درمان اسهال بدون استفاده از دارو

درمان اسهال
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.31K

درمان اسهال بدون استفاده از دارو.اسهال یک وضعیت نیست، یک نشانه ازیک برون ریزی برای سلامتی دیگر مانند عفونت یا ویروس است. همچنین می تواند یک عکس العمل از آلرژیهای غذایی، داروها، پروتوزوآها (تک یاخته ای ها)(protozoans) (در ۱۰%-۱۵% موارد)، ویروسها (در ۵۰%-۷۰% موارد)، و یا باکتری ها (در ۱۵%-۲۰% موارد) در غذا و یا آب باشد. در بیشتر موارد اسهال خودش در طول چند روز به پایان می رسد، اما انواع خاص اسهال می توانند مشکلات جدی را سبب شوند.ما در این مقاله به درمان اسهال بدون استفاده از دارو می پردازیم.

۱- آب و نوشیدنی های دیگر بنوشید تا ویتامین ها و مواد معدنی بدن ترمیم شود.

درمان

زمانی که شما اسهالید، بدن شما ویتامین و مواد معدنی مهمی که نیاز دارد را از دست می دهد. بازگرداندن این مواد معدنی به ویژه آب و نوشیدنی های معدنی بسیار مهم است.

  • اولین درمان بدون استفاده از دارو که باید مدنظر گرفت مبارزه با کم آبی بدن است. اگر شما غیر از اسهال استفراغ هم داشتید، به جای نوشیدن مایعات در یک زمان، جرعه های کوچکی از مایعات را به دفعات مصرف کنید.
  • نوشیدنی های دیگری که می توانید برای مبارزه با کم آبی مصرف کنید  آب مرغ و یا براث گوشت گاو (غذای مایعی مرکب ازگوشت)، با چاشنی آبهای معدنی هستند. و یا راهای دیگر جلوگیری از کم آبی مانند Pedialyte.
  • مایعات بدون کافئین بهترین هستند.کافئین یک ماده ادرار آور ملایم است، به این معنی که می تواند باعث کم شدن آب بدن شود. اگر از اسهال رنج می برید، به سمت مایعاتی بروید که تأثیر کم آبی نداشته باشد که آب بدن شما را حتی از این هم کمتر کند.

۲- بیشتر بخوابید.

اسهال کودکان

تعداد کمی از درمان های خانگی با مکمل های درمانی مشترک هستند، برای درمان اسهال خوابیدن بسیار ضروری است. حال که اسهال یک نشانه است، این یک شاخص خوب است که بدن شما برای مقابله با مشکلاتی مانند ویروس مبارزه کند. خوابیدن و استراحت کردن روش خوبی برای افزایش ایمنی بدن است.

۳- رژیم خود را به یک رژیم کودکانه تغییر دهید.

اسهال استفراغ

اگر شما دیگر استفراغ ندارید (و یا در نشانه های شما اثری از استفراغ نیست)، پس می توانید رژیم بچه های کوچک را شروع کنید؛ موز، برنج، سس سیب و نان توست. اینها غذاهایی بافیبر کم هستند که استحکام مدفوع را افزایش می دهد. همچنین این مواد غذایی نسبتا مطلوب و ملایم هستند و بیش از این باعث اذیت شدن معده شما نمی شوند.

  • همچنین موز پتاسیم حدر رفته در اسهال شما را جایگزین می کند.

۴- این نوع رژیم را با انتخاب های دیگر کامل کنید.

اسهال نوزاد

با وجود اینکه این رژیم غذایی برای اسهال مفید است، رژیم سالمی نیست. بیسکویت های شور، سیب زمینی بخارپز، مرغ بی پوست پخته شده، هویچ پخته شده و تا حدودی غذاهای شیرین گزینه های خوبی برای فردی با  ناراحتی معده است.

  • بعضی از افراد ماست را نیز امتحان می کنند. گرچه زمانی که شما اسهالید لاکتوس در ماست ممکن است برای معده سنگین باشد. اگر به ماست روی آوردید، انواع پروبیوتیک را انتخاب کنید (به همراه پرورش باکتری های زنده) تا کمک به بازگشت باکتریهای مفید به معده گردد و به ترمیم شما کمک کند.

۵- ازغذاهایی که میتواند علائم بیماری را بدتر کند پرهیز کنید.

اسهال و استفراغ

دانستن اینکه چه چیز نخورید می تواند به اندازه مواد غذایی که می توانید بخورید مهم باشد. معمولا شما باید از مواد غذایی چرب، تند و یا شیرین، و همچنین آنهایی که فیبر بالا دارند پرهیز کنید. همچنین شیر و فراورده های آن برای بعضی ها که تجربه اسهال را دارند سخت هضم است. همچنین از اینها هم باید پرهیز کرد:

  • آدامس حاوی سوربیتول، زیرا سوربیتول اسهال کننده است.
  • غذاهای تند، میوه جات، و نوشیدنی های الکلی تا ۴۸ ساعت بعد از فروکش کردن اسهال.
  • مواد غذایی که حاوی کافئین هستند مانند شکلات زیرا که کافئین تأثیر کم آبی دارد.

۶- قرص های مکمل زینک مصرف کنید.

قرص اسهال

محققان نشان داده اند که مکمل های زینک در بهبودی اسهال کمک می کند. زینک دارای ماده ای است که به ترکیب با پروتئین کمک می کند و آن را با آب و الکترولیت به روده منتقل می سازد.

  • سازمان سلامت جهانی پیشنهاد می کند که قرص های زینک را با دوز روزی ۱۰mg برای بچه های زیر ۶ ماه، روزی ۲۰mg برای بچه های بالای ۶ ماه مصرف گردد. بزرگسالان بر اساس نسخه های دارویی باید مصرف کنند.

۷- رژیم غذایی معمول خود را برای درمان اسهال ادامه دهید.

اسهال

تقریبا بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از اینکه نشانه ها فرروکش کردند، شما می توانید به رژیم معمول خود بازگردید. به تدریج غذاها را بیفزایید تا بهترین نتیجه را بدست آورید.

  • از عقل سلیم بهره جویید ( از احساس معمول خود استفاده کنید)، از ماهی ملایم یا مرغ به جای یک بشقاب گوشت خوک تند با چاشنی زیاد شروع کنید.

رسانه دکتر سلامت خانواده

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید