دلیل عقب افتادن پریود و عقب انداختن آن

عقب افتادن پریود
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 6.78K

برخی اوقات ممکن است در شرایطی باشید که بخواهید پریودی تان را به تعویق بیاندازید. ممکن است یک موقعیت ویژه ای برایتان در راه باشد و یا در شرایط مسابقه ای باشید که نمی خواهید با مساله پریود رو به رو شوید. برای اغلب زنان عقب انداختن پریود کار ساده ای است اما در هر حال شما می بایستی با پزشکتان مشورت کنید بویژه اینکه راحت ترین راه برای عقب افتادن پریود مصرف قرص های جلوگیری از بارداری است.

از هورمون و قرص های جلوگیری از بارداری برای عقب افتادن پریود استفاده کنید

۱- در یک تقویم تاریخ هایی که نمی خواهید پریود شوید را مشخص کنید.

عقب افتادن پریود

 • زنانی که پریودی منظم دارند و آن دسته از زنان که قرص ضدبارداری مصرف می کنند قطعا می بایستی بدانند که تاریخ دقیق پریودی بعدی شان کی خواهد بود.
 • به این ترتیب شما می توانید به راحتی وقوع پریودی را در روزهایی که نمی خواهید با آن مواجهه شوید را مشخص کنید اگر تضادی وجود داشت نگران نباشید می توانید از پریودی در آن روز ها جلوگیری کنید همانطوری که از قبل برای آن نقشه کشیده بودید
 • توجه داشته باشید آن دسته از زنان که پریودی شان منظم نیست، همیشه نمی توانند پیش بینی کنند که پریودی بعدی شان کی خواهد بود.

۲- از قرص های ضدبارداری برای عقب افتادن پریود استفاده کنید

پریود

اغلب قرص های ضدبارداری به صورت بسته های ۲۱ تایی از قرص های فعال(که حاوی هورمون هستند) و دو عدد قرص های غیر فعال (از قرص های بی اثر و یا چیزی شبیه آبنبات) هستند. بسته بندی های اینگونه به شما کمک می کند که به صورت روزانه و هر روز یک عدد از این قرص ها را مصرف کرده، در حالی که در حالت پریودی اید می توانید از قرص های غیر فعال آن برای آنکه شمارش روزها از دستتان خارج شود استفاده کنید. شما می آموزید که هر ماه می بایستی این چرخه را تکرار کنید. ۲۱ روز قرص های فعال و به دنبال آن دو روز قرص های غیر فعال را مصرف می کنید. با این حال اگر یک رویداد ورزشی مهم دارید و یا دلیلی که می خواهید پریودی تان را به تعویق بیفتد نیز می توانید از این قرص ها استفاده کنید. در اینجا چگونگی آن آمده است.

 • نیازی نیست که دقیقا روش ۲۱ روز قرص فعال و سپس ۲ روز قرص غیر فعال را برای اینکار انجام دهید. نسبت ۲۱ به ۷ کاملا اختیاری است، این روش توسط خانمی که چرخه قاعده گی طبیعی حدود ۲۸ روزه دارد، دنبال می شود، اما به این معنی نیست که همه اوقات می بایستی این نسبت حفظ شود.

۳- قرص های ضدبارداری را بیش از ۲۱ روز مصرف کنید

عقب افتادن پریود

در مدت زمانی که قرص های ضدبارداری فعال را استفاده می کنید، قاعدتا نبایستی پریود شوید. معمولا برای اغلب زن ها همینطور است. با این حال روی ۱۰۰ درصد تاثیر آن حساب نکنید چرا که بدن برخی زنان به این تغییرات ناگهانی در رژیم ضدبارداری شان پاسخ نمی دهد.

 • اگر آخرین تصمیمی که دارید این است که پریودیتان را به تعویق بیاندازید بهترین روش این است که همواره قرص های فعال را از روز ۲۱ تا زمانی که رویداد و یا کاری را که می خواستید به پایان رسید، مصرف کنید. سپس مصرف قرص های فعال را متوقف و قرص های غیر فغال را شروع کنید تا پریودی شروع شود.
 • در صورت انجام اینکار، اغلب پزشکان به شما توصیه می کنند قسمت هایی از بسته قرص را که مصرف کرده اید دور بیاندازید( بسته ای که حاوی قرص های اضافی برای مواقعی که شما در شرایط استفاده می کنید است) به این روش در ماه های بعدی در شمارش قرص های ضدبارداری مصرف شده استفاده نمی کنید. نحوه بسته بندی قرص ها ( معمولا ۲۱ روز قرص فعال و ۲ روز غیر فعال) به گونه ای است که به زنان نشان می دهد چه قرصی را در کدام روز می بایستی مصرف کنند.

۴- نحوه مصرف قرص های ضدبارداری خود را زودتر تنظیم کنید

یک راه سریعتر و مطمئن برای به تاخیر انداختن پریودی تان این است که نحوه مصرف قرص های ضدبارداری تان را زودتر یعنی چند ماه قبل از رویدادی که منتظر آن هستید تنظیم کنید. اگر این تغییر را زودتر انجام دهید (از طریق مصرف بیشتر قرص های فعال یک ماه زودتر و انجام دادن روزانه این کار به مدت یکماه) بدنتان فرصت بیشتری برای تنظیم و سازگار شدن با این تغییرات خواهد داشت.

به این منظور، می بایستی به تقویم خود نگاه کنید اگر به عنوان مثال متوجه شدید که به مدت ۴ ماه نیاز دارید که ۱۰ روز پریودی خود را به تاخیر بیاندازید، مصرف قرص های فعال خود را در همین چرخه قاعده گی که هستید به مدت ۱۰ روز بیشتر ادامه دهید به جای آنکه فقط در ماه مورد نظر این کار را بکنید.

 • پس از آن ۷ قرص غیر فعال را مصرف کنید
 • با ایجاد تاخیر از چند ماه زودتر ( به عنوان مثال، ورزشکاران مسابقات در رویدادهای مهمی مانن مسابقات استانی و یا ملی این کار را انجام می دهند) به بدنتان شانس و فرصت خیلی خوبی یرای تمرین کردن و نداشتن نگرانی برای پریود شدن در آن روز بزرگ خواهید داد.

۵- سعی کنید چرخه قرص های ضدبارداری را طولانی کنید

پریود نشدن

اگر مایلید که پریودی نداشته و یا فاصله ای بین پریودی هایتان نسبت به قبل طولانی تر از یک هفته و یا یک ماه باشد برخی از قرص های ضد بارداری طراحی شده اند که به این منظور زمان بین پریودی ها را طولانی تر می کنند. برخی از آن ها باعث می شوند هر سه ماه یکبار پریود شوید . این روش ها دارو گرفتن پیوسته و یا چرخه های طولانی نامیده می شوند.

 • چرخه های طویل قرص های ضدبارداری به معنای این است که می بایستی این قرص ها به طور پیوسته مصرف شوند تا طی هفته ها یک پریودی رخ دهد. اغلب انواع این قرص ها برای فاصله ۱۲ هفته در یک دوره طراحی شده اند.
 • به دلیل این بهم خوردگی در تعادل هورمون ها ( داشتن پریود هر سه ماه یکبار به جای هر ماه) بایستی با پزشکتان صحبت نمایید تا مطمئن شوید این روش، انتخابی سالم و ایمن برای سلامتی تان می باشد. البته اگر در وهله اول آزمایشات را برای مصرف قرص های ضدبارداری انجام داده باشید و این مسئله را قبلا چک کرده باشید معمولا نمی بایستی مشکلی وجود داشته باشد.

۶- از پزشکتان برای تجویز نورسیسترون سوال بپرسید

عقب افتادن پریود

در صورتی که با مصرف  قرص های ضد بارداری احساس راحتی ندارید و یا نمی توانید این روش را انجام دهید، پزشکتان می تواند قرص های هورمونی به نام نورسیسترون برایتان تجویز کند. شما بایستی این قرص را سه مرتبه در روز، در روزی که منتهی به پریودی تان می شود مصرف کنید.

 • نورسیسترون یک هورمون پروژسترون است. سطح پروژسترون در مواقعی که نزدیک به پریودی است کاهش می یابد که سبب می شود لایه های داخلی رحم به صورت خونریزی پریودی دفع شوند، بالا نگه داشتن سطح بالای پروژسترون قبل از پریود شدن می تواند قاعده گی را متوقف و یا به تاخیر بیاندازد.
 • عوارض جانبی ممکن است شامل ورم کردن، حالت تهوع، تاراحتی های تنفسی و کاهش فعالیت جنسی باشد.

۷- در مورد IUD (ابزار درون رحمی) پروژسترونی پرس و جو کنید.

عقب افتادن پریود

اگر مطمئن هستید که می خواهید پریودیتان را به تعویق بیاندازید، می توانید با پزشکتان درباره IUD پروژسترونی صحبت کنید. پزشکتان یک IUD ابزار کوچک پلاستیک مانند را درون رحمتان قرار خواهد داد. IUD از خود پروژسترون رها کرده که ممکن است منجر به کم شدن خونریزی و یا توقف کامل آن شود.

 • IUD ها ۷ – ۵ سال دوام دارند.

محتاط باشید

۱- در مورد عقب افتادن پریود با پزشک مشورت کنید

عقب افتادن پریود

اگر قصد دارید که طرح و چگونگی مصرف قرص های بارداری خود را تغییر دهید و یا تمرینات و کار شدید انجام دهید همیشه از قبل با پزشک مشورت کنید. به عنوان مثال همیشه دستکاری کردن قرص های ضدبارداری به منظور عقب افتادن پریود کار ایمن و راحتی است. با این حال لازم است با پزشکتان راجب به عقب افتادن پریود گاه و بیگاه که با قرص ضد بارداری انجام می دهید صحبت کنید و با ارائه تاریخچه پزشکی سلامتی تان به او، در شرایطی که این کار را برای تان ایمن دانست، از این روش استفاده کنید.

۲- اطمینان حاصل کنید که امکان حاملگی برایتان وجود ندارد

تاخیر در پریودی به معنای حامله نشدن نیست، مگر آنکه در حال مصرف قرص های ضد بارداری مدام و یا استفاده از وسیله هایی مانند IUD باشید. شما در برابر حاملگی ایمن نشده اید چرا که برای متوقف کردن و یا به تاخیر انداختن پریودی برنامه ریزی کرده اید نه حاملگی !!!. از وسایل پیشگیری مانند کاندوم استفاده کنید و علائم بارداری را بشناسید.

 • اگر به طور عمد پریودی تان را به تاخیر انداخته اید، ممکن است سخت باشد که بگوییم حامله هستید، چراکه پریود نشدن از علائم اولیه حاملگی است که شما در اینجا آن را عمدا به تاخیر انداخته اید. حاملگی می تواند با نشانه های حساس شدن پستان ها، خستگی و حالت تهوع، نیز مشخص شود. به دنبال نشانه های بارداری باشید و اگر علائمی احساس می کنید از تست بارداری کمک بگیرید.

۳- برای جلوگیری از بیماری های عفونی و واگیر دار جنسی (STIS ) از محافظ استفاده کنید

نادیده گرفتن قرص های غیر فعال در صورتی که قرص های ۲۸ روزه را مصرف می کنید نمی بایستی اثر بخشی کلی قرص های ضد بارداری را کاهش دهد با این حال قرص های ضد بارداری شما را در برابر این بیماری ها محافظت نمی کند و تا زمانی که شما و شوهرتان آزمایش نداده اید می بایستی از کاندوم ها استفاده کنید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید