راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

روش افزایش اعتماد به نفس در کودکان
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.51K

شاید شما سعی داشته باشید که به کودک نوپای خود کمک کنید تا کفش‌ های خود را ببندند. یا بخواهید به فرزند دبیرستانی خود کمک کنید تا مهارت‌ های بزرگسالی را یاد بگیرد. فرزندان شما در هر سنی که باشند، شما می‌ توانید به آن‌ ها کمک کنید تا مستقل و با اعتماد به نفس باشند. مهم است که به آن‌ ها کمک کنید تا اهداف خود را تعیین کنند و برای چگونگی دستیابی به آن‌ ها برنامه‌ ریزی کنند. فراموش نکنید که به آن‌ ها مهارت‌های مناسب را آموزش دهید. ما در این مقاله راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان را به شما آموزش خواهیم داد.

افزایش اعتماد به نفس در کودکان کوچک تر

۱- مناسب سن کودکان اهدافی تعیین کنید

افزایش اعتماد به نفس در کودکان

می توانید با آموزش دادن اینکه چگونه کارهایشان را خودشان انجام دهند کودکانتان را مستقل کنید. مشخص کنید که در سنین مختلف از کودکان خود چه انتظاراتی دارید. اهدافی مناسب سن کودکانتان انتخاب کنید تا آن ها نا امید و درمانده نشوند.

 • کودکان بین ۱۸ تا ۳۶ ماه می توانند کارهایی نظیر این کار ها را انجام دهند: با کمک دست هایشان را بشویند، یاد بگیرند که به دستشویی بروند، و لباس هایشان را در کمد قرار دهند.
 • کودکان حدود ۳ سال می توانند کار های زیر را انجام دهند: زباله هایشان دور بریزند، با کمک مسواک بزنند، و ظروف نشکن را روی میز بگذارند.
 • کودکان ۴ ، ۵ ساله می توانند شروع به یادگیری این کار ها بکنند: خودشان لباس بپوشند، جهت های دوگانه را تشخیص دهند، و کار های ساده را انجام دهند.

۲- گام های ساده و واضح ایجاد کنید

اعتماد به نفس در کودکان

اگر یک مهارت جدید یا کاری را به فرزندتان آموزش می دهید، دستورالعمل های آسانی را برای دنبال کردن به او بدهید. مهارت را در مرحله های کوچک تری قرار دهید و در هر مرحله با کودک خود در آن باره صحبت کنید.

 • برای مثال، شاید شما به کودک خود آموزش بدهید تا دستان خود را بشوید. شما می‌ توانید آن را به قدم‌ های کوچک مانند: بالا رفتن روی چهارپایه، بازکردن شیر آب، دست بردن زیر آب، صابون زدن، مالیدن دست‌ ها، شستن دست‌ ها با آب و خشک کردن دست ها با حوله، تقسیم کنید.
 • زمانی که شما در حال پیش بردن در این مراحل هستید، لازم نیست نگران باشید که آیا آن‌ ها می‌ توانند گام‌ های متعددی را به خاطر بسپارند یا خیر . این اتفاق به مرور زمان و با تکرار پیش خواهد رفت.

۳- به هر فعالیتی شکل بدهید

افزایش اعتماد به نفس در کودکان

یکی از بهترین روش‌ های آموزش دادن به کودکان این است که آن کار را شرح دهید. همانطور که صحبت می‌کنید، کارهایی را که توصیف می کنید را انجام دهید به عنوان مثال، اگر شما شستن دست را توضیح می‌ دهید، هر مرحله ای را که توصیف می کنید را نشان دهید و انجام دهید. شما می‌ توانید این کار را اول یا کنار آن‌ ها انجام دهید. شما می توانید ابتدا خودتان این کار را انجام دهید یا اینکه به همراه کودکتان آن را انجام دهید.

۴- از عبارات شرطی استفاده کنید

افزایش اعتماد به نفس در کودکان دبستانی

گاهی اوقات کودک شما ممکن است از فعالیت‌ های خاصی خوشش نیاید. برای مثال، او نمی تواند مسواک زدن دندان‌ ها را دوست داشته باشد. به او بگویید “ابتدا دندان‌ ها را مسواک بزن، سپس وقت عصرانه است.”

 • همچنین می‌ توانید چیزی شبیه به این بگویید، “اول، اسباب‌ بازی‌ هایت را کنار بگذار سپس می‌ توانیم با توله‌ سگ بازی کنیم.” این عبارت می‌ تواند به کودکان کمک کند تا کارهایی را که دوست ندارند انجام دهند.

۵- به کودک تان حق انتخاب بدهید

راههای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

بخشی از تدریس استقلال شامل کمک به کودکان در تصمیم‌گیری است. شما می‌ توانید به آن ها حق انتخاب بدهید تا تصمیمات واقعی بگیرند. در فعالیت های روزانه آن ها را اعمال کنید.

 • به عنوان مثال، اگر به آن‌ها آموزش پوشیدن لباس می دهید، می‌ توانید بگویید “می‌ خواهی پیراهن قرمز بپوشی یا آبی؟”
 • اگر می‌ خواهید به آن ها یک میان وعده سالم بدهید، بگویید: “موز می خواهی یا سیب؟”

۶- از کلمات تشویق کننده استفاده کنید

روش های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

اگر چه این فعالیت‌ ها برای بزرگسالان ساده هستند، به یاد داشته باشید که برای آن‌ ها تازه و گاهی سخت هستند. صبور باشید و از کلمات دلگرم‌ کننده استفاده کنید. هر بار کودک شما یک مهارت جدید را امتحان می‌ کند با کلمات مثبت به او پاداش دهید.

 • شما می‌ توانید بگویید: “سارا، تو کاری عالی کردی که تونستی خمیر دندان را فشار بدهی. تو واقعا یاد می گیری!”
 • حتی وقتی کودک شما اشتباه می‌کند، می‌ توانید با مهربانی آن‌ را اصلاح کنید.”آرش, اسباب بازی ها نباید این جا باشند. شرط می‌ بندم دفعه بعد که آن‌ ها را در جای درست خود می گذاری. تو در این کار فوق العاده ای.”

افزایش اعتماد به نفس و استقلال در نوجوانان

۱- مسئولیت پذیری را به آن ها آموزش دهید

افزایش اعتماد به نفس در کودکان

کودکان بزرگ‌ تر مانند نوجوانان می‌ توانند یاد بگیرند که مهارت‌ های مهمی را یاد بگیرند که به آن‌ ها کمک می کند تا احساس مستقل بودن کنند. زمانی که مسئولیت پذیری را آموزش می‌دهید، به فرزندتان نشان می دهید که انتخاب‌ ها و پیامدها به هم مرتبط اند. برخی کار های خاص را به آن‌ ها بدهید که بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

 • برای مثال می‌ توانید بگویید: “شما ترجیح دادید که به جای زدن چمن ها با دوستان خود تفریح کنید. این به این معنی است که پول خود را این هفته دریافت نخواهید کرد.”
 • گاهی اوقات ممکن است هشدار دادن مفید باشد: “اگر اتاق خود را مرتب نکنی، تلفن خود را از دست خواهی داد.” این به شما بستگی دارد که آیا می‌ خواهید به کودکان اجازه دهید ابتدا اشتباه کنند یا خیر.

۲- به آن ها کمک کنید که خوی کاری داشته باشند

راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

به کودکان تان بگویید که کار سخت می‌ تواند به آن‌ ها کمک کند تا آنچه را که می‌ خواهند دریافت کنند. با نوجوان خود بنشینید و به آن‌ ها کمک کنید تا برخی اهداف خود را مشخص کنند. سپس به آن‌ ها کمک کنید تا راه‌ های ویژه‌ ای برای رسیدن به آن اهداف پیدا کنند.

 • شما می‌ توانید بگویید: “اگر می‌ خواهی آن لباس گران‌ قیمت را بخری، باید یک شغل پاره‌ وقت برای پرداخت هزینه آن پیدا کنی.”
 • یا ممکن است بگویید: “اگر می‌ خواهی برای درس از شهر یا کشور خارج شوی، باید نمره‌ های عالی بگیری تا بتوانی بورسیه بگیری.”

۳- برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان مرز و محدودیت بگذارید

افزایش اعتماد به نفس در کودکان

وقتی کودک بزرگ ‌تر می‌شود، طبیعتا می‌ خواهند مستقل‌ تر شوند. شما ممکن است نسبت به اینکه کودکتان رشد کرده باشد مردد باشید، اما این برای رشد آن‌ ها مهم است. مشخص کردن مرزهایی روشن به هر دوی شما کمک می‌ کند طوری که هر دو رضایت داشته باشید.

 • زمانی که این محدودیت‌ ها را تنظیم می‌ کنید، دقت کنید که نتایجی را که در صورت نادیده گرفتن قوانین حاصل می شوند را به تفصیل شرح دهید.
 • اگر نوجوان شما می‌ خواهد به مهمانی برود، برخی قوانین واضحی را وضع کنید مثلا راس ساعت مشخصی خانه باشد یا مشروب ننوشد. مطمئن شوید که نظارت بزرگسالی وجود دارد. تاکید کنید که اگر آن‌ ها قوانین را دنبال نکنند، امتیازات اجتماعی را از دست خواهند داد .

۴- تصمیم گیری خوب را به آن ها آموزش دهید

افزایش اعتماد به نفس در کودکان

کودک شما باید یاد بگیرد که برای مستقل شدن خودش تصمیم گیری کند. با صحبت کردن با آن ها به آن ها کمک کنید تا تصمیمات خوبی بگیرند. به آن‌ ها بیاموزید که برای هر تصمیم بزرگ باید:

 • آرام باشد و وقت خود را صرف فکر کردن بکند.
 • ایده های مختلفی را در نظر داشته باشد.
 • فهرستی از مزایا و معایب تهیه کند.
 • به غرایز توجه کند.

۵- مهارت های مدیریت پول را آموزش دهید

کتاب افزایش اعتماد به نفس در کودکان

کودک برای مستقل‌ تر شدن، باید یاد بگیرد که پول خود را مدیریت کند. شما می‌ توانید با آموزش انواع مهارت‌های مختلف به آن‌ ها کمک کنید تا این کار را انجام دهند. شما می‌ توانید آن‌ ها را تشویق کنید تا خودشان پول کسب کنند. بگذارید آن‌ ها تصمیم بگیرند که چگونه پولشان را خرج کنند. اگر اشتباه کردند، مشکلی نیست از آن یاد می‌ گیرند.

 • به کودک خود کمک کنید تا حساب بانکی باز کند.
 • با آن‌ ها بنشینید و اهداف مشخصی برای پس‌ انداز پول تعیین کنید.

۶- به آن ها نشان دهید که چگونه زمان خود را مدیریت کنند

افزایش اعتماد به نفس در کودکان

مدیریت زمان یک مهارت مهم دیگر است. کودکان شما باید یاد بگیرند که چگونه برنامه خود را مدیریت کنند. به آن‌ ها کمک کنید تا بفهمند چه مقدار زمان نیاز دارند. سپس بنشینید و یک برنامه هفتگی با آن‌ ها بنویسید.

 • موارد خاصی از قبیل: “تمرین فوتبال از ۵ تا ۶ بعد از ظهر” را در نظر داشته باشید.
 • به نوجوان خود کمک کنید تا از یک اپلیکیشن روی تلفن یا کامپیوتر خود برای مشاهده تقویم و فعالیت‌ های آینده خود استفاده کند.
 • مدتی طول می کشد تا مدیریت زمان را یاد بگیرند. به نوجوان خود کمک کنید و چیزهای مهم را به آن‌ ها یادآوری کنید. همچنین می‌ توانید از آن‌ ها بپرسید که آیا آن‌ ها همه کار ها را انجام داده اند یا نه. با این حال، روشن کنید که آن‌ ها مسئول دانستن برنامه خود و انجام آن هستند.

ساختن اعتماد به نفس در کودکان

۱- به تعریف و تمجید های خود توجه کنید

روش افزایش اعتماد به نفس در کودکان

شما ممکن است وسوسه شوید که کودکانتان را خیلی زیاد و اغراق آمیز تشویق کنید. اما حتی بچه‌ های کوچک هم می‌ توانند متوجه شوند که شما اغراق می‌ کنید. به تعریف و تمجید خود فکر کنید. مطمئن شوید که آن‌ ها خاص و دقیق هستند.

 • به جای گفتن اینکه “این بهترین نقاشی از سگی است که تاکنون وجود داشته‌ است! “بگویید: “واقعا جوری که این سگ را با لبخند روی صورتش کشیده ای دوست دارم.”
 • به جای اینکه بگویید: “تو بهترین بازیکن تیم هستی!” بگویید: “به خاطر تلاش زیادی که کردی پرتاب آزادانه ات خیلی پیشرفت کرده است.”

۲- استعداد ها و علایق آن ها را پرورش دهید

افزایش اعتماد به نفس در کودکان

کودکان همه سنین وقتی روی مهارت‌ هایی کار می‌ کنند که آن را دوست دارند و در آن استعداد دارند بهترین عملکرد را دارند. استعداد هایشان را تشویق کنید. اگر کودک کوچک شما عاشق نقاشی است، یک مجموعه خاص از ماژیک یا مداد برای او بخرید. اگر نوجوان شما واقعا به بازیگری علاقه دارد او را در یک گروه تئاتر و نمایش ثبت نام کنید.

۳- به او مهارت های حل مساله را بیاموزید

افزایش اعتماد به نفس در کودکان

حل مشکلات توسط خود کودکان به ایجاد اعتماد به نفس در آن ها کمک کند. آن‌ ها با کنترل کردن موقعیت ها احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهند داشت. وقتی کودک شما با مشکلی روبرو می شود، به او کمک کنید تا راه‌ حل پیدا کند.

 • اگر کودک ۵ ساله شما به سراغ شما بیاید و بگوید: “سارا اسباب بازی هایش را به من نمی دهد”. چه چیزی می‌ توانید به او بگویید که به تغییر ذهنیت او کمک کند؟ اگر او گیج به نظر می‌رسد، می‌ توانید پیشنهاداتی به او بدهید، مانند: “آیا به او گفتی لطفا؟ آیا خود تو اسباب بازی هایت را به او دادی؟”
 • اگر نوجوان شما در کلاس ریاضی خیلی تلاش می‌کند، می‌ توانید بگویید: “چه کاری به موفقیت تو کمک خواهد کرد؟ آیا عادت‌های مطالعاتی متفاوتی را امتحان کرده ای؟” اگر مطمئن نیستید، می‌ توانید بگویید: “فکر می کنی ده دقیقه بازخوانی یادداشت ها به تو کمک خواهد کرد؟ چه چیز دیگری ممکن است به تو کمک کند؟”

۴- نگرشی مثبت بسازید

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

اگر آن‌ ها جوان هستند یا رشد کرده‌ اند، از شما پیروی می‌ کنند. آن‌ ها کار های شما را می‌ بینند و فکر می کنند که مشکلی در آن ها نیست. یک رویکرد مطمئن بسازید. برای مثال، اگر غذا را سوزاندید، عکس العمل زیادی نشان ندهید. بگویید “خوب حداقل این دستور العمل جدید را امتحان کردم! من می‌ دونم چی کار کردم و دفعه بعد بهتر کار می‌کنم!

۵- روی نقاط قوت تمرکز کنید

افزایش اعتماد به نفس در کودکان

کودک خود را با کمک به تمرکز بر روی نکات مثبت، بالا ببرید. اگر در فوتبال خوب نیستند، به آن‌ ها یادآوری کنید که یک هم تیمی ماهر و پشتیبان هستند. اگر آن‌ ها به بخشی از فعالیت های مدرسه علاقه نداشتند، به آن‌ ها یاد آوری کنید که اکنون می توانند برای شرکت در یک رقابت هنری تمرکز کنند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید