سلامت روانی سلامت فردی

مقابله با بی خوابی

بی خوابی

نمی توانید بخوابید؟ وقت خواب همه مشکلات و مسائل به ذهن شما هجوم می آورند؟ بی خوابی شما را کلافه کرده؟ اگر این روند مدت های طولانی است که ادامه دارد به احتمال زیاد شما دچار اختلال خواب شده اید و باید هر چه زودتر به دنبال دلیل آن بگردید. در غیر این صورت توصیه می کنیم به پزشک مراجعه کنید.

  • مراحل خواب

بی خوابی

خواب دو مرحله دارد که در مرحله اول حرکات سریع چشم نام دارد که در آن مغز در آرامش می رود و آماده ورود به مرحله بعدی می شود. مرحله دوم خواب رؤیایی نام دارد که مغز در حالت نیمه فعال است و برون ریزی روان فرد در رؤیاها انجام می گیرد. این دو مرحله در چرخش هستند و ممکن است چهار تا شش مرتبه در طی هشت ساعت خواب مفید تکرار شوند. اختلال خواب امکان دارد در هر کدام از این مراحل اتفاق بیفتد و فرد را دچار مشکل کند.

  • اختلال خواب

بی خوابی

دکتر مورین کرسنی مدیر گروه مطالعه اختلالات در دانشگاه بریتیش کلمبیا می گوید: “معمولا مشکلات روان شناختی از جمله اضطراب در عملکرد خواب برخی افراد اختلال ایجاد می کند. اگر شما چند ساعت قبل از خواب یک دروغ بگویید تعداد ساعات باقی مانده تا شب را محاسبه کنید چون همان دروغ و درگیری ذهنی درباره آن می تواند استرس زا باشد و باعث بی خوابی شود. اگر این اضطراب هر شب تکرار شود امکان بروز اختلال خواب بالا می رود. خواب یک فرایند غیر فعال است. یک دلیل مشخص وجود دارد که باعث می شود ما اصطلاحا به خواب فرو رویم و آن دلیل این است که ما خودمان اجازه خوابیدن را به خود بدهیم.”

  • می خواهم بخوابم اما نمی توانم!

بی خوابی

پس چه چیزی باعث می شود که وقتی ما تصمیم داریم بخوابیم، خوابمان نمی رود؟! می خواهیم اما انگار چیزی مانع این خواسته ما می شود.

دکتر کرسنی می گوید: “اگر ۲۰ دقیقه گذشت و شما همچنان در رختخواب از این پهلو به آن پهلو می شوید، برخیزید و اتاق خواب را ترک کنید و به یک اتاق تاریک و ساکت بروید. مغز شما می خواهد بخوابد اما ذهن شما اجازه نمی دهد. بنابراین، این راهکار ذهن را منحرف می کند. کاری را انجام دهید که ذهن را به آرامش دعوت کند کارهایی از قبیل کتاب خواندن، گوش کردن به موسیقی و یا انجام یک ورزش هوازی؛”

  • راه دیگر برای مقابله با بی خوابی

بی خوابی

اگر از این که “مشغله ذهنی” شما را آزار می دهد آگاه هستید، در این صورت دکتر کرسنی پیشنهاد می کند: “در طی روز (و نه چند ساعت قبل از خواب) مشکلات و دغدغه ها و مسئولیت های خود را بنویسید. علاوه بر این، برای هر مشکل یک یا دو راهکار را پیش بینی کنید و بنویسید. این تمرین اصطلاحا “نگرانی سازنده” گفته می شود که از راهکارهای دکتر جک ادینگر بوده است. به این ترتیب وقتی برای خواب آماده می شوید مغز شما در مواجه به مسائل و مشکلات می گوید بله قبلا به آن پرداخته شده و حالا می توانید بخوابید.”

  • اگر بی خوابی به شکل جدی ادامه دارد و شما با کمبود خواب شدید مواجه شده اید حتما به پزشک مراجعه کنید چون بی خوابی می تواند بدن را در معرض انواع بیماری ها قرار دهد و خیلی زود با مشکلات زیادی مواجه شوید.
ما را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید:
: این مطلب را به اشتراک بگذارید
در صورت مفید بودن مطلب امتیاز دهید :
Rate this post

نظر خود را بیان کنید