز پرسیده می شود: “برایتان تاکسی بگیرم؟” در حالی که به سمت ماشینم می روم. گاهی اوقات، اگر من با دوستان خود در یک رستوران باشم، پیشخدمت از من سفارشم را نمی پرسد، اما به دوستم می گوید: «او چه می خواهد؟» سپس می گویم که من می توانم صحبت کنم.

  • من متوجه می شوم که عموم مردم نیت های خوبی دارند، اما، به طور جدی، قبل از این که به من در مورد اینکه چگونه در مورد ناتوانی من فکر می کنند مشاوره نادرست بدهند، فکر کنند! بار دیگر، من فکر می کنم که بسیاری از تعصبات ناخودآگاه نسبت به معلولین وجود دارد و اگر شما جعبه را جا نیاندازید، مردم نمی توانند درک کنند که جعبه یک چیز ساختنی است.

۷- باور کنید که معلولیتم تعریف کننده من نیست

روز جهانی معلولین

من اعتقاد دارم که احساس ناراحتی نسبت به افرادی که دیدگاه هایشان را به صورت غیراخلاقی بیان می کنند، یک عمل بی فایده است. این بیهوده  است تا چشم اندازهایی را که ناشی از عدم درک یا همدلی است من را اشغال  کند، اما گاهی اوقات اجتناب ناپذیر است. هنگامی که افراد معلولیت فیزیکی را به عنوان چیزی غیر از چند مشکل منطقی که نیاز به خلاقیت دارند و باید برایشان راه های مختلفی را پیدا کنند می بینند، ناامید کننده است. این انگیزه، جاه طلبی و هویت من را تعریف نمی کند، پس چرا باید هر کسی این پیش فرض را داشته باشد؟

رسانه دکتر سلامت

برگی از زندگی معلولین
5 (100%) 1 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید