راه های غلبه بر ترس از تاریکی

درمان ترس از تاریکی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.05K

ترس از تاریکی می تواند کابوس های واقعی زندگیتان را دوباره زنده کند. ترس از تاریکی، فقط مختص کودکان نیست، خیلی از بزرگسالان نیز از ترس تاریکی رنج می برند. دلیلی برای خجالت از ترس وجود ندارد، هرسنی که دارید. برای خاتمه دادن به ترس از تاریکی، نیاز به تغییر نگرش و امن ساختن اتاق خوابتان، است؛ حتی رفتن به جایی که چراغ هایش خاموش است.

آماده سازی تخت خواب

۱- قبل از خوابیدن، خود را آرام کنید

غلبه بر ترس از تاریکی

یکی از راه هایی که باعث می شود با ترس خود کنار بیایید، این است که قبل خواب، وقت مناسبی برای آرام کردن خود اختصاص دهید. حداقل ۳۰ دقیقه قبل خواب، تمامی وسایل الکترونیک خود را خاموش کنید،از خوردن کافئین بعد از غروب خودداری کنید و کاری زیبا و آرامش دهنده انجام دهید، مثلا دوست دارید کتاب بخوانید یا یک آهنگ ملایم گوش دهید. قرار دادن خود در بیشترین حالت آرامش به شما کمک می کند تا بعد از خاموش شدن چراغ، دلواپسی خود را کم کنید.

 •  ۱۰ دقیقه مدیتیشن انجام دهید. بنشینید و روی تنفس و دم و بازدم خود تمرکز کنید تا آرامش، تمام بدن را دربرگیرد. روی بدن و تنفس خود تمرکز کنید و تمام دلواپسی ها را از ذهن خود دور کنید.
 • یک روند را پیدا کنید تا برایتان موثر باشد. مثلا می تواند نوشیدن یک فنجان چای بابونه، گوش دادن به یک موسیقی کلاسیک یا بازی با گربه تان باشد.
 • از چیزهایی که باعث می شوند بیشتر احساس ترس و اضطراب کنید، مانند: تماشای اخبار شبانه یا برنامه های ترسناک تلویزیونی، دوری کنید. همچنین باید از هرچیزی که باعث بیشتر شدن استرس شما و نگرانی درشب می شود مانند: انجام تکالیف در دقیقه نود یا مکالمه جدی، خودداری کنید.

۲- به تدریج چراغ ها را خاموش کنید

ترس از تاریکی

نیازی نیست که در ابتدای مواجهه با ترستان، تمامی چراغ ها را خاموش کنید. اول باید بدانید که خوابیدن در تاریکی از خوابیدن با چراغ های روشن، مقدار بیشتری آرام کننده و عمیق تر است. از این موضوع به عنوان موردی برای تشویق خود برای خوابیدن در تاریکی استفاده کنید. اگر به دلیل ترس از تاریکی، چراغ ها را روشن می گذارید، می توانید با خاموش کردن بعضی از لامپ ها قبل از خوابیدن، یا روشن گذاشتن یک لامپ در صورت بیدار شدن نصف شب، شروع کنید. اینکار باعث می شود که کم کم به خوابیدن در تاریکی عادت کنید.

 • می توانید برای خود یک هدف بگذارید، مثلا: تصمیم بگیرید که خوابیدن با یک لامپ روشن، احساس خوبی به شما خواهد داد، یا فقط روشن گذاشتن یک لامپ در اتاق دیگر.

۳- با ترس خود مقابله کنید

ترس از تاریکی

هنگامی که در شب به تختخواب رفتید، از خودتان بپرسید که دقیقا از چه چیزی می ترسید. اگر فکر می کنید کسی در کمدتان، زیر تختخوابتان است یا حتی کنار صندلی در گوشه اتاق پنهان شده است، بروید و محل هارا چک کنید. به خود این اطمینان را بدهید که هیچ چیزی برای دیدن و نگرانی وجود ندارد. اگر اینکار را انجام بدهید، به خود در مواجهه با ترس هایتان افتخار خواهید کرد و خوابی راحت خواهید داشت.

 • اگر نصف شب با ترس از خواب می پرید، به خود بگویید که سریعا چک می کنم، سریعا حالم خوب خواهد شد. تمام شب را با فکر کردن به موارد ناشناخته و اضطراب، نگذرانید.
 • از روشن کردن شبخواب یا آباژور در گوشه اتاق به هنگام خواب، خجالت نکشید. اگر اینکار باعث می شود کمتر احساس ترس کنید و حس خوبی به شما می دهد، پس انجام دهید و یک باره نخواهید که ترستان را ازبین ببرید. به جای آن یک شبخواب را در پذیرایی روشن بگذارید یا یک لامپ را در اتاق دیگر. اینکار کمک می کند تا نصف شب برای رفتن به توالت احساس خوبی داشته باشید.

۴- اگر نیاز است، یک لامپ کوچک روشن بگذارید

غلبه بر ترس از تاریکی

بیشتر مردم با یک لامپ روشن کوچک می خوابند، نباید به این فکر کنید که نمی توانید با ترس خود مقابله کنید و باید به خوابیدن در تاریکی مطلق خود را مجبور کنید.

۵- اتاق خود را لذتبخش کنید

علت ترس از تاریکی

یکی دیگر از راه های مواجهه با ترس این است که اتاق خود را راحت تر و لذتبخش تر بکنید. اتاق خود را مرتب و زیبا نگه دارید تا ترستان با دیدن لباس ها و کمد شلوغ کمتر شود. سعی کنید که از رنگ های روشن برای اتاق خود استفاده کنید، که باعث انرژی مثبت و قوی می شود. اتاق خود را با اثاثیه و لوازم زیاد، شلوغ نکنید که احساس ناراحتی داشته باشید. اگر یک اتمسفر مثبت در اتاق بسازید، احساس امنیت بیشتری خواهید کرد.

 • عکس هایی به دیوارها بزنید که احساس راحتی و امنیت به شما می دهند. اگر عکس هایی مانند: بخش هایی از تاریکی، رمزداریا فریبنده بزنید، آنها باعث می شوند که بدون دانستن دلیل بیشتر بترسید.
 • اتاق خود را جوری لذتبخش کنید که زمان بیشتری را در آن بگذرانید. هدف این است که دراتاق خود، احساس راحتی و شادی بجای ترس داشته باشید.

۶- یاد بگیرید در اتاق خود بخوابید

دلیل ترس از تاریکی

اگر از تاریکی می ترسید، پس می خواهید که در تختخواب والدین یا خواهر برادر خود یا حتی با سگتان بخوابید. درهرحال، اگر واقعا می خواهید که با ترس خود مبارزه کنید، باید یاد بگیرید که تخت خود را امن ببینید که دارای قابلیت ماندن شما را داشته باشد. اگر عادت به خوابیدن با برادر خواهر یا والدین خود دارید، سعی کنید که حداقل نصفی از شب را بدون آنها و احساس بودن کسی پیشتان، بگذرانید.

 • اگر سگ یا گربه دارید، بهترین مبنع برای آرامش هستند، با خوابیدن کنار آنها در تختخوابتان. اما نباید به بودن آنها تا همیشه عادت کنید. بودن آنها هنگام خواب در کنار اتاق کافی خواهد بود.

تغییر نگرش برای غلبه بر ترس از تاریکی

۱- نظرات خود در مورد تاریکی را تغییر دهید

ترس از تاریکی

یکی از دلایلی که ممکن است از تاریکی بترسید این است که فکر می کنید در تاریکی: شر، بدی، رموز شبانه، بی نظمی یا دیگر چیزهای منفی وجود دارد. در هرحال، اگر می خواهید کنار آمدن با تاریکی را شروع کنید، باید مثبت نگری را شروع کنید. می توانید به آرام بخش بودن، تمیزبودن بیاندیشید یا حتی از ملحفه های مخملی و راحت استفاده کنید. با مثبت نگری خیلی زود می توانید با تاریکی کنار بیایید.

 • چیزهایی که شما را به تاریکی پیوند می دهند، را یادداشت کنید. ممکن است مسخره به نظر بیاید اما بعد از نوشتن، ورق را پاره کنید. سپس موارد جدید را بنویسید، دلایل مثبت بیشتر. ممکن است چرند باشد ولی می توانید حتی بلند نیز بگویید.

۲- به تختخواب خود به عنوان یک مکان امن بیاندیشید

درمان ترس از تاریکی

افرادی که از تاریکی می ترسند، معمولا از تخت خود می ترسند چرا که فکر می کنند مکانی است برای آسیب پذیری. اگر می خواهید که نگرش خود را نسبت به تاریکی تغییر دهید، پس باید تخت خود را مکانی امن و راحت بدانید. به آن به عنوان جایی که باید از آن شروع کنید نگاه کنید نه مکانی برای ترسیدن. از ملحفه های نرم استفاده کنید مدت زمان زیادی را برای آرام بودن در آن بگذارنید، کاری انجام دهید که با اشتیاق به تختخواب بروید.

 • زمان زیادی در تخت مطالعه کنید و احساسی مانند خانه داشته باشید. اینکار کمک می کند که احساس شادی بیشتری در خواب داشته باشید

۳- از ترس خود خجالت نکشید

ترس از تاریکی

بیشتر بزرگسالان با ترس خود کنار آمده اند. مهم نیست چه سنی دارید، نیازی برای خجالت کشیدن وجود ندارد. هرکسی ترسی دارد که دیگری ندارد. باید بخاطر راستگو بودن خود، داشتن ترسی که می خواهید آنرا تغییر دهید، به خود افتخار کنید. در حقیقت، یک بررسی نشان داده است که ۴۰% بزرگسالان به داشتن ترس از تاریکی خود اقرار کرده اند.

 • هرچقدر بیشتر احساسات خود را بیان کنید، زودتر با آنها کنار می آیید.

۴- به دیگران در مورد آن بگویید

درمان ترس از تاریکی

گفتن در مورد ترستان به دیگران بیشتر از تنهایی مواجهه شدن با آن، احساس راحتی و حمایت خواهید داشت. همچنین صحبت با دیگران ممکن است باعث پیدا کردن راه های جدید شود. بنابراین، کنار آمدن با ترستان در مورد تاریکی به شما احساس آسودگی می دهد.

 • دوستان شما حمایت کننده خواهند بود اگر با آنها صحبت کنید واگر آنها دوستان واقعی اند، از قضاوت کردن آنها نگران نباشید.

۵- اگر نیاز دارید، کمک بگیرید

ترس از تاریکی

حقیقت این است که کاملا نمی توانید ترس از تاریکی را ازبین ببرید، فقط می توانید کمی آنرا قابل تحمل بکنید. در این صورت، اگر ترس شما از تاریکی کاملا آزار دهنده است و نمی توانید کافی بخوابید و زندگی کردن را برایتان مشکل کرده است، باید با یک متخصص در مورد آن صحبت کنید و برای درمان اضطراب و نگرانی هایتان مداوا شوید. به یاد داشته باشید که هیچگاه نباید از کمک خواستن خجالت بکشید.

 • می توانید با دکتر خود اگر ترستان خیلی آزاردهنده است، صحبت کنید؛ او ممکن است برای شما دارو تجویز کند که بهترین راه است. همچنین قادر به تحمل اضطراب خود خواهید شد که به کنار آمدن با ترستان کمک خواهد کرد.

درمان ترس از تاریکی در کودکان

۱- آنها را نترسانید

ترس از تاریکی

اگر می خواهید به کودک تان برای مواجهه شدن با ترس از تاریکی کمک کنید، باید به آنها نشان دهید که هیچ هیولا و چیز ترسناکی زیر تخت و کمدشان نیست. با آنها شوخی نکنید که: بذار ببینم امشب چه هیولایی تو کمده! بجای آن، به آنها این اطمینان را بدهید که برای هیولاها، ماندن در کمد غیر ممکن است. اینکار کمک می کند که بچه ها بفهمند که ترسشان بی معنی است.

 • اگر آنها را بترسانید، کودک مطمئن خواهد شد که حتما یک هیولا یا آدم بد در کمد و زیر تختش وجود دارد. ممکن است که فکر کنید این ترس فقط در یک مدت کوتاهی است، ولی باید بدانید که این ترس با او باقی خواهد ماند.
 • همیشه برای چک کردن تخت و کمد کودک کنارش نباشید، بجای آن به او یاد دهید که تا آخر نیازی به چک کردن نیست.

۲- مطمئن شوید که کودتان یک برنامه خواب آرام و منظم دارد

علت ترس از تاریکی

یکی دیگر از راه هایی که به کنار آمدن کودک با ترسش کمک می کند، داشتن یک برنامه منظم خواب است. قبل از خواب برایش کتاب بخوانید، دیروقت به اون لیموناد یا مواد شکری ندهید، کمک کنید که شب ها برنامه های تلویزیونی و اخبار را نبیند چراکه  یک خیالبافی غلط برایش ایجاد می کند. باید به حدی که می تواند آرام باشد و اضطراب از تاریکی را حس نکند.

 • به او کمک کنید که قبل خواب یک دوش گرم بگیرد و راهکارهای آرام بخش به او بدهید نه کارهایی که او را هیجان زده می کند.
 • اگر گربه دارید، زمانی را برای بازی با او بگذرانید تا کودک احساس راحتی کند.
 • سعی کنید که با صدای آرام و با تاکید کم حرف بزنید. خانه را برای خواب کودک ساکت کنید. چراغ ها را خاموش کنید.

۳- در مورد ترس با کودک خود حرف بزنید

درمان ترس از تاریکی

کاملا به او گوش دهید و مطمئن شوید که کاملا چیزی که او را می ترساند را درک کرده اید، ممکن است ترس کلی باشد یا ترس از افراد مزاحم. هرچقدر بیشتر از ترس او بدانید، راحت تر می توانید ترس او را درمان کنید. در کنار اینها، کودک شما از صحبت کردن در مورد ترسش احساس بهتری خواهد داشت.

 • مطمئن شوید که کودکتان از گفتن ترسش خجالت نمی کشد، هنگام صحبت با او به او این اطمینان را بدهید که چیزی برای خجالت کشیدن وجود ندارد و هرکسی ترسی دارد.

۴- امنیت و آرامش کودکتان را محکم کنید

ترس از تاریکی

مطمئن شوید که کودکتان در تمام روز احساس راحتی و امنیت دارد، نه فقط در قبل از خواب. حقیقتی که اهمیت دارد این است که شما همیشه در ۱۰۰% مواقع برای مواظبت از کودکتان حضور ندارید. شما همچنین می توانید احساس امنیت و آرامش را به طور موثر به آنها بدهید. تکرار کنید که چقدر آنها را دوست دارید، چقدر برایشان حضور خواهید داشت و به آنها این اطمینان را بدهید که خانه، محل امن و بی ضرری است. اینکار به ازبین رفتن ترس از تاریکی کودک کمک می کند.

 • وسایل امنیتی را در اتاق و تخت او قرار دهید. اگر کودک پتوی مورد علاقه اش یا شبخوابش را می خواهد، ایرادی ندارد. فکر نکنید که کودک باید تمام شب را بی پتو با ترسش مقابله کند.

۵- به کودک این اطمینان را بدهید که تخت، مکان امنی است

غلبه بر ترس از تاریکی

کودک شما باید به تختش به عنوان یک مکان امن و راحت نگاه کند نه مکانی برای ترس و استرس. در تختخوابش برایش کتاب بخوانید و یک نگرش مثبت به او بدهید. بگذارید که زمان زیادی را در تختش بگذارند تا احساس آرامش و امنیت کند. اینکه می خواهید از کودکتان مراقبت کنید، منطقی است؛ چیزی که بیشترین اهمیت را دارد این است که به او وسایلی بدهید که احساس امنیت در دراز مدت بکند.

 • دلسوز نباشید: به فرزند خود این را بگویید که خوابیدن در تخت شما خوب است ولی دائمی نیست. کودک را به خوابیدن در تختش تشویق کنید چرا که باید بداند که باید برایش یک عادت همیشگی شود.

۶- اگر نیاز است، کمک بگیرید

ترس از تاریکی

گاهی ممکن است خیلی کارها برای مقابله فرزندتان با ترسش انجام دهید. اگر کودکتان مرتبا تختش را خیس می کند، بخاطر کابوس با جیغ از خواب می پرد یا از خود ترس و اضطراب نشان می دهد، پس ملاقات با یک دکتر برای درمان ترس و اضطراب کودک، مفید خواهد بود. فقط با این نظر که کودک با بزرگ شدن درست می شود بسنده نکنید. واقعا به او کمک کنید.

 • اگر فکر می کنید که این یک مشکل جدی است، بدانید که هر چقدر بیشتر طول بکشد برای کودک کنار آمدن با آن مشکل تر خواهد شد.

درمان های پیشنهاد شده برای درمان ترس از تاریکی

۱- سعی کنید زود به تخت بروید

درمان ترس از تاریکی

دیر خوابیدن ممکن است ترس را افزایش دهد. ممکن است وقتی که والدین بیداراند، برای خواب احساس امنیت بیشتری داشته باشید. و بعلاوه برای مدرسه و کار در روز بعد نیاز به خواب کافی خواهید داشت.

۲- لباس هایی بپوشید که به شما کمک می کنند

 • یک لباس چراغدار تیره داشته باشید. با اینکه مسخره به نظر می آید، لباس قبل از خواب روشن می شود و و در تاریکی خاموش می شود. بعلاوه بامزه است.
 • ماسک های بازی را به یاد دارید؟ هنگام خواب یکی از آنان را بزنید. ممکن است در ابتدا سخت باشد ولی به آن عادت خواهید کرد. اینکار باعث می شود که چشمانتان در تاریکی دنبال چیزی نگردد.

۳- شوخ طبع باشید

هنگام ترس، سعی کنید خاطرات و چیزهای خنده دار را به یاد بیاورید، مثلا کسی به در شیشه ای برخورد می کند، میافتد و دوباره بلند می شود به راهش ادامه می دهد که این دفعه در باز است.

 • اگر می ترسید، به چیزهای خنده داری که در طول روز یا در طول هفته برایتان اتفاق افتاده است، فکر کنید.

۴- نور روشن کنید

دلیل ترس از تاریکی

از چند شبخواب در اتاقتان استفاده کنید. یک شبخواب کوچک، اتاق را برای فردی که از تاریکی می ترسد خیلی نورانی نمی کند. می توانید از لامپ های کم مصرف استفاده کنید تا تمام شب را روشن بگذارید.

 • در زمان اعیاد، اگر خانواده چراغ های تزئینی که بیرون خانه می زنند، یا لامپ هایی کنار پنجره ها آویزان می کنند، پرده ها را کنار بزنید تا نور به داخل بیاید. نور هایی که از آنها متصاعد می شود، اتاق را نورانی می کند.
 • یک چراغ قوه در نزدیکی خود بگذارید که زمان ترس، اطراف را چک کنید.

۵- از صدا استفاده کنید

علت ترس از تاریکی

صدا، می تواند یک راه خوب برای کنار آمدن با ترس و تاریکی باشد. مثلا:

 • یک ماشین یا کولر را روشن بگذارید، در این صورت صداهای دیگر و آزار دهنده را نخواهید شنید.
 • موسیقی گوش دهید. اگر امکان دارد، یک موسیقی کلاسیک و ملایم و آرام بخش بزنید یا با کامپیوتر پخش کنید. اگر از کامپیوتر استفاده می کنید، می توانید همراه آن بازی کنید که باعث روشن شدن اتاق نیز می شود.

۶- قبل از خواب، با گوشی خود فیلم های خنده دار ببینید یا بازی کنید

ترس از تاریکی

بیشتر نوجوانان، در تخت خود دراز می کشند و با موبایل بازی می کنند. اگر از تاریکی می ترسید، در یوتیوب فیلم های خنده دار ببینید که باعث خنده شما می شود و ذهنتان را از ترس دور می کند.

۷- با والدین یا خواهر برادر بزرگتر خود در مورد ترستان بگویید

علت ترس از تاریکی

حرف زدن با دیگران، احساس بهتری به شما خواهد داد و ممکن است به شما راهکارهای مناسبی بدهند.

 • اگر می ترسید، قبل از خواب، با دوستتان یا عضوی از خانوادتان صحبت کنید. هر وقت اضطراب داشتید. اینکار به کم شدن ترس کمک می کند.

۸- کنار دیگران بخوابید

غلبه بر ترس از تاریکی

 • با خواهر برادر خود بخوابید. مخصوصا آخر هفته ها. اینکار بامزه است. می توانید با هم بخندید و فیلم ببینید. خجالت نکشید! بودن کنار دیگران، احساس راحتی دارد.
 • با حیوانات بخوابید. اگر سگ یا گربه دارید، خوابیدن در تخت با آنها، احساس آرامش می دهد. خوابیدن با حیوان خود، امنیت را بیشتر می کند. آنها هر چیزی که بشنوند و حس کنند را به شما اطلاع می دهند، مخصوصا چیزهای بد را.
 • با عروسک ها و اسباب بازی های پارچه ای بخوابید.

رسانه دکتر سلامت

راه های غلبه بر ترس از تاریکی
5 (100%) 3 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید