آموزش مسائل جنسی به کودکان

رابطه جنسی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 5.97K

بسیاری از والدین از داشتن بحث جنسی با فرزندشان هراس دارند. با این حال، این مکالمات می تواند یک فرصت عالی برای ایجاد یک رابطه عمیق و پر از اعتماد باشد. با بحث کردن در مورد رابطه جنسی و بدن در سنین پایین شروع کنید. تا جایی که ممکن است شفاف صحبت کنید و از اصطلاحات علمی برای اعمال جنسی و ارگان های بدن استفاده کنید. در مورد اهمیت رابطه جنسی امن به فرزندتان بگویید و به او بگویید در صورتی که حس کرد برای انجام رابطه جنسی تحت فشار قرار گرفته است حتما “نه” بگوید.

شروع کردن گفت و گو درباره مسائل جنسی

۱- زود شروع کنید

اگر نشانه ای از این که کودک شما در معرض اطلاعات جنسی قرار گرفته است دارید، زمان آن فرا رسیده است که خودتان با او صحبت کنید. حتی کودکان در مورد بدنشان کنجکاو هستند، و در سن پیش دبستانی ممکن است کنجکاوی ذهنی نسبت به بدن های دیگران و همچنین بدن خودشان نشان دهند. بسیاری از بچه های هشت ساله آماده هستند تا با شما درباره یک سری از اطلاعات جنسی صحبت کنند. به یاد داشته باشید که نوع مکالمه را مربوط به سن کودک قرار دهید. شما لازم نیست همه جزئیات بیولوژیکی را به یک کودک ارائه کنید، اما مهم است که بگذارید او بفهمد که شما اینجایید تا با او صحبت کنید.

 • در سنین راهنمایی نوجوان شما احتمالا حداقل یک بحث مختصر آموزشی جنسی در مدرسه داشته است. این یک محدوده سنی مناسب برای روشن شدن هر گونه اطلاعات بیولوژیکی و یا جزئیاتی است که ممکن است گیج کننده باشد. هنگامی که کودک شما به دبیرستان می رسد، ممکن است بخواهید توجهتان را بر روی یک رابطه جنسی امن و از جمله پیشگیری از STD متمرکز کنید.

۲- مکان و زمان مناسبی را انتخاب کنید

آموزش کودک

بهتر است در مورد رابطه جنسی زمانی صحبت کنید که شما و فرزندتان تنها هستید. این به شما این امکان را می دهد که صادقانه و بدون هیچ دغدغه ای در مورد فشار همسالان یا خجل بودن نگران باشید. بسیاری از والدین دریافتند که ماشین محل خوبی برای صحبت است. یا، شما و فرزندتان می توانید در هنگام پیاده روی صحبت کنید.

 • اغلب صحبت کردن در مورد یک موضوع ناراحت کننده در وسط تکمیل یک فعالیت آشنا می تواند کمک کننده باشد. به عنوان مثال، اگر شما و کودکتان به طور منظم بسکتبال بازی می کنید، ممکن است بخواهید گفتگو را در وسط یک بازی آغاز کنید.
 • پویایی خانواده خود را در نظر بگیرید. بعضی از کودکان ممکن است برای صحبت کردن درباره موضوعات مهم با پدر و مادرشان، قیم یا یکی از بستگان نزدیک راحت تر باشند.

۳- انتظار داشته باشید که آن ها دانش قبلی داشته باشند

توجه داشته باشید که احتمالا کودک شما احتمالا به زودی در معرض انواع مختلف اطلاعات جنسی قرار می گیرد. اینترنت، رادیو و تلویزیون همه اطلاعات جنسی را به صورت منظم بیان می کنند. شما ممکن است مکالمه را با فرزندتان شروع کنید و از آنها بپرسید که چه چیزی دیده یا شنیده اند.

 • به عنوان مثال، شما ممکن است بگوئید “امروز کلاس آموزش جنسی را در مدرسه داشته اید. آیا در مورد چیزی که آموخته ای، سؤالی داری؟ آیا چیزی ذهن تو را مشغول کرده است؟ یا خیر “
 • برای اینکه بدانید کودکتان با چه نوع اطلاعات جنسی مواجه است سعی کنید از طریق مجلات مورد علاقه او یا موسیقی مورد علاقه اش این را بفهمید.

۴- درباره رابطه جنسی بیش از یک بار صحبت کنید

نوجوانان

به اینکه مکالمه مابین شما و فرزندتان را ادامه بدهید فکر کنید. روزانه به دنبال موقعیت هایی بگردید  که می توانید به او اطلاعات مفیدی بدهید.  اگر هر دو شما یک نمایش تلویزیونی را مشاهده می کنید که یک افسانه جنسی را ذکر می کند، برای فرزندتان آن را اصلاح کنید. نرمال کردن گفتگوها می تواند در دراز مدت درک فرزندتان را بهتر کند.

 • همچنین آگاه باشید که می توانید فرزندتان را سرکوب کنید یا بترسانید اگر سعی کنید همه چیز را به او در طی یک گفت و گو بفهمانید. در عوض، این اطلاعات را در طول زمان به صورت هدفمند به او منتقل کنید، این کار موجب ساختن یک رابطه مبتنی بر اعتماد و ارتباط باز است.

اطلاعات مفید در مورد مسائل جنسی

۱- از نام های بیولوژیکی استفاده کنید

برچسب گذاری قطعات بدن با نام های جعلی یا نام های مستعار ممکن است فقط درک کودک از بدن خود را به تاخیر بیندازد و یا او را گیج کند. این عمل باعث می شود که عمل رابطه جنسی و بدن خصوصی تر از چیزی به نظر برسد که باید باشد. شما میخواهید یک مکالمه باز داشته باشید. بخش های تناسلی بدن را با نام خودشان صدا بزنید.

 • به عنوان مثال، شما ممکن است بگویید، “دختران و زنان واژن دارند. پسران و مردان پنیس دارند. “
 • البته، اینکه چگونه بدن کودکتان را توصیف می کنید، ممکن است در گذر زمان و با بالغ شدنش تغیر کند. بسیاری از افراد احساس راحتی بیشتری با استفاده از نام های مستعار برای بدن دارند تا زمانی که کودک به سن ۳ سالگی برسد.

۲- مقاربت را به یک شیوه روشن و مستقیم توضیح دهید

هنگامی که کودک شما برای توصیف اینکه رابطه جنسی چگونه اتفاق می افتد، بهترین کار این است که یک توصیف سریع و واضح را ارائه دهید که به او اجازه دهید تا سؤالات دیگری را مطرح کند. شما ممکن است در مورد اینکه چگونه اسپرم می تواند با یک تخمک لقاح انجام می دهد و سپس آن تخمک به یک کودک تبدیل می شود صحبت کنید. این یک راه بهتر برای درک موضوع در مقایسه با بیان کردن داستان لک لک هاست.

 • به عنوان مثال، می توان گفت: “پس از داشتن رابطه جنسی می توانید باردار شوید، زیرا فقط یک بار برای اینکه اسپرم و تخمک به یکدیگر بپیوندند کافی است.”

۳- در مورد عشق نیز صحبت کنید

اگر شما فقط در مورد رابطه جنسی به عنوان یک عمل بیولوژیک صحبت کرده اید، پس کودک شما ممکن است وقتی بزرگ شد آن را به این صورت ببیند. اطمینان حاصل کنید که تاکید می کنید که عشق اغلب نقش مهمی در روابط جنسی دارد. این یک راه عالی برای تأیید احساسات قوی است که کودک شما در حال تجربه آن است و همچنین بگویید که می توان عشق را به روش های دیگری جز رابطه جنسی بروز دهید.

 • می توانید بگویید “روش دیگری برای نشان دادن به یک شخص که تو او را دوست داری می شناسی؟”

۴- در مورد فشار همسالان و سوء استفاده جنسی صحبت کنید

متاسفانه، مسخره کردن جنسی در مدارس به طور زیادی افزایش یافته است. فرزندانتان را در مورد افشای فشارهای جنسی مرتبط با همسالان خود آموزش دهید. بر مزایای “نه” گفتن در موقعیت های ناراحت کننده تاکید کنید. اجازه دهید فرزند شما بداند که تماس غیر مجاز و یا رابطه جنسی نادرست است و اگر چیزی اتفاق بیفتد، هرگز گناه آنها نیست.

 • به عنوان مثال، شما ممکن است به فرزندتان بگویید: «همیشه نه به معنی نه است. اگر کسی از تو می خواهد که کاری را متوقف کنی، این کار را انجام بده. و اگر از کسی بخواهی که متوقف شود، پس او باید به خواسته شما احترام بگذارد.
 • ” هر دو دختر و پسر باید مشکلات مربوط به فشار همسالان را درک کنند. اطمینان حاصل کنید که این گفتگو را بدون در نظر گرفتن جنسیت فرزندتان با او داشته باشید.

۵- اهمیت رابطه جنسی امن را تأکید کنید

به فرزندتان بگویید که سالم بودن او دغدغه اول و مهم شما است. در مکالمه خود، یک رابطه امن را به یک نقطه غیر قابل مذاکره تبدیل کنید. به آنها توضیح دهید که بیماری های منتقل شده جنسی را می توان به راحتی گرفت و منتقل کرد، مگر اینکه شرکای جنسی اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند، از جمله آزمایش دادن. استفاده از روش های پیشگیری از بارداری و نحوه جلوگیری از بارداری غیرقابل پیش بینی را نیز بحث کنید.

 • شما می توانید این طور بگویید: “تصمیم گیری در مورد داشتن یک رابطه جنسی محافظت نشده می تواند پیامدهای طولانی مدت زیادی داشته باشد. برخی از STD ها می توانند برای یک عمر با شما بمانند. “.

۶- به او محتوای آموزش جنسی ساخته شده توسط یک متخصص را نشان بدهید

شما و فرزندتان همیشه می توانید پشت کامپیوتر نشسته و “مواد آموزشی آموزش جنسی” را آنلاین جستجو کنید. سپس، هر دویتان می توانید از طریق اطلاعاتی که جستجوی کردید، انتخاب کنید. به فرزندتان پیشنهاد خرید یا دانلود کتاب هایی را که فرزندتان به آن علاقه مند است، را بدهید

 • همانطور که کتاب های مختلف آنلاین را نگاه می کنید، ممکن است بپرسید «آیا میخواهی چند مورد از آنها را سفارش بدهی؟، در این صورت میتوانی خودت آن ها را مطالعه کنی؟»

با ملایمت صحبت کنید

۱- آرام باشید و خودتان را جمع کنید

آموزش جنسیتی

احتمالا شما و فرزندتان در طی این مکالمات جنسی عصبی هستید. اما، به عنوان یک والد، اینکه نشانه های احساسی را ایجاد کنید و آرامشتان را حفظ کنید مهم است. به سوالات فرزندتان نخندید و سعی کنید پاسخی ارائه دهید که احترام شما را به کنجکاوی او نشان دهد.

 • اگر به خصوص عصبی هستید، ممکن است قبل از صحبت کردن با فرزندتان، این مکالمه را با یک بزرگسال دیگر انجام دهید. این می تواند شما را برای بعضی از لحظاتی که بی دست و پا هستید آماده کند.
 • در نظر بگیرید که موضوع را به آرامی در طول زمان مطرح کنید تا در نهایت شما و فرزندتان راحتتر با هم صحبت کنید.

۲- از گفتن این کار را نکن و آن کار را بکن خودداری کنید

بسیاری از کودکان از صحبت کردن با والدین خود در مورد رابطه جنسی اجتناب می کنند، زیرا آنها نمی خواهند سخنرانی راجع به این که چه کارهایی را نباید انجام دهند بشنوند. در عوض، سعی کنید نوع مکالمه دیگری با فرزندتان داشته باشید. با آن ها درباره این که چگونه می توانند از فشار آوردن به شریک عشقی شان خودداری کنند یا اینکه چگونه می توانند از نظر جنسی سالم باشند. یا اینکه چطور باید از فشار همسالانشان خودداری کنند. و یا اینکه چگونه باید رفتار کنند اگر از طرف همسالانشان فشاری به آنها آورده شد.

 • به عنوان مثال، به جای گفتن “باردار نشوید”، ممکن است با فرزند خود درباره قرص های ضد بارداری یا کاندوم صحبت کنید.

۳- از شرمسار کردن آنها خودداری کنید

بدون در نظر گرفتن اینکه آیا فرزند شما می خواهد درباره شخصی که از او خوشش می آید صحبت کند یا اینکه چگونه خودارضایی را کشف کرده است بحث کند از او حمایت کنید. سعی کنید او را بر اساس کارهایی که کرده  قضاوت نکنید. در عوض، سوال بپرسید، در این صورت شما به طور کامل رفتار فرزندتان را درک خواهید کرد و می توانید مشاوره بهتری ارائه دهید.

 • هنگامی که شک دارید، می توانید همیشه بر پایه طبیعی بسیاری از اعمال فرزندتان تأکید کنید. اگر آنها در مورد اعمالشان خجالت زده هستند، می توانید فقط بگویید “این طبیعی و نرمال است”.

۴- به فرزندتان گوش دهید

آموزش جنسیت در کودکان

به عنوان یک  فرد با تجربه تر، شما ممکن است انتظار داشته باشید که بیشتر صحبت کردن در طول این مکالمات را شما انجام دهید، اما خیلی بهتر است که یک شنونده فعال نیز باشید. با گوش دادن به فرزندتان و نشان دادن این که با او موافقید و سر تکان دادن به فرزندتان نشان دهید که به او گوش می دهید. با دیدن آنچه که او از قبل می داند و درک هر گونه تصور غلطی که ممکن است بوجود آید ارتباط بیشتری برقرار کنید. هنگامی که صحبت کردن او تمام شد سوال بپرسید و به پاسخ ها توجه کنید.

 • شما همچنین می توانید نشان دهید که به طور فعال به او گوش می دهید به این گونه که مکالمه را بعدا پیش بکشید و سوال بپرسید. تلاشتان را بکنید که صحبت کردن فرزندتان را قطع نکنید.

۵- از او بخواهید که اگر سوالی دارد بپرسد

آموزش مسائل جنسی به کودکان

در پایان هر گفتگو، از او بخواهید که در صورتی که سوالی برایش مانده است بپرسد، می خواهند درباره آن صحبت کنند. به او بگویید اگر چیز دیگری به ذهنش رسید می تواند همیشه پیش شما بیاید. برای اضافه کردن اعتماد، به او بگویید اگر سوالی برای شما پیش بیاید نزد او می روید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید