روش های صحیح تربیت کودکان

تربیت کودکان
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.55K

همه کودکان لحظات خود را دارند، اما دانستن اینکه شما می توانید بر روی رفتار کودکان حساب کنید، زندگی شما را بسیار ساده تر می کند. با فرزندان خود به خوبی رفتار کنید و رفتار خوب او را تقویت کنید. این کار به آن ها کمک می کند تا مهارت های اجتماعی را با استفاده از رفتارهای خوب و شکایت و ناله نکردن به دست آورند. از انضباط پایدار استفاده کنید و فرصت های تدریس را پیدا کنید و او را مجازات نکنید.

 از تقویت مثبت برای تربیت کودکان استفاده کنید

۱- رفتار خوب او را ستایش کنید

تربیت کودکان

هنگامی که فرزندتان به خوبی رفتار می کند، بگذارید او بداند! این می تواند به او کمک کند که به رفتار خوب توجه می شود و جشن گرفته می شود. همچنین نشان می دهد که چه رفتارهایی قابل قبول و قدردانی هستند.

 • به عنوان مثال، بگویید: “تو اسباب بازی هایت را با خواهر و برادرت به اشتراک گذاشته ای. این کاملا متفکرانه است و تو لطف کرده ای، کارت خوب بود”.

۲- به فرزندتان برای رفتار خوب پاداش بدهید

کودکان

هنگامی که فرزندتان به خوبی رفتار می کند، پاداش هایی مانند بیشتر تلویزیون دیدن یا سفر به سرزمین عجایب را به او بدهید. برای تقویت رفتار خوب در طول هفته، سعی کنید از یک نمودار رفتاری استفاده کنید. شما می توانید یک سیستم نقطه ای را اختصاص داده و به او اجازه دهید هر زمان که به آن نقطه رسید پاداش کوچکی را دریافت کند.

 • برخی رفتارها ممکن است شامل صحبت کردن با آرامش (نه فریاد)، به اشتراک گذاشتن، تمیز کردن، چرخش و انجام دادن کارها باشد.

۳- با کودک خود بیشتر اوقات ارتباط برقرار کنید و بازی کنید

تربیت کودکان

شما می توانید وقت کافی را با فرزند خود صرف کنید و به او کمک کنید تا مهارت های رفتاری را توسعه دهد. اگر او رفتارهای پرخاشگرانه، خودخواهانه یا نا امن را با بیان این چیزها در بازی نشان می دهند. شما می توانید قوانین و مقررات را در حالی که با او سرگرم شده اید تدریس کنید.

 • به عنوان مثال، به فرزندتان کمک کنید تا با استفاده از عروسک ها و یا مجسمه ها و یا با استفاده از سناریوها، به اشتراک گذاشتن را یاد بگیرد.
 • یک جشن دور همی به صرف چای برای فرزندتان و دوستانش برقرار کنید و به او یاد دهید چگونه تعامل را یاد بگیرد.

ساختن مهارت های اثر متقابل

۱- به او در درک همدلی کمک کنید

تربیت کودکان

یک کودک خوش رفتار احساسات دیگران را در نظر می گیرد. با کمک فرزندتان مهارت های همدلی او را با صحبت کردن با او در زبان غنی از احساس و تدریس و احترام به دیگران تقویت کنید.

 • به عنوان مثال، از فرزندتان بپرسید: “فکر می کنی وقتی بچه های دیگر را کتک می زنی چه حسی دارند؟ اگر کسی تو را کتک بزند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ “
 • با فرزند خود به اندازه سنش صحبت کنید. از نمونه هایی استفاده کنید که او درک خواهد کرد.

۲- رفتارهای خوب را تمرین کنید

تربیت کودکان

به فرزندانتان ارزش گفتن «لطفا» و «متشکرم» را با دیگر رفتار های خوب آموزش دهید. عادت های خوب را ایجاد کنید تا به رفتارهای خوب در فرزندتان تبدیل شوند

 • رفتارهای خود را تماشا کنید! کودکان رفتارهای خود را از حامیان خود انتخاب می کنند، بنابراین مطمئن باشید که از رفتارهای خوب در اطراف فرزندان خود استفاده کنید.

۳- هنگام صبر کردن صبوری را تمرین کنید

تربیت کودکان

احساس نکنید که شما باید هر کاری را که فرزند شما می خواهد، درست همان ثانیه انجام دهید. این به او کمک خواهد کرد که صبر و شکیبایی و چگونگی مدیریت احساس بی قراری را یاد بگیرد. اجازه دهید فرزند شما بداند که باید صبر کند و صبور باشد.

 • شما می توانید به فرزند خود بگویید: “من می دانم که تو گرسنه هستی – من هم گرسنه هستم! شام تقریبا آماده است، پس باید صبر کنی و فکر کنی که چقدر غذا خوشمزه است!”

۴- یک مثال خوب با رفتار و تعاملات خودتان تنظیم کنید

تربیت کودکان

کودک شما هر کاری که انجام می دهید را تماشا می کند! هر تعامل با جهان خارج، فرصتی است برای اینکه نمونه ای عالی برای فرزندتان باشد. در هنگام تعامل با دیگران به صورت عمومی و خصوصی مثبت و مودبانه رفتار کنید.

 • هنگامی که شما در یک اتاق انتظار هستید یا در صفی ایستاده اید لبخند بزنید و سعی کنید آرام به نظر بیایید و منتظر رسیدن نوبت تان باشید. سعی کنید از نادیده گرفتن، نگرانی و بی قراری دوری کنید.
 • اگر یک دوست یا اعضای خانواده دیر سر قرار رسید در مقابل فرزندتان به آن ها نپرید.

سعی کنید نظم موثری را ایجاد کنید

۱- آرام باشید

تربیت کودکان

قبل از منظم کردن کودکان اطمینان حاصل کنید که ابتدا احساس آرامش دارید. وقتی احساس خشم و ناراحتی می کنید به کودک خود نگویید و یا سعی نکنید مشکلات را حل کنید. یک زمان برای تنها بودن با خودتان اختصاص دهید. چند نفس عمیق بکشید یا اتاق را برای مدتی ترک کنید.

 • با آرامش به کودکان نشان دهید که درگیری ها بدون صدمه زدن حل می شود.
 • به فرزندتان تفاوت بین متوقف کردن بلافاصله او در حین انجام کاری (به این دلیل که خطرناک، مخرب، بی ادب و غیره است) و منظم کردن او (که می تواند منتظر بماند تا شما آرام شوید) نشان دهید.

۲- کودک خود را در طول احساسات دشوار راهنمایی کنید

کودکان

حتی یک کودک خوش رفتار به طور ناگهانی ممکن است زمام امور از دستش در برود. گاهی اوقات، به خصوص اگر او هنوز جوان است. اگر کودک شما عصبانی و ناراحت است، با گوش دادن به او و درک کردنش به کنار آمدن با این احساسات دشوار کمک کنید. با برطرف کردن هر گونه سوء تفاهم، به وسیله توضیح دادن یک سری مسائل به زبانی که او درک می کند به او کمک کنید.

 • به عنوان مثال، اگر کودک شما فریاد می زند، بگویید: می توانم بگویم ناراحت هستی. آیا می توانی با یک صدای آرام به من بگویی که چه اتفاقی افتاده است؟
 • اگر فرزند شما حاضر به صحبت در حین یک فروپاشی نباشد، موقتا او را از این موقعیت بیرون ببرید تا وقتی آرام شود. تا وقتی که آرامتر شود سعی نکنید با او صحبت کنید.

۳- او را در حل مسئله مشارکت دهید

کودکان

هنگامی که فرزند شما با چیزی مشغول است (مثلا وقتی که شما به یک نوشیدنی نه می گوئید)، به او کمک کنید تا با کمک مهارت حل مسئله با یک مشکل کنار بیاید او را تشویق کنید که به جایگزین فکر کند و به خوبی از او یک درخواست داشته باشید.

 • به عنوان مثال، اگر فرزند شما ناراحت شده است که نمی تواند بیرون برود، بپرسید: چه کار دیگری می توانید بکنی؟ من مطمئن هستم که می توانید کار دیگری را که سرگرم کننده است پیدا کنی.
 • اگر کودک شما خیلی جوان است، به او کاری جدید برای انجام دادن بدهید.

۴- به جای مجازات آموزش دهید

تربیت کودکان

از هر فرصتی برای تدریس به فرزندتان به جای مجازات استفاده کنید. مجازات فقط به فرزندتان نشان می دهد آنچه انجام داده اشتباه بوده است. آموزش فرزندتان به او کمک خواهد کرد که بداند چگونه در آینده پاسخگو باشد. کودک خود را در رویکرد متفاوت به مشکل راهنمایی کنید.

 • به عنوان مثال، اگر فرزند شما در یک رستوران در حال دویدن است، او را به میز برگردانید و تمرین کنید که با هم بنشینید. راه های مختلفی برای نشستن به او نشان بدهید تا احساس ناراحتی نکند.
 • اگر کودک رفتار بد را متوقف نکند، او را از وضعیت موقت بیرون بیاورید تا زمانی که مایل باشد که بهتر عمل کند. شما ممکن است صبر کنید تا او آرام شود یا از این فرصت برای به آرامی توضیح دادن یک رفتار خوب استفاده کنید.

۵- نظم و انضباط را به طور مداوم برقرار کنید

تربیت کودکان

یک فرزند خوش رفتار مرزهای خود را می داند. مرزهای رفتار فرزندتان را با او در میان بگذارید و اطمینان حاصل کنید که او می داند که اگر از خطوط عبور کند، عواقب آن اعمال خواهد شد. در میان فرزندتان و با هر خواهر یا برادرش نظم را برقرار نگه دارید تا بداند همه چیز منصفانه است.

 • اجازه ندهید که فرزندتان گاهی اوقات با چیزها کنار بیاید و بار دیگر به نتیجه برسد

۶- پیامدهای روشن داشته باشید

تربیت کودکان

پیامدهای خاصی را برای رفتارهای خاص توضیح دهید. نتیجه ای را انتخاب کنید که منطبق با سوء رفتار او باشد به طوری که منصفانه باشد و به شدت سخت نباشد. اطمینان حاصل کنید که نتایج مناسب سن او  است. بچه های کوچک ممکن است یک زمان کوتاهی را بگذرانند در حالی که کودکان بزرگتر ممکن است امتیازاتی که دارند را لغو کنند.

 • به عنوان مثال، کودک نو پا به سادگی باید آرام باشد و در تعلیق باقی بماند تا زمانی که شما آن را پایان دهید. با یک کودک پیش دبستانی، می توانید اسباب بازی ها و امتیازاتی برایش در زمان وقفه نیز قرار دهید. کودکان مدرسه ای ممکن است مدت زمان تلویزیون دیدن یا کامپیوتر به طور موقت از آن ها گرفته شود.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید