نشانه ها و علائم ضربه مغزی

علائم ضربه مغزی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 499

ضربه مغزی یک آسیب مغزی ضربتی است که اغلب زمانی که فرد سرش به جایی بخورد اتفاق می افتد. ضربه مغزی ممکن است به دلیل افتادن، سوء استفاده فیزیکی، وسایل نقلیه، دوچرخه، یا برخورد عابر پیاده یا آسیب هایی ناشی از ورزش های تماسی مانند راگبی و فوتبال اتفاق بیافتد. اگر چه اثرات ضربه مغزی معمولا موقتی هستند، اما فردی که احتمال می رود دچار ضربه مغزی شده است، باید توسط متخصص مراقبت های بهداشتی معاینه شود. ضربه مغزی های مکرر ممکن است آسیب جدی به مغز بزند، از جمله جراحت انسفالوپاتی مزمن (CTE). اگر چه ممکن است شرایط ترسناکی به نظر برسد، بیشتر افرادی که دچار ضربه مغزی می شوند طی چند روز به طور کامل بهبود می یابند.

بررسی نشانه های فوری ضربه مغزی

۱- مشخص کنید که آیا فرد هوشیاری اش را از دست داده است یا خیر

ضربه مغزی

هر کسی که دچار ضربه مغزی می شود هوشیاری اش را از دست نمی دهد، اما برخی افراد اینطور می شوند. این واضح ترین نشانه است که فردی دچار ضربه مغزی شده است. اگر فردی بعد از اینکه به سرش ضربه خورد بیهوش شد، به دنبال درمان اورژانسی بگردید.

۲- ببینید که آیا فرد ناسازگار یا نامفهوم صحبت می کند

سکته مغزی

از فرد تعدادی سوال اساسی مانند “نامت چیست ؟” و “میدونی کجایی؟” بپرسید. اگر با تاخیر پاسخ دادند یا پاسخ هایشان ناسازگار بود یا هیچ مفهومی نداشت یا درک کردنشان سخت بود، ممکن است دچار ضربه مغزی شده باشند.

۳- ببینید آیا فرد گیج شده یا به یاد نمیاورد که چه اتفاقی افتاده است

آسیب مغزی

اگر فرد به جایی خیره شده، گیج به نظر می رسد یا نمی داند که کجا است، این موضوع می تواند نشانه آسیب مغزی باشد. اگر مبهوت شده، به یاد نمی آورد که چه اتفاقی افتاده است یا به نظر می رسد که حافظه اش را از دست داده است، احتمالا دچار ضربه مغزی شده است.

۴- ببینید که آیا دچار حالت تهوع یا استفراغ می شوند یا خیر

سکته مغزی

اگر فردی بعد از اینکه به سرش ضربه وارد شده یا بعد از اینکه حادثه ای دیگر برایش اتفاق افتاده است پشت سر هم استفراغ کرد، این موضوع معمولا نشان دهنده ی ضربه ی مغزی است. اگر استفراغ نکردند، از آن ها بپرسید که آیا احساس تهوع و یا ناراحتی معده دارند یا خیر، چرا که این ها نیز ممکن است نشانه ی ضربه مغزی باشند.

۵- ببینید آیا دچار عدم تعادل یا هماهنگی شده اند یا خیر

سکته مغزی

افرادی که دچار ضربه مغزی می شوند، معمولا در مهارت های حرکتی شان دچار مشکل می شوند، برای مثال نمی توانند در یک خط مستقیم راه بروند یا نمی توانند توپی را بگیرند. اگر فرد با این چیزا مشکل داشت یا در زمان عکس العمل نشان دادنش تاخیر داشت، به احتمال زیاد دچار ضربه مغزی شده است.

۶- از فرد بپرسید آیا سردرد داشته، دیدشان تار شده یا احساس گیجی می کنند یا خیر

سکته مغزی

سردردی که بیشتر از چند دقیقه طول بکشد نشانه ی شایعی از ضربه مغزی است. تاری دید، “ستاره دیدن”، و یا احساس سرگیجه یا سردرگمی نیز ممکن است نشانه دهنده ضربه ی مغزی باشند.

۷- به مدت ۳ تا ۴ ساعت به دقت مراقب فرد باشید

سکته مغزی

اگر شک کردید که فردی دچار ضربه مغزی شده است، باید برای چند ساعت آینده به دقت مورد نظارت قرار بگیرد. فکر خوبی نیست که آن ها را تنها بگذارید، در این صورت اینطور ختم می شود که به مراقبت های اورژانسی نیاز پیدا خواهند کرد. در صورت امکان، با کسی هماهنگ کرده که برای حداقل چند ساعت بعد از حادثه با فرد مانده و رفتار او را تحت نظر داشته باشد.

نظارت بر آن ها برای علائم اضافی

۱- طی چند روز یا چند هفته آینده مراقب علائم آن ها باشید

سکته مغزی

اگر چه برخی علائم آسیب مغزی بلافاصله نمایان می شوند، بعضی از آن ها تا چند روز یا چند هفته بعد ظاهر نمی شوند. حتی اگر فرد بعد از حادثه خوب به نظر برسد، ممکن است بعدا نشانه های سکته مغزی را نشان دهد.

  • فرد ممکن است نشانه هایی مانند نامفهوم سخن گفتن، سردرگمی، حالت تهوع یا استفراغ، عدم تعادل یا هماهنگی، گیجی، تاری دید یا سردرد را نشان دهد.
  • این نشانه ها می توانند مشکلات پزشکی غیر از سکته مغزی را نشان دهند، بنابراین این موضوع مهم است که فرد توسط مسئول مراقبت های پزشکی مورد معاینه قرار گیرد.

۲- در طول ماه آینده حواستان به تغییر در اخلاق و رفتار باشد

سکته مغزی

تغییرات ناگهانی در اخلاق یا رفتار معمولا ضربه مغزی را نشان می دهند. اگر فرد، ظاهرا بدون دلیل، بد خلق، زود رنج، عصبانی، ناراحت یا از هر نظر احساسی دیگر به نظر رسید، ممکن است دچار ضربه مغزی شده باشد.

  • اگر فرد خشن شده، عجیب عمل می کند یا علاقه اش را به کار یا فعالیت مورد علاقه اش از دست داده است، این نیز ممکن است نشان دهنده ضربه مغزی باشد.

۳- ببینید که آیا به نور یا صدا حساسیت دارند

سکته مغزی

افرادی که دچار ضربه مغزی می شوند، معمولا به نورهای روشن و صداهای بلند حساس هستند. اگر این چیزا باعث انقباض غیر ارادی ماهیچه در فرد شده یا از درد شکایت کند، یا اگر در گوش شان صدای زنگ احساس می کنند، ممکن است دچار ضربه مغزی شده باشند.

۴- متوجه تغییرات در الگوهای خواب و خوراک شوید

سکته مغزی

حواستان به رفتارهایی که متناقض با الگوهای معمول یا عادت هایشان است باشد. اگر فرد اشتهای اش را از دست داده یا بیش از حد معمول غذا می خورد، ممکن است نشانه ی ضربه مغزی باشد. به طور مشابه، اگر فرد نمی تواند بخوابد یا بیش از حد می خوابد، ممکن است دچار ضربه مغزی شده باشند.

۵- ببینید که آیا فرد با حافظه یا تمرکز مشکل دارد یا خیر

سکته مغزی

حتی اگر فرد بعد از حادثه خوب به نظر برسد، اما ممکن است بعدا دچار مشکل شود. اگر به نظر می رسد که نمی توانند تمرکز کنند یا در به یاد آوردن چیزهایی که چه بعد و چه قبل از حادثه اتفاق افتاده دچار مشکل شده اند، احتمالا دچار ضربه مغزی شده اند.

۶- حواستان به گریه های بیش از حد کودکان باشد

سکته مغزی

اگر فردی که شک کرده اید دچار ضربه مغزی شده کودک باشد، ببینید که آیا بیش از حد معمول گریه می کنند یا خیر. اگر چه بیشتر علائم ضربه مغزی در کودکان و بزرگسالان یکسان است، اما کودکان ممکن است بیش از حد گریه کنند چرا که درد دارند، احساس خستگی کرده یا نمی دانند چطور بیان کنند که چه چیزی اشتباه است.

به دنبال درمان های پزشکی باشید

۱- اگر تشنج، سخت نفس کشیدن یا چکیدن مایع از گوش دیدید، به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی بگردید

سکته مغزی

اگر فرد بعد از بیهوش شدن واکنش نشان نداد یا بلند نشد، سردردهای بدتر داشته، مکررا استفراغ کرده، از گوش و دماغش مایع یا خون می چکد، تشنج دارد، سخت نفس می کشد یا نامفهوم صحبت می کند، به سرعت آن ها را به اتاق اورژانس ببرید. این نشانه ها ممکن است نشان دهنده یک آسیب مغزی شدید باشد.

۲- فردی را که شک کرده اید دچار ضربه مغزی شده است، طی ۱ تا ۲ روز مورد ارزیابی پزشکی قرار دهید

سکته مغزی

حتی اگر درمان اورژانسی نیاز نباشد، تمام جراحت های سر باید توسط یک متخصص مراقبت های پزشکی مجاز مورد ارزیابی قرار گیرد. اگر شک کردید که فردی دچار ضربه مغزی شده است، در عرض ۲ روز پس از حادثه، او را به دکتر ببرید.

۳- اگر علائم فرد بدتر شد، مراقبت های پزشکی فوری لحاظ کنید

سکته مغزی

به طور کلی، علائم ضربه مغزی به مرور زمان کاهش پیدا می کند. اگر خلاف این اتفاق افتاد و فرد در معرض درد بیشتری قرار گرفت، مانند سردرد، و یا افزایش خستگی، به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید. این علائم می توانند نشان دهنده یک آسیب جدی باشند.

۴- برنامه درمانی تجویز شده را دنبال کنید

سکته مغزی

معمولا، به افرادی که دچار ضربه مغزی می شوند، استراحت کردن و خوابیدن پیشنهاد می شود. این هم شامل استراحت فیزیکی و هم استراحت ذهنی می شود، به این معنا که فرد باید از فعالیت های فیزیکی (مانند ورزش کردن) به اندازه ی فعالیت های ذهنی شدید (مانند بازی های ویدیویی یا حل کردن جدول) پرهیز کند. اطمینان حاصل کنید که به اندازه ای که دکتر پیشنهاد کرده است، استراحت کنید و همیشه هر برنامه درمانی دیگری که توسط ارائه دهنده مراقبت های پزشکی تجویز شده است را دنبال کنید.

۵- تا زمانی که دکترتان نگفته است، از ورزش و فعالیت کردن پرهیز کنید

سکته مغزی

اگر فرد در حین ورزش، تمرین یا هر فعالیت فیزیکی دیگر دچار ضربه مغزی شد، فرد را از آن ورزش یا فعالیت بیرون کنید. تا زمانی که توسط دکتر ارزیابی نشده است، نباید به انجام آن فعالیت ادامه دهد، مخصوصا اگر یک ورزش تماسی باشد که ممکن است دوباره به او ضربه وارد شود.

رسانه دکتر سلامت

نشانه ها و علائم ضربه مغزی
4.5 (90%) 2 votes
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید