پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا

سرماخوردگی و آنفولانزا
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.7K

درمان سرماخوردگی یا آنفولانزا، هنگامی که به آن دچار شده اید، سخت است. همانند بسیاری از بیماری ها، برداشتن گام هایی برای پیشگیری، ممکن است بهترین “درمان” برای این بیماری باشد. شما می توانید از ویروس های رایج با توجه دقیق به عادات بهداشتی و ظرفیت تقویت کننده های ایمنی در رژیم غذایی و سبک زندگی تان، پیشگیری کنید. حتی می توانید از ابتلاء به یک بیماری کامل با عملکرد سریع نسبت به نشانه های اولیه از علائم آن، جلوگیری کنید.

عادات بهداشتی مناسب

۱- دست هایتان را بشویید

سرماخوردگی

یکی از آسان ترین و موثرترین اقدامات برای پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا این است که دست هایتان را به طور کامل و مکرر بشویید. اینکار تکثیر باکتری و ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا را از فضاها یا سطوح عمومی کاهش می دهد.

 • اطمینان حاصل کنید که قبل از استفاده از صابون، دست هایتان را مرطوب کرده باشید. دست هایتان را به مدت ۲۰ ثانیه به شدت سابیده، زیرناخن، بین انگشتان و پشت و جلوی دستتان را نیز پاک کنید.
 • دست هایتان را زیر آب جاری شسته و با حوله ای تمیز آن ها را خشک کنید.
 • اگر نمی توانید آب یا صابون پیدا کنید، از ضد عفونی کننده دست استفاده کنید.

۲- جلوی بینی و دهان خود را بپوشانید

علائم سرماخوردگی

هر زمانی که سرفه یا عطسه کردید، دست یا دستمالی روی هر دوی بینی و دهان خود بگیرید. پوشاندن عطسه یا سرفه، خطر انتقال میکروب ها و ویروس های تان را به حداقل می رساند.

 • جلوی عطسه یا سرفه را با آرنج تان بگیرید، که در اینصورت از آلودگی دست هایتان و انتقال میکروب به دیگران، جلوگیری می کنید.
 • دستمالی که از آن استفاده کردید را بلافاصله دور بیاندازید و پس از آن دست هایتان را بشویید. همچنین بعد از عطسه یا سرفه به دست هایتان، آن ها را بشویید.

۳- از جمعیت دور بمانید

سرماخوردگی

سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار مسری هستند و عموما در جایی که مردم جمع می شوند، منتقل می شود. دور ماندن از جمعیت یا فضاهای بسته، خطر ابتلاء به هر ویروسی را به حداقل می رساند.

 • بعد از دست زدن به سطوح در مکان های شلوغ، دست هایتان را بشویید. برای مثال دستگیره های در (مخصوصا دستگیره های در دستشویی) سطوحی هستند که ویروس های سرماخوردگی و آنفولانزا می توانند در آنها حضور داشته باشند.
 • اگر احساس مریضی کردید، در خانه بمانید تا خطر انتقال سرماخوردگی یا آنفولانزا را به حداقل برسانید، و یا وضعیت تان را با گرفتن از شخصی دیگر، بدتر کنید.
 • از لمس کردن صورت، به خصوص دهان، دماغ و چشم هایتان خودداری کنید.
 • یک مراقبت روزانه برای فرزندتان که سیاست های واضحی نسبت به نگه داشتن کودکان بیمار در خانه دارد، انتخاب کرده و مراقبت های بهداشتی مناسب را اعمال کنید.

۴- فضاهای در دسترس را تمیز و بهداشتی کنید

علائم سرماخوردگی

ویروس های سرماخوردگی و آنفولانزا به راحتی می توانند در فضاها و سطوح در دسترس منتقل شوند، بخصوص در حمام و آشپزخانه ها. ضدعفونی کردن این مناطق می تواند به پیشگیری از انتقال ویروس های سرماخوردگی و آنفولانزا کمک کند.

 • بر روی تمیز کردن فضاهای عمومی مانند توالت، سینک روشویی، میزهای آشپزخانه و سینک آشپزخانه تمرکز کنید. دستگیره های درب ها را نیز ضد عفونی کنید.
 • از هر نوع ضدعفونی کننده های سطح در دسترس تجاری استفاده کنید، تا یکی که در برابر انواع مختلف ویروس، جرم و باکتری محافظت گسترده ای دارد را انتخاب کنید. مانند “لیسول”

۵- مکان هایی که از آنها بیشتر استفاده می کنید را تمیز کنید

درمان سرماخوردگی

این مکان ها شامل اتاق خواب، آشپزخانه، اتاق غذاخوری، اتاق نشیمن و حمام دستشویی می شود.

۶- سلامت دهان مناسبی ایجاد کنید

فقدان بهداشت دهان به طور مناسب می تواند باعث شود که میکروب ها راحت تر به بدن تان وارد شوند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

۱- واکسیناسیون شوید

سرماخوردگی

اگر چه هیچ درمانی برای آنفولانزا وجود ندارد، اما هر ساله می توانید در برابر این ویروس واکسینه شوید. این کار می تواند سیستم ایمنی تان را در برابر شرایط در طول فصل سرماخوردگی و آنفولانزا تقویت کند. با دکترتان در مورد اینکه آیا واکسیناسیون آنفولانزا گزینه مناسبی برای شما است یا خیر صحبت کنید.

 • شما باید هر ساله واکسن آنفولانزا را بزنید. واکسن شما از سال قبل به فصل جدید آنفولانزا منتقل نمی شود.
 • هر کسی بین سنین ۶ ماه تا ۶۵ سال می تواند واکسن آنفولانزا بزند. (بالاتر از ۶۵ سال می توانند واکسن پنوموکوکال (پنوموواکس) بزنند، که در برابر پنومونیا ]سینه پهلو[ واکسینه خواهد کرد.)
 • توجه داشته باشید که برخی ناراحتی ها در محل تزریق طبیعی است.
 • شما همچنین می توانید این واکسن را از طریق افشانه بینی نیز دریافت کنید. برخلاف تزریقش، این روش در واقع یک حالت ضعیف شده ای از ویروس را به بدنتان منتقل می کند، بنابراین باید سیستم ایمنی قوی و سالمی داشته باشید که بتوانید از افشانه بینی استفاده کنید. اگر دارید شیمی درمانی می شوید یا دچار تضعیف سیستم ایمنی شده اید (بخاطر پیوند عضو یا بیماری مانند HIV)، شما برای این افشانه واجد شرایط نیستید. علاوه بر این، اگر شما به طور منظم اطراف کسی هستید که دچار تضعیف سیستم ایمنی شده است، نباید از این افشانه استفاده کنید.
 • هرگونه عوارض جانبی مانند تب، حساسیت یا بدن درد را به پزشک تان گزارش دهید، بخصوص اگر آن ها مداوم هستند.
 • یک نسخه از شرح اطلاعات واکسن تهیه کنید. هر فردی که واکسن آنفولانزا دریافت می کند، باید یک نسخه از این شرح داشته باشد، که نوع واکسنی که دریافت کرده اید و همچنین اینکه چگونه شما را ایمن نگه داشته و همه گیری آنفولانزا را از بین برده است را توضیح دهد.

۲- توجه داشته باشید که هیچ واکسنی برای سرماخوردگی وجود ندارد

سرماخوردگی

برخلاف آنفولانزا، برای سرماخوردگی معمولی هیچ واکسنی وجود ندارد. بهترین راه پیشگیری از آن، اتخاذ عادات بهداشتی مناسب و مراقبت از سلامت کلی تان است. رژیم غذایی سالمی حفظ کرده، به طور منظم ورزش کنید، دست هایتان را بشویید و غیره.

۳- از تماس با افراد بیمار اجتناب کنید

درمان سرماخوردگی

سعی کنید با کسی که می دانید سرما خورده است یا علائم سرماخوردگی دارد، تماس نزدیک و یا طولانی مدت نداشته باشید. این کار ممکن است هرگونه باکتری یا ویروس را از تهاجم به سیستم شما و بیمار شدن تان حفظ کند.

 • سعی کنید تا با مهربانی خود را از موقعیت هایی که افراد بیمار در آن هستند خارج کنید. برای مثال، اگر دوست یا همکاری با شما صحبت می کند یا می خواهد با شما به بیرون برود، به سادگی چیزی مثل “من خیلی متاسفم، باید خودمو معذور کنم چون یه قرار مقدم بر این دارم ” بگویید.
 • اگر فرد مریض با شما زندگی می کند، سعی کنید تا فضای یکسانی را تا زمانی که فرد مریض است، به اشتراک نگذارید.

۴- از لوازم خودتان استفاده کنید

علایم سرماخوردگی

اطمینان حاصل کنید که با فردی که مریض است، چیزی به اشتراک نگذارید. این کار می تواند خطر تهاجم باکتری یا ویروس را به بدن شما به حداقل برساند.

 • استفاده از ظروف یکبار مصرف مانند فنجان و چنگال را تا زمانی که فردی در خانه تان مریض است، در نظر بگیرید.
 • وسایل را بر چسب گذاری کنید تا خطر آلودگی را به حداقل برسانید.
 • وسایلی که از آنها مطمئن نیستید را با آب داغ، یا ترجیحا با ماشین ظرفشویی بشویید.

۵- داروهای جایگزین را امتحان کنید

سرماخوردگی

بعضی افراد به مزایای داروهای جایگزین برای پیشگیری و از بین بردن سرماخوردگی و آنفولانزا باور دارند. اگر چه هیچ مدارک علمی قطعی وجود ندارد که ویتامین C، مخروط سانان، یا زینک می تواند از سرماخوردگی یا تب پیشگیری کند و آنها را از بین ببرد، اما می توانید ببینید که این داروها برای شما مفید هستند.

 • برخلاف داستان های معروفی که در بر خلاف این موضوع است، شواهد زیادی وجود ندارد که بگوید مصرف ویتامین C می تواند از سرماخوردگی جلوگیری کند یا آن را در نطفه خفه کند.
 • مصرف مخروط سانان در اوائل بروز علائم سرماخوردگی ممکن است شدت و مدت علائم تان را کاهش دهد.
 • مطالعاتی بر روی زینک نشان داده است که اگر در طی یک روز از شروع علائم مصرف شود، می تواند علائم سرماخوردگی را کاهش دهد.
 • از مصرف زینک قطره ای مخصوص بینی اجتناب کنید، که ممکن است بطور دائم به حس بویایی شما آسیب بزند.

مراقبت از علائم اولیه سرماخوردگی و آنفولانزا

۱- بدن خود را هیدراته نگه دارید

سرماخوردگی

مایعات کافی بنوشید تا هر چیزی که باعث تب یا تولید مخاط می شود را جایگزین کنید.

 • خود را هیدراته نگه داشتن می تواند به شما کمک کرده تا احساس بهتری داشته باشید و احتمال بیشتر بیمار شدن تان را کاهش می دهد.
 • زنان حداقل ۹ فنجان مایعات نیاز دارند تا در طول روز بدن شان را هیدراته نگه دارند، درحالی که مردان حداقل ۱۳ فنجان نیاز دارند.
 • آب، آبمیوه، آبگوشت یا نوشابه های بدون کافئین مصرف کنید.
 • از نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه یا چای دوری کنید، چرا که آن ها می توانند بدن شما را کم آب کنند و علائم را تشدید بخشند.

۲- سوپ مرغ بخورید

درمان سرماخوردگی

مطالعات حال حاضر نشان می دهند که سوپ مرغ بعنوان درمان طولانی مدت خانگی می تواند در برابر سرماخوردگی محافظت کرده و علائم را از بین ببرد. خوردن سوپ مرغ ممکن است به شما کمک کند که سرماخوردگی را در نطفه خفه کرده یا علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا را به حداقل برساند. حتی بخار سوپ داغ نیز می تواند به کاهش علائم کمک کند.

 • سوپ مرغ بخورید تا گرفتگی که با سرماخوردگی یا آنفولانزا همراه است را برطرف کنید. سوپ مرغ می تواند از کم شدن آب بدن جلوگیری کند.
 • توجه داشته باشید که سوپ مرغ برای سیستم تان مانند یک ضد التهاب عمل می کند. حتی به طور موقت حرکت مخاط در بینی را نیز افزایش می دهد، که به نوبه ی خود میزان زمانی که ویروس در بینی تان است را محدود می کند.

۳- از الکل یا سیگار دوری کنید

سرماخوردگی

الکل و محصولات تنباکو ممکن است سرماخوردگی یا آنفولانزا را بدتر کند. حذف یا محدود کردن این محصولات می تواند مدت زمان علائم را کاهش داده و به پیشگیری از عوارض کمک کند.

۴- گلوی تان را با آب نمک تسکین دهید

سرماخوردگی

غرغره کردن با یک محلول آب شور می تواند به گلو درد کمک کند. اگر چه مزایا موقت است، اما شما می توانید از این درمان تا زمانی که نیاز دارید برای مبارزه با التهاب استفاده کنید.

 • نصف یک قاشق چای خوری نمک را در ۸ اونس (۲۳۶ میلی لیتر) آب گرم برای درست کردن محلول آب شور، حل کنید.
 • حداقل روزی دوبار به مدت ۳۰ ثانیه با آب نمک غرغره کنید. اینکار حتی می تواند به کاهش هرگونه التهاب مربوط به سرماخوردگی یا آنفولانزا در گلوی تان کمک کند.

۵- از قرص های مکیدنی یا اسپری استفاده کنید

علائم سرماخوردگی

مسکن های خفیف می تواند گلو درد را از بین ببرند. محصولاتی مانند قرص های مکیدنی یا اسپری حاوی اکالیپتوس یا کافور می تواند هرگونه گرفتگی مرتبط با سرماخوردگی یا آنفولانزا را نیز از بین ببرد.

 • هر دو یا سه ساعت یک بار از قرص های مکیدنی گلو یا اسپری استفاده کنید.
 • از جویدن یا قورت دادن قرص های مکیدنی اجتناب کنید چرا که می توانند گلوی تان را بی حس کرده و باعث مشکلاتی در بلعیدن شوند.

۶- مسکن مصرف کنید

سرماخوردگی و آنفولانزا

ممکن است همراه با سرماخوردگی یا آنفولانزا، بدن درد داشته باشید. از داروهای مسکن استفاده کنید تا درد شما را تسکین دهند، که همچنین ممکن است به شما کمک کند تا آرام شده و از سرماخوردگی یا آنفولانزا به سرعت بهبود یابید.

 • برای رهایی از بدن درد از استامینوفن، ایبوپروفن، یا ناپروکسن سدیم استفاده کنید.

۷- به اندازه کافی استراحت کنید

آنفولانزا

اطمینان حاصل کنید که می گذارید تا بدن تان استراحت کند، چرا که می تواند علائم تان را از بین ببرد و به شما کمک کند که از یک سرماخوردگی یا آنفولانزا، سریع تر بهبود یابید. در خانه بمانید، مخصوصا اگر تب دارید. استراحت کافی خطر اینکه شما اعضای خانواده، دوستان یا همکارانتان را نیز آلوده کنید را به حداقل می رساند.

 • شب ها حداقل هشت ساعت بخوابید و چرت بزنید، چرا که می تواند به سیستم ایمنی بدن تان برای مبارزه در برابر هر ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا در حال پیشرفتی، کمک کند.
 • در اتاق خوابی که راحت، گرم و کمی مرطوب است (از یک دستگاه مرطوب کننده استفاده کنید) بخوابید تا به برطرف کردن گرفتگی و سرفه، کمک کنید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید