تشخیص و درمان یبوست در بزرگسالان

یبوست در بزرگسالان
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 768

یبوست در بزرگسالان، تغییر در عادات روده ای است. در یبوست در بزرگسالان، مدفوع ممکن است بسیار سفت و یا بسیار اندک باشد، به سختی دفع شود و یا تعداد دفعات دفع آن کم (کمتر از 3 بار در هفته) باشد، و همچنین موجب زور زدن برای دفع و احساس عدم تخلیه روده ها می گردد. فاکتورهای بسیاری می توانند موجب این بیماری در بزرگسالان شوند، در حالی که در بیشتر افراد علت مشخصی شناسایی نمی شود. یبوست در بزرگسالان مشکلی بسیار شایع است. به طور کلی، احتمال بروز یبوست با افزایش سن بیشتر می گردد.

شما همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله های اگر یبوست دارید، این خوراکی ها را نخورید، دلایل و علائم یبوست در کودکان و نحوه استفاده از داروهای ملین برای رفع یبوست که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، مراجعه کنید.

تشخیص یبوست در بزرگسالان

یبوست در بزرگسالان

تشخیص یبوست معمولا بر اساس علائم و معاینه فیزیکی انجام می گیرد. شما باید پزشک را از داروهایی که به طور مرتب مصرف می کنید آگاه سازید، زیرا برخی داروها موجب یبوست می شوند. طی معاینه فیزیکی برای تشخیص یبوست در بزرگسالان، معاینه رکتال انجام می شود. معاینه رکتال شامل وارد کردن انگشت که با دستکش پوشیده شده است به داخل رکتوم برای بررسی وجود هر گونه توده یا ناهنجاری می باشد. این تست، همچنین برای بررسی خون در مدفوع انجام می گیرد.

 • در برخی شرایط برای مثال اگر شما اخیرا تغییری در عادات روده خود داشته اید، خون در مدفوع دیده شده است، دچار کاهش وزن شده اید یا سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان کولون دارید، تست های بیشتری برای تشخیص یبوست صورت می گیرند. این تست ها شامل آزمایش خون، عکس برداری اشعه ایکس، سیگموئیدوسکوپی، کولونوسکوپی هستند.

در صورت وجود شرایط زیر باید برای یبوست در بزرگسالان به متخصص گوارش مراجعه کرد:

 1. یک تغییر جدید در عادات روده
 2. یبوست بیش از 3 هفته به طول انجامد.
 3. یبوست شدید باشد.
 4. یبوست با شرایط نگران کننده دیگری مانند مشاهده خون در دستمال توالت، کاهش وزن، تب یا ضعف همراه باشد.

درمان یبوست در بزرگسالان

یبوست در بزرگسالان

درمان یبوست در بزرگسالان شامل تغییر در رفتارها، خوردن غذاهای با فیبر بالا و در صورت نیاز استفاده از مسهل ها یا تنقیه ها می باشد. اگر در طول چند روز دفع مدفوع نداشتید، به پزشک مراجعه کنید.

1- مسهل ها:

در صورتی که راه هایی چون تغییر در رفتار و مصرف بیشتر غذاهای با فیبر بالا در درمان یبوست در بزرگسالان کمک کننده نباشند، مسهل ها برای درمان این مشکل گوارشی تجویز می شوند. مسهل های گوناگونی برای درمان یبوست در دسترس هستند. انتخاب داروی مناسب بر اساس مکانیسم اثر آن ها، ایمنی درمان و ترجیح پزشک انجام می شود. به طور کلی، مسهل های مورد استفاده برای درمان یبوست در بزرگسالان در دسته های زیر قرار می گیرند:

مسهل های حجیم کننده:

این مسهل ها فیبرهای طبیعی یا مصنوعی هستند که شامل:

 • پسیلیوم
 • متیل سلولز
 • کلسیم پلی کربوفیل
 • دکسترین گندم

نکته مهم:

 • برای پیشگیری از گاز و کرامپ شکمی، دوز این داروها برای درمان یبوست به تدریج افزایش می یابد و شما باید دارو را با مقدار زیادی از مایعات مصرف کنید.

مسهل های هایپراسمولار:

این مسهل ها شامل:

 • پلی اتیلن گلایکل
 • لاکتولوز
 • سوربیتول

پلی اتیلن گلایکل عموما استفاده بیشتری دارد، زیرا موجب بروز گاز یا نفخ نمی شود. لاکتولوز و سوربیتول به عنوان نمونه هایی از این دسته دارویی درمان یبوست در بزرگسالان، تولید گاز و نفخ می کنند. سوربیتول اثرگذاری مشابه لاکتولوز دارد و قیمت آن پایین تر است.

مسهل های سالین:

این مسهل ها برای درمان یبوست در بزرگسالان مانند منیزیم هیدروکسید و منیزیم سیترات همانند مسهل های هایپراسمولار عمل می کنند.

مسهل های محرک:

این دسته دارویی برای درمان یبوست در بزرگسالان شامل سنا و بیزاکودیل هستند. برخی افراد استفاده بیش از حد از مسهل های محرک می کنند. استفاده مرتب از این داروها و یا در مقدار زیاد موجب بروز عوارض جانبی چون کاهش سطح پتاسیم می شود. بنابراین در صورتی که به طور مرتب از این داروها برای درمان یبوست استفاده می کنید، باید احتیاط را در نظر داشته باشید.

 • در هر حال، شواهد محکمی مبنی بر این که استفاده مرتب از مسهل های محرک برای یبوست در بزرگسالان به کولون آسیب می رساند، وجود ندارد و این داروها خطر سرطان کولورکتال یا تومور را افزایش نمی دهند.
 • مسهل ها به صورت قرص خوراکی یا شیاف یا تنقیه وجود دارند که باید در رکتوم قرار گیرند. به طور کلی، شیاف ها و تنقیه ها سریع تر از قرص ها در درمان یبوست در بزرگسالان عمل می کنند، اما بسیاری از افراد تمایلی به استفاده از آن ها ندارند.

2- داروهای جدید:

لوبیپروستون یک داروهای نسخه ای است که برای درمان یبوست در بزرگسالان، شدید به کار می رود. از آن جایی که قیمت این دارو بالا است، زمانی تجویز می شود که شما به سایر راه های درمان یبوست پاسخ ندهید.

 • لیناکلوتید و پلکاناتید دو داروی نسخه ای دیگر هستند که برای درمان مزمن در بزرگسالان تایید شده اند. این داروها نیز قیمت بالایی دارند و در صورتی که بیمار به درمان های دیگر پاسخ ندهد، تجویز می شوند.

رسانه دکتر سلامت

تشخیص و درمان یبوست در بزرگسالان
5 (100%) 3 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید